ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر


قبل از شروع باید متذکر شوم در این متن اراده‌ای جهت تخریب هیچ شخص حقیقی و حقوقی وجود ندارد و صرفا یک دیدگاه است و نکته بعدی هم این است که متن ذیل کاملا براساس واقعیت و بررسی‌های میدانی نوشته شده است.

تا زمانی که وضعیت بوشهر, با تلاش همگان رضایت بخش بود اطلاعات کمتری از مبتلایان و یا ناقلین در جامعه منتشر می‌شد .اما با روند رو به افزایش تعداد مبتلایان و با شناسایی افراد آلوده به ویروس,  نیمه های پنهان این ویروس کشنده در جامعه ظهور و بروز پیدا کرده که اجمالا به چند نمونه اشاره می شود.

چند روز پیش مردی را به علت مشکوک بودن مورد آزمایش قرار می‌دهند. نتیجه آزمایش مثبت اعلام می‌شود و مرد جهت سپری کردن دوران قرنطینه به خانه فرستاده میشود. همسر مرد نیز به گمان این‌که مبتلا گردیده خود را در همان منزل  قرنطینه می کند .بعد از چند روز به سراغ ایشان می روند و با هر کیفیتی از ایشان تست می گیرند، نتیجه آزمایش منفی می شود. یعنی زنی که در کنار فرد کرونایی قرنطینه بوده و قبلا نیز در کنارش زندگی کرده است، تست کرونایش منفی می‌شود.

در یکی از اداره‌های بوشهر از چند نفر که همیشه با هم بوده‌اند و با یک خودرو به ماموریت می رفته اند و با هم غذا می‌خورده‌اند تست کرونا گرفته می‌شود و مشخص می‌گردد که از جمع حدود پنج نفره تنها دو نفر مبتلا به کرونا هستند و بقیه سالم.

چندین نمونه دیگر را مورد بررسی قرار دادیم و نتایج یکسان بود و این نشان دهنده این موضوع است که اگر در کنار بیمار کرونایی باشیم و لمسش کنیم لزوما خودمان آلوده نمی شویم و این رفتار عجیبی است که این روزها از کرونا سر می زند .ظاهرا در یافتن میزبان وسواس به خرج می دهد و این شاید خبر خوشحال کننده ای باشد.

اما دو مطلب مهم تر که باید مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای آن فکر اساسی کنند.

 الف) نحوه آزمایش:

   برای هر فرد دو آزمایش صورت می گیرد، آزمایش خون و آزمایش مخاط و بزاق. ابتدا از فرد آزمایش خون می گیرند. حدود بیست و چهار ساعت بعد جواب می آید .اگر جواب منفی بود که هیچ و اگر مثبت بود که از فرد مثبت، آزمایش دوم یعنی مخاط گرفته می‌شود.در فاصله بین آزمایش دوم و آمدن جواب که به طور میانگین سه تا پنج روز طول می کشد فرد آزمایش مثبت کاملا به صورت آزاد در جامعه رفت و آمد می کند و می تواند بسیاری دیگر را آلوده کند.

 
 ب) قرنطینه خانگی:

واقعیت امر با آن چیزی که مسولان در سطح جامعه عنوان می کنتد تفاوت فاحشی دارد. اصولا قرنطینه خانگی به دلایل متعدد نمی تواند تاثیرگذار در عدم انتشار ویروس باشد .زیرا با بیرون آمدن حالت محرمانگی و درز اطلاعات متعدد بیماران، هم اکنون مشخص شده تعدادی از بیماران اصولا خود را متعهد به قرنطینه نمی دانند و ماموری نیز درب خانه آنها نیست که ایشان را از خروج و حشر و نشر در اجتماع منع نماید .لذا هیچ کنترلی بر آنها وجود ندارد و صرف نصیحت و مشاوره نمی تواند از بیرون آمدن آنها جلوگیری کند و من به مردم این هشدار را می دهم که هم اکنون تعدادی از بیماران که تست آنها مثبت اعلام شده به دلایل متعدد بویژه دلایل اقتصادی و معیشتی قوانین قرنطینه خانگی را رعایت نمی کنند و در کوی و برزن حضور فیزیکی دارند. برخی نیز به زعم خود می‌خواهند از قبح این بیماری با فراگیر شدن آن نزد افکار عمومی بکاهند و این زنگ خطری است که شهروندان را تهدید می کند ….لذا صرف هدایت بیماران و نصیحت و مشاوره به آنان جهت رفتن به قرنطینه خانگی بدون هیچ گونه مکانیزم کنترلی تبعاتی سهمگین برجای خواهد گذاشت که در روزهای آینده اثرات آن را با افزایش تصاعدی تعداد مبتلایان خواهیم دید. روش قرنطینه خانگی، روش مناسبی نیست و تنها حسن آن برای دولت است که برای تضمین سلامت مردم حاضر به هیچ گونه هزینه‌ای نیاز ندارد. تصمیمات امروز حیاتی است. لطفا با اتخاذ تصمیم های درست سلامت مردم را حفظ نمایید.

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو