ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

یک روز با تالاب حله+عکس

یک روز با تالاب حله
سرویس محیط زیست جامعه: روز گذشته به مناسبت روز جهانی تالابها، گردهمایی تحت عنوان”یک روز با تالاب حله” به همت انجمن اقلیم پاک  و تشکلهای زیست محیطی استان و با حضور و دعوت از فاطمه دهقانی مدیرکل امور بانوان استانداری، کارشناسان اداره محیط زیست استان، دستپاک رئیس منطقه حفاظت شده و جمعی از محیط بانان و بانوان عضو انجمن اقلیم پاک نمایندگی روستای کره بند و دوستداران طبیعت برگزار شد.

اعضای انجمن اقلیم پاک هدف از برگزاری این گردهمایی در کنار تالاب حله را متوجه و حساس کردن بخش های مختلف جامعه نسبت به بحرانی ست که باعث شده  قسمتهای زیادی از  تالاب نابود شود؛ عنوان نمودند.


ابتدا دستپاک رئیس منطقه حفاظت شده حله، در خصوص تالاب و گذشته آن  سخنانی را ایراد نمود وی از گذشته زیبای تالاب حله  یاد نمود که که محل زیست پرندگان مهاجر بوده و امسال به دلیل خشکسالی پرنده ای را نمی بینیم. همچنین ذکر این مورد که محدوده تالابی  ۲۰۰۰۰هکتار بوده  و اینک  به کتر از ۸۰۰۰هکتار رسیده است.دستپاک علت اصلی این واقعه را  خشکسالی عنوان کرد.


مقیمی کارشناس اداره محیط زیست استان نیز در خصوص کنوانسون رامسر و ثبت تالاب ها توضحیاتی را به شرکت کنندگان ارایه داد. اینکه  تالابها برحسب شرایط می توانند در کنوانسیون رامسر ثبت شوند و اگر مانند تالاب شادگان به چنین وضعیتی دچار شوند و گونه های گیاهی و جانوری ان خود را از دست بدهند به درجه پایین تر  مونترال نزول می یابند و در صورت بهبود وضعیت دوباره می توانند در کنوانسیون رامسر قرار گیرند . وی در مورد حله نیز به اکوسیستم غنی این تالاب اشاره نمود.

 

در ادامه راضیه اشعثی عضو انجمن اقلیم پاک بوشهر(کارشناس ارشد جغرافیا) از  فعالیت ها و طرحهای انجمن طی سال گذشته در خصوص حفاظت از تالاب حله سخن گفت. اشعثی چنین بیان داشت که: «در شرایط فعلی وضعیت تالاب بحرانی است ما به فکر ثبت تالاب های بیشتر هستیم تا احیای تالاب ها ، هر روز از وسعت تالاب حله کاسته می شود به طوری که از ۸۰۰۰ باقیمانده امروز کم تر از ۱۰۰۰هکتار باقی مانده ، متاسفانه آمارهایی که از موجودیت تالاب داده می شود غلط و غیر واقعی است و طرح های باز سازی تالاب ها و همه طرح به طورکلی به افراد غیر بومی که شناختی به منطقه ندارند و با بستن قراردادهای سنگین داده می شود که در طول طرح برای بازدید منطقه دوبار هم مراجعه نمی کند.»
وی در ادامه افزود:«در مورد حق آب تالاب حله که از طرف آب منطقه ای نادیده گرفته می شود و با چشم بستن روی حق و حقوق تالاب حله دچار چنین وضعیتی شده است در  زمینه گرفتن حق آب تالاب و لایروبی شاخه جنوبی منتهی به تالاب، از سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی امور تالاب ها عملکرد بهتر و به هنگامی انتظار می رفت. لذا نیاز است که  سازمان های دولتی که ارتباط مستقیمی با امور آب دارند با هم دیگر تعامل داشته و با حمایت از تشکل های مردم نهاد نقش آن ها را در مدیریت زیست بوم ها جدی بگیرند.»
راضیعه اشعثی در پایان سخنان خود با تاکید بر بحرانی بودن وضعیت تالاب حله، گفت: «اختصاص دادن حق آب تالاب به کشاورزی ظلمی بزرگ در حق زیستمندان همه سرزمین ما است به خصوص تالاب حله که در چند قدمی ما و در حال جان سپردن است. اداره آب منطقه ای و جهاد کشاورزی چشم خود را در استفاده و توزیع عادلانه آب بسته اند و بحران مدیریت در این سازمان ها و سازمانهای مرتبط دیگر هر روز بیشتر از دیروز احساس می شود.»

فاطمه دهقانی مدیر کل امور بانوان از برگزاری چنین برنامه هایی در جهت آگاهی رسانی بسیار استقبال نمود و گفت :« جامعه ما نیاز مبرمی به دانستن در مورد داشته های خود دارد، من تاکنون تصویر روشنی از تالاب حله در ذهن نداشتم و امروز که به دعوت تشکلهای محیط زیستی به اینجا آمدم، با روایت دیگری در مورد تالاب حله آشنا شدم. تعامل بین بخش های دولتی و سازمان های نهاد می تواند حرکت های خوبی را در زمینه های مختلف صورت دهد.»

ستاره تناور عضو انجمن اقلیم پاک (کارشناسی علوم اجتماعی/جامعه شناسی)نیز در خصوص اهداف این برنامه گفت: « غایت نهایی ما از برگزاری این برنامه جلب مشارکت قشرهای مختلف جامعه و آگاهی رسانی در خصوص تالاب حله بوده است. در بخش اول یعنی جلب مشارکت، انجمن اقلیم بعد از یک سال فعالیت  در روستای کره بند که همجوار با تالاب است، توانست بخشی از زنان روستا را همراه خود نماید که امروز نیز با آمدن و شرکت در برنامه و  گفت و گو در خصوص تالاب حضور خود را اعلام نمودند. و نتیجه آن این بود که  ما با کمک و همراهی زنان داوطلب  نمایندگی انجمن اقلیم پاک را ، راه اندازی کردیم. چرا که اعتقاد داریم فقط با اجتماع کردن و بصورت جمعی می توانیم برنامه های خود را اجرایی نماییم. در بخش دوم یعنی آگاهی رسانی، با دعوت از مدیران مختلف دولتی و نهادهای مرتبط و بخش های غیر دولتی و… سعی نمودیم که صدای تالاب حله باشیم. هرچند تعدای از مدیران و نمایندگانی که دوست داشتیم حضور داشته باشند در آخرین لحظات بعلت برنامه های دیگر، نتوانستند حضور داشته باشند. اما دیگر بخش های دولتی و غیردولتی شرکت کننده  هر کدام می توانند بازگو کننده وضعیت تالاب حله باشند. و برای کمک به آن همراه شوند.»

وی همچنین در خصوص تعامل مثبت نهادهای مرتبط مانند محیط زیست و آب منطقه ای با تشکلهای محیط زیستی نیز گفت: «محیط زیست خود متولی تالاب هاست و ما بعنوان یک تشکل مردمی و داوطلب انتظار تعامل مثبت تری از این ارگان دولتی داریم اینکه تسهیل کننده فعالیت های ما باشند نه اینکه حرکتمان را کند کنند. همچنین از آب منطقه ای در بخش مدیریت آب و تامین حقآبه تالاب، انتظار همراهی و کمک رسانی در راستای بهبود وضعیت این اکوسیستم ارزشمند، را داریم. به نظر من نهادهای دولتی باید نسبت به بالا بردن آگاهی خود در خصوص  فعالیت های داوطلبانه(ان جی اویی) همت بیشتری داشته باشند و از پتانسیل آنها بهره ببرند. تا بنوانیم با تعامل و همراهی و کمک تشکلهای مردمی در رفع معضلات قدم بر داریم. »

 

مریم جان احمدی عضو انجمن اقلیم پاک(کارشناس ارشدجغرافیا/ ژئومورفولوژی) نیز در خصوص روز جهانی تالاب ها و تالاب حله گفت: «تالاب حله به عنوان یکی از مهمترین تالاب‏های استان بوشهر به خاطر خشکسالی‏ های چند دهه اخیر و آبگیری سد رئیس علی دلواری در بالا دست آن و پرداخت نشدن حقآبه زیست محیطی در سال‏های گذشته، تقریباً در آستانه خشک شدن کامل است. اگر تمام سازمان‏های ذینفع (آب منطقه‏ ای، محیط زیست، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی) و همچنین جوامع محلی با هم تعامل نکنند، که بخش هایی از تالاب که نیاز به لایروبی دارد، لایروبی شود و حقآبه آن پرداخت گردد، این ۵ هزار هکتار هم که باقی مانده شاید تا ۲ سال آینده خشک شود و دیگر اثری از تالاب حله نماند و تالاب تبدیل به کانون ریزگرد و آلودگی شود. پس تا فرصت باقی است باید به فکر نجات تالاب حله بود. تالاب حله در چندین سال گذشته چه زمان خشکسالی و چه زمان تر سالی به شیوه‏ های مختلف به مردم کمک کرده است ولی زیاده خواهی انسان باعث شده که امروز خودش نیاز به کمک برای زنده ماندن داشته باشد تا انسان‏ها بتوانند به راحتی در کنار آن زندگی کنند.»

کاوه حق پرست(عضو انجمن اقلیم پاک/کارشناس آسیب شناسی اجتماعی) در خصوص تالاب حله و فعالیت های تشکلهای مردم نهاد گفت: «تالاب حله میراث جمعی همگی ماست. آن کسی که به عنوان تشکل مردم نهاد به عرصه آمده و کار می کند، براساس وظیفه شهروندی و انسانی خود حرکت کرده و حقی برگردن کسی ندارد چرا که فعالیت هایش داوطلبانه است. برخی نیز بعلت  عدم آگاهی به وظایف شهروندی ، منفعل بوده و به نفع اجتماع خود گامی بر نداشته و بی تفاوت هستند. هدف ما آگاهی دادن و به حرکت وا داشتن این قسمت از جامعه ست.»

وی در خصوص آسیبی که فعالیت های جمعی را تهدید می کند گفت: «خطری که امروزه فعالیت های جمعی ما را تهدید می کند، رها کردن اهداف متعالی و پرداختن به حاشیه هاست. همچنین مصادره کردن حرکت های جمعی به نام شخص حقیقی یا حقوقی ست و متاسفانه این نگرش  انرژی زیادی را هدر خواهد داد انرژی که می توان در جهت سازندگی آن را به کار برد.»

لیلا غواصی عضو انجمن اقلیم پاک (کارشناس ارشدزیست دریا/آلودگی های دریا) از این گردهمایی حضور در طبیعت و لمس معضلات زیست محیطی گریبانگیر تالاب در اثر خشکسالی به صورت مستقیم بود. با توجه به خشکسالی و کاهش نزولات جوی و عدم تخصیص حقابه تالاب در سال جاری میزان آب تالاب و گونه های گیاهی اطراف تالاب به شدت کاهش یافته که تاثیر قابل توجهی بر حضور پرندگان مهاجر در اطراف تالاب دارد. با توجه به شرایط خاص و منحصر بفرد بودن ویژگیهای تالاب حله  و تلاشهایی برای ثبت تالاب حله در کنوانسیون رامسر انجام شده که میتواند تاثیر بسزایی در احیا تالاب و توجه بیشتر مسئولین به تالاب حله داشته باشد.خوشبختانه با تلاش اعضای انجمن اقلیم پاک بخشی از مردم محلی به مزایای وجود تالاب در منطقه پی برده و به فکر احیا تالاب و زمینهای اطراف آن هستند که دستاورد مهمی برای انجمن محسوب میشود.»

رضا پرتو سنگی دبیر شورای هماهنگی شبکه محیط زیستی استان نیز درباره تالاب حله گفت: «تالاب گذشته درخشانی داشته است، بعلت های مختلف با این بحران مواجه شده است و ما بعنوان فعالین این عرصه امیدمان این است که تالاب حله جانی دیگر بگیرد.»

در گردهمایی «یک روز با تالاب حله»  علاوه بر گفت و گو و بازدید از تالاب، از شرکت کنندگان با نان محلی پذیرایی شد، نانی که خمیرش را همانجا آماد و پخته شد.یکی از نان های محلی منطقه بوشهر (مشتک)، که با دستهای پرتلاش زنان ساکن روستای کره بند و همجوار با تالاب تهیه شد.
و چایی که روی آتش دم کشید و بودن در طبیعتی که جزیی از آن هستیم و گفت و گو درباره تالاب حله، نیاز به آب،  نیازبه تعامل و همکاری همه سازمانها مرتبط و دوری از جزم اندیشی و باز هم تعامل مثبت…

همچنین انجمن اقلیم پاک از همراهی محیطبانان پرتلاش منطقه حفاظت شده حله طی فعالیت های این انجمن در منطقه ، تشکر و قدردانی نمود.

روز جهانی تالابها فرصتی بود برای تکرار اینکه فقط با اجتماع و در کنار هم بودن می توانیم ، موثر در جهت پایداری سرزمینمان گام بر داریم…

شعار این روز: تالاب ها برای کاهش خطر بلایای طبیعی 

شعار تشکلهای محیط زیستی بوشهر: نجات تالاب حله، همبستگی جمعی، پایداری زندگی

انجمن های محیط زیستی همراه با این گردهمایی: انجمن حیات سبز لیان(رضاپرتویی سنگی)، انجمن حامیان طبیعت سبز(مهدی طیاری)، انجمن مهرورزان کودک خلیج فارس(حکمت شعار)

 

نظرات
بوشهر زی

نجات تالاب حِلّه همان وتضعیف صنعت میگو پرورشی همان!کدام را می خواهید؟ “عبور از خط :تقریر دکتر محمود هومن، تحریر جلال آل احمد را بخوانید!

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو