ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

بازداشت معاون احمدی‌نژاد

روز گذشته خبر بازداشت حمیدرضا بقایی در فضای مجازی منتشر شد. علی‌اکبر جوانفکر مشاور احمدی‌نژاد این خبر را تأیید کرده و علت بازداشت معاون رئیس دولت سابق را عدم توانایی او در تأمین وثیقه ۵٠ میلیارد تومانی اعلام کرده است. آن‌طور‌که جوانفکر توضیح داده، این بازداشت در ادامه پرونده‌ای است که بقایی پیش از این نیز – در خرداد سال ٩۴– به‌دلیل آن بازداشت شده و بعد از هشت ماه با قرار کفالت آزاد شد.
جوانفکر در توضیح بیشتر به «دولت بهار» گفته: «جناب آقای حمید بقایی با شکایت دولت یازدهم بازداشت می‌شود و درحالی‌که با توجه به موضوع شکایت هیچ نیازی به بازداشت ایشان نبود، اما متأسفانه به مدت ٢٢۵ روز آقای بقایی را در زندان در بازداشت نگه داشتند که بخش عمده آن در زندان انفرادی بوده است و سرانجام بدون کیفرخواست و بدون وثیقه و بر اساس دستور یک مقام عالی نظام، فقط با قید کفالت آزاد شد. اکنون قریب یک سال و نیم از آزادی آقای بقایی سپری شده است و امروز به دستور همان بازپرس، نامبرده را با همراهی مأموران اعزامی از سوی دستگاه قضائی، از مقابل منزل بازداشت کردند و به دادسرا بردند.

 

در آنجا به ایشان گفتند شما را احضار کرده‌ایم ولی در بازپرسی حاضر نشده‌اید. آقای بقایی پاسخ داده‌اند که این احضاریه به دست بنده نرسیده است. بازپرس گفته است آدرس شما را پیدا نکردیم. آقای بقایی پاسخ داده‌اند که منزل من همان‌ جایی بوده است که مأموران دستگاه قضائی قبلا آنجا را بازرسی کرده‌اند و امروز هم بنده را از همان جا بازداشت کردند. ضمنا بنده دو وکیل و دو کفیل معرفی کرده‌ام، باید احضاریه را به آنها ابلاغ می‌کردید. به هر تقدیر بازپرس پرونده با ادعای اینکه ممکن است ایشان را احضار کنند ولی در دادسرا حاضر نشوند، قرار کفالت را تغییر داده و برای نامبرده یک وثیقه ۵٠میلیاردتومانی صادر کرده است که تأمین چنین وثیقه‌ای برای آقای بقایی غیرممکن است و به همین دلیل بازپرس مربوطه بار دیگر حکم به بازداشت ایشان داده است…»
ماجرای بازداشت قبلی
پس انتخابات ٩٢، اکبر ترکان که به سمت دبیری شورای هماهنگی مناطق آزاد منصوب شده بود، به افشاگری درباره عملکرد دولت قبل پرداخت. حمیدرضا بقایی نیز که در دولت احمدی‌نژاد سمت‌های بسیاری – از جمله معاونت اجرائی و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و دبیری شورای عالی مناطق آزاد کشور – را برعهده داشت به دفاع از خود و همکارانش برخاست و همین، منجر به بروز جدال لفظی میان او و ترکان شد.

 

بقایی حتی تهدید کرده بود از مسئولان دولت روحانی، از جمله ترکان و جهانگیری شکایت خواهد کرد، بااین‌حال قبل از آن که بتواند تهدید خود را عملیاتی کند، خودش در ١٨ خرداد ٩۴  بازداشت شد. بازداشتی که هشت ماه به طول انجامید. درباره علت بازداشت بقایی توضیح رسمی داده نشد، اما وکیلش به باشگاه خبرنگاران جوان گفته: «…اتهامی که به آقای بقایی منتسب شده مربوط است به اواخر دولت دهم که بحث پرداخت پاداش به برخی وزیران، مسئولان و مقامات دولتی مطرح بوده و نهایتاً تصمیم گرفته می‌شود به جای پرداخت پاداش مستقیم به این افراد، مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به وسیله نهاد ریاست‌جمهوری به صندوق قرض‌الحسنه‌ای که ۱۶ نفر از مقامات و مسئولان دولتی از آن صندوق وام گرفته بودند، پرداخت شود تا از محل این ۳۰۰ میلیون تومان تمام یا بخشی از وام‌های دریافتی این افراد از آن صندوق تا سقف ۲۵ میلیون تومان تسویه شود و النهایه مبلغ مذکور در اواخر مسئولیت آقای بقایی به عنوان معاون اجرائی و سرپرست نهاد به صندوق مذکور پرداخت شده است. نام خود آقای بقایی هم در آن لیست ۱۶نفره‌ای که بخشی از وام‌هایشان به وسیله نهاد تسویه شده، قرار داشته است و ۲۵ میلیون تومان از وام دریافتی ایشان تسویه شده است. دادسرای محترم پرداخت این مبلغ از سوی سرپرست وقت نهاد ریاست‌جمهوری را غیرقانونی و مجرمانه تشخیص داده و اتهام اختلاس به آقای بقایی تفهیم و ایشان از تاریخ ١٨/٣/١٣٩۴ بازداشت شده‌اند».

 
بقایی کیست
بقایی یکی از نزدیک‌ترین چهره‌ها – البته بعد از اسفندیار رحیم‌مشایی- به محمود احمدی‌نژاد است. ثبت نام بقایی در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته و البته حضور مجدد او در عرصه سیاست در کنار احمدی‌نژاد و مشایی، آنها را به سه‌گانه جذابی در فضای مجازی تبدیل کرده بود. این سه چهره با ارسال ویدئوهای متعدد و متنوع درباره موضوعات مختلف – از تبلیغ برای روز درختکاری گرفته تا تبریک نوروز – تلاش می‌کردند خود را در مرکز توجه رسانه‌ها قرار دهند؛ هرچند اغلب کاربران شبکه‌های اجتماعی با ویدئوهایی که این سه نفر به اشتراک می‌گذاشتند، برخوردی طنزآمیز داشتند.

 

هرچه زمان انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شد، بروز رسانه‌ای تیم‌ سه‌نفره احمدی‌نژاد، مشایی و بقایی بیشتر می‌شد و احمدی‌نژاد که آن روزها نقش سخنگویی بقایی همیشه‌ساکت را بر عهده گرفته بود، او را به عنوان نامزد اصلح معرفی می‌کرد. بقایی البته عبارت‌های حساسیت‌برانگیزی نیز بر زبان می‌‌آورد. ازجمله: «در بازجویی‌ها گفتند حرف‌هایی بزنم. امیدوارم فیلم‌های بازجویی‌های من را پخش کنند؛ چون جنبه آموزشی دارد که در برابر بازجو چه کار کنید». اما ستاره این جمع سه‌نفره همچنان محمود احمدی‌نژاد بود با جملاتی مانند: «هیچ دو نفری در دنیا شبیه به هم نیستند به جز من و مشایی و بقایی.» این سه نفر در مهلت ثبت نام انتخابات ریاست‌جمهوری، دست در دست هم و «زنده‌باد بهار»گویان وارد ساختمان وزارت کشور شدند، درحالی‌که به نظر می‌رسید احمدی‌نژاد و مشایی برای مشایعت بقایی راهی ساختمان وزارت کشور شده باشند، اما در یک لحظه غافلگیرکننده، محمود هم برای انتخابات ثبت‌نام کرد. در نهایت هم نه صلاحیت احمدی‌نژاد تأیید شد و نه بقایی.
بقایی از وزارت اطلاعات تا صداوسیما
حمیدرضا بقایی، متولد ١٣۴٨ همدان است. در سال ١٣۶۶، به استخدام وزارت اطلاعات درآمد و هم‌زمان در دانشکده امام باقر (ع) (دانشگاه تخصصی وزارت اطلاعات) به تحصیل پرداخت و سه‌سال‌ونیم بعد در رشته «بررسی اطلاعات» لیسانس گرفت. منابع نزدیک به او گفته‌اند که مدیریت یا علوم اجتماعی هم خوانده و به این مورد می‌توان مهندسی آی‌تی را هم اضافه کرد.

 

در سال ٩٠ نیز فوق لیسانس جغرافیای سیاسی گرفت. آن‌طور که سایت باشگاه خبرنگاران جوان نوشته، او به مدت شش سال در حوزه ضد جاسوسی عراق در وزارت اطلاعات به‌عنوان رئیس اداره بررسی فعالیت کرد و در سال ١٣٧٢ به اداره کل امور اجتماعی وزارت کشور منتقل شد و تا سال ١٣٧٨ در این وزارتخانه فعالیت کرد.در وزارت کشور رئیس گروه آمار و اطلاعات و سپس رئیس گروه شوراهای اسلامی در اداره کل امور اجتماعی بود. آخرین سمت بقایی در وزارت کشور معاون اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات بود. در سال ١٣٧٨ از وزارت کشور به صداوسیما رفت و در سمت مشاور مدیر شبکه پیام و مدیر «طرح و برنامه» این شبکه مشغول شد. همان زمان، مشایی هم در رادیو پیام حاضر بود و احتمالا ارتباط این دو نفر از همین جا شروع شده است. سال ٨١ وقتی احمدی‌نژاد شهردار تهران شد، ریاست سازمان فرهنگی و هنری به مشایی رسید و بقایی هم مشاور رئیس و سرپرست مرکز فناوری اطلاعات این سازمان.

 

با صعود احمدی‌نژاد به ریاست‌جمهوری، مشایی و بقایی هم راهی دولت شدند. تا سال ٨٨ که مشایی از سازمان میراث فرهنگی رفت، بقایی برای افکار عمومی چندان نام‌آشنا نبود اما از آن زمان به بعد هم حضور رسانه‌ای‌ و حاشیه‌هایش رو به‌ افزایش گذاشت، هم سمت‌هایی که از سوی رئیس دولت به او واگذار می‌شد. او بین سال‌های ٩٠ تا ٩٢ معاون اجرائی و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری بود. بقایی یک ماه پس از ارتقای مقام به معاونت اجرائی از سوی دیوان عدالت اداری، به علت ارتکاب «برخی تخلفات» در سمت ریاست سازمان گردشگری، به مدت چهار سال از هرگونه خدمت دولتی محروم شد؛ اما پس از مدتی این حکم از سوی قضات دیوان نقض و مجددا به دادگاه تجدید نظر ارجاع شد؛ مرحله تجدیدنظرخواهی که طولانی شد، از حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری، درباره علتش سؤال کردند، او پاسخ داد: «آقایان در این مرحله از بند «پ» (کنایه از پارتی‌بازی) استفاده کردند».

 

 

شرق

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو