ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

چرا «جمنا» به دنبال انتقام از لاریجانی است؟

چرا «جمنا» به دنبال انتقام از لاریجانی است؟
«دریافتی زمان نمایندگی شما معلوم است، برای مردم جانماز آب نکشید» این واکنش علی لاریجانی بود در اولین جلسه پس از حملات اصولگرایان به مجلس. بعد از تصویب قانون مربوط به سقف حقوق کارمندان دولت، حملات هماهنگ و شدیدی علیه مجلس از سوی رسانه‌ها به صورت زنجیره‌ای دیده شد. تمام این رسانه‌ها مجلس را حامی نجومی بگیران معرفی کرده و معتقد بودند با این مصوبه مجلس راه را برای دریافت حقوق های نجومی قانونی کرده است.

داود حشمتی: «دریافتی زمان نمایندگی شما معلوم است، برای مردم جانماز آب نکشید» این واکنش علی لاریجانی بود در اولین جلسه پس از حملات اصولگرایان به مجلس. بعد از تصویب قانون مربوط به سقف حقوق کارمندان دولت، حملات هماهنگ و شدیدی علیه مجلس از سوی رسانه‌ها به صورت زنجیره‌ای دیده شد. تمام این رسانه‌ها مجلس را حامی نجومی بگیران معرفی کرده و معتقد بودند با این مصوبه مجلس راه را برای دریافت حقوق های نجومی قانونی کرده است.

رئیس‌مجلس اما بعد از اولین جلسه در دفاع از مجلس نوک پیکان انتقاد را به سمت یک تشکل جدید التاسیس گرفت تا علاوه بر پاسخگویی به انتقادات، فاصله گذاری خودش با این تشکل را هم نشان دهد.

لاریجانی توضیح داد که این مصوبه خواست شورای نگهبان بود نه مجلس و اتفاقا رئیس کمیسیون تلفیق نیز منتقل کننده نظر شورای نگهبان به مجلس بوده است. مهمتر اینکه رئیس کمیسیون تلفیق این روزها یکی از کاندیداهای بالقوه همان تشکل جدید التاسیس است.

حاجی بابایی که تعمدا جزو گزینه‌های شورای مرکزی جمنا قرار نگرفته بود تا همچنان یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری خود را معرفی کند، ریاست کمیسیون تلفیق را برعهده دارد. لاریجانی در انتقاد به رفتار جمنا که بعد از این مصوبه بیانیه رسمی صادر کرده بود گفت: «برخی از تشکل‌ها و جریان‌هایی که تازه به وجود آمده و برای انتخابات فعالیت می‌کنند حق ندارند مطالبی را به دروغ در مورد مجلس مطرح کنند. ضمن اینکه برخی از اعضای آنها سابقه حضور در مجلس داشته‌اند و دریافتی‌های آنها در زمان نمایندگی معلوم است و ما می‌دانیم پس جانماز آب نکشند برای مردم.»

در میان اعضای شورای مرکزی جمنا افراد زیر جزو نمایندگان مجلس بودند: مرضیه وحید دستجردی، غلامعلی حدادعادل، حسین فدایی، فاطمه رهبر، سیدعلیرضا مرندی، لاله افتخاری، زهره الهیان، سیدمحمد حسینی، محمدصالح جوکار، پرویز سروری، حجت‌الاسلام محمدرضا آشتیانی و منیره نوبخت نام برد.

لاریجانی به خوبی می‌دانست که جریان حمله هماهنگ جمنا به مجلس آگاه بود و می‌دانست که حاجی با‌بایی تا چه اندازه به این تشکل جدید نزدیک است. رئیس‌مجلس از بی‌اخلاقی‌ها گلایه کرده و گفته بود: شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفته بود و آقای حاجی بابایی هم که پیگیر این ماجرا بود در شورای نگهبان به ایشان گفتند که اگر مشاغل مدیریتی را اضافه کنید مسئله حل می شود؛ مقصود این نبود که مقامات این افزایش حقوق را داشته باشند، این جوسازی صورت گرفته علیه مجلس ناجوانمردانه بود و بگذریم که حالا باید یک زمانی درباره اینها بحث بشود که چرا افرادی که می گویند ما خیلی طرفدار حکومت و ولایت فقیه هستیم با الفاظ زشت نسبت به قوه مقننه صحبت می کنند.

او همچنین نشان داد قصد ندارد ماجرار را رها کند و تاکید داشت:‌ «ما باید بر مصوبه قبلی خود بایستیم؛ چرا ما باید هزینه این مسئله را بدهیم؟ ما برای تامین نظر شورای نگهبان که به آقای حاجی‌بابایی گفته بودند اقدام کردیم، اما فحشش را جرأت ندارند به آنها بگویند، به مجلس می‌گویند! حالا ما به حساب این قضیه خواهیم رسید!»

انتقاد به این مصوبه مجلس یک طرف ماجراست اما اصل مساله جای دیگری نهفته است. جمنا قصد داشت از لاریجانی و تیم او در به خاطر عدم حضور در جمنا انتقام بگیرد. از همین رو به جای انتقاد به شورای نگهبان نوک پیکان حمله را به سمت لاریجانی نشانه رفته بود. رئیس‌مجلس هم نشان داد قصد نداره به هیچ عنوان گول تغییر نام‌هایی را بخورد که در هر حال با او سر سازگاری ندارند. از نظر او تفاوتی میان پایداری که سخنگویانی چون رسایی در مجلس قبل داشت، با تشکیلات جدید که تحت عنوان «انقلابی» جمع شده اند وجود ندارد.

منبع : انتخاب

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو