ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

چه خاصیتی دارد همه چیز را حرام کنیم

رئیس‌جمهوری در صفحه توییتری خود نوشت: «برخی به جای اینکه برای مردم باران رحمت باشند، ممانعت از دست و زبانشان می‌بارد و از نظرشان هر چیزی اشکال دارد و حرام است».

«حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری که روز چهارشنبه به مناسبت شهادت امام رضا (ع) راهی مشهد شده بود، روز پنجشنبه از بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه کشور در این شهر، بهره‌برداری کرد. به گزارش «ایرنا»، رئیس‌جمهوری در این مراسم، گفت: «باید امور کشور را با روحیه بالا، نشاط و تلاش مضاعف پیش برد؛ زیرا با حرف و بحث راه به جایی نمی‌بریم». او با بیان اینکه امروز باید مشکلات مردم در حوزه‌های بهداشت، آموزش‌و‌پروش، آب‌و‌فاضلاب و معیشت حل شود، افزود: «مردم باید آینده خوبی داشته باشند». او با تأکید بر رفع معضل اشتغال، گفت: «امروز برخی به جای باران رحمت، از دست و زبانشان ممانعت می‌بارد». رئیس‌جمهوری گفت: «چه خاصیتی دارد که صبح تا شب همه چیز را حرام کنیم، قرآن می‌فرماید این همه طیبات، زینت و چیزهای حلال برای شما گذاشتیم، چرا حرام می‌کنید». روحانی افزود: «نباید مردم را آزار داد. باید به آنها کمک کرد. مردم ما متدین هستند و می‌دانند در عزاداری باید چه انجام دهند و در شادی چگونه اقدام کنند». رئیس‌جمهوری ادامه داد: «در اربعین و روزهای پایانی صفر، بدون آنکه به مردم بگویید چه کاری انجام دهند، دیدیم که چه تجلیل عظیمی از پیامبر اکرم‌(ص) و امامان معصوم‌(ع) به منصه‌ظهور رساندند». او تأکید کرد: «مشکلات مردم قابل حل است و همه باید برای حل مشکلات کمک کنند».  همچنین رئیس‌جمهوری در صفحه توییتری خود نوشت: «برخی به جای اینکه برای مردم باران رحمت باشند، ممانعت از دست و زبانشان می‌بارد و از نظرشان هر چیزی اشکال دارد و حرام است». در پایان این توییت، هشتگ (برچسب) «مشهد» خودنمایی می‌کرد.
همه کشورهای نفت‌خیز  دچار  مشکل شدند
او در ادامه این مراسم، افزود: «در دو سال گذشته، قیمت نفت به پایین‌ترین نرخ در تاریخ ایران رسید؛ به‌گونه‌ای‌که در  چند ماه، قیمت آن از ١٢٠ دلار در هر بشکه به ٣٠ دلار کاهش یافت».
رئیس‌جمهوری ادامه داد: «در این شرایط، همه کشورهای نفت‌خیز دچار مشکل شدند و عربستان با تولید ١٠,۵‌ میلیون بشکه در روز، سال گذشته نزدیک به صد میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود برای اداره کشورش برداشت کرد. ولی ایران برای اولین بار در تاریخ این کشور، نه‌تنها برداشتی از ذخایر خود برای اداره کشور نداشته، بلکه امسال و پارسال ٢٠ درصد از درآمد نفتی خود را نیز به صندوق توسعه ملی واریز کرد». روحانی گفت: «این اقدام بیانگر قدرت ملت و دولت ایران است و با وجود اینکه هیچ وقت در رادیو و تلویزیون گفته نشده است که همه کشورهای تولید‌کننده نفت به‌جز ایران برای اداره کشور از ذخایر خود برداشت می‌کنند، اعلام می‌کنم ما تنها کشوری هستیم که در این شرایط، بخشی از درآمد نفتی را به صندوق توسعه ملی واریز و با سختی کشور را اداره کردیم».  او افزود: «در شروع کار دولت، یک‌ میلیون بشکه نفت و ٣٠٠‌ هزار بشکه میعانات گازی صادر می‌شد که این رقم، اکنون به دو میلیون بشکه نفت و ۵٠٠‌ هزار بشکه میعانات گازی رسیده است».
٣ روز ذخیره گندم داشتیم
رئیس‌جمهوری با اشاره به پروژه‌های جدید که هفته گذشته در مناطق آزادگان و یادآوران به بهره‌برداری رسید، گفت: «در آغاز فعالیت دولت یازدهم، روزانه ۴۵‌ هزار بشکه نفت در این مناطق تولید می‌شد که این رقم با افتتاح این پروژه‌ها، به ٣٠٠‌ هزار بشکه در روز رسیده که حرکتی بزرگ و ارزشمند می‌باشد». او گفت: «در حوزه گاز شیرین نیز اقدامات خوبی در سه سال اخیر انجام شد و با وجود سرمای بی‌سابقه هفته‌های اخیر، هیچ مشکلی ایجاد نشد که بیانگر تلاش گسترده در این بخش‌هاست».  او با بیان اینکه موفقیت‌های بسیار خوبی در ماه‌های گذشته در حوزه‌های اقتصادی و دیگر حوزه‌ها در کشور داشته‌ایم، افزود: «از جمله آنها خودکفایی گندم در سایه تلاش کشاورزان است که مایه مباهات و افتخار ماست».  روحانی گفت: «در آغاز فعالیت دولت، در برخی استان‌ها ذخیره گندم فقط برای سه روز وجود داشت و در خراسان‌رضوی نیز این ذخیره برای حدود ١٠ روز بود؛ ولی امروز در این استان بیش از ٢٠ ماه ذخیره گندم وجود دارد».  او با اشاره به اهمیت ساماندهی حاشیه شهرها، افزود: «امروز ساماندهی حاشیه شهرها در حوزه‌های مختلف نظیر اجتماعی و زیست‌محیطی، بار سنگینی بر دوش ماست و به عنوان یک وظیفه اسلامی، انقلابی و ملی، باید تمام توان و تلاش خود را در این بخش به کار گیریم».  روحانی افزود: «مشکلات فراوانی در این مسیر وجود دارد؛ اما می‌توان از آنها عبور کرد و در برابر انواع پیچیدگی‌ها، در سایه ایمان و استعداد موجود در کشور، با تلاشی جهادگونه همه این امور را سامان داد».  او با بیان اینکه وجود حاشیه‌نشینی در مشهد به عنوان شهر معنوی با ٢٧‌ میلیون زائر در سال، شرایط نامناسبی است، گفت: «باید این وضعیت سامان داده شود که البته در دو، سه سال اخیر، حرکت و تلاش خوبی در حاشیه این کلان‌شهر آغاز شده است».
رئیس‌جمهوری با اشاره به اقدامات مختلف در این مناطق در قالب احداث مدارس، تأمین مسکن، اصلاح ساخت‌وسازها، تأمین نیازهای بهداشتی، درمانی و اقدامات خدماتی، افزود: «ساماندهی مناطق حاشیه شهر باید با جدیت پیگیری شود».


شرق

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو