ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

روحانی: حل برخی از مسائل که مردم در اجتماعات انتخاباتی مطرح کردند، نیازمند هماهنگی بیشتر در داخل حکومت است


حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به زلزله غرب کشور گفت: از همه آن‌هایی که در این ۲۵ روز دست‌اندرکار کمک بودند، اعم از مردم، نیروهای نظامی و همه کسانی که کمک کردند تشکر می‌کنم، البته در این حوادث کار سختی برای همه است که به نحو مطلوبی به مردم کمک کنند.

گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور با مردم از شبکه یک سیما پخش شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به زلزله غرب کشور گفت: از همه آن‌هایی که در این ۲۵ روز دست‌اندرکار کمک بودند، اعم از مردم، نیروهای نظامی و همه کسانی که کمک کردند تشکر می‌کنم، البته در این حوادث کار سختی برای همه است که به نحو مطلوبی به مردم کمک کنند.

وی افزود: ما زلزله ۳/۷ ریشتری در دهه‌های اخیر نداشتیم، امدادگران اقدامات ارزنده‌ای را انجام دادند، ۲۷۰۰ نفر از لحظه وقوع زلزله تا روز بعد از زیر آوار نجات پیدا کردند و بیش از ۷ هزار نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: وقتی از مناطق بازدید کردم روحیه مردم بسیار خوب بود، مردم با روحیه کمک به برادران و خواهران کمک می‌کردند، خواسته‌ مردم از مسئولان کاملا به حق بود و مجموعا در ۴۸ ساعت اول ۱۵۰۰ عمل جراحی انجام شد، کار بزرگی را وزارت بهداشت انجام داد، وزارت کشور، ستاد بحران، هلال احمر بسیار خوب عمل کردند.

وی با بیان اینکه از حوادث قبلی نیز کمک رسانی بهتر بود خاطرنشان کرد: بنده از نزدیک در جریان حادثه رودبار و منجیل و بم بودم و کمک رسانی اینبار از طرف مردم و دولت بهتر بود. مردم نقص دولت را به خوبی جبران کردند.

نیروهای مسلح اعم از سپاه و ارتش و بسیج خوب عمل کردند

رئیس جمهور ادامه داد: نیروهای مسلح اعم از سپاه و ارتش و بسیج خوب عمل کردند. از مراحل اولیه عبور کرده‌ایم. در زمینه اسکان موقت هستیم که حالا مردم بخواهند جایی را در نزدیکی های خودشان اجاره کنند و دولت هزینه آن را بدهد. کانکس به سرعت در حال ساخته شدن است. از همه جاهایی که که امکان تهیه کانکس بوده در حال تهیه هستیم.

وی با بیان اینکه برای اولین بار، همه بودجه لازمی که باید دولت پرداخت کند را بلافاصله بعد از وقوع زلزله در جلسه هیئت دولت تصویب کردیم اظهار داشت: ۵۰ درصد وجوه تصویبی را در اختیار ارگان هایی که در حال خدمت رسانی هستند قرار داده ایم.

دو هدف اساسی دولت در بخش اقتصاد

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در مورد اشتغال گفت: من می‌خواهم در مقدمه این بحث این نکته مهم را بگویم. دولت دو هدف اساسی در بخش اقتصاد دارد، یکی ریشه‌کن کردن فقر مطلق در طول دولت دوازدهم است. قدم‌های اولیه‌ای که در این صد روز برداشته شده با ایجاد عدالت و کوتاه کردن نابرابری‌ها بین مردمی که در دهک‌های پایین و بالا قرار دارند ادامه خواهد یافت. دوم رونق اقتصادی است. این دو مقوله یعنی بالا بردن درآمد و توزیع عادلانه که دو هدف دولت است.

وی با بیان این مطب که من به مردم وعده دادم که فقر مطلق را ریشه‌کن کنم ، اظهار داشت: در سال اول، اقشار آسیب‌پذیر مثل مستمری‌بگیران کمیته امداد،‌ مستمری‌شان سه برابر می‌شود و تا پایان دولت تا ۵ برابر هم خواهد رسید. از همه نیازمندان ثبت‌نام و به آنها یاری رسانده می‌شود.

متوسط اشتغال خالص ما ۶۸۵ هزار اشتغال خالص بود

رئیس‌جمهور ادامه داد: در مسئله اشتغال عقب‌ماندگی‌هایی از سال‌های گذشته یعنی سال‌های ۸۵ تا ۹۲ بوده که اقتصاد خالص ما صفر بوده است. از سال ۹۲ تحرک خوبی شروع شده است. متوسط اشتغال خالص ما تا تابستان ۹۶ سالانه ۶۸۵ هزار اشتغال خالص بود. تلاش ما این است که این رقم بالا برود و تا دو سال آینده به عدد ۹۰۰ هزار نفر برسانیم.

وی گفت: آمار اشتغال خالص ما در تابستان ۹۶ نسبت به سال گذشته ۷۰۰ هزار نفر است و در این صد روز ما نسبت به دو سال گذشته، پیشرفت داشته‌ایم.

روحانی ادامه داد: البته مشکلات مردم فراوان است اما خدمت‌رسانی به نسبت خوب بود. از صدا و سیما می‌خواهم تا خدمات دولت و مردم را با کشورهای دیگر به مقایسه بگذارد. من در زلزله رودبار حضور داشتم، به زلزله بم سر زدم، کمک‌رسانی این بار بسیار خوب بود.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به بودجه در دولت در حال تصویب است و در بودجه امسال ما شاهد تحول بسیار مثبتی خواهیم بود، گفت:‌ ما این هدف‌گذاری را از طریق طرح‌ها دنبال می‌کنیم، به وزرایی که در اقتصاد فعال هستند گفته‌ایم که یکی از هدف‌ها بالا بردن اشتغال است، در فضای مجازی صنعت و معدن می‌توانیم اشتغال داشته باشیم.

در طرح کارورزی ۱۲۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند

وی ادامه داد: وزارت ارتباطات اعلام کرد که در شش ماهه نخست ۵۰ هزار نفر مشغول به کار شدند. در طرح کارورزی ۱۲۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند. هدف ما این است که اشتغال به رقمی برسد که بیکاری کاهش یابد اما می‌دانیم که رقم بیکاری یک درصد کاهش پیدا کرده است

دولت درآمدهایش در حال افزایش است

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌ قدم‌های ۱۰۰ روزه مثبت بوده است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم. اساس برنامه برای رفع کردن فقر، بحث رونق اقتصادی و اشتغال است، ما در برنامه دولت یازدهم هم به کمیته امداد و هم بهزیستی کمک کردیم که مردم را از تحت پوشش خارج کنند و خودکفا بشوند. علیرغم اینکه عده‌ای را خودکفا می‌کنیم به هر حال عده‌ای هستند که نیازمند کمک باشند. اساس ما این است که آن را از طریق درآمدها جبران کنیم. دولت درآمدهایش در حال افزایش است، اما مخارج ما هم افزایش پیدا می‌کند و از این نظر باید سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های مختلف را مدنظر قرار دهیم.

مبنای ما این نیست که یارانه نقدی را افزایش دهیم

رئیس‌جمهور درخصوص نحوه تخصیص یارانه نقدی نیز گفت:‌ مبنای ما این نیست که یارانه نقدی را افزایش دهیم، البته می‌دانید که ما یارانه را در بخش‌هایی افزایش دادیم اما نه به صورت نقدی. در بخش کشاورزی در ۴ سال گذشته پول خرید محصولات کشاورزی را دو برابر کردیم. در بحث روستاها تلاش می‌کنیم که این مناطق تحول مثبت پیدا کند. ما لایحه دادیم بودیم که یک و نیم میلیارد از صندوق استفاده کنیم؛ کمک به روستاییان نوعی یارانه است اما به آن معنا که جز به کسانی که نیازمندند پول بدهیم نیست.

هدف ما این است که تورم یک رقمی بماند

روحانی با اشاره به اقدام دولت در کاهش تورم تصریح کرد: سیاستی که در دولت یازدهم داشتیم تا تورم را یک رقمی کنیم دنبال می‌کنیم و هدف ما این است که تورم یک رقمی بماند. البته تورم تک‌رقمی به معنای این است که قیمت‌ها همان هشت درصد یا ۹ درصد افزایش پیدا کند نه اینکه ۳۰ درصد افزایش داشته باشد.

۶٫۵ تا ۷ درصد رشد اقتصادی داشتیم

وی اضافه کرد: در بحث رشد، ما در دولت گذشته همزمان با کنترل تورم، رشد منفی را مثبت کردیم. رشد ما منفی هفت بوده در سال ۹۱ بوده است. در سال ۹۵ رشد قابل توجهی داشتیم که برای اولین بار به رشد دو رقمی رسیدیم. امسال هم در سه ماهه اول رشد ما با نفت شش‌ونیم و بدون نفت هفت است

دیگر نباید به ایران کالا صادر کنند بلکه باید سرمایه‌گذاری کنند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هدف ما این است که رشد اقتصادی بالای ۵ دصد داشته باشیم و برای این کار باید بودجه‌ریزی ما تغییر کند،‌ اظهار داشت: باید سرمایه‌گذاری خارجی را باید بیشتر جذب کنیم. بیشتر کشورها می‌دانند که دیگر نباید به ایران کالا صادر کنند بلکه باید سرمایه‌گذاری کنند.

روحانی در ادامه نشست مشترک سران قوا را مورد توجه قرار داد و افزود: یکی از تصمیمات جلسه سران قوا حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه ایرانیان خارج کشور بوده است. هدف ما رشد فناورانه همراه با ایجاد اشتغال است.

۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تخصیص دادیم

رئیس‌جمهور با اشاره به برنامه‌های دولت در بخش عمران اظهار داشت:‌ ما در صد روز اول دولت دوازدهم ۲۵ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی گذاشتیم. این بودجه هم تخصیص داده شده و هم پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه در مجموع تا پایان سال رقم قابل ملاحظه‌ای در بودجه عمرانی صرف خواهد شد توضیح داد: البته برای سال آینده به این نتیجه رسیدیم که بودجه عمرانی را اهرم کنیم تا از صندوق، بانک‌ها و از سرمایه مردم استفاده کنیم. بنابراین طراحی ما برای بودجه عمرانی رقم بالایی است.

قطع یارانه ثروتمندان برای دولت کار دشواری بود

رئیس‌جمهور ادامه داد: مجلس قبل به ما تکلیف کرد تا دولت هر که را به یارانه نیاز ندارد شناسایی کند و یارانه‌اش را قطع کند که این کار دشواری بود. ما برای یارانه‌ها باز هم با مجلس مشورت خواهیم کرد

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش از کمک ۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق‌ها از جمله صندوق بازنشستگی خبر داد.

بنگاه‌های اقتصادی دولتی و عمومی غیردولتی مثل بانکها باید واگذار شود

روحانی در ادامه واگذاری بنگاه‌های اقتصادی را از قدم‌های مهم دولت دانست و افزود:‌ یکی از هدف‌های ما در دولت دوازدهم این است که بنگاه‌های اقتصادی واگذار شود. بخش‌های عمومی غیر دولتی مثل بانکها نیز باید واگذار شود. من با مقام معظم رهبری صحبت کردم و ایشان هم موافق هستند که این بخش‌ها به مردم واگذار شوند.

وی تصریح کرد:‌ برخی از معضلات در یک سال حل نمی‌شود،‌ ولی هدف دولت این است که معضل بانک‌ها را بتواند حل کند. قدم‌های خوبی در زمینه بانک‌ها در این صد روز برداشته شده است. بانک‌های ما نیاز به تحول بزرگ دارند. این تحول برای ارتباط با بانک‌های جهانی لازم است.

یک مشکل بانکها برجام است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه عده‌ای فکر می‌کنند مشکل بانک‌ها فقط برجام است، اما فقط یک بخش از این مشکل مربوط به برجام است، گفت: نیازمند تصویب قوانین برای رفع این مشکلات هستیم، ما دو لایحه در این زمینه به مجلس دادیم؛ یکی مبارزه با پولشویی و یکی مبارزه با تروریسم بود تا بتوانیم مشکلات در این زمینه را با تدبیر حل کنیم. البته یکی از مشکلات بانکی ما مشکل سپرده‌گذاران بود، از دهه‌های قبل، تعاونی‌ها مجوزهایی گرفته بودند و این تعاونی‌ها معضلانی ایجاد کردند. ما از اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم با موسسات غیرمجازی مواجه شدیم که امکان بازپرداخت پول سپرده ‌گذاران که مجموع آن‌ها ۳ میلیون و ۴ هزار خانوار می‌شد را نداشتند. اما با این حال دولت قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته است و در این زمینه نیازمند هماهنگی خوبی بین قوه مجریه، بانک مرکزی، قوه قضاییه و مجلس هستیم.

۹۸ درصد مشکل سپرده گذاران بانکی حل شده یا در حال حل است

روحانی بر همین اساس خاطرنشان کرد:‌ خوشبختانه ۹۸ درصد سپرده‌گذاران یا مشکلشان حل شده است یا در حال حل شدن است و هر چند دو درصدی که سپرده‌هایشان بالای ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون است باید مشکلشان بررسی شود و البته این را هم بگویم که الحمدلله در هفته‌های اخیر قدم‌های خوبی برداشته شده است.

افزایش نرخ ارز عمدی نبوده است
وی با اشاره به اینکه نرخ ارز در طول چهار سال دولت یازدهم به طور متوسط رقم بالایی نبود گفت: افزایش قیمت به طور متوسط ۵ درصد بود. این قیمت در سال جاری هم به خاطر مسائلی رشد غیرقابل قبولی داشت. البته هر سال در آذر ماه و دی ماه نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند و بعد کاهش پیدا می‌کند. اما برنامه دولت این نیست که بخواهد از طریق افزایش نرخ ارز درآمدزایی کند. همه ارزهای دولتی نرخ‌هایی دارند که در طول سال ممکن است نوسان داشته باشد، اما اینکه ما به صورت عمدی نرخ ارز را افزایش دهیم تا درآمد داشته باشیم اینگونه نیست.

مهمترین بحث ما در اقتصاد، بحث آرامش است

روحانی افزود: برنامه ما این است که نرخ ارز را متعادل نگه داریم. درآمد ارزی ما بیشتر از نیاز ارزی ماست و تراز ما مثبت است. مردم نباید نگران این باشند که نوسان شدیدی در نرخ ارز در سال‌های آینده خواهیم داشت؛ مهمترین بحث ما در اقتصاد، بحث آرامش است، برای آنکه عدم قطعیت پیش نیاید و مردم بدانند که روابط ما با دنیا بهتر شده است. البته در بحث اقتصاد یک نکته مهم این است که ما باید در خارج از کشور بازار داشته باشیم و اگر تولید فقط برای داخل باشد قطعا رشد مطلوب نخواهیم داشت.

صادرات ما از واردات بیشتر بوده است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در دو سال گذشته صادرات ما از واردات بیشتر بوده است. اظهار داشت:‌ تنها بخشی که ما در فصل‌های قبلی رشد نداشتیم در بخش مسکن بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران گفت: جغرافیای ایران ایجاب می‌کند که بتوانیم از ظرفیت ترانزیت به خوبی استفاده کنیم. در حال حاضر پروازهای خارجی از آسمان ایران بیشتر شده است، بخشی از آن به دلیل حوادث اوکراین و بخشی هم به دلیل وقایع قطر بود.

وی ادامه داد:‌ در زمینه انرژی، هم سوآپ گازی داریم هم سوآپ نفتی داریم و این ترازیت بسیار می‌تواند مفید باشد. ترانزیت شمالی- جنوبی برای ما اهمیت دارد و مذاکرات سه‌جانبه با حضور ایران، روسیه و آْذربایجان برای ترانزیت است. بر همین اساس مذاکرات ما با هند و پاکستان و افغانستان برای ترانزیت است. ما در بندر چابهار بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم و کشورهای زیادی حاضرند که در چابهار سرمایه‌گذاری کنند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۲۵ درصد از طرح راه‌آهن چابهار انجام شده اضافه کرد: محور ترانزیت تهران، قزوین و آستارا در دستور کار است. برای راه‌آهن قزوین- آستارا ۵۰ درصد را ما تامین می‌کنیم و ۵۰ درصد دیگر برعهده آذربایجان است. این راه‌آهن از چابهار تا آستارا و بعد تا دریای سیاه ادامه خواهد داشت. ایران به معنای واقعی هاب منطقه است و ما طرح بزرگی برای ترانزیت برق داریم.

روحانی در تشریح سیاست خارجی دولت دوازدهم نیز گفت: اساس سیاست خارجی ما در دولت یازدهم با دولت دوازدهم متفاوت نیست. اساس ما این بود که تعامل عزت‌مندانه داشته باشیم. اساس ما این است که در منطقه مشکلاتمان را از طریق مذاکره حل کنیم نه رویارویی. برای اقلیم کردستان و برای اینکه شرایط عادی شود، همکاری سه جانبه داشتیم. در منطقه و در مبارزه با تروریسم، کشورهای خط مقاومت، ایران، عراق، سوریه و روسیه پیروزی‌های مهمی را به دست آوردند و پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه فرو ریخت.

روابط ما با همه کشورهای منطقه جز دو کشور خوب است

رئیس‌جمهور با یاداوری پیروزی‌های محور مقاومت درمنطقه تصریح کرد: این پیروزی‌ها مسئله مهمی بود چه در عراق و چه در سوریه داعش پایگاه مهمی ندارد اما مشکل تروریسم به این راحتی حل نمی‌شود. اساس سیاست ما تعامل سازنده و عزت‌مندانه مبتنی بر صلح است.رابطه خوبی با اتحادیه اروپا شروع کرده‌ایم، روابط سیاسی، تجاری و بین‌المللی ما با اتحادیه اروپا و روسیه بهتر است و به جز یکی دو کشور، روابط ما با همه کشورهای منطقه خوب است.

عربستان دنبال سرپوش گذاشتن شکست‌هایش در منطقه و حل مشکلات حاد داخلی است

روحانی در ادامه روابط ایران با کشورهای همسایه را مورد توجه قرار داد و افزود:‌ عربستان به دنبال حل دو مشکل است و به این دلیل ایران را دشمن خودش معرفی می‌کند. یکی اینکه دنبال سرپوش گذاشتن برای شکست‌هایش در منطقه است. دوم، مسائل داخلی عربستان است. مشکلات آن‌ها حاد است و باید کشوری را به عنوان دشمن معرفی کنند و لذا ما باید هنرمندانه از کنار این مشکلات عبور کنیم، البته که حکومت دیگر کشورها در اختیار ما نیست. مثلا در مورد آمریکا، ما در زمان خوبی مذاکرات هسته‌ای را انجام دادیم. ما در هر مقطعی باید منافع ملی را در نظر بگیریم و نباید عصبانی شویم، البته باید حواسمان جمع باشد.

هر کدام از بال‌های دیپلماسی و قدرت نظامی ما ضعیف باشد، نمی‌توانیم به اهدافشان برسیم

وی خاطرنشان کرد: قدرت ما در برابر تهدیدات دو بال نیاز دارد: بال دیپلماسی و بال قدرت نظامی. هر کدام از این بال ها ضعیف باشد نمی‌توانیم به اهدافشان برسیم، دولت یازدهم به دنبال تقویت هر دو بال بود، دولت دوازدهم هم همین است. ما با ورود اس ۳۰۰ تحول بزرگی ایجاد کردیم. البته قدرت اصلی ما مردم هستند اما باید قدرت نظامی و دیپلماتیک را تقویت کنیم.

با برجام نفت تولید کردیم و فروختیم/ میعانات گازی را که روی آب بود بعد از برجام فروختیم

وحانی ادامه داد: در برجام ما موفقیت‌هایی به دست آوردیم که غیرقابل تخریب است و هیچ وقت از بین نمی‌رود. اول اینکه ما یک معضل بزرگ بین‌المللی را پای مذاکره حل کردیم. مثل جنگ هشت ساله که ما پیروز شدیم. ما از نظر اخلاقی ثابت کردیم که دروغ نمی‌گفتیم. قطعنامه‌های سازمان ملل را لغو کردیم.

وی با اشاره به اینکه در طول این دو سال از برجام استفاده اقتصادی داشتیم گفت: سرمایه‌گذاری‌‌های خارجی و توافق بانکی صورت گرفته و به اندازه کافی نفت تولید کردیم و فروختیم. ما توانستیم میعانات گازی را که قبلا روی آب بود بعد از برجام بفروشیم. به هر حال برجام گشایشی ایجاد کرد و اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد خیلی مهم است.

برای تندروهای آمریکا و منطقه برنامه داریم

روحانی افزود: دولت جدید امریکا تلاشش این بوده که برجام را از بین ببرد اما نتوانسته است؛ ببینید که از موضع‌گیری امریکا نسبت به ایران چه کسانی در دنیا حمایت کردند؟ کل اتحادیه اروپا، روسیه و چین مقابل آن ایستادند. در سازمان ملل یک نطق ترامپ انجام داد و یک نطق هم رئیس جمهوری ایران داشت. همه اذعان داشتند که ایران منطقی و مودب با دنیا صحبت کرده است. لذا ما موفقیت بزرگی داشتیم، باید تلاش کنیم در قدم‌های بعدی هم بدخواهان کشور به هدف خود نرسند. تندروهای منطقه و امریکا تا کنون راه به جایی نبردند اما اگر به هدفشان هم برسند ما برای آن زمان نیز برنامه‌هایی را در نظر داریم.

قول من به مردم

رئیس‌جمهور اضافه کرد: قول من به مردم این بود که دولت دوازدهم مثل دولت یازدهم، دولت حزبی و جناحی نباشد و فراجناحی و بر اساس شایستگی‌ها باشد.

در شرایط فعلی هیچ چیز مهم‌تر از انسجام و وحدت ملی نیست

روحانی با بیان این مطلب که بر خلاف اینکه شایعه شد روی من فشارهایی برای انتخاب وزرا بود، اما من بر اساس مصلحت عمل کردم، گفت: در شرایط فعلی هیچ چیز مهم‌تر از انسجام و وحدت ملی نیست. در این ایام تاکید می‌کنم که به وحدت و انسجام و توازن بین قوا و نیروهای مسلح نیاز داریم و گفت‌وگوهای من با دو قوه دیگر و با نیروهای مسلح بیشتر بوده است.

در دولت یازدهم حضور زنان پر رنگ بوده است

وی در ادامه اشتغال بانوان را مورد توجه قرار داد و افزود: اشتغال بانوان در دولت‌های قبل از دولت یازدهم منفی بوده است و در دولت یازدهم حضور زنان پر رنگ بوده است و ۳۶۰ هزار اشتغال ما به طور میانگین در سال‌های بعد از ۹۲ مربوط به زنان بوده است. ما قول داده بودیم در مدیریت‌ها هم از زنان استفاده کنیم و برای اولین بار، یک مقام ارشد در وزارت نفت، یک خانم است. معاونان چهار وزارت دیگر هم خانم هستند و البته بقیه وزراتخانه‌ها هم موظفند دو معاون یا مشاور زن داشته باشند.

برای اولین بار یک وزیر متولد دهه شصت معرفی کردیم

رئیس‌جمهور ادامه داد: در دولت دوازدهم برای اولین بار یک وزیر متولد دهه شصت معرفی کردیم. همچنین تلاش ما این است که از اقلیت‌های دینی و مذهبی و همچنین زنان و جوانان که در انتخابات سنگ تمام گذاشتند در دولت دوازدهم بیشتر از دولت یازدهم استفاده کنیم. من خوشحالم هر سه فراکسیون مجلس به وزرای ما رأی دادند همکاری دولت و مجلس در اداره کشور بسیار مهم است که ما آن را ادامه می‌دهیم.

طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم ادامه خواهد یافت

روحانی با اشاره به برنامه طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم گفت:‌ این طرح برای خدمات بیشتر و ارزان‌تر و فراگیر ادامه خواهد یافت. در دولت یازدهم مردم با هزینه اندک مشکل درمان‌شان حل شد. حالا شاید اندکی هزینه بیشتر شود اما این طرح‌ها تغییر نمی‌کند.البته به این معنی نیست که ما مشکلاتی نداریم، مشکلاتی که عمدتا هم در بخش بیمه‌ها بود. علتش هم این بود که هدف ما این بود که ۵ میلیون نفر که بیمه نبودند تحت پوشش قرار بگیرند. در نهایت ۱۱ میلیون تحت این بیمه قرار گرفتند این یعنی ۶ میلیون نفر که تحت پوشش بیمه‌های دیگر بودند، بیمه خودشان را رها کردند. اما ما این طرح را ادامه می‌دهیم و یکی از یارانه‌های غیرنقدی که گفتیم همین است.

من با طرح افزایش قیمت نان مخالفت کردم

وی بر همین اساس خاطرنشان کرد:‌ در طرح تحول سلامت نیاز داریم که در زمینه بهداشت هم تحول داشته باشیم. در دولت قبلی در بخش درمان سرمایه گذاری کردیم و در دولت دوازدهم باید در بخش بهداشت و آموزش سرمایه‌گذاری کنیم. در زمینه بهداشت باید بتوانیم نان با کیفیت و آرد مغذی تولید کنیم. من با طرح افزایش قیمت نان مخالفت کردم، چرا که برای ما مهم بود مردم در نیازهای اصلی‌شان با گرانی قابل توجه مواجه نشوند.

پهنای باند از ۱۰ آذر ارزان می شود؛ باید حواسمان درفضای مجازی جمع باشد

روحانی با اشاره به تاکید دولت برای استفاده مردم از فضای مجازی گفت: ما در تلاش برای بازتر شدن فضای مجازی هستیم. ما به دنبال فروش پهنای باند به مردم هستیم و آن‌ها از ۱۰ آذر با قیمت کمتری مواجه خواهند شد، البته باید حواسمان جمع باشد، باید آموزش لازم را بدهیم. با این حال برای آگاهی مردم، همین فضای مجازی و استفاده از رسانه‌های شخصی موثر است.

اطلاعات تمام قراردادها و مزایده ها و تخصیص و پرداخت بودجه باید شفاف در اختیار مردم قرار گیرد

وی اضافه کرد:‌ با حقوق شهروندی همه دولت در اتاق شیشه‌‌ای قرار می‌گیرد و باید برنامه‌ریزی کنیم که از زمان تخصیص بودجه تا پرداخت آن از خزانه، همه چیز در اختیار مردم قرار بگیرد. همه قراردادها، مزایده‌ها و .. باید در اختیار مردم قرار گیرد. شفاف‌سازی، فرهنگ‌سازی و تقویت رسانه‌ها یک عامل مهم در زمینه مبارزه با فساد است؛ من وعده دادم رفتار من جناحی نباشد، فضای نقد بر کشور حاکم باشد و در کشور آزادی باشد. نقد به معنای تخریب و تهمت نیست. شفافیت و اطلاع‌رسانی دو عاملی است که می‌تواند در مبارزه با فساد موثر باشد. البته در دولت یازدهم هم جلساتی با رؤسای دو قوه داشتم اما در دولت دوازدهم قرار شد که جلسات روسای قوا بیشتر شود و هر جلسه مصوبه داشتیم و مصوبات را مکتوب کردیم.

منبع : انتخاب

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو