ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

دیپلمات زن بوشهری در نشست های جهانی

نجمه قائدی زاده، دیپلمات هم استانی که کارشناس ارشد علوم سیاسی و از کارکنان وزات خارجه جمهوری اسلامی است، سابقه حضور در نشست های بین المللی از جمله جلسات مجمع عمومی هفتادم سازمان ملل و همچنین اجلاس هفتاد و دوم «اسکاپ» را دارد که منتهی به تصویب قطعنامه های مقابله با گردغبار گردید.

 

در پنجمین نشست سالانه پلتفرم بین الدولی خدمات اکوسیستم هفدهم لغایت بیست و یکم اسفندماه سال ۱۳۹۵ در «بن» آلمان برگزار شد، دیپلمات زن بوشهری، یکی از مهم ترین چالش های زیست محیطی کشورمان را تشریح کرد.

این پلتفرم وابسته به برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (یونپ) است و تصمیمات و اسناد نهائی خود را جهت بررسی، تصویب و لازم الاجرا شدن به آن برنامه ارائه می کند. از این رو نمایندگان کشورها جهت گنجاندن مواضع و نظرات خود در اسناد پایانی اجلاس سالانه پلتفرم و متعاقباً اسناد یونپ، در قالب گروه های منطقه ای و یا به صورت ملی تلاش می کنند. جمهوری اسلامی ایران نیز با طرح مواضع خود در گروه آسیا و اقیانوسیه جهت جلب حمایت کشورهای همفکر و نیز به صورت ملی همواره نقشی فعال در طرح و پیگیری چالش خدمات اکوسیستمی که به واسطه فعالیت های توسعه ای مختل شده اند، ایفا می نماید.

از جمله این چالش ها پدیده گرد وغبار است که طی دو سال گذشته با همت و چانه زنی کارشناسان وزارت امور خارجه در مجامع بین المللی، در دستورکار اسناد بالادستی مانند برنامه عمل آدیس آبابا و موضوع اسناد بین المللی از جمله قطعنامه مجمع عمومی هفتادم سازمان ملل متحد و قطعنامه اجلاس هفتاد و دوم کمیسین اقتصادی و اجتماعی ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) قرار گرفته است.

در همین ارتباط، با پیگیری نمایندگان جمهری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد  برنامه های تابعه آن، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، یونپ را موظف به تهیه گزارش ارزیابی جهانی از پدیده گردوغبار نمود. نکته جالب نشست آلمان حضور یک دیپلمات زن هم استانی و سخنرانی او در این نشست بود.

نجمه قائدی زاده، دیپلمات هم استانی که کارشناس ارشد علوم سیاسی و از کارکنان وزات خارجه جمهوری اسلامی است، تاکنون چند بار به عنوان نماینده جمهوری اسلامی در این نشست های بین المللی حضور یافته و به ارائه گزارش یا سخنرانی پرداخته است.

او که سابقه حضور در مذاکرات جلسات مجمع عمومی هفتادم سازمان ملل و همچنین اجلاس هفتاد و دوم «اسکاپ» را دارد که منتهی به تصویب قطعنامه های مقابله با گردغبار گردید.

وی در اجلاس سالانه پلتفرم بین الدولی خدمات اکوسیستم، با توضیح وضعیت بحرانی ناشی از خشک شدن تالاب هایی که بعنوان بیوفیلتری عظیم طی سال های بسیار از ورود گردوغبار به کشور جلوگیری می کرده است، با نام بردن از تالاب هورالعظیم در جنوب ایران که به دلیل خشکسالی و عدم مدیریت پایدار زمین و منابع آب، به لکه آبی کوچک تبدیل شده و زیست بوم و گونه های گیاهی و جانوری آن که زمانی غنی و کنترل کننده گردغبار بود، تخریب گشته، گردوغبار ناشی از آن را چالشی فراملی توصیف کرد که با مرکزیت در خارج از کشور و همسایه های غربی و جنوبی، زندگی شهروندان ایرانی در استان های جنوبی را به وضعیتی بحرانی و به مسئله مرگ و زندگی کشانده، مقابله با آن را مانند آنچه در دریاچه ارومیه اتفاق افتاد، نیازمند عزمی فراملی و همکاری های بین المللی دانست.

 

  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
نظرات

تیتردو

در میان گذر این روزهای کرونایی که همه جا صحبت از تب و تردد و سرفه و بیماری و قرنطینه است نشستن پای صحبت آدم هایی که دنیا رو جور دیگری می بینند حال دیگری دارد. آنها که گذشته اند از ناامیدی و ترس و رکود و سکوت و به نقطه زیبای آگاهی و بینش […]
آرشیو

مقالات

سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آرشیو