ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

دیپلمات زن بوشهری در نشست های جهانی

نجمه قائدی زاده، دیپلمات هم استانی که کارشناس ارشد علوم سیاسی و از کارکنان وزات خارجه جمهوری اسلامی است، سابقه حضور در نشست های بین المللی از جمله جلسات مجمع عمومی هفتادم سازمان ملل و همچنین اجلاس هفتاد و دوم «اسکاپ» را دارد که منتهی به تصویب قطعنامه های مقابله با گردغبار گردید.

 

در پنجمین نشست سالانه پلتفرم بین الدولی خدمات اکوسیستم هفدهم لغایت بیست و یکم اسفندماه سال ۱۳۹۵ در «بن» آلمان برگزار شد، دیپلمات زن بوشهری، یکی از مهم ترین چالش های زیست محیطی کشورمان را تشریح کرد.

این پلتفرم وابسته به برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (یونپ) است و تصمیمات و اسناد نهائی خود را جهت بررسی، تصویب و لازم الاجرا شدن به آن برنامه ارائه می کند. از این رو نمایندگان کشورها جهت گنجاندن مواضع و نظرات خود در اسناد پایانی اجلاس سالانه پلتفرم و متعاقباً اسناد یونپ، در قالب گروه های منطقه ای و یا به صورت ملی تلاش می کنند. جمهوری اسلامی ایران نیز با طرح مواضع خود در گروه آسیا و اقیانوسیه جهت جلب حمایت کشورهای همفکر و نیز به صورت ملی همواره نقشی فعال در طرح و پیگیری چالش خدمات اکوسیستمی که به واسطه فعالیت های توسعه ای مختل شده اند، ایفا می نماید.

از جمله این چالش ها پدیده گرد وغبار است که طی دو سال گذشته با همت و چانه زنی کارشناسان وزارت امور خارجه در مجامع بین المللی، در دستورکار اسناد بالادستی مانند برنامه عمل آدیس آبابا و موضوع اسناد بین المللی از جمله قطعنامه مجمع عمومی هفتادم سازمان ملل متحد و قطعنامه اجلاس هفتاد و دوم کمیسین اقتصادی و اجتماعی ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) قرار گرفته است.

در همین ارتباط، با پیگیری نمایندگان جمهری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد  برنامه های تابعه آن، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، یونپ را موظف به تهیه گزارش ارزیابی جهانی از پدیده گردوغبار نمود. نکته جالب نشست آلمان حضور یک دیپلمات زن هم استانی و سخنرانی او در این نشست بود.

نجمه قائدی زاده، دیپلمات هم استانی که کارشناس ارشد علوم سیاسی و از کارکنان وزات خارجه جمهوری اسلامی است، تاکنون چند بار به عنوان نماینده جمهوری اسلامی در این نشست های بین المللی حضور یافته و به ارائه گزارش یا سخنرانی پرداخته است.

او که سابقه حضور در مذاکرات جلسات مجمع عمومی هفتادم سازمان ملل و همچنین اجلاس هفتاد و دوم «اسکاپ» را دارد که منتهی به تصویب قطعنامه های مقابله با گردغبار گردید.

وی در اجلاس سالانه پلتفرم بین الدولی خدمات اکوسیستم، با توضیح وضعیت بحرانی ناشی از خشک شدن تالاب هایی که بعنوان بیوفیلتری عظیم طی سال های بسیار از ورود گردوغبار به کشور جلوگیری می کرده است، با نام بردن از تالاب هورالعظیم در جنوب ایران که به دلیل خشکسالی و عدم مدیریت پایدار زمین و منابع آب، به لکه آبی کوچک تبدیل شده و زیست بوم و گونه های گیاهی و جانوری آن که زمانی غنی و کنترل کننده گردغبار بود، تخریب گشته، گردوغبار ناشی از آن را چالشی فراملی توصیف کرد که با مرکزیت در خارج از کشور و همسایه های غربی و جنوبی، زندگی شهروندان ایرانی در استان های جنوبی را به وضعیتی بحرانی و به مسئله مرگ و زندگی کشانده، مقابله با آن را مانند آنچه در دریاچه ارومیه اتفاق افتاد، نیازمند عزمی فراملی و همکاری های بین المللی دانست.

 

  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو