ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

کسب رتبه نخست اداره کل استاندارد بوشهر


مدیرکل استاندارد استان بوشهر گفت: اداره کل استاندارد بوشهر در دولت تدبیر و امید در شاخص‏های عملکردی با ارتقا ۲۳ پله‌‏ای موفق به کسب رتبه نخست شدو در این مدت تدوین استانداردها نیز در این استان ۱۷برابر شده است.

محمدرحیم بهره‎مند روز دوشنبه نشست خبری تبیین عملکرد دولت های یازدهم و دوازدهم در سالن کنفرانس شهدای ایرنا بوشهر افزود: در زمینه تدوین استاندارد قبل از این دولت کمتر از ۱۲۰ استاندارد ملی در بوشهر تدوین شده بود که اکنون تدوین و تجدید نظر استانداردها به یکهزار و ۷۰۵ مورد افزایش یافنه است.

مدیرکل استاندارد استان بوشهر گفت: تدوین استانداردها یکی از شاخص های مهم در ارزیابی ادارات کل است که بوشهر در این حوزه از استان‎های پیشگام است.

وی افزود: در این هفت سال یکهزار و ۵۷ استاندارد ملی در زمینه ‏های مختلفی از جمله نساجی، چوب و فلزات نوشته شده که دانشگاه‏های استان همکاری بسیار خوبی در این زمینه داشته اند.

بهره‎مند اظهارداشت: در حالی که خیلی از استان‌های همجوار استان سالانه موفق به تدوین سه تا چهار استاندارد شده اند استان بوشهر در نوشتن استاندارد همواره در رتبه‌های نخست تا سوم کشور قرار گرفته است.

وی گفت:استاندارد به معنی معیار است که این مقوله در تمام ابعاد زندگی نمایان است که برای نمونه پروتکل‏های بهداشتی اخیر ویژه بیماری کرونا نیز خود یک معیار محسوب می‎شود.

وی بیان کرد: استاندارد در تمام شئونات زندگی نقش آفرین است و برای جهش در حوزه تولید نیز چنانچه معیار و مبنا براساس استاندارد نباشد این جهش تولید جهش خوبی نخواهد داشت.

فعالیت ۴۷ آزمایشگاه همکار استاندارد در استان بوشهر

وی ادامه داد: در زمینه تایید صلاحیت‎ها اکنون ۴۷ آزمایشگاه با حدود ۲۶۲ زمینه فعالیت در سطح استان فعال هستند.

وی افزود: بوشهر اکنون قطب آزمایشگاهی کشور است چراکه پیش از سال ۹۲ توان آزمایشگاهی استان حدود ۶۰ درصد بود ولی اکنون به ۹۵ رسیده است.

بهره‏‌مند اظهار کرد: در مواردی خاصی نیاز به استفاده از ظرفیت سایر استان‏ها است که تعداد آنها به حدی است که شاید احداث آزمایشگاه برای آنها از صرفه اقتصادی خارج است.

وی یادآور شد: فعال شدن شرکت های آزمایشگاهی باعث ایجاد اشتغال بیش از ۸۰۰ نفر کارشناس فنی و بازرس در حوزه استاندارد شده و ارزش روز سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه آزمایشگاه‎های همکار استاندارد بالای ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

بهره‌‏مند گفت: اکنون استان بوشهر در زمینه آزمایش کلاه ایمنی، کمپرسور، کولر گازی، شمع خودرو، رادیاتور و کمک فنر موقعیتی منحصر به فرد در کشور دارد و این آزمایش‎ها تنها در بوشهر انجام می‎شود.

وی بیان کرد: در ارتباط با آزمایش باقیمانده سموم محصولات کشاورزی نیز آزمایشگاه‏های ویژه آن تنها در استان‎های بوشهر، تهران و هرمزگان قرار دارد.

بهره‏‎مند اظهار داشت: در حوزه آبزیان نیز در زمینه ویروس و بیماری لکه سفید میگو آزمایشگاه در استان فعال شده و اداره کل دامپزشکی استان نیز از خدمات آن استفاده می‏‌کند.

گمرک بوشهر انتخاب شرکت‏‌های نفتی برای صادرات شده است

وی یادآورشد: تا ۲ سال پیش آزمایشگاه مرجع نفت در استان بوشهر وجود نداشت اما اکنون این آزمایشگاه در استان راه‎اندازی شده و شمار قابل توجهی از شرکت‏های نفتی گمرک خروجی خود را بوشهر انتخاب کرده اند.

بهره‎مند عنوان کرد: اکنون استان بوشهر جز پنج استانی است که در زمینه فرآورده‌های نفتی کمیته ‏های لازم در آن ایجاد شده است که این نشان از هماهنگی لازم بین اداره کل استاندارد، سازمان صمت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی است.

جایگاه استاندارد بوشهر در رتبه‌‏های یک تا سه کشوری تثبیت شده است

وی عنوان کرد: با مجموع دستاوردهای کسب شده در هفت سال گذشته این اداره کل همواره در رتبه‎های یک تا سوم کشوری قرار گرفته است.

بهره‌‏مند اظهارکرد: اداره کل استاندارد استان بوشهر در تدوین ونوشتن استانداردهای ملی رتبه نخست کشور را کسب و از طرف معاون اول رئیس جمهوری مورد تجلیل قرار گرفته است.

وی گفت: به لحاظ اینکه استاندارد باید در گمرکات کار نمونه‎برداری، آزمون، جواب دهی در حوزه صادرات و واردات و نظارت بر واحد تولیدی داشته باشد باید در محل حضور داشته باشد که در این راستا نمایندگی استاندارد در شهرستان‏های استان مستقر شده است.

بهره‎مند بیان کرد: با کارهای انجام اداره استاندارد در دیلم که یکی از ادارات قابل قبول است راه‌‏اندازی شده و اکنون این نمایندگی با سه کارمند خدمات خود را ارائه می‎کند.

وی افزود: ساختمان نمایندگی اداره کل استاندارد در گناوه با یکهزار و ۲۰۰ مترمربع مساحت احداث شده و هفته دولت امسال و یا هفته استاندارد در مهرماه مورد بهره‏‌برداری قرار می ‏گیرد.

وی ادامه داد: نمایندگی استاندارد در عسلویه نیز راه‏ اندازی شده چراکه این شهرستان از زمانی که از شهرستان کنگان تفکیک شده بود اداره استاندارد نداشت اما اکنون این نمایندگی در شهرستان راه‎اندازی شده است.

بهره‌مند اظهارداشت: طی هفت سال گذشته اداره استاندارد جم نیز راه‌اندازی شده و با این اقدام نیاز مراجعه ساکنان شهرستان به اداره کل و یا استاندارد کنگان به صفر رسیده است.

وی اظهار کرد: اداره کل استاندارد در ابتدا اینترنت آن سیمی بود که اکنون اداره کل و اکثر نمایندگی‎ها به فیبر نوری متصل شده و همچنین تفویض اختیار کامل نیز به نمایندگی‏ها داده شده تا هم استانی ها کمترین میزان مراجعه به مرکز استان داشته باشند.

بهره‎مند ادامه داد: در زمان‎هایی جعل استاندارد در زمینه واردات و صادرات وجود داشت که با راه‎اندازی سامانه ‏هایی کل اسناد گمرک از طریق سامانه به اداره کل ارائه و امکان جعل استاندارد به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

وی گفت: در زمینه نظارت بر واحدهای تولیدی سامانه سینا ایجاد شده است که اکنون واحدهای تولیدی حتی برای یکبار نیز نیاز به مراجعه به اداره کل ندارند.

مدیرکل استاندارد استان بوشهر گفت: در قالب طرح طاها به عنوان طرح جامع اجرا هماهنگ استاندارد مانند یک مشتری به بازار مراجعه و پس از خرید یک کالا نسبت به آزمون آن اقدام می‎شود.

وی گفت: این شبکه نظارت بر تولید به صورت سراسری عمل می ‏کند به گونه‌ای که تمام تولیدات استان‏های مختلف در قالب طرح مورد آزمون قرار گرفته و در صورت وجود ایراد و اشکال این موضوع در سامانه سراسری اطلاع رسانی می ‏شود.

بوشهر در زمینه بازرسی آسانسور خودکفا شد

بهره‎مند ادامه داد: در زمینه آسانسورها زمانی برای بازرسی باید یک بازرس از تهران با هزینه‎های ایاب و ذهاب می‎آمد اکنون در سراسر استان نماینده مستقر داریم و پس از درخواست سیستم این مهم بدون نیاز به خارج از استان انجام می ‏شود.

وی اضافه کرد: کل شهرک‎های بازی استان در طول هفت سال گذشته موفق به کسب پروانه ایمنی شده اند که هر سال نیز دارندگان این پروانه‎ها موظف به تمدید آن هستند.

وی گفت: در حوزه نظارت بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ قلم کالا ردیف تعرفه کالا مشمول استاندارد اجباری است که با هدف آزمون و کنترل از گمرک به اداره استاندارد ارجاع داده می‏ شود.

بهره‎مند ادامه داد: در زمینه نظارت بر واحدهای تولیدی، آسانسور، ایستگاه‏های سی.ان.جی و ال.پی.جی در زمینه معیارهای مصرف انرژی حتی برای پتروشیمی ‏ها و کارخانه‏ های سیمان یک سری عملکردهای قابل توجهی در این بخش حاصل شده است.

وی یادآور شد: در این زمینه طی هفت سال گذشته بیش از ۹۷ هزار سند وارداتی با تعیین ماهیت ارجاعی از گمرک بوده و حدود ۶۳۴ فقره پروانه استاندارد صدور یا ابطال شده است.

هشت هزار و ۹۸۸ بازرسی از واحدهای تولیدی بوشهر انجام شد

بهره ‏مند ادامه داد: در هفت سال گذشته هشت هزار و ۹۸۸ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی و ۲ هزارو ۸۲۱ بازرسی از جایگاه‏های سوخت مایع و مراکز سیلندر پرکنی انجام شده است.

وی گفت: در طرح پایلوت کل تاکسی ‏های درون شهری که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آنها گذشته بود مخازن سی.ان.جی آنها مورد بررسی قرار گرفته بود.

بهره‏ مند گفت: این اقدام منجر به ایجاد آزمایشگاه در زمینه سی ان جی در استان بوشهر شده و خودروهایی که برای معاینه فنی مراجعه می‏ کنند شرکت بازرسی مجاز اقدام به بازرسی این خودروها می‌کند.

کشف ۱۳۰ مورد جعل استاندارد در استان بوشهر

مدیرکل استاندارد استان بوشهر گفت: بازرسی از زمین‎ها و شهرک های بازی نیز حدود ۹ هزار و ۷۶۰ مورد و ۳۳ هزار و ۴۹۷ بازرسی در قالب طرح طاها از سطح بازار انجام شده است که در این بازدیدها بیش از ۱۳۰ مورد جعل علامت استاندارد در این بازرسی ‏ها کشف شده است.

وی ادامه داد: پیرامون نازل‌های سوخت مایع که همواره یکی از دغدغه‌های مردم در ارتباط با میزان حجم تحویلی به آنها بوده بیش از ۱۰ هزار و ۲۳۹ بازرسی انجام شده است.

بهره‎مند افزود: در هفت سال گذشته ۲۹ هزار و ۶۳۱ بازرسی از وسایل سنجش و ترازوهای استان انجام شده است.

وی گفت: دستگاه آزمایش ایکس.آر.اف با قابلیت حمل ویژه فلزات گرانبها و بدون نیاز به تخریب آن مصنوع در استان ایجاد شده و اکنون خدمات آن در محل فعالیت طلافروشان ارائه می‎شود.

بهره‎‌مند ادامه داد: در زمینه آزمون‏های سی.ان.جی نیز یکی از دغدغه‎های رعایت نشدن استاندارد لازم در جایگاه‌ها بود چراکه در شرایط تحریمی این جایگاه‌ها سریع و بدون رعایت استاندارد احداث شده بود.

وی افزود: با ساز و کار پیش بینی شده در این زمینه که تا مرحله پلمب نیز پیش رفت اکنون تمام جایگاه‌های سی.ان.جی استاندارد ۱۵ گانه را رعایت می‎کنند.

بهره ‏مند اضافه کرد: طی هفت سال گذشته در زمینه آموزش نیز ۲۴۷ هزار و ۹۹ نفر ساعت آموزش محقق شده و تا پیش از شیوع کرونا اداره کل استاندارد حتی یک روز فاقد آموزش نداشته است.

چهار شرکت آموزشی در حوزه استاندارد بوشهر فعال شدند

وی یادآور شد: طی مدت یاد شده چهار شرکت آموزشی تایید صلاحیت شده در زمینه آموزش در استان بوشهر فعال شدند و این در شرایطی رقم خورد که تا پیش از سال ۹۲ استان شرکتی در این زمینه نداشت.

بهره‏‌مند ادامه داد: در زمینه آموزش یکهزار و ۵۶ بسته آموزشی ترویجی به صورت کتابچه در اختیار دانش آموزان گذاشته شده است.

وی گفت: از طریق برنامه ریزی و آموزش های انجام شده اداره کل استاندارد استان بوشهر چهار شرکت در زمینه ملی و یک شرکت بازرسی فنی در زمینه بین االملی فعالیت دارد که نظراتش در سطح دنیا مورد قبول است.

اداره کل استاندارد بوشهر اصل ۴۴ را اجرایی کرد

وی تاکید کرد: اداره کل استاندارد استان بوشهر جز محدود اداراتی است که اصل ۴۴ قانون اساسی را اجرایی کرده و نمونه بارز آن نیز بیش از ۸۲۰ نفر اشتغال ایجاد شده در بحث فنی است.

بهره‎مند در ارتباط چرخ و فلک شهر بوشهر نیز گفت: در شرایط معمول استاندارد در مرحل پایانی کار بازرسی واعلام نظر انجام می‏‌دهد ولی این چرخ و فلک به دلیل اینکه جز سازه ‏های سنگین است باید حین نصب و ساخت نیز شرکت بازرسی بر آن نظارت داشته باشد.

بهره‎مند افزود: در بازرسی از نصب کابین ‏های چرخ فلک بوشهر یکی از بهترین شرکت‎های بازرسی کار نظارت را عهده‎دار شده است که جز بازرسی های بسیار پرهزینه است.

وی ادامه داد: اداره کل استاندارد استان بوشهر تا پیش از سال ۹۲ در رتبه ۲۴ کشور قرار داشت ولی در سال ۹۳ در جشنواره استانی شهید رجایی و همچنین در کشور در بین تمام ادارات کل موفق به کسب رتبه نخست در شاخص‏ های عملکردی شد.

وی گفت: این اداره کل در سال ۹۶ در دولت الکترونیک تکریم ارباب رجوع رتبه نخست را کسب کرد.

بهره‎مند ادامه داد: اداره کل استاندارد استان بوشهر در سال ۹۷ نیز رتبه یک سطح ارزیابی از نظر رعایت حقوق مصرف کنندگان را کسب کرد و روابط عمومی این اداره کل نیز برتر شد.

منبع : ایرنا

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو