ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

متناسب با شرایط تصمیم‌گیری می‌کنیم

متناسب با شرایط تصمیم‌گیری می‌کنیم
دولت فعلی آمریکا فکر می‌کند که مسئله برجام بسیار بد است اما این‌که آیا آمریکایی‌ها می‌توانند نقض برجام کنند عجولانه و ناپخته است، آن‌ها به دنبال عصبانی کردن ایران هستند و در مسائل پیچیده بین‌المللی باید با طمأنینه تصمیم گرفت و باتدبیر عمل کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه «مشکل دولت آمریکا توانمندی ایران است» گفت: نظام جمهوری اسلامی تجربیات خوبی در این ۳۸ سال داشته است و با دقت مسائل را بررسی و متناسب با شرایط تصمیم‌گیری می‌کند و متناسب با شرایط خودمان تصمیم‌گیری کنیم.

علی لاریجانی در برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه استانی قم که یکشنبه شب پخش شد، با اشاره به اقدامات اخیر ترامپ در منع ورود اتباع ۷ کشور مسلمان به آمریکا گفت: صحبت‌های ترامپ تا حد زیادی مغشوش است شکی در آن نیست که دولت آمریکا مجبور است باوجود مشکلات طعنه به‌جاهای دیگر بزند برخی از مشکلات دیگر که در آمریکا وجود دارد سبب رفتار عجولانه و ناصحیح از سوی آن‌ها شده است، مانند بحث ویزا که از سوی محافل بین‌المللی تقبیح شده است، این قضیه مسئله‌ای برای کل کشورها به‌ویژه ایران شده است.

اهم اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی را از خبرگزاری ها بخوانید؛

*دولت فعلی آمریکا فکر می‌کند که مسئله برجام بسیار بد است اما این‌که آیا آمریکایی‌ها می‌توانند نقض برجام کنند عجولانه و ناپخته است، آن‌ها به دنبال عصبانی کردن ایران هستند و در مسائل پیچیده بین‌المللی باید با طمأنینه تصمیم گرفت و باتدبیر عمل کرد.

*در برنامه ششم توسعه وقت زیادی در مجلس صرف شد رویکردهای خوبی برای آن تعبیه‌ شده است که هم برای کل کشور و هم برای استان قم مفید است.

*باید کاری کرد که چرخه اقتصادی روستاها درست شود این‌طور نیست که به‌تنهایی روستاها بتوانند مشکلات خود را حل کنند لازم است که صنعت و برنامه‌های دیگر مورد توجه قرار گیرد؛ یکی از برنامه‌هایی که در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفت توجه به صنعت در روستاها بود تا از چرخه اقتصادی مطلوب برخوردار شود.

*یکی از راهکارها سرمایه‌گذاری در بخش آبیاری قطره‌ای برای کشاورزان بود که برای قم نیز حائز اهمیت است همچنین سیستم‌های گلخانه‌ای و کار چهارفصل از دیگر ابعادی بود که در برنامه ششم توسعه دیده شد.

*در بعد صنعتی هم باید به صادرات توجه کنیم چراکه یک ضلع اقتصاد مقاومتی بخش صادرات است از همین رو به صنایع کوچک و متوسط باید توجه شود که در قم نیز باید به آن توجه کرد.
*در هر استانی شورای معدن به ریاست استاندار تشکیل خواهد شد در حوزه گردشگری نیز علاوه بر اینکه باید حمایت‌های مختلف در زمینه‌های متنوع و مختلف شود باید به زیربناهای به‌صورت اختصاصی سه شهر قم، شیراز و مشهد توجه شود.

*{درباره اینکه «حجم قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری خارجی ظرف یک سال گذشته حدود ۹ میلیارد دلار بوده است»} قم به دلیل نزدیکی به تهران در این زمینه می‌تواند بهره‌مند شود در برنامه ششم نیز بستر فراهم است و امید است فضا طوری باشد که تبدیل به یک فعلیت شود.

*{درباره مهم بودن صنعت گردشگری} قم شهری است که بیش از یک‌میلیون نفر جمعیت دارد و کانون توجه است تعداد زیادی جوانان هستند که نیاز به اشتغال دارند و باید با استفاده از ظرفیت‌های شهر قم اشتغال‌زایی برای جوانان ایجاد کرد.

*باید جهشی در وضعیت اقتصادی کشور و به‌ویژه قم ایجاد شود وقتی شرایط کشور رکود دارد مضیقه‌اش را مردم احساس می‌کنند، نیروی انسانی توانمند یک سرمایه بزرگ در کشور است و استان قم به‌عنوان شاهراه باید به این موارد توجه جدی کند.

*تا چندی پیش مسئله رکود در بخش‌های مختلف سایه انداخته بود تلاش‌هایی شده که از این وضعیت درآید تصمیماتی گرفته شد تا مشکل نقدینگی کارخانه‌ها حل شود قم از این زمینه مستثنی نیست و به‌مرور کارها در حال انجام است.

*با مسئولان عراقی چندین بار صحبت شده که صادرات تسهیل شود و لغو روادید در حال پیگیری است تا عراقی‌ها راحت‌تر به ایران بیایند و هم بازار گردشگری و هم صنعت رونق بیشتری انجام گیرد.

*۴۰ درصد حجم تسهیلات به بخش صنعت باید اختصاص یابد، اینکه بانک‌های خصوصی تبعیت نمی‌کنند این‌گونه نیست مشکل آن است که تکالیفی درگذشته به بانک‌ها اجبار شد که عملاً قدرت جهش ندارند در برنامه ششم تصمیماتی گرفته‌شده تا قدرت تسهیلات به سمت تولید برود از این‌رو تمام تلاش این است که اگر سرمایه بانک‌ها را افزایش می‌دهیم به سمت تولید سوق دهیم.

*{درباره اینکه در استان قم زیربناهای خوبی برای رونق تولید تعبیه‌ شده است}بانک‌های خصوصی استان قم ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای رونق تولید و به‌خصوص اشتغال است، قوانینی که برای تسهیلات وجود دارد سهم‌بندی می‌شود و باید دید مشکل کجاست که عدم همکاری بانک‌ها را مطرح می‌کنند چراکه بانک‌ها قوانین ثابتی دارند.

*{ با اشاره به مشکل بلوار پیامبر اعظم و طرح توسعه آن} بلوار پیامبر اعظم پروژه قدیمی است که بدون توجه به اینکه بین این مسیر واحدهای مسکونی وجود دارد بحث توسعه این بلوار مطرح شد، بانک‌ها به شهرداری کمک نمی‌کردند و سال‌ها مانده بود تا اینکه نظریه دادیم که یک مقدار از دولت دل بکنید تا مسئله درست شود.

*اینکه تصور کنیم که دولت باید رونق در کشور ایجاد کند مدل کشورهای توسعه‌یافته نیست و دولت‌ها باید تلاش کنند امکانات جانبی رفاهی را درست کنند از طرف دیگر با نگاهی به وضعیت دولت خودمان مشاهده می‌شود که دولت فربه است و باید شکل دولت کوچک شود و خود مردم صاحب اقتصاد و حرفه شوند.

*{با تأکید بر اینکه «باید مردم را آن‌قدر توانمند کنیم که صاحب ثروت شوند»} گشایشی با توزیع اوراق مشارکت در مورد پروژه بلوار پیامبر اعظم به وجود آمد از دور نظریه این بود که این پروژه فاز به فاز پیش برود با این نظریه درواقع مشکل حل خواهد شد.

*{درباره مشکل فرودگاه قم }از ابتدا این کار با یک دقت عمل درستی جلو نرفت و قم حتماً نیاز به فرودگاه دارد چراکه شهری زیارتی است و برای شهری مانند قم که زائری خاص دارد فرودگاه و راه‌آهن سریع‌السیر ایجاد کرد، مشکل فرودگاه حل‌نشده اما در مسیر حل قرارگرفته است.

*طرح جامع از مدت‌ها پیش در شهر قم مطرح بود و طرح‌های اولیه برای آن ارائه‌شده است البته قبول داریم که رشد قم با دقت لازم صورت نگرفته است باید بسیار دقیق‌تر این کار صورت می‌گرفت اما یک سامانی پیداکرده و در حال رشد هستیم.

*منوریل ظرفیت بالایی برای حمل‌ونقل ندارد و چهره شهر را به‌هم‌ریخته است شهردار قول اتمام آن را داده است اصل مسئله حمل‌ونقل قم باید از طریق مترو حل شود قرارداد ریلی آن بسته‌شده و امکان خطوط اعتباری آن از طریق روسیه بسته‌شده است.

منبع : انتخاب

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو