ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

سالی که عربستان از ایران شکست خورد

عربستان سعودی سال بدی داشت. در دومین سال روی کار آمدن ملک سلمان بن عبدالعزیز خاندان آل سعود با کاهش قیمت نفت و وضعیت وخیم اقتصادی در خانه و دیگری در یمن و حضور ایران در این درگیری مواجه شد. کنگره آمریکا این کشور را به دست داشتن در حادثه یازده سپتامبر متهم کرد و الان عربستان با عدم قطعیت در مورد دولت آینده آمریکاروبه رو است.

المانیتور نوشت: عربستان سعودی سال بدی داشت. در دومین سال روی کار آمدن ملک سلمان بن عبدالعزیز خاندان آل سعود با کاهش قیمت نفت و وضعیت وخیم اقتصادی در خانه و دیگری در یمن و حضور ایران در این درگیری مواجه شد. کنگره آمریکا این کشور را به دست داشتن در حادثه یازده سپتامبر متهم کرد و الان عربستان با عدم قطعیت در مورد دولت آینده آمریکاروبه رو است.

سلمان وزیر کارگرش را در اوایل دسامبر اخراج کرد. رسانه های غالبا محافظه کار سعودی از این وزیر به دلیل افزایش بی کاری انتقاد کردند . آمار بیکاری اعلام شده در عربستان ۱۲٪ است. این امار احتمالا کمتر از آمار واقعی است. رسانه ها رشد بیکاری را عاملی برای تضعیف چشم انداز سعودی ۲۰۳۰ خواندند. این چشم انداز در نظر دارد که وابستگی عربستان به درآمدهای نفتی را کاهش د هد .

توافق اوپک برای کاهش صادرات و سقف تولید یکی دیگر از شکست های آل سعود بود. سعودی ها در مقابل هر گونه کاهش صادرات بدون کاهش صادرات در ایران مقاومت میکردند. در نهایت در این اجلاس به این نتیحه رسیدند که ایر ان صادراتش را افزایش دهد و سعودی صادراتش را کاهش دهد. این تعییرات به وضوح بر افزایش قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت.

جنگ در یمن یکی از منابع هزینه کرد سعودی هاست. شهرهای مرزی سعودی هدف حمله موشکی قرار گرفته اند. هزینه های عربستان برای بازسازی هواژیماهای نظامی فرسوده و سیستم های تسلیحاتی محرمانه است اما در صورتی که این جنگ باز هم ادامه پیدا کند افزایش خواهد یافت. عربستان به جای اینکه بر اساس چشم انداز ۲۰۳۰ هزینه های دفاعی اش را کاهش دهد باید برای هزینه های بلند مدت این جنگ این مقدار را افزایش هم بدهد.

البته که یمنی ها باید هزینه های بیشتری بپرئتزند. بر اساس گزارش های سازمان ملل بیش از ۳ میلیون یمنی در این جنگ بی خانمان شده اند و نزدیک به ۲۰ میلیون به آب دسترسی ندارند و ۱۵ میلیون هم به غذای مناسب دسترسی ندارند.

سلمان در نشست شورای همکاری های خلیج فارس که هفته گذشته در بحرین برگذار شد شرکت کرد. در این نشست ترزا می نخست وزیر انگلیس مهمان افتخاری بود . عربستان سعودی در پی اتحاد هر چه بیشتر شورای همکاری هاست اما تنها بحرین این وضعیت را میپذیرد. رییس دوره ای شورای همکاری ها در حال حاضر پادشاه عمان است که بیش از هر کس مخالف اتحاد نزدیک شورای همکاری خلیج فارس است.

در خلال این نشست عربستانی ها ۱۵ ایرانی را به جرم جاسوسی به مرگ محکوم کردند. شورای همکاری خلیج فارس با ایرانی روبه روست که در بغداد و دمشق فضای خوبی به دست آورده و علیه دشمنانش در جنگ است. تهران در این نبرد با مسکو همکاری و همسویی داردو.

مصر یکی از بزرگترین موفقیت های عربستان در خلال بهار عربی بوده است. با کمک ریاض ارتش مصر دولت اخوان المسلمین را در هم شکست اما امروز قاهره در مورد سوریه از ریاض فاصله گرفته است. نگه داشتن ژنرال ها بر مسند قدرت در مصر برای آل سعود هزینه زیادی دارد.

روابط عربستان سعودی با دیگر متحد کلیدی اش یعنی پاکستان نیز در زمان سلمان رو به وخامت گذاشته است. پارلمان پاکستان علیه اعزام نیرو به یمن رای داد. به هر دلیلی اگر برجام در سال جاری سقوط کند عربستانی ها نیاز به بازسازی ارتباطشان با پاکستان دارند چرا که آنها نیاز به یک منبع قابل اعتماد برای به دست آوردن سلاح های هسته ایشان دارند. این در اولویت آل سعود قرار خواهد گرفت.

کنگره آمریکا مشتاقانه وتوی اوباما بر ماده عدالت علیه حامیان تروریسم را باطل کرد. این ماده به اقدامات قانونی علیه عربستان و مقامات این کشور را برای درگیری در حملات ۱۵ سال پیش به آمریکا مجاز میداند. این شکست متناوب لابی های عربستان در واشنگتن بود. دونالد ترامپ نیز از این ماده حمایت میکند.

ترامپ در آستانه ورود به کاخ سفید است. سعودی ها به ژنرال جیمز متیز خیلی امیدوارند. او چهره آشنایی برای سعودی هاست . این بازنشسته ارتش در رسانه های سعودی به سختگیری در قبال ایران و خبره بودن در امور خاورمیانه معروف است.

یکی از مشکلات بزرگ این صحنه پسر پادشاه عربستان و ولیعهد و وزیر دفاع او محمد بن سلمان است. جنگ یمن جنگ اوست همان طور که چشم انداز ۲۰۳۰ ابتکار عمل او بوده است. “آقای همه چیز” عزیز کرده پادشاه است. ممکن است شاهزاده از سال نا امید کننده ۲۰۱۶ جان سالم به در برده باشد اما چگونه میخواهد سرنوشت سال ۲۰۱۷ آل سعود را رقم بزند؟

منبع : انتخاب

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو