ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

دیپلمات زن بوشهری در نشست های جهانی

نجمه قائدی زاده، دیپلمات هم استانی که کارشناس ارشد علوم سیاسی و از کارکنان وزات خارجه جمهوری اسلامی است، سابقه حضور در نشست های بین المللی از جمله جلسات مجمع عمومی هفتادم سازمان ملل و همچنین اجلاس هفتاد و دوم «اسکاپ» را دارد که منتهی به تصویب قطعنامه های مقابله با گردغبار گردید.

 

در پنجمین نشست سالانه پلتفرم بین الدولی خدمات اکوسیستم هفدهم لغایت بیست و یکم اسفندماه سال ۱۳۹۵ در «بن» آلمان برگزار شد، دیپلمات زن بوشهری، یکی از مهم ترین چالش های زیست محیطی کشورمان را تشریح کرد.

این پلتفرم وابسته به برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (یونپ) است و تصمیمات و اسناد نهائی خود را جهت بررسی، تصویب و لازم الاجرا شدن به آن برنامه ارائه می کند. از این رو نمایندگان کشورها جهت گنجاندن مواضع و نظرات خود در اسناد پایانی اجلاس سالانه پلتفرم و متعاقباً اسناد یونپ، در قالب گروه های منطقه ای و یا به صورت ملی تلاش می کنند. جمهوری اسلامی ایران نیز با طرح مواضع خود در گروه آسیا و اقیانوسیه جهت جلب حمایت کشورهای همفکر و نیز به صورت ملی همواره نقشی فعال در طرح و پیگیری چالش خدمات اکوسیستمی که به واسطه فعالیت های توسعه ای مختل شده اند، ایفا می نماید.

از جمله این چالش ها پدیده گرد وغبار است که طی دو سال گذشته با همت و چانه زنی کارشناسان وزارت امور خارجه در مجامع بین المللی، در دستورکار اسناد بالادستی مانند برنامه عمل آدیس آبابا و موضوع اسناد بین المللی از جمله قطعنامه مجمع عمومی هفتادم سازمان ملل متحد و قطعنامه اجلاس هفتاد و دوم کمیسین اقتصادی و اجتماعی ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) قرار گرفته است.

در همین ارتباط، با پیگیری نمایندگان جمهری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد  برنامه های تابعه آن، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، یونپ را موظف به تهیه گزارش ارزیابی جهانی از پدیده گردوغبار نمود. نکته جالب نشست آلمان حضور یک دیپلمات زن هم استانی و سخنرانی او در این نشست بود.

نجمه قائدی زاده، دیپلمات هم استانی که کارشناس ارشد علوم سیاسی و از کارکنان وزات خارجه جمهوری اسلامی است، تاکنون چند بار به عنوان نماینده جمهوری اسلامی در این نشست های بین المللی حضور یافته و به ارائه گزارش یا سخنرانی پرداخته است.

او که سابقه حضور در مذاکرات جلسات مجمع عمومی هفتادم سازمان ملل و همچنین اجلاس هفتاد و دوم «اسکاپ» را دارد که منتهی به تصویب قطعنامه های مقابله با گردغبار گردید.

وی در اجلاس سالانه پلتفرم بین الدولی خدمات اکوسیستم، با توضیح وضعیت بحرانی ناشی از خشک شدن تالاب هایی که بعنوان بیوفیلتری عظیم طی سال های بسیار از ورود گردوغبار به کشور جلوگیری می کرده است، با نام بردن از تالاب هورالعظیم در جنوب ایران که به دلیل خشکسالی و عدم مدیریت پایدار زمین و منابع آب، به لکه آبی کوچک تبدیل شده و زیست بوم و گونه های گیاهی و جانوری آن که زمانی غنی و کنترل کننده گردغبار بود، تخریب گشته، گردوغبار ناشی از آن را چالشی فراملی توصیف کرد که با مرکزیت در خارج از کشور و همسایه های غربی و جنوبی، زندگی شهروندان ایرانی در استان های جنوبی را به وضعیتی بحرانی و به مسئله مرگ و زندگی کشانده، مقابله با آن را مانند آنچه در دریاچه ارومیه اتفاق افتاد، نیازمند عزمی فراملی و همکاری های بین المللی دانست.

 

  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو