ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

ترامپ زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی

به نظرم ایران باید در درجه اول با اتخاذ یک سیاست خارجی حساب شده ، خود را از اولویت های ترامپ در ماههای اول خارج کند . سیاست خارجی ما باید معطوف به همراهی با سیاست های اروپا و چین برای خنثی کردن سیاست های ترامپ باشد . البته ایران باید در اتخاذ راهبردهای منطقه ای و بین المللی خود از یک سو سیاست های خود را در تراز با چین ، هند ، ژاپن و اروپا تنظیم نماید.

 سرویس بین الملل جامعه : با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور پوپولیست آمریکا و عملکرد افراطی او در هفته اول موجی از اصظراب و اعتراض جامعه مدنی آمریکا و جهان را در برگرفت در همین راستا پرسش هایی را با برخی از صاحب نظران سیاسی استان درمیان گذاشتیم .

ترامپ زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی

عملکرد دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا را در هفته اول چگونه ارزیابی می کنید ؟
اقدامات و موضع گیری های دونالد ترامپ در هفته اول ورود به کاخ سفید بسیار جنجالی و مناقشه برانگیز بوده است . به نظر می رسد ترامپ در وهله اول قصد داشت تا با یک اقدام پر سروصدای داخلی اولا طرفدران افراطی خود را راضی کند و دوما نشان دهد که به شعارهای انتخاباتی خود پایبند است . موضوع مهم در مورد ترامپ این است که آیا رویکرد او صرفا رجز خوانی است یا آغاز یک روند سیاسی ( policy ) جدید است ؟ باید مدتی دیگر صبر کرد تا با رویارویی بیشتر ترامپ با واقعیات ؛ بتوان دقیق تر به این سوال جدی پاسخ گفت ؛ ولی آنچه در مورد ترامپ با قطعیت می توان گفت این است که سیاست های ترامپ معطوف به مسائل داخلی است و فاکتورهای قدرت نرم در نزد او از حداقل اهمیت برخوردار است . البته نظر سنجی ها در امریکا نشان از آن دارد که ترامپ با حکم حکومتی ضد مهاجرت و رویکردهای منفی نسبت به جامعه جهانی ؛ محبوبیت او نسبت به اوباما در وضعیت مشابه ، بیش از ۲۰ درصد کمتر بوده است . با این وجود ترامپ به راه خود تا انجا که ممکن است ادامه خواهد داد و وقعی به ائتلاف سازی علیه خود نخواهد داد و سعی خواهد کرد با ائتلاف سازی موردی و اقدامات یک جانبه گرایی سیاست های راست گرایانه خود را به پیش ببرد .

ترامپ زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی
اعتراضات مدنی مردم امریکا نسبت به مواضع وعملکرد ترامپ رابه چه میزان تاثیرگذارمی شمرید؟
اعتراضات ضد ترامپ در آمریکا و همراهی جامعه مدنی جهانی به خصوص اروپا علیه ترامپ واقعا کم سابقه بوده است و یادآور اعتراضات علیه جنگ ویتنام است . تاثیر این اعتراضات از یک سو بستگی به میزان حساسیت افکار عمومی و ماهیت سازمادهی این گونه تحرکات و استمرار آنها در آینده دارد واز سوی دیگر سیاست ها و رویکردهای آینده ترامپ نیز می تواند به میزان الحراره آن را کم و زیاد کند . البته ترامپ در واکنش به این اعتراضات ؛ ان را دسیسه هیلاری و طرفداران او دانسته ولی افکار عمومی به هر حال یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر سیاست خارجی است ؛ به شرط آنکه درجه حساسیت افکار عمومی مستمر و معنی دار باشد . فارغ از درجه تاثیرگذاری این گونه اعتراضات ؛ به نظرم نفس سازماندهی اینگونه کمپین ها نشان از آن دارد که فضای بین المللی از ماهیت ” نظام ” و “سیستم “به سمت یک ” جامعه ” بین المللی در حال حرکت است که البته تاثیر تکنولوژی های جدید از جمله ارتباطات مجازی در آن بی تاثیر نیست .

ترامپ زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی
ایران در دوران ترامپ باید چه سیاستی را اتخاذ نماید ؟
به نظرم ایران باید در درجه اول با اتخاذ یک سیاست خارجی حساب شده ، خود را از اولویت های ترامپ در ماههای اول خارج کند . سیاست خارجی ما باید معطوف به همراهی با سیاست های اروپا و چین برای خنثی کردن سیاست های ترامپ باشد . البته ایران باید در اتخاذ راهبردهای منطقه ای و بین المللی خود از یک سو سیاست های خود را در تراز با چین ، هند ، ژاپن و اروپا تنظیم نماید و از سوی دیگر با توجه به موقعیت ژئوپلتیک خود ، از امتیازات این موقعیت ویژه در معادلات منطقه ای استفاده نماید . الان جامعه بین المللی به سمت چندجانبه گرایی در حال حرکت است و ایران باید با همراهی با اقدامات چند جانبه گرایی اروپا و آسیا به شکاف در سیاست های یک جابه گرایی آمریکا کمک کند . برخی از سیاست های ترامپ احتمالا مقطعی است و با رویارویی جامعه جهانی ممکن است ترامپ به تجدید نظر در سیاست های خود وادار شود . به ویژه در مسئله برجام ما باید قدرت های اروپایی و چین را که از این سند حمایت میکنند همراهی کرده و امریکا را در تقابل با نهادهای بین المللی و به خصوص شورای امنیت قرار دهیم و از اقدامات احساسی یک جانبه خودداری کنیم .

ترامپ زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی
روابط ایران و روسیه در وضعیت دوران ترامپ چه سرنوشتی پیدا می کند ؟
قبلا ترامپ اعلام کرده بود که اولین سفر خرجی او دیدار از مسکو است ؛ در حالی که در گذشته روسای جدید امریکا سفر خود را به کشورهای متحد آغاز می کردند . ممکن است تصور شود که امریکا و روسیه در دوره ترامپ وارد دوره ماه عسل خود شده اند . به نظرم بسیار بعید است که آمریکا و روسیه بتوانند مسائل استراتژیک فیمابین را به این راحتی حل کنند . روسیه و امریکا بر سر پیشروی ناتو به شرق و مساله کریمه و اوکراین مسائل عدیده ای دارند . چند دهه است که سیاست خارجی سنتی امریکا در تقابل با روسیه تنظیم شده است . با وجود چنین مشکلاتی بعید است دو کشور بتوانند متحد استراتژیک شوند . از طرف دیگر اگر شعارهای ترامپ مبنی بر مبارزه با تروریسم و داعش رنگ واقعیت به خود بگیرد؛ روسیه و ایران و امریکا می توانند در یک جبهه قرار گیرند و هزینه های ایران در مقابله با تروریسم ممکن است کاهش یابد . سیاست منطقه ای ایران در این راستا باید معطوف به نقش سازنده در بحران های سوریه و یمن رقم بخورد تا در زمان لازم بتواند از نقش خود بیشترین امتیازات را کسب کند .

ترامپ زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی
حزب جمهوری خواه تا کنون وابستگی ترامپ به حزب را اعلام نکرده و تلاش شده با او را در قامت یک رئیس جمهور مستقل معرفی نماید . این رفتار سیاسی را چگونه ارزیابی می کنید ؟
به نظر می رسد ترامپ با اقدامات خود چوب حراج به محبوبیت جزب جمهوری خواه می زند . ترامپ با رویکرد عجیب خود باعث شکاف در بدنه حزب شد و در جریان انتخابات چهره های معروف حزب از او سرخورده شدند . ترامپ هرچند ارتباط ارگانیک با حزب جمهوری خواه دارد ولی پایگاه هواداران او صرفا جمهوری خواهان نیستند . شعارهای دست راستی ترامپ در موقعیت اقتصادی امریکا در پیروزی او نقش تعیین کننده داشته است . یک نکته مهم در مورد احزاب دوگانه امریکا این است که این دوحزب ، از نوع احزاب “باز ” هستند ‌ یعنی جناح های متفاوتی در انها وجود دارد و جو سیاسی حاکم بر آنها یکدست نیست . در حزب جمهوری خواه طیفی از جناح راست افراطی از ترامپ حمایت خواهند کرد و کلیت حزب در برابر ترامپ یکدست نیست کما اینکه در نظر سنجی های اخیر نشان داده شده که ۸۰ درصد جمهوری خاهان حامی او هستند . به هر حال نام ترامپ با حزب جمهوری خواه گره خورده است و او کاندید رسمی جمهوری خواهان بوده و فاصله گیری از ترامپ در ماهیت وابستگی او به حزب تغییر چندانی نخواهد داد.
به نظر شما سرنوشت برجام در دوره ترامپ چه خواهد شد ؟
برجام یک سند بین المللی است و به امضای ۶ قدرت جهانی رسیده و مورد تایید شورای امنیت قرار گرفته . به همین خاطر ترامپ که در انتخابات حرف از پاره کردن ان می زد ، از موضع خود عقب نشست . ترامپ در عمل نمی تواند به مواضع قدرت های بزرگ بی اعتنا باشد . تا زمانی که قدرت های اروپایی و چین از برجام حمایت می کنند ؛ آمریکا نمی تواند آن را یک جانبه نادیده بگیرد ؛ مگر اینکه ایران مفاد آن را نقض کند ؛ به همین خاطر ایران باید در اجرای برجام با قدرت های اروپایی و چین هماهنگ باشد . البته ترامپ می تواند در راه اجرای برجام سنگ اندازی کند و یا تحریم هایی خارج از برجام علیه ایران وضع کند . اگر ترامپ بخواهد از کارت ایران برای مقابله با تروریسم استفاده کند ؛ نمی تواند نسبت به برجام بی تفاوت بماند . اوباما با آگاهی به نقش ایران در این زمینه ، به برجام به عنوان راهی برای همکاری ایران در زمینه های غیر هسته ای می نگریست . به همین خاطر ایران باید نشان دهد که در معادلات اینده منطقه می تواند تاثیر زیادی داشته باشد .اگر ترامپ بخواهد این نقش را نادیده بگیرد ؛ ممکن است اینده برجام با علامت سوال بزرگ مواجه شود

ترامپ زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی
چه کشورها و گروههایی از حضور ترامپ بر مسند ریاست جمهوری آمریکا سودبرده و معادلات سیاسی پساترامپ به کدام سو می رود ؟
کشورهایی که با اوباما در مسند قدرت راضی نبودند ؛ ممکن است با انتخاب ترامپ خشنود باشند .‌ در خاور میانه ، اسرائیل و عربستان از این انتخاب راضی هستند ؛ چرا که رویکرد اوباما به مساله فلسطین و شهرک سازی های غیر قانونی کمی شفاف تر از روسای جمهور قبلی بود و دولت اوباما با وجود راهبرد حمایت از اسرائیل به عنوان یک سیاست بروکراتیک و سنتی ؛ از رویکرد رژیم تلاویو انتقاد می کرد . عربستان نیز از رویکرد دولت اوباما در مساله برجام عصبانی بود . با گسل هایی که در سیاست خارجی عربستان وجود دارد ؛ به نظر می آید این کشور از رژیم جدید امنیتی ترامپ در خاورمیانه حمایت خواهد کرد . به خصوص انکه اقدامات ترامپ ممکن است قیمت های نفت را دچار نوسان کند . در مورد روسیه همانطور که گفتم فعلا باید محتاط بود . روس ها ظاهرا از این انتخاب راضی هستند و ان را جشن گرفته اند . البته این نکته را اضافه کنم که نزدیکی ترامپ به پوتین از یک برداشت بیناذهنی مشترک هم ناشی می شود و آن این است که هر دو سیاستمدار ملی گرا هستند و سیاست های انها معطوف به مسائل داخلی است . ولی مشکلات ساختاری در روابط این دو کشور مانند مسائل ناتو و اوکراین و کریمه فکر نکنم به این زودی قابل حل باشد .
سوریه و بشار اسد ممکن است تحت شرایطی از انتخاب ترامپ راضی باشند و ان پیوستن امریکا به جبهه ضد تروریسم به رهبری روسیه در سوریه و حمایت از بشار اسد است .
چین هم حتا ممکن است تحت شرایطی از انتخاب ترامپ راضی باشد و آن مخالفت با سیاست کشورهای رقیب چین در اسیای جنوب شرقی و خاور دور مانند ژاپن ، اندونزی و سنگاپور است که ظاهرا از انتخاب ترامپ و سیاست های ملی گرایانه او ناخشنود هستند .
درراروپا ممکن است بریتانیا که از اتحادیه اروپا خارج شده ، بتواند ازادانه تر با دولت ترامپ وارد گفتگوهای تجاری و سیاسی شود .
حزب دموکرات آمریکا باید چه سیاستی در دوران ترامپ اتخاذ کند تا در دوران بعد پیروز انتخابات شود ؟
حزب دموکرات به محض پیروزی ترامپ سعی کرد این پیروزی را به پوتین و روس ها گره بزند و مسئله تغلب توسط روس ها را مطرح کرد . دموکرات ها به نظرم در ادامه مسیر سعی خواهند کرد تا به هر نحوی مشروعیت ترامپ را زیر سوال ببرند . آنها احتمالا مسائل شخصی ترامپ مانند ورود او به منافع تجاری معطوف به منافع شخصی را بولد کنند . حزب دموکرات همانطور که می دانیم یک حزب نخبه گرا است و خاستگاه ان روشنفکران و دانشگاهیان و نخبگان هستند . به همین خاطر سیاست های پوپولیستی راست گرایانه او می تواند مانور حزب دموکرات را در نزد نخبگان امریکایی بیشتر کند . شکست احتمالی ترامپ در سیاست های ضد جهانی شدن سرمایه و تکنولوژی و نیروی کار باعث خواهد شد تا به طور سیستماتیک رجعت به سیاستهای نخبه گرایانه دموکرات ها افزایش یابد . ضدیت ترامپ با مسائل مربوط به حقوق مهاجران و نیروی کار خارجی ؛ مستمسک خوبی برای رقبای دموکرات اوست . احتمال دارد دموکرات ها با برجسته کردن یک سیاستمدار زن ( احتمالا میشل اوباما ) جامعه امریکا را به سمت و سوی دیگری هدایت کنند . به هر حال توفیق یا عدم توفیق نسبی ترامپ در سیاست های ملی گرایانه و تاثیر ان بر اینده افکار عمومی امریکا ، تکلیف دموکرات ها را مشخص خواهد کرد .

ترامپ زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی
به عنوان آخرین سوال ؛ ترامپ نماد چه رخداد یا تغییراتی در جهان است ؟
ترامپ به نظرم زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی . فراموش نکنیم ترامپ با حداقلی از حمایت رسانه ای و حتا حزب جمهوری خواه به کاخ سفید راه یافت . حدااقل نیمی از مردم آمریکا از او حمایت کرده اند . ترامپ نماد بخش ناراضی مردم امریکا از وضع موجود بود و هیلاری نماد خشنود بودن از وضع موجود . ناراضیان امریکایی ممکن است در انتخاب خود اشتباه کرده باشند ولی خوب یا بد ؛ ترامپ را نماد و سمبل این نارضایتی قرار دارند . اما امریکایی ها از چه چیزی ناراضی بودند؟ امریکایی ها از سیاست های جهانی شدن ( یا جهانی سازی ) اقتصاد ناراضی هستند . به خصوص از دهه ۸۰ میلادی به بعد که نیروی کار و سرمایه مالی و تکنولوژی بیشتر بعد بین المللی به خود گرفته ، و برون سپاری سرمایه و تکنولوژی برای یافتن نیروی کار ارزان تر در خارج از امریکا رواج یافته ، امریکایی ها حس می کنند این روند باعث شده تا طبقه متوسط در امریکا تضعیف شود . جامعه امریکا الان از هر زمانی دو قطبی تر است . امریکایی ها به شعارهای ملی گرایانه ترامپ لبخند زدند تا مگر سیاست ها امریکا به داخل معطوف شود و سرمایه های مالی و تکنولوژی در خدمت نیروی کار امریکایی قرارگیرد . ترامپ در اتخاذ سیاست خارجی برای دست یابی به اهداف و مقاصد داخلی ، به یک جانبه گرایی دست خواهد زد و مخالفت های جهانی را تا انجا که ممکن است نادیده خواهد گرفت و به یارگیری و ائتلاف سازی موردی روی خواهد آورد و از کاهش قدرت نرم امریکا هم ابایی نخواهد داشت . به همین خاطر ممکن است در مواردی قدرت سخت امریکا را به رخ رقبا بکشد و وابستگان صنایع صنعتی – نظامی را با اقدامات میلیتاریستی خشنود کند . اما سوال اساسی اینجاست که آیا ترامپ می تواند چرخ زمان را به عقیب برگرداند و جلوی روند جهانی شدن را بگیرد ؟ به نظرم برگرداندن چرخ زمان به گذشته و مخالفت با ساختارهایی که دنیای سرمایه داری طی دوران طولانی بر اساس ان شکل گرفته به این سادگی ممکن نیست و ترامپ را با چالش های جدی مواجه خواهد کرد .

ترامپ زائیده شرایط داخلی آمریکا است تا تغییرات جهانی

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو