ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

انتقادات متوجه همه شورای عالی است

رهامی:انتقادات متوجه همه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان است، نه فقط عارف/ رهامی در تشریح چرایی انتقاد بسیاری از چهره ها نسبت به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: ما نسبت به سازوکار فعلی شورای عالی انتقاد داریم.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسن رهامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» از مسائل پشت پرده در ماجرای تایید لیست شورای شهر تهران توسط رئیس دولت اصلاحات سخن گفت.
رهامی با اشاره به مصاحبه ی امروز شکوری راد در مورد نارضایتی رییس دولت اصلاحات از لیست شورای شهر گفت: بنده هم در مورد نارضایتی آقای خاتمی در مورد لیست شورای شهر، شنیده بودم. پس از آنکه مطالب و اعتراضاتی از سوی جریان چهره های بارز جریان اصلاحات در مورد چگونگی بستن لیست مطرح شد، جناب منتجب نیا به ایشان نامه نوشت که لیست را دیگر تایید نکنید و انتخاب را به مردم واگذار کنید. و مردم خود شخصا بین لیست ها دست به انتخاب بزنند.

خاتمی را نگران کردند که اگر لیست را تایید نکنید، اصلاح طلبان شورا را از دست می دهند

وی افزود: پس از ارائه لیست از سوی شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان، آقای خاتمی دچار تردید شدند. اما دوستان از شورای عالی به ایشان مراجعه کردند و مجموعا با همه صحبت هایی که شد، تصمیم بر این شد که جو از این حالت در بیاید و ایشان لیست را تایید کنند. دوستان به آقای خاتمی گفتند که اگر لیست را تایید نکنید ممکن است شورا به دست جریان های دیگر بیافتد و ایشان نگرانی پیدا کرد. گفته بودند دوستانی مثل هادی خامنه ای و منتجب نیا می خواهند لیستی جدا بدهند، با این حال من گفتم بنایی برای انتشار لیست موازی نداریم.نهایتا، به اقای خاتمی گفتند که لیست فشل می شود و ایشان را به این جمع بندی رساندند و نگران شان کرده بودند که اگر لیست را تایید نکنید فضا از دست می رود.
وی با اشاره به افراد معترض و استدلال آنها نسبت به لیست شورا گفت: با این حال، ما انتقاد داشته و داریم. دوستانی از جمله برخی اعضای شورای فعلی شهر می گفتند در بحث رای گیری و امتیازات، امتیاز بیشتری داشتند. همچنین افراد دیگری نیز همین سخن را می گفتند، از جمله افرادی که اقای خاتمی، نسبت به عدم حضورشان معترض بود.
رهامی اضافه کرد: نهایتا، دو سه روز مانده به انتخابات، ایشان به صورت کتبی و نه صوتی، لیست را تایید کردند. در فضای تشتتی که ایجاد شده بود، تاییدیه ایشان بسیار موثر بود و جبهه اصلاحات به انسجام رسید.  مجموع دوستان ما هم به این رسیدند که پس از تاییدیه رییس دولت اصلاحات، مخالفتی ابراز نشود. با این حال، بسیاری از دوستان، میتوانستند در لیست حضور داشته باشند، اما جمع بندی این شد که از لیست حمایت شود تا از هرگونه تشتت پیشگیری شود.
معتقد بودند هرگونه تغییر مصوبه در مورد لیست، شورای عالی را بهم می زند

رهامی در پاسخ به این سئوال که چرا براساس گفته ی شکوری راد، «عارف به اعتراض خاتمی توجهی نکرد و ماجرا را رها کرد»، گفت: دوستان معتقد بودند که این ماجرا قابل حل نیست. البته قرار بود دوستانی که در شورا بودند جلسه ای بگذارند، چون اعتراضات زیاد شد و اعضای شورای فعلی مصر بودند که حضور داشتند باشند مانند تندگویان، حقانی و دانشور. اما دوستان معتقد بودند هرگونه تغییر مصوبه شورای عالی را بهم می زند، ظاهرا از اصلاح و تغییر منصرف شدند.

نماینده دور اول و دوم مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: شورا به این نتیجه رسیده بود که اگر لیست را باز کنیم امکان بستنش سخت است. البته متوجه کردن تمامی اشکالات به سمت دکتر عارف اشتباه است، اقای عارف در شرایطی است پایین اوردن شان ایشان صلاح نیست، در واقع، انتقادات متوجه تمامی هیات رئیسه شورای عالی سیاستگذاری است.
رهامی در تشریح چرایی انتقاد بسیاری از چهره ها نسبت به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: ما نسبت به سازوکار فعلی شورای عالی انتقاد داریم. نگرانی ما این است که از شخصیت و موقعیت خاتمی بیش از حد نمی توان استفاده کرد و خود عملکرد و کار باید مورد نظر و پسند مردم باشد.

خاتمی هم تاکید کرد بخشی از انتقادات به شورای عالی و ترکیبش را قبول دارند و این باید اصلاح شود

وی همچنین از پذیرفتن بخشی از انتقادات از سوی رئیس دولت اصلاحات خبر داد و خاطرنشان کرد: اخیرا جلسه شورای مشورتی برگزار شد. اقای خاتمی هم تاکید کردند که بخشی از انتقادات به شورای عالی و ترکیبش را قبول دارند و این باید اصلاح شود.
رهامی تاکید کرد: در حقیقت، مشکل اصلی، ترکیب شورا و تعداد زیاد اعضای حقیقی شورا است. در واقع، اگر ترکیب اصلاح نشود، مشکلات باقی می ماند. با این حال، اینکه شورای دیگری در مقابل شورایعالی بوجود بیاید، فعلا زود است. باید از دوستان مختلف در جهت حل مشکلات دعوت شود. در واقع، هدف ما حفظ انسجام است و هر راه حلی که منجر به شکاف شود، مورد قبول ما نیست و همین مسئله موجب شده که بسیای از  حرف ها را نزنیم و سکوت کنیم.

یک جریان، شورای عالی را می گرداند

وی افزود: در این شورا، نقش عمده را  افراد ایفا می کنند و انها جای احزاب را گرفته اند. در واقع، عملا یک جریان، شورای عالی را می گرداند و رای از یک جا می گردد. البته من نسبت به حل مشکلات خوشبینم، خوبی اصلاح طلبان این است که در کلام مشکلات را حل میکنند. ما انتقادات را نگه می داریم اما حاضر نیستیم به منافع کلان اصلاحات ضربه بخورد. ما تجربه ۸۴ را فراموش نمی کنیم، تجربه ای که پر هزینه است. انقدر آنموضوع گران تمام شد که ده ها سال شاید طول بکشد که از عهده ی تاوان ان بربیاییم.
رهامی در ادامه گفت و گو با «انتخاب»، با ارائه راه حل برای رفع مشکلات در جبهه اصلاحات گفت: من معتقدم باید شورای هماهنگی را تقویت کنیم. در واقع، شورای عالی باید ذیل شورای هماهنگی قرار بگیرد. شورای هماهنگی بود که شورایعالی را راه انداخت. بنابراین در خود شورای هماهمگی جبهه اصلاحات، این مسئله را مطرح کنیم تا اصلاحات بیش از پیش تقویت شود. با خود اقای خاتمی در این رابطه صحبت شده است، لذا جلساتی داریم که مشکلات را حل کنیم و نگذاریم به بیرون بکشد. البته الان اولویت، بحث کابینه و شهرداری است، اما این باعث نمی شود که مسائل را در جلسات خصوصی مطرح نکنیم.
وی افزود: با این حال، دوستانی که منتقدند، اکنون ملاحظه می کنند و کوتاه می آیند، اما برخی جریانات بیشترین استفاده را می کنند. با خود می گویند که اینها که نمی آیند وسط، پس می گوییم مسائل بماند برای دفعه ی بعد. در حقیقت، چندین بار است که اینها اینطور رفتار می کنند.

توصیه های آیت الله

رهامی همچنین با اشاره به اخرین دیدارهای خود با آیت الله هاشمی اظهار داشت: ما با مرحوم آیت الله هاشمی هم پیش از فوت شان صحبت کردیم. ایشان در مورد مسائل جبهه اصلاحات معتقدند بودند که باید کمک شود و مشکلات رفع شود. ایشان تاکید بر تقویت تحزب در جبهه اصلاحات داشتند و حتی گفتند هفته ای یک جلسه با ایشان در این حوزه داشته باشیم.
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو