ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

خضر خلیلی
گفتگو با خضر خلیلی، فعال سیاسی

خضر خلیلی جزو نیروهای پیش کسوت اصلاح طلب در بوشهر است. وی فعالیت سیاسی را با دفتر تحکیم وحدت شروع کرد و همیشه در موضوعات و مناسبات اصلاح طلبان بوشهر فعالیت داشته است. مدتی است که مواضع خضر خلیلی نسبت به گفتمان اصلاحات در تضاد قرار گرفته و در شبکه های اجتماعی، به ویژه یادداشت های مجازی و توئیت هایش مواضعی شبیه اصولگرایان اتخاذ کرده است. از درخواست اعدام برای اسماعیل بخشی گرفته تا طرفداری از دیپلماسی جریان محافظه کار، همه و همه نشان از آن دارد که خضر خلیلی حداقل در گفتار به اصول گرایان می ماند. البته او کماکان خود را یک اصلاح طلب می داند که رویکرد اصلاح گرانه اش از اصلاح طلب های دوم خردادی متفاوت است.
تعابیر متفاوتی از تغییر زبان و مواضع وی در میان سیاسیون استان بوشهر از مواضع جدید او صورت گرفته است، عده ای تغییر نظراتش را به منظور بهبود فعالیت اقتصادی اش می دانند و او را در فضای مجازی تخریب می کنند. خلیلی در این ایام از چهره های جنجالی فضای مجازی-سیاسی بوشهر شده است.
از همین روی سایت جامعه انلاین با وی گفت و گویی انجام داده تا از زبان خودش به تفسیر و تاویل رویکرد جدید خود صحبت کند.

جامعه آنلاین: آقای خلیلی شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایرانِ امروز به گونه ای است که مردم از هر نظر تحت فشار هستند. فقر، بیکاری، مشکلات زیست محیطی، تبعیض ، ناکامی و نومیدی و … نتیجه این شرایط را می توان در رفتارهای جامعه ستیزی مردم مشاهده کرد. از سویی، آمار انواع بزه و ناهنجاری های اجتماعی روز به روز بیشتر می شود و از طرف دیگر نخبگان هم انزوا پیشه ساخته اند و صرفا به سمت مطالعه کتاب می روند یا این که به حضیض می روند. البته برخی نخبگان هم برخلاف آرمان های قبلی شان به فکر منافع اقتصادی خودشان می افتند. در این شرایط برخی فعالان خضر خلیلی را این گونه تفسیر می کنند، خودت این خضر خلیلی جدید را چگونه تفسیر می کنی؟!
اصلاح طلب است یا اصول گرا؟ یا تبدیل شده به یک تندروی افراطی؟ به هرحال شما ادعای اطلاع طلب بودن دارید اما زبان تان به گفتمان اصول گرایی نزدیک است.

خضر خلیلی: انتقاد آخر را قبول دارم. گاهی اوقات لحن صحبت ام تند و کنایه آمیز است. بخشی از این را می توانم بپذیرم، و این ها بخاطر فشار اقتصادی است که همه ما گرفتارش هستیم. گاهی اوقات نوشته های خودم را بازبینی میکنم، می بینم در حق کسی اجحاف کرده ام. سعی هم میکنم این عواطف و احساسات را در نوشتن کنترل کنم. ولی واقعیت این است که من عمیقا ترسیده ام. از این بحران هایی که کشور را فرا گرفته و عواقب بسیار سنگین این بحران ها. من کشور را به معنای ایران در معرض اضمحلال و تجزیه می بینم. دقت کنید کشور نه نظام جمهوری اسلامی. بنابراین خیلی نگرانم، این که گاهی اوقات عنان قلم از دستم خارج می شود می تواند به این دلیل هم باشد. آن چه که برای من مهم است این است که در این دوره همه بتوانیم با تدبیر، بصیرت و ایثارگری فقط به این فکر کنیم که کشور از این وضعیت نجات یابد. همین امروز پمپئو گفت ایران مٌخل امنیت جهان است و ترجمه این حرف یعنی به ایران حمله می کنیم. پس خطر واقعا جدی است
در مورد خودم، من همچنان اصلاح طلبم. اتفاقا مواضعی که من دارم مواضع ۲۰سال پیش اصلاحات است. اما نکته مهم برای من امنیت است. من از شما می پرسم اگر کشوری وجود نداشته باشد آن موقع پروژه اصلاحات می تواند اتفاق بیفتد؟
اصلاحات یعنی این نظام را با فعالیت های درونی ذره ذره بهتر کنیم و با این تعریف، مواضع من عین اصلاح طلبی است. منتهی ابتدا باید کشوری باقی بماند تا بتوانیم اصلاحش کنیم.
من تحلیل اول شما را قبول ندارم. قبول دارم که دچار بحران هستیم ولی نه به آن توصیفی که شما ارائه دادید. مشکل ما الان تبعیض و بی عدالتی است یک اقلیت فاسد ثروتمند وجود دارد در مقابل یک اکثریت کم توان

جامعه آنلاین: به نظر شما وقتی فشار بین المللی روی یک کشور زیاد است باید دیپلماسی پیشه سازد و نشان بدهد اهل دیالوگ است یا مسیری دیگر بگزیند؟

خضر خلیلی: در این چند سال که مواضع من عوض شده کاملا مشخص است که الگوی سیاست خارجی ای که شخص رهبر آن را ارائه می دهد بسیار کارآمد تر از الگوی سیاست خارجی اصلاح طلبان است. اگر الگوی سیاست خارجی آقای خاتمی را تعامل با دنیا و پذیرفتن مقررات بین المللی بدانیم می بینیم الگوی رهبری خیلی بهتر جواب داده است.

جامعه آنلاین: پس به نظر شما اگر سیاست خارجی را بر اساس این الگو پیش ببریم موفق تر خواهیم بود؟

خضر خلیلی: در داخل نه. الان مسئله ای که وجود دارد این است که ما دو بار بر اساس الگوی اصلاح طلبان مذاکره کرده ایم. هر دو مورد هم ما را پشیمان کردند.

جامعه آنلاین: خب اصلاح طلبان می گویند ساختِ قدرت در ایران متکثر است و یک صدای واحد از کشور خارج نمی شود.

خضر خلیلی: خب این سطحی ترین نگرش به ماجراست. من معتقدم ایران در این ۶۰ سال یکی از متشخص ترین دیپلماسی ها را داشته است.

جامعه آنلاین: پس شما دو صدایی در سیاست خارجی را رد می کنید؟!

خضر خلیلی: اصلا دو صدایی وجود ندارد. سیاست خارجی که فقط بر اساس مذاکره نیست. آقای ظریف به پشتوانه موشک های سپاه و قاسم سلیمانی مذاکره می کند. آن زمان که آقای ظریف مذاکره می کرد و رهبری در داخل به غرب می توپید، قشنگ ترین تقسیم کار ممکن بود. با این روش فشار از روی دولت برداشته می شد

جامعه آنلاین: اما به نظر میرسد نتیجه چندان مطلوبی نداشت. یعنی الان در وضعیت بدی قرار گرفته ایم که فشارهای بین المللی همچنان وجود دارد و توافق هم از بین رفته است.

خضر خلیلی: شما فرمودید دو صدایی، من می گویم آن جور که شما می گویید نیست. یک نفر دیپلماسی را پیش می برد و یک نفر هم غرب را تهدید می کند تا اگر مذاکرات شکست خورد دولت تحت فشار قرار نگیرد. خب این که دوصدایی به معنای افتراق نیست.

جامعه آنلاین: اما پس از پذیرش برجام به گفته خود آقای روحانی همچنان تمام سیستم پذیرای آن نیست.

خضر خلیلی: مطلقا این گونه نیست. ایران حتی یک میلی متر از برجام خارج نشد. این که می بینید سپاه موشک هایش را آزمایش می کند دقیقا بخاطر پشتوانه ایران برای همین روزها است. همین روزها که آمریکا از برجام خارج شده است.
ببینید سیاست بین الملل مبتنی بر منافع ملی کشورهاست. آمریکا که به خاطر دو شعار بر روی موشک ها روابطش را با ایران به هم نمی زند.

جامعه آنلاین: با این همه اقتدار که شما از آن حرف می زنید پس چطور می گویید من عمیقا از وضعیت ایران می ترسم و نگران نابودی کشور هستم؟

خضر خلیلی: ترس من بخاطر موفقیت های بی سابقه ایران در این سال هاست. بدون تردید پس از دوره اقامحمدخان ما هیچوقت اینقدر تسلط بر پیرامون مان نداشته ایم. ایران هیچ گاه تا این اندازه در عرصه بین الملل دستاورد نداشته است.

جامعه آنلاین: ولی تحلیل گران می گویند امروز دوره هژمونیک شدن سیاست خارجی است نه سلطه بر کشور ها. یعنی باید به گونه ای رفتار کرد که کشورهای مقابل به واسطه اعتبار سیاسی اقتصادی، پذیرای شما باشند.

خضر خلیلی: الان دقیقا همین طور است. ایران یکی از معتبر ترین کشورهای دنیا است. ببینید ایران تقریبا بر خاورمیانه مسلط است، تمام استرس آمریکا از همین است. عراق ، سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان، یمن و… همه تحت نفوذ ایران هستند.

جامعه آنلاین: اما فکر کنم همه ما با این نکته موافقیم که وضعیت داخلی ما خوب نیست. برای بهبود وضعیت باید چه کار کنیم؟

خضر خلیلی: اگر نگرانی شما وضعیت داخلی است، من هم این نگرانی را دارم. ایران الان بهترین فرصت را دارد که با غرب مذاکره کند و همه مشکلاتش را حل کند

جامعه آنلاین: با غرب؟!

خضر خلیلی: بله با غرب و آمریکا. اصلا ایران بدون حل مسئله اش با آمریکا روی آرامش را نمی بیند. الان ایران دستاوردهای عالی ای دارد و می تواند با دست بالا مذاکره کند و این اقتدار را تبدیل کند به ثمره اقتصادی کند

جامعه آنلاین: ببینید الان ترامپ از برجام خارج شده و طرف ایرانی هم می گوید آمریکا قابل اعتماد نیست. از طرفی ترامپ تحریم های جدید را وضع کرده تا ایران پای میز مذاکره برود. شما الان معتقدید ما با این شرایط باید پای میز مذاکره برویم و با آمریکا به توافق برسیم؟

خضر خلیلی: ببینید مذاکره فقط نشستن پشت میز نیست. مذاکره همین الان در جریان است. مذاکره وجوه مخالف دارد. ترامپ آمده ۱۱شرط وقیحانه تعریف کرده. نشستن بر سر میز مذاکره یعنی پذیرفتن آن شرط ها

جامعه آنلاین: خب پس ایران باید چکار کند؟ مذاکره کند یا خیر؟

خضر خلیلی: عرض کردم فرصت خیلی خوبی است برای مذاکره.

جامعه آنلاین: خب شما می گویید آن ها ۱۱شرط گذاشته اند که معنایش نابودی ایران است، از طرفی می گویید باید مذاکره کنیم!

خضر خلیلی: مذاکره که الان هم داریم می کنیم، منظور من از مذاکره آن شکل رسمی اش نیست. ایران می تواند بخشی از حوزه نفوذش را واگذار کند. الان اهرم های خیلی قوی در اختیار داریم. ایران الان خاورمیانه را تحت کنترل دارد. می توان در مقابلش آزادی اقتصادی بگیریم.

جامعه آنلاین: برای حفظ این نفوذ در خاورمیانه به عنوان مثال خود شما حاضر هستید برای دفاع به سوریه بروید؟

خضر خلیلی: من که متاسفانه شرایط بدنی ام برای رزم خوب نیست اما از همین جا هم با حمایتم از مدافعین حرم دارم مبارزه می کنم. من مدافع حرم را مدافع حریم ایران می دانم.

جامعه آنلاین: خب آقای خلیلی بگذارید به مسائل داخلی هم بپردازیم. بر اساس گفته های خودتان خضر خلیلی یک اصلاح طلب است. اصلاح طلبان از سال ۷۶ تا کنون منتقد نظارت استصوابی بوده اند و معتقد بوده اند که این نظارت رای مردم را از یک وضعیت ایجابی به یک وضعیت سلبی می رساند.
اما در نوشته هایت دیده ایم که طرفدار نظارت استصوابی هستید. در این زمینه توضیح می دهید؟

خضر خلیلی: نظارت استصوابی از اشتباهات بزرگ نظام بود. این نظارت کاملا شخصی، جناحی بود و این اواخر گاهی هم به فساد کشیده شد. ولی الان در شرایط امروز نظارت استصوابی تنها راه حل ماست. با این فساد وحشتناک، جامعه فقیر، در این شرایط انتظار رفتار دموکراتیک دارید؟ الان اگر مثل مجلس اول رفتار کنیم شاهد یکی از فاسد ترین مجلس های تاریخ ایران خواهیم بود. در این شرایط که از بالا تا پایین احراز صلاحیت را می توان خرید شما توقع دارید بین دو نفر رقابت سالم دربگیرد؟ این جامعه الان حوصله انتخابات سیاسی را ندارد. خلاصه این که در این دوره باید نظارت استصوابی را دو دسته بچسبیم و خواهان اعمال عادلانه آن باشیم. به نظر من اصلاح طلبان به جای آن که تمرکزشان را بر روی حذف نظارت استصوابی بگذارند باید خواهان اعمال عادلانه آن باشند. من از این جهت از نظارت استصوابی حمایت میکنم چون تنها راه حل ماست برای آن که حداقل فرد فاسد وارد مجلس نشود.

جامعه آنلاین: شما معتقدید در حال حاضر نظارت استصوابی باید برقرار باشد تا جلوی فساد را بگیرد. اما در همین هفته اخیر میان اعضای شورای نگهبان جدل درگرفت و هریک دیگری را متهم کرد.؟در این خصوص نظرخضر خلیلی چیست؟

خضر خلیلی: خیلی عالی است، اتفاقا این حرف درستی است. می خواهم بگویم که ما می توانیم همین را ادامه دهیم و خواستار رفع این مفاسد شویم. دلیل این که من از آقای رییسی حمایت میکنم همین است. آقای رییسی علم مبارزه با فساد دست گرفته و ما باید او را ملزم کنیم که با فساد به صورت فرا جناحی مبارزه کند.

جامعه آنلاین: یعنی شما معتقدید که می توان در این وضعیت هم با فساد دیگران مبارزه کند ؟

خضر خلیلی: بله چرا که نه؟

جامعه آنلاین: ولی منتقدان می گویند چنین کاری غیرممکن است، . یا مثلا اصلاح طلبان در قضیه قوه قضاییه معتقدند با این وضعیت نمی شود فساد را ریشه کن کرد؟

خضر خلیلی: ببینید مبارزه با فساد فرایندی بسیار پیچیده است. مجموعه ای از عملکردهای سیاسی اجتماعی فرهنگی را می طلبد. ولی وقتی آقای رییسی مبارزه با فساد را شروع کرده، فرصت خوبی است تا از او حمایت کنیم. به عنوان مثال دوست من امروز تماس گرفت و شروع کرد به شعار دادن به طرفداری از آقای رییسی! ابتدا گمان کردم دارد من را مسخره می کند اما بعد فهمیدم به دادگاه مراجعه کرده و شاهد تغییر رفتار قاضی و دفتر دار و…بوده است.
یعنی در همین فرصت کوتاه تاثیر گذاشته. چرا ما اصلاح طلبان مبارزه با فساد را به جناح مقابل واگذار می کنیم؟ ما باید همه جانبه از آقای رییسی حمایت کنیم

جامعه آنلاین: اصلاح طلبان معتقدند عملکرد قوه قضاییه جناحی است. به عنوان مثال در چند وقت گذاشته چندتن از اعضای شورای شهر در نقاط مختلف کشور حکم گرفته اند، یا برخی روزنامه نگارها و دانشجویان. به نظر شما این گونه می توان با فساد مبارزه کرد؟

خضر خلیلی: این ها را قبول دارم.

جامعه آنلاین: پس چگونه معتقدید می توانیم با این روش نتیجه بگیریم؟

خضر خلیلی: ببینید مثل این می ماند که ما جایی داریم صد واحد ضرر می کنیم، حالا می تونیم این ضرر را برسانیم به هفتاد واحد. یعنی حداقل وضعیت بهتر می شود
ضمن این که اگر شما از آقای رییسی حمایت کردید می توانید او را متعهد به برخورد با فساد کنید. ولی اگر او را تخریب کنیم فردا روز آقای رییسی می گوید تو که از ابتدا مخالف من بودی الان چه می گویی؟
البته مورد شورای شهر را قبول ندارم ولی مشکل از این دست زیاد است. به قول یکی از سیاسیون ما یک قوه قضاییه برای تخلفات همین قوه قضائیه نیاز داریم.

جامعه آنلاین: نظرتان درباره اعتراض صنفی کارگران چیست؟

خضر خلیلی: ببینید من رخدادها را بر اساس آن چیزی که اول بحث ام گفتم تحلیل میکنم. اعتراض صنفی حق کارگر است. وضعیت امروز کارگر اصلا منصفانه نیست. منتهی هرچیزی که باعث به خطر افتادن امنیت ملی بشود را من رد میکنم.

جامعه آنلاین: یعنی خانواده ای که چندین ماه است حقوق نگرفته اند و روزگار برایشان به سختی می گذرد به نظرتان نباید اعتراض کنند؟

خضر خلیلی: مشکلی با اعتراض کردن شان ندارم اما اعتراض شان نباید خوراک رسانه ای برای بی بی سی و سعودی اینترنشنال مهیا کند. اگر من جای حاکمیت باشم از این اعتراض ها استقبال می کنم.

جامعه آنلاین: شما جایی نوشته بودید اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از فعالان کارگری هفت تپه جاسوس هستند و باید اعدام شوند. در این رابطه توضیح می دهید؟

خضر خلیلی: حالا من که حکم قضایی ندادم اما از نوع کنش مشخص بود که این افراد جاسوس هستند و با تیم رسانه ای براندازان همکاری می کردند
الان هم می گویم هرکس کاری کند که ایران در خطر تهاجم و تحریم قرار بگیرد باید با اشد مجازات با او برخورد شود

جامعه آنلاین: برخی می گویند این خضر خلیلی جدید بابت مشکلات مالی ای که دارد تغییر رویکرد داده تا مشکلاتش برطرف شود. نظری در این رابطه دارید؟

خضر خلیلی: مشکلات مالی که همه ما داریم. کارخانه من هم از بقیه مستثنی نیست. همین دو روز پیش یک اجحاف بی سابقه در حق من شد. از وقتی که نامه ای خطاب به رییس جمهور نوشتم که به بوشهر نیایید مشکلات عجیبی برایم درست شده!

جامعه آنلاین: پس این تغییر رویکرد و تبدیلت از یک اصلاح طلب به اصول گرای تندرو ربطی به مشکلات مالی ندارد؟

خضر خلیلی: نه به هیچ وجه. اولا من هیچ چرخشی در دیدگاه خودم نمی بینم. من الان خودم را یک اصلاح طلب می دانم. اتفاقا طرف مقابل حساسیت اش بر روی من خیلی بیشتر شده

جامعه آنلاین: چه حساسیتی؟ در این مدت چه برخوردی با شما شده؟

خضر خلیلی: حالا نمی خواهم وارد این بحث‌ها بشوم ولی طرف مقابل بهتر میداند که اصلاحات با دیدگاهی مشابه دیدگاه من می تواند نجات پیدا کند،

جامعه آنلاین: چه دیدگاهی دارید که می تواند اصلاحات را نجات بدهد؟

خضر خلیلی: همین دیدگاهی که عرض کردم و مبتنی بر تجدیدنظر اساسی در دیدگاهها و تفکیک واضح مرز خود با براندازان و ویران‌طلبان است. اجازه بدهید سوال ها را یکی یکی پاسخ بدهم. مجددا تاکید میکنم نظرات سیاسی من هیچ ربطی به مشکلات اقتصادی کار تولیدی‌ام ندارد.

جامعه آنلاین: الان در تهران زندگی می کنید ؟ مشغول چه کاری هستید؟

خضر خلیلی: بله الان در تهران زندگی میکنم و مثل گذشته سنگ فرش می فروشم. ای کاش زودتر از این ها از بوشهر رفته بودم و این همه انرژی صرف هیچ نکرده بودم. کاری که در اینجا با سختی انجام می دادم در تهران بدون وجود نیروهای بازدارنده به راحتی انجام می دهم.

جامعه آنلاین: نیروهای بازدارنده در بوشهر چه کسانی بودند؟ شورای شهر؟ چون چندبار دیده ایم که در نقد شورای شهر نوشته اید

خضر خلیلی: بله نیروهای بازدارنده سیاسی و اداری که در این شهر وجود داشتند. ببینید من یکی از بهترین کارخانه های سنگ فرش کشور را در این جا به بهره برداری رسانده ام. سالانه قریب به ۱۵۰ میلیارد هزینه خرید سنگ فرش در استان می شود که متاسفانه این سنگ فرش ها عمدتا از خارج از استان تهیه می‌شود. در صورتی که محصولات کارخانه من از لحاظ کیفیت و قیمت مناسب تر بودند.

جامعه آنلاین : اما تا جایی که ما از شورای شهر سوال گرفته ایم آن ها معتقدند بودند کیفیت محصولات شما مناسب نیست!

خضر خلیلی: متاسفانه دروغ می گویند. ما برای تعیین کیفیت آزمایشگاه داریم و قیمت هم کاملا مشخص است. قیمتی که من تحویل شهرداری می دادم حدود ۳۰درصد ارزان تر از آن چیزی بود که آن ها می خریدند.

جامعه آنلاین: چند وقت پیش صحبتی هم درباره مستراح خواری داشتید! ماجرای آن چه بود؟

خضر خلیلی: بله آن هم داستان جالبی بود که یادداشتی در مورد آن نوشتم ولی برخی دوستان تماس گرفتند خواستار آن بودند که منتشر نکنم. استانداری دو ماه قبل از عید بیش از یک میلیارد پول داده بود به شهرداری بوشهر برای سرویس بهداشتی ولی شنیدم شهرداری فقط به اندازه ۳۰۰میلیون توالت کانکسی با قیمت های نحومی از تهران و شیراز خریده بود! بقیه پول را هم نمی دانم چکار کرده اند،امیدوارم خرج خیریه کرده باشند! جالب است بدانید در همین بوشهر چند تولید کننده توانا هم وجود داشت ولی با قیمت متری بالای ۱۰ میلیون تومان از تهران خرید کردند. اگر اسم مستراح‌خواری مناسب نمی دانید نان دیگری پیشنهاد بدید.
جامعه آنلاین: اگر کیفیت و قیمت محصولات شما مناسب تر است به نظرتان چرا از شما خرید نمی کنند؟

خضر خلیلی: به نظرم یک دلیلش فساد است. به همین خاطر من رها کردم. دیدم دیگر زور ام نمی رسد. حتی استاندار مصوب کرد فقط از محصولات تولیدی داخل استان استفاده کنند ولی همین پریروز ۷تریلی مصالح از کارخانه شیراز روبه روی گمرک پیاده کردند! که البته من عکس هایش را خدمت مسئولان شهر و استان فرستادم.

جامعه آنلاین: ادبیات جدید شما پر از کلمه برانداز است. از ابی خواننده تا برخی اصلاح طلبان داخل کشور. را شامل می شود. چگونه به این مرحله رسیدید؟

خضر خلیلی: مگر ما واقعا برانداز نداریم؟ اتفاقا یکی از مشکلات اصلاح طلبان این است که طیف‌شان هم پوشانی زیادی با برانداز ها دارند. به نظرم اصلاح طلبان باید در دو سال گذشته خودشان را مشخصا از برانداز ها جدا می کردند.

جامعه آنلاین: ولی براندازان خارج از کشور معتقدند اصلاح طلبان بزرگترین مانع براندازی ما هستند!

خضر خلیلی: خب دقیقا حرف من نیز همین است. اصلاح طلب واقعی بزرگترین مانع براندازی است. اما برخی اصلاح طلبان در زمین برانداز ها بازی می کنند

جامعه آنلاین: می توانید به صورت مصداقی چند اصلاح طلب برانداز را معرفی کنید؟ به عنوان مثال سید محمد خاتمی موافق حضور در انتخابات است اما مصطفی تاجزاده شرکت در انتخابات را مشروط کرده است. به نظرت کدام یک برانداز است؟

خضر خلیلی: هیچ کدام. اتفاقا هر دو جزو اصلاح طلب های درون نظام هستند. مسئله این است که اصلاح طلبان مرزشان را از برانداز ها تفکیک نکردند.

جامعه آنلاین: مشخصه ای که این دو گروه را یکی می کند چیست؟ به عنوان مثال شرکت نکردن در انتخابات یا طرفدار مذاکره با غرب…

خضر خلیلی: ببینید به طور کلی هر کسی که قلم و قدمش باعث تشدید تحریم و فشار علیه ایران بشود قطعا در مسیر براندازی است.

جامعه آنلاین: به عنوان مثال اگر فردی مخالف شرکت کردن در انتخابات باشد برانداز محسوب می شود؟

خضر خلیلی: اگر آن فرد در شرایط فعلی نظرش را تبلیغ کند و خوراک رسانه ای برای آمریکا بسازد، برانداز محسوب می شود.

جامعه آنلاین: خب اگر روزی ۳۰میلیون نفر نخواستند رای بدهند مخالف یا برانداز محسوب می شوند؟

خضر خلیلی: شما مطمئن باشید مشارکت در انتخابات آینده کمتر از انتخابات های قبلی نخواهد بود. اما به طور کلی هر فعالیتی که بر علیه امنیت ایران بشود، حرکت کردن در مسیر براندازی است. من معتقدم باید کمک کنیم کشور از این وضعیت خطرناک خارج شود. اولویت ما امروز تشکیل مجلسی مثل مجلس ششم نیست. اگر کمک کنیم تا کشور از این وضعیت خارج شود دوباره فرصت برای اصلاحات فراگیر به وجود می آید. آن موقع شما دوباره خضر خلیلی را می بینید با همان شمشیر آخته نقد علیه اصول گراها و هرکسی که مقابل اصلاح بیایستد.

جامعه آنلاین: آقای خلیلی شما اِبی را هم برانداز معرفی کردید.

خضر خلیلی: بله. البته جوانی و عشق من با صدای بی نظیر ابی گذشت. اتفاقا من با خانواده در دبی به کنسرت ابی هم رفته ام. خانواده های متشخص ایرانی آن جا بودند و آدم حقیقتا لذت می برد. منتهی چند سالی است ابی گرایشات خاصی پیدا کرده. مثلا ابی مخالف شرکت در انتخابات۸۸ بود! تازگی ها هم مواضع سیاسی تندی اخذ کرده. من با سیاسی شدن هنرمند خیلی مخالفم حتی اگر شجریان باشد.درست است که هنرمند باید تعهد اجتماعی داشته باشد ولی نه به این شکل.

جامعه آنلاین: شجریان را هم برانداز می دانید؟

خضر خلیلی: خیر شجریان جزو سرمایه های ارزشمند ملی ماست.

جامعه آنلاین: ولی شجریان در سال۸۸ آهنگ تفنگت را زمین بگذار خواند.

خضر خلیلی: نه خیلی عالی بود. آن آهنگ صلح‌جویانه و دعوت به برادری و وحدت ملی و مربوط به اختلافات داخلی بود. شرایط ۸۸ با الان به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست . پس از آن هم شجریان با بصیرت و درایت هیچ کاری نکرد که در جهت براندازی باشد. حتی در خواننده های خارج از کشور هم خیلی ها را داریم که حرکتی همنوا با ایران‌ستیزان نمی کنند مثل داریوش.

جامعه آنلاین: ولی داریوش اقبالی بیشتر از ابی آهنگ های براندازانه دارد!

خضر خلیلی: داریوش خواننده مردم و دردها و غم‌های آنهاست. هر رویدادی را باید در ظرف زمان خودش ارزیابی کرد منظور من الان در همین برهه زمانی است. در این چند ساله که بازار براندازی داغ شده او حرکتی علیه کشور ایران انجام نداده است.
اما ترانه ابی کاملا هماهنگ با سیاست رسانه ای جریان برانداز است. تمام افرادی که این ترانه اخیر ابی را تحسین کردند اگر دوماه دیگر به آن گوش دهند حال شان بهم می خورد از همین همه سیاست زدگی و سخافت و سطحی‌سازی مسائل مهم.

جامعه آنلاین: حکم برانداز را چه می دانید؟

خضر خلیلی: حقیقت امر من که قاضی نیستم اما برانداز باید برود و از خجالت بمیرد. این سال ها وقت این حرکت‌های سیاسی نیست. کشور ما کشور عزیزی است. بخاطر یک سری نارضایتی که ما از حکومت داریم نباید کشور را دو دستی تقدیم بیگانگان کنیم.

جامعه آنلاین: شما این افراد را خودفروخته می دانید؟ مثلا مزدک میرزایی که الان به انگلیس رفته است؟

خضر خلیلی: بله، لفظ خودفروخته را در مورد مزدک میرزایی به کار نبردم ولی او اشتباه بزرگی کرد. حداقل می توانست برود بی بی سی. ایران اینترنشنال مستقیما با پول سعودی می چرخد و این خیانت به ایران است. البته من رفتار مدیران شبکه سه را هم غلط می دانم که با مزدک میرزایی و عادل فردوسی پور این گونه رفتار کردند اما مزدک نباید این کار را می کرد. دست‌کم می‌توانست کارشناس مستقلی در خارج بماند.

جامعه آنلاین : خب به نظر می رسد مدیران شبکه ۳ هم در همین چارچوب اهمیت امنیت ماجرا را می بینند که باید فشار بیاورند و از امنیت کشور محافظت کنند.

خضر خلیلی : خب اشتباه تحلیل می کنند. مگر مزدک چه مشکلی داشت که فرصت گزارش به او ندادند؟

جامعه آنلاین : وقتی خودت را در آینه می بینی از این شخصیت جدید چه احساسی داری؟

خضر خلیلی: به خودم افتخار میکنم که دارم فداکاری می کنم. ده‌ها خار و تیغ طعنه و مشکلات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را به جان می خرم ولی این مواضع را در حد بضاعت کم خودم خدمت به کشورم می‌دانم. کار خودم را مثل همان یک رزمنده می دانم که روزی در مقابل دشمنی مثل صدام ایستاد.
دو سه سال دیگر که کشور از این بحران ها بگذرد و عمری باقی بماند من در نقد کردن حاکمیت از همه شما جلوتر خواهم بود. منتهی الان وقت این قرتی بازی ها نیست.

جامعه آنلاین: پس هرکس که الان منتقد وضع موجود باشد قرتی است و هرکس مثل شما فکر کند کار افتخار آمیز می کند؟

خضر خلیلی: خیر این برداشت شماست. قرتی بازی را به شوخی گفتم. منظورم رقص و آواز و… نیست. منظورم سبک سری است.
کشور دارد از هم می پاشد حالا عده ای نگران این هستند فلان نقطه کشور دموکراسی برقرار شده یا نه؟

جامعه آنلاین: الان اصلا دچار احساس تناقض نمی شوید؟

خضر خلیلی: نه هرگز

جامعه آنلاین: خب ما الان که حرف های شما را گوش گرفتیم دچار کمی تناقض شدیم! شما خودتان را اصلاح طلب می دانید از طرف دیگر تندی مواضع شما فراتر از کیهان است.

خضر خلیلی: تعریف من از اصلاح طلبی با شما فرق می کند. شما رفتار اصلاح طلبانه را با رفتار جناحی قاطی کرده‌اید. من الان آقای رییسی را اصلاح طلب می دانم چون کارش اصلاح طلبانه است.

جامعه آنلاین: الان نظر شما درباره شریعتمداری مدیرمسئول کیهان چیست؟

خضر خلیلی: آقای شریعتمداری برایم قابل احترام است چون دیدگاه هایش را بدون تعارف بیان می کند و به اشتراک می گذارد. البته من با خیلی از دیدگاه های ایشان مخالفم.

جامعه آنلاین: این رویکردهای جدید خضر خلیلی مثلا همدلی با کیهان ناشی از چیست؟

خضر خلیلی: همدلی را متوجه نمی‌شوم ولی ببینید هر چیزی زمانی دارد! شرایط زمان تعیین می کند چه کسی کار درست را انجام می دهد. یک فرد یا یک موصعی که الان برانداز است ممکن است در زمان دیگر این طور نباشد. همان طور که در گذشته امثال آقای شریعتمداری ضربات بزرگی به روند اصلاحات در کشور زدند و برای کشور هزینه‌های زیادی تراشیدند.
یک زمان لازم است از آزادی بیان دفاع کنید، زمانی هم لازم است با تهاجم خارجی مقابله کنید. هر دو این ها در زمان خودش اصلاح طلبی محسوب می شود.

جامعه آنلاین : پس در شرایط کنونی آزادی بیان برای ما در اولویت نیست؟

خضر خلیلی: آزادی بیان برای ما اصل نیست. وقتی امنیت نداشته باشی، وقتی کشور نداشته باشی آزادی بیان به چه کار شما می آید؟ در دوره کنونی همانطور که پیش تر گفتم مهم ترین مسئله حفظ امنیت کشور و عبور از بحران است.


جامعه آنلاین: بر چه اساسی فکر میکنید تحلیل بقیه کم عمق است و تحلیل های خودت قوی و درست است؟

خضر خلیلی: تحلیل منطق و چارچوب دارد. من گاهی اوقات نظر مخالفان خودم را هم می خوانم و می بینم قوی هستند. به عنوان مثال همین آقای باقری چند وقت پیش مطلبی درباره نظر من نوشت. منتقد من بود ولی مطلب عمیقی بود. ولی من درمورد خودم فکر میکنم تحلیلم منسجم است. اگر غیر از این بود که تحلیل خودم را کنار می گذاشتم و از نظرات دیگران استفاده می‌کردم.

جامعه آنلاین: شما در زمان سفر روحانی به بوشهر خواستار تحریم روحانی و هیئت دولت در سفر بوشهر شدید و بعد از آن هم هشتگ زده شد و کمپینی برای تحریم آقای روحانی شکل گرفت، اما چندی بعد دیدیم شما در جلسه استانداری با حضور آقای واعظی رییس دفتر روحانی شرکت کردید. در این رابطه توضیح می دهید؟

خضر خلیلی: من یادداشتی نوشتم خطاب به آقای روحانی با این مضمون که به بوشهر نیایید، اما این داستان هشتگ و کمپین تحریمی مفید کار من نبود. افراد دیگری در فضای مجازی این ماجرا را ادامه دادند که منجر به نتایج خوبی هم شد. به عنوان مثال حدود ۲۰۰میلیارد از مطالبات استان از سفر قبل رییس جمهور به بوشهر به خاطر همین داستان پرداخت شد، اما با تواضع تمام افتخار این حرکت خوب تقدیم همان افرادی که کمپین را راه اندازی کردند می‌کنم، چون صادقانه بگویم من کمپین نساختم، صرفا یک یادداشت نوشتم.

جامعه آنلاین: یعنی می گویید ۲۰۰میلیارد از مطالبات پرداخت نشده استان بوشهر در همان دوره به خاطر کمپین تحریم روحانی پرداخت شد؟

خضر خلیلی: بله حدود ۲۰۰میلیارد به علاوه اینکه به خاطر فضای خاصی که ایجاد شد مصوبات سفر هم خیلی چرب‌تر شد. ضمن اینکه آن کمپین خدمت بزرگی به خود دولت بود و به نظرم به طور عملی و عینی با دیدگاه جامعه و نقد شدید مردم به عملکرد روحانی مواجه شدند

جامعه آنلاین: درباره حضورتان در آن جلسه چطور؟ به هرحال شما در جلسه ی استانداری با حضور واعظی شرکت کردید. در صورتی که در یادداشت تان از روحانی خواسته بودید به بوشهر نیاید!
تناقضی حس نمی کنید؟

خضر خلیلی: خیر، من در آن زمان به نظرم رسید باید در آن جلسه شرکت کنم و از آن جا که تحریم هم نکرده بودم به نظرم تناقضی وجود ندارد. ببینید ناسلامتی ما داریم کار سیاسی می‌کنیم، من که با روحانی پدرکشتگی نداشتم و ندارم و دلایلم هم در آن یادداشت آورده بودم، هدفم فشار بر دولت برای انجام تعهداتش بود. هر حرکت بعد از آن هم در مسیر حصول به همین هدف باید ارزیابی شود. از جمله شرکت در آن جلسه. در جلسه با واعظی هم من چیزهایی گفتم که به نفع مردم باشد مطابق با طبع مخاطب.

جامعه آنلاین: برخی می گویند چیزی که خضر خلیلی توصیف می کند مثل قلیه مرغ است. یعنی ناهمگون و متناقض است.

خضر خلیلی: متوجه هستم. دلیل اصلی ان این است که حرف های من دیگر جناحی نیست. من معتقد به اصلاحاتی هستم که عمل بشود حتی اگر به دست اصول گرایان انجام شود.اصلاحات مدنظر من متولی خاصی ندارد. شما به متن استعفانامه بهزاد نبودی در مجلس ششم نگاه بکنید. حاضر است اصلاحات را به بقیه بسپارد به شرط آن که انجام شود.

جامعه آنلاین: آقای خلیلی اسم یک سری اشخاص را می گوییم، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد بیان کنید.

جامعه آنلاین: رییس دولت اصلاحات
خضر خلیلی: بی نظیر

جامعه آنلاین: محمود احمدی نژاد
خضر خلیلی: ویرانگر و ماحصل ژورنالیسم اصلاح طلب

جامعه آنلاین: حسین شریعتمداری
خضر خلیلی: استوار و یکدست

جامعه آنلاین: روزنامه کیهان
خضر خلیلی: کاغذ باطله

جامعه آنلاین: مهدی کروبی
خضر خلیلی: مَرد روزگار

جامعه آنلاین: برانداز نیست؟ چون نامه ای نوشت که خوراک رسانه ای غرب شد.

خضر خلیلی: نه مهدی کروبی مدافع نظام است البته اگه بعضی از دوستان اصلاح طلب اجازه بدهند

جامعه آنلاین: اسماعیل تبادار
خضر خلیلی: مدیر باصلابت

جامعه آنلاین: محمد دادفر
خضر خلیلی: بهتر است چیزی نگویم چون شخصا خیلی دوستش دارم.

جامعه آنلاین: محمدجواد حق شناس
خضر خلیلی: فرصت از دست رفته

جامعه آنلاین: مصطفی سالاری
خضر خلیلی: باهوش و کارشناس نظام اداری ایران

جامعه آنلاین: عبدالحمید خدری
خضر خلیلی: رد صلاحیت

جامعه آنلاین: محمدامین پورفاطمی
خضر خلیلی: باهوش و مردم شناس

جامعه آنلاین: کمال الدین شهریاری
خضر خلیلی: جنتلمن و باکلاس.

جامعه آنلاین: امیری شهردار بوشهر
خضر خلیلی: گرفتار میان سارقان

جامعه آنلاین: شورای شهر بوشهر
خضر خلیلی: ترکیبی افتضاح، افتضاح.

جامعه آنلاین: مسعود شکوهی
خضر خلیلی: پایمرد و بر سر قرار

جامعه آنلاین: سپیده قلیان
خضر خلیلی: در خدمت براندازان

جامعه آنلاین: دونالد ترامپ
خضر خلیلی: آمریکای بدون روتوش

جامعه آنلاین: باراک اوباما
خضر خلیلی: اتفاقی کمیاب

جامعه آنلاین: بنیامین نتانیاهو
خضر خلیلی: کارش درسته (یعنی خطری برای ایران ندارد)

جامعه آنلاین: بن سلمان
خضر خلیلی: صدام کوچک

جامعه آنلاین: آمریکا
خضر خلیلی: اقتدار و منفعت‌طلبی بی رحمانه

جامعه آنلاین: اسراییل
خضر خلیلی: فاسد و نامشروع

جامعه آنلاین: بشار اسد
خضر خلیلی: متحد استوار

جامعه آنلاین: ولادیمیر پوتین
خضر خلیلی: باهوش و احیاگر اقتدار روسیه

جامعه آنلاین: حسن روحانی
خضر خلیلی: واعظ و آخوند منبری

جامعه آنلاین: محمد جواد ظریف
خضر خلیلی: تکمیل کننده سردار سلیمانی

جامعه آنلاین: آیت الله جنتی
خضر خلیلی: مظلوم

جامعه آنلاین: هاشمی رفسنجانی
خضر خلیلی: سیاست مدار

جامعه آنلاین: نبی دهقانی
خضر خلیلی: برادر عزیزم

جامعه آنلاین: مصطفی تاجزاده
خضر خلیلی: اصلاح طلب پرتحرک

جامعه آنلاین: احمد زیدآبادی
خضر خلیلی: صادق، شفاف و پراشتباه

جامعه آنلاین: صادق آملی لاریجانی
خضر خلیلی: کوچک

جامعه آنلاین: علی لاریجانی
خضر خلیلی: سیاست مدار متکبر

جامعه آنلاین: حقوق بشر
خضر خلیلی: ابزار دست سلطه

جامعه آنلاین: اصلاحات
خضر خلیلی: ضرورت انکار ناپذیر

جامعه آنلاین: کتاب محبوب تان؟
خضر خلیلی: اشعار شاملو و آتشی. پائولو کوئیلو هم در جوانی بر من تاثیر گذاشت و یادداشت‌های آخوندزاده و آقاخان.

جامعه آنلاین: تحلیل گر مورد قبول؟
خضر خلیلی: جواد کاشی، دکتر تاجیک، خالقی دامغانی تا حدودی هم سعید حجاریان.

جامعه آنلاین: ولی حجاریان از انتخابات مشروط حرف زده، برانداز محسوب نمی شود؟

خضر خلیلی: بعید می دانم او انتخابات را تحریم کند ولی درکل هرکس انتخابات را تحریم کند برانداز است.

جامعه آنلاین: الان یکجورهایی بازهم تناقض شد
خضر خلیلی: نه تناقضی ندارد

جامعه آنلاین: سیروس بنه گزی
خضر خلیلی: صادق بودن با تحلیل های کم عمق

جامعه آنلاین: رضا معتمد
خضر خلیلی : وارستگی و اخلاق در سیاست و تعصب و تصلبی که در طبع وی موکد شده است.

جامعه آنلاین: قدرت رحیمی
خضر خلیلی : ستاد ۷۶ خاتمی

جامعه آنلاین: بهرام نکیسا
خضر خلیلی: باهوش و شجاع و بدبین

جامعه آنلاین: علی احمدی
خضر خلیلی: علی و خلیج فارس، دریچه تنفس در روزهای خفقان.

جامعه آنلاین: ماشاله حیدرزاده
خضر خلیلی: یک تنگسیر واقعی، شجاع و پایدار بر تعهد

جامعه آنلاین: محمدباقر عباسی
خضر خلیلی: توپچی خط امام، شاعر جنگجو.

جامعه آنلاین: مصطفا گراوند
خضر خلیلی: استاندار بدی نیست. بهتر از اون چیزی شد که در دوره معاونت سیاسی نشان میداد.

جامعه آنلاین: پویا دولابی
خضر خلیلی: با تخفیف، ریاکار.

جامعه آنلاین: ابوذر دهدار
خضر خلیلی: در سقف پرواز

جامعه آنلاین: طاهره شمشیری
خضر خلیلی: چهره آینده دار سیاست استان.

جامعه آنلاین: محمد باقر سعادت
خضر خلیلی: خوش‌شانس محترم !

جامعه آنلاین: سکینه الماسی
خضر خلیلی: تلاش و شجاعت

جامعه آنلاین: حسن لاوری
خضر خلیلی: در پناه سلامت اخلاق

جامعه آنلاین: غلامعلی میگلی نژاد
خضر خلیلی: محک صداقت رئیسی در استان

جامعه آنلاین :عبدالکریم جمیری
خضر خلیلی: معلم اخلاق و مردم‌داری

جامعه آنلاین: قاسم سلیمانی
خضر خلیلی :سردار ایران

جامعه آنلاین: علی مطهری
خضر خلیلی: امیدوارم از آوار خانواده لاریجانی در امان بماند.

جامعه آنلاین :اماموئل مکرون
خضرخلیلی: کفتار

جامعه آنلاین: مرکل
خضر خلیلی: حیف که آلمان تحت الحمایه آمریکاست.

جامعه آنلاین: بوریس جانسون
خضر خلیلی: پوشش پدرسوختگی انگلیسی با لودگی

جامعه آنلاین: محمد مهدی پورفاطمی
خضر خلیلی: مردم‌دار و عاقل

جامعه آنلاین: عبدالکریم سروش
خضر خلیلی: معلم دینی عصبانی.

جامعه آنلاین: علی شریعتی
خضر خلیلی: شاعر تاریخ و سیاست، از مقصرین اصلی انقلاب اسلامی.

جامعه آنلاین: حمید موذنی
خضر خلیلی: مطالعه و فرهیختگی

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

حمید موذنی
ویروس کرونا بیش از همه‌ی اعضای بدن، به سراغ دست‌ها‌یمان رفته است. بیش از هرچیز رعایت روش‌های بهداشتی و علی‌الخصوص شستن‌دست‌ها ضرورت پیدا کرده است. حتی پیام‌های تبلیغاتی مربوط به دست هاست: «دست ها را بیست ثانیه و به صورتی دقیق بشوئید» فروید ظاهرن به دلیل انتقال ویروس از دست هااست که ترس ما بیش‌تر […]
آرشیو

مقالات

اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
آرشیو