ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

خانواده، تربیت و کلیشه‌های جنسیتی

نسرین عباسی:این‌گونه است که این کلیشه‌ها به سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی ما رسوخ کرده و از زنان‌ و مردان انتظاراتی می‌رود که متناسب با تفکر نهادینه‌شده‌ای است که از کودکی در خانواده به آن شخصیت و شکل داده است.

 

 

‌خانواده، تربیت و کلیشه‌های جنسیتی

نسرین عباسی/ دبیر کمیته روانشناسی و مددکاری انجمن اندیشه زنان جنوب

 

-مامان برای من عروسک می‌خری ؟

+نه پسرم عروسک برای دختراست شماپسرید عروسک خوب نیست

 

-مامان من آمپول نمی‌زنم، آمپول درد داره،  گریه‌ام می‌گیره!

+خجالت بکش پسر تو مرد شدی مردا که گریه نمی‌کنن

……………….

-بچه‌ها من ورزش مورد علاقم رو پیدا کردم. من تو تمرین‌های فوتبال قوی عمل می‌کنم فکر می‌کنم بتونم در این ورزش موفق باشم.

+شقایق تو می‌خوای‌ بری فوتبال، نمی‌گی دو تا لگد بزنن دست و پات بشکنه، ما دخترا ظریفیم فوتبال یه ورزش مردونه‌اس‌.

 

-خانم معلم من به شغل آینده‌ام خیلی فکر کردم من می‌خوام یه خلبان بشم

خلبان!!!

+مریم!!!! خلبان؟؟؟

 

‌مثال‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که اگر کمی بیش از بیشتر به آن دقت کنیم می‌توانیم دهها یا صدها موارد را یاد آور بشویم. صفاتی که با جنسیت‌ها عجین شده‌اند.

♂پسران قهرمان پسران شجاع‌، پسران قدرتمند و جسور

 

♀دختران زیبا، دختران لوس و مامانی، دختران ظریف و حساس

‌و این‌گونه است که این کلیشه‌ها به سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی ما رسوخ کرده و از زنان‌ و مردان انتظاراتی می‌رود که متناسب با تفکر نهادینه‌شده‌ای است که از کودکی در خانواده به آن شخصیت و شکل داده است. گاهی می‌بینیم که این تفکر در ما شکل می‌گیرد و جزئی لاینفک از وجود ما می‌شود و در مقابل تغییر این نوع کلیشه‌ها مقاومتی شدید می‌کنیم طوری که مردان به لحاظ توقعات اشتباه جامعه، احساسات و هیجاناتی که در وجود‌ همه انسانهاست را انکار می‌کنند و گاهی فرو می‌خورند و تن به القائات خانواده می‌دهند و «زنان صفت‌هایی همچون شجاعت، دلیری، اقتدار، استقلال و… را به راحتی به جنس مرد می‌سپارند و از آن تکیه‌گاهی برای کامل‌شدن زندگیشان می‌سازند» و در اغلب تصاویری که ما در فیلم‌ها و انیمیشن‌ها می‌بینیم قهرمان زندگی مردانی هستند که در اوج نا امیدی دختران، می‌آیند تا آنها را خوشبخت سازند بدون در نظر گرفتن عوامل و شرایط مهم دیگر که می‌تواند در تداوم یک زندگی موثر باشد.

‌از مهمترین مسائلی که خانواده و جامعه در آن نقش بسزایی داشته‌ سلب آزادی انتخاب و بروز هویت واقعی کودکان است. اگر به کودکانمان صرفا به عنوان انسان و فارغ از نگاه‌های جنسیتی نگاه کنیم قطعا به آنها فرصت بیشتری برای بروز علایق، توانمندی و استعدادهایشان خواهیم داد.

‌ما باید بپذیریم کلیشه‌ها در ناخودآگاهمان ریشه دوانیده و آنچنان رشد کرده که این نگاه و تفاوت‌ها در اذهانمان نهادینه شده است که بدون آگاهی از فواید یا مضرات آن روزانه و به صورت مستمر از آن تغذیه می‌کنیم، غافل از این‌که خود خواسته و ناخواسته با این تغذیه ناصحیح باعث رشد تومورهای بدخیمی به نام «نابرابری» و «تبعیض‌های جنسیتی» که منشا بسیاری از مشکلات روانی، اجتماعی و آسیب‌های فردی و خانوادگی می‌شویم.

چه بسا دخترانی که شاهد توجه بیش از اندازه والدین به جنس ذکور بوده‌اند چون که به قول گذشتگانمان عصای دست پدر است و گاهی مادران خانه به علت توجه بیشتر و عزیز‌تر‌شدن نزد همسر و خانواده همسر از‌ به دنیا آوردن جنس مذکر خشنودترند و احساس رضایت بیشتری‌ دارند و این است ماجرای غم‌انگیز نادیده‌گرفتن عشق به انسان بدون در نظر گرفتن جنسیت‌ و این‌گونه باورها و تفکرات که در جای‌جای اذهان جامعه متبلور شده است موجب‌ تخریب آینده کودکانمان می‌گردد و غافل از این‌که واژه‌ها به صورت هیپنوتیزم عمل می‌کنند و در ذهن کودکان حک می‌شود و در شکل‌گیری شخصیت و رفتار و منش انسان‌ها از کوکی تا بزرگسالی اثری مخرب بر جای می‌گذارد.

‌وقتی  قوانین‌ خانه برای پسران و دختران خانه متفاوت می‌شود و در محق‌دانستن پسران در مسائلی همچون آزادی در بیان، ابراز هیجانات به صورت خشم و دفاع از خود به صورتی که در بیشتر مواقع موجه، جلوه می‌کند، ‌زمان غیبت در خانه، همکاری نکردن در کارهای خانه، حضور در اماکن تفریحی و حتی‌ آزادی دراختیار کردن دوست دختر بدون ممنوعیت‌هایی که برای دختران در نظر می‌گیریم ‌آنها را دچار آسیب‌هایی می‌کنیم که صدمه آن البته به ظور مستقیم و غیرمستقیم متوجه خانواده و جامعه می‌شود و هنگامی که وارد زندگی متاهلی می‌شوند دلایل اختلافات، ضرب و شتم و بی‌حرمتی را در دیگر عوامل جستجو می‌کنیم متاسفانه تازه عروس و داماد نمی‌توانند تن به واقعیت‌ها بدهند زیرا که‌ شکستن بسیاری از عادت‌هایی که خانواده منشا آن بوده سخت و گاهی غیر ممکن می‌شود و این‌گونه می‌شود که روابط همسران را دچار تنش و اضطراب می‌کند.

‌یادمان باشد با‌ القا تفکرات جنسیتی  تیشه به ریشه خلاقیت، علایق و انتخاب‌هایشان می‌زنیم، زیرا که خلاقیت با اختیار، آزادی و انتخاب رشد می‌کند وقتی والدین نوع بازی و علایق او را متناسب با جنسیت تعیین می‌کنند کودک در خلق و آفریدن محدود می‌شود و چه بسا که در این نوع تفکر ما قاتل بسیاری از استعدادها و توانمندی‌ها می‌شویم.

‌بنابراین برای اینکه بتوانیم کودکانمان را از این تفکرات اشتباه و ناصحیح نجات دهیم آنها را بین انتخاب‌ها قرار دهیم بین معلم بودن و مکانیک بودن، بین علوم انسانی و مهندسی والدین می‌توانند از الگوهایی مانند فضانوردان زن، آشپزهای مرد، مثال بزنند و در بازی‌های کودکانمان گاهی دخالت کنیم آشپزی و شستشو و مهمانداری را به پسرانمان واگذار کنیم و به کودکانمان بگوییم که هیچ کدام از این کارها نیاز به مهارت ویژه‌ای ندارد که در یک جنس باشد و در جنس دیگر نه.

به امید روزی که همه ما در هوای ناب برابری نفس بکشیم

 

نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
حمید موذنی
کمدی اطلاع‌رسانی و تراژدی واقعیت خبر در ایران
مارگارت پکسن
صلح چیست؟
آرشیو