ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

کاهش ۸۰ درصدی بارندگی در استان

در حالی فصل پائیز را پشت سر گذاشته‌ایم که آمارها بیانگر کاهش ۸۰ درصدی بارندگی در استان بوشهر است که این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای کشاورزان باشد و وضعیت را برای آنها سخت‌تر کند.

استان بوشهر با کمبود منابع آبی روبرو است و این کمبودها مشکلات بسیار زیادی را در سال‌های گذشته به‌ویژه در چند سال اخیر برای استان رقم زده است.

بحران آب هم در زمینه آب کشاورزی و هم در زمینه آب شرب گریبان استان بوشهر را گرفته است و سال به سال شاهد افزایش مشکلات و نارسایی‌ها در این زمینه هستیم و به نظر می‌رسد که امسال هم سال سختی را پیش رو خواهیم داشت.

باران دارای برکات بسیار زیادی در زندگی انسان‌ها است؛ این برکت برای کشاورزان دو چندان است و چشم این قشر همواره به آسمان است تا قطرات رحمت الهی بر زمین فرود آید و گرهی از گره کشاورزان را بگشاید.

امسال در حالی سال زراعی را در استان بوشهر سپری می‌کنیم که تاکنون بارش‌های چندانی را شاهد نبوده‌ایم و این موضوع نگرانی‌های زیادی را در بین کشاورزان استان ایجاد کرده است.

کمبود بارش‌ها و کاهش نزولات جوی باعث می‌شود تا تامین آب مورد نیاز کشاورزان چه از طریق آب‌های سطحی و سدها و چه از طریق آب‌های زیرزمینی با مخاطرات بیشتری روبرو شود.

کاهش حدود ۸۰ درصدی بارندگی

سرپرست دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به وضعیت نامناسب بارندگی‌ها در استان بوشهر، از کاهش حدود ۸۰ درصدی بارندگی در دو دوره کوتاه مدت و دراز مدت استان خبر داد.

امید آزادی‌جو افزود: میزان بارش متوسط استان تا انتهای پاییز سال جاری(۹۶-۹۵) به میزان ۲۰.۷ میلی متر گزارش شده که نسبت به متوسط مشابه در سال آبی گذشته حدود ۷۸ درصد و نسبت به متوسط دراز مدت معادل ۷۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: بیشترین و کمترین نزولات جوی طی سال آبی جاری به ترتیب حدود ۱۱۵.۵ و یک میلی متر در ایستگاه‌های دیر و بوشهر به ثبت رسیده است.

۸ درصد بارش‌های سالانه محقق شد

سرپرست دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای بوشهر خاطرنشان کرد: این در حالی است که بیشترین و کمترین این نزولات در سال آبی گذشته (۹۵-۹۴) به ترتیب ۱۵۸.۵ و ۲۴ میلیمتر در ایستگاه‌های جم و کناری به ثبت رسیده است.

آزادی‌جو به نرخ کاهش رشد بارش در سال آبی جاری اشاره کرد و افزود: مقدار بارش تا کنون به میزان ۸.۶ درصد نسبت به میانگین بارش سالانه استان بوشهر(۲۴۰ میلیمتر) تحقق یافته است.

نگرانی کشاورزان

نامدار عباسی از کشاورزان گندم‌کار استان بوشهر است که امسال نیز بیش از ۸۰ هکتار گندم دیم را در شهرستان دشتستان کشت کرده است و به شدت از وضعیت بارندگی در استان بوشهر نگران است. به گفته وی، با این وضعیت بارندگی هیچ امیدی به گندم‌ها نیست.

عباسی با بیان اینکه ما فقط می‌توانیم دعا کنیم که باران ببارد، خاطرنشان کرد: کل سرمایه خود را برای کشت گندم گذاشته‌ایم و قسمتی از هزینه‌ها را نیز به صورت وام تامین کرده‌ایم که در صورت استمرار این وضعیت بارندگی، با مشکلات زیادی روبرو خواهیم بود.

حبیب بنافی از دیگر کشاورزان استان بوشهر اظهار داشت: متاسفانه امسال شرایط برای رشد گندم مناسب نیست و هزینه‌هایی که کشاورزان در زمین‌های خود داشته‌اند بی‌فایده خواهد بود.

وی اضافه کرد: بر اساس پیش‌بینی‌هایی که از سوی هواشناسی صورت گرفته است، در فصل زمستان شاهد بارندگی‌های نسبتا خوبی خواهیم بود و ما نیز امیدواریم این پیش‌بینی‌ها محقق شود.

کشاورزی دیم در خطر

بخش عمده گندم و جو استان بوشهر به صورت دیم کشت می‌شود و اراضی مستعد فراوانی در استان زیر کشت دیم رفته است و کشاورزان بر خدا توکل کرده و در انتظار نزول رحمت الهی هستند.

بیمه‌ها در سال‌های گذشته عملکرد مطلوبی در جبران خسارت‌های کشاورزان استان بوشهر نداشته‌اند و امسال بسیاری از کشاورزان از بیمه‌کردن خود نیز خودداری کرده‌اند که با این شرایط بارندگی، با مشکلات زیادی روبرو خواهند بود.

کاهش بارش‌ها در فصل پاییز از ابتدای سال زراعی نیز پیش‌بینی شده بود و البته اعلام شده بود که وضعیت بارش‌ها در زمستان بهبود می‌یابد. امیدواریم کمبود بارش‌ها در ماه‌های باقی‌مانده سال جبران شود تا کشاورزان ضرر نکنند و شاهد سالی آباد و پرمحصول باشیم.

 

مهر

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو