ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

چرا از جایگاه مجلس دفاع نمی کنید؟

طبق اصل ۵۰ قانون اساسی دستگاهها باید درآمدهای حاصله را به خزانه‌داری کل کشور وازیر کنند و بنده از وزیر اقتصاد درباره اینکه حسابهای قوه قضائیه با کدام موازین شرعی و قانونی افتتاح شده است، توضیح خواستم که آیا اینها تهمت است یا درخواست؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به رئیس مجلس گفت: جلب غیر قانونی این جانب بر خلاف نص صریح اصل ۸۶ قانون اساسی بوده است.

به نقل از خبرگزاری ها، محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۴ آذر) قوه مقننه در تذکری گفت: جلب بنده در روز یکشنبه هفته گذشته برخلاف نص صریح اصل ۸۶ قانون اساسی و برخلاف آیین‌نامه داخلی مجلس بود.

وی تصریح کرد: بنده در نطق ۲۴ آبان سال جاری خود به رئیس قوه قضائیه تهمت نزدم و تنها سؤالی از وزیر اقتصاد پرسیده‌ام که لازم است متن اظهارات بنده به صورت دقیق بررسی شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: بنده در آن نطق از وزیر اقتصاد درباره اینکه گفته بود حسابهای قوه قضائیه بر اساس موازین شرعی و قانونی افتتاح شده است، توضیح خواستم.

صادقی تصریح کرد:‌ طبق اصل ۵۰ قانون اساسی دستگاهها باید درآمدهای حاصله را به خزانه‌داری کل کشور وازیر کنند و بنده از وزیر اقتصاد درباره اینکه حسابهای قوه قضائیه با کدام موازین شرعی و قانونی افتتاح شده است، توضیح خواستم که آیا اینها تهمت است یا درخواست؟

وی با بیان اینکه یک نماینده حق دارد از همه موارد توضیح بخواهد، گفت: آقای لاریجانی شما امروز درباره روز مجلس و شهامتهای شهید مدرس صحبت کردید اما چرا از بنده و نمایندگان و جایگاه مجلس حمایت نمی‌کنید؟

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه روز یکشنبه گذشته در جلوی بنده کمین کرده بودند که مرا شبانه به دادستانی ببرند، گفت: چرا از بنده دفاع نمی‌کنید؟ چرا از مجلس دفاع نمی‌کنید؟ چرا ساکت هستید؟

صادقی با بیان اینکه بنده به دنبال ایجاد تشنج در کشور نبودم، ادامه داد: اگر به دنبال ناآرامی بودم خودم روز سه‌شنبه به دادسرا نمی‌رفتم چون به ساختارهای نظام پایبند هستم.

علی لاریجانی رئیس مجلس در ادامه جلسه علنی صبح امروز پارلمان در واکنش به تذکر محمود صادقی گفت: آقای صادقی همین نوع صحبت‌هایی که الان نیز فرمودید متناسب با روابط میان قوا نیست.

وی ادامه داد: درباره آن مطلبی که فرمودید و تذکری که در مجلس دادید که احساس می‌کنید حق‌تان پایمال شده است، من گفتم مطالبی را که شما گفته‌اید، آوردند و دیدم؛ گفتید خطاب‌تان به وزیر اقتصاد بود که بر اساس کدام ماده قانونی این دخل و خرج‌ها را قانونی اعلام کرده‌اید؟ اما شما مطلبی را اضافه کرده‌اید مبنی بر اینکه این پولها به حسابهای شخصی واریز می‌شود که اینجا نقطه اتهام است.

رئیس مجلس تصریح کرد: وقتی وزیر اقتصاد می‌گوید “آن سایت ضدانقلاب دروغ گفته است و این پول‌ها که در قوه قضائیه است به نام قوه قضائیه است”، از برادر عزیزمان آقای دکتر صادقی فرزند شهید صادقی عزیز نماینده مجلس انتظار نبود که آن را تائید کند.

لاریجانی ادامه داد: ضمنا به خاطر دارید شما به همراه آقای مازنی و آقای رحیمی نماینده تهران تشریف آوردید. من خدمت‌ شما عرض کردم این حرف نادرست است و این پول‌ها به نام قوه قضائیه است و به نام شخص نیست؛ چرا صحبتهای خود را اصلاح نکردید؟ اتهام زدن به افراد آزادی بیان نیست. شما آبروی مسلمان و یک تشکیلات را بردید.

وی خطاب به محمود صادقی گفت: ما مفتخریم که در مجلس مدرس هستیم که از حق باید دفاع کنیم نه از حرف ناحق؛ وقتی شما آبروی مسلمان و تشکیلاتی را می‌ریزید، شمایی که خود یک روحانی بوده‌اید و آخوندی کرده‌اید مگر در روایات نداریم که حرمت مومن مانند حرمت کعبه است؟ اینگونه ما حرمت مومن را حفظ می‌کنیم؟ بنده انتظارم از شما این بود که نطقی که داشتید را اصلاح کنید.

لاریجانی تصریح کرد: درباره اینکه بگوییم یک بازپرس بی‌خرد یا از اینگونه صحبتها در شان مجلس نیست. نباید فضای مجلس و قوه قضائیه را تخریب کنیم.

وی ادامه داد: معتقدم اگر نماینده‌ای در چارچوب شئونات نمایندگی مطلبی را گفت باید در هیئت نظارت بررسی شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه اظهارات شما تنها موردی نیست که به خاطر آن به دادسرا احضار شده‌اید، خاطرنشان کرد: آقای ساداتی‌نژاد امروز به بنده گفت که از شما شاکی است و یا موارد دیگری نیز مطرح شده است.

لاریجانی ادامه داد: هفته گذشته که آقای وکیلی با بنده تماس گرفت، بنده اعلام کردم که به دادستان پیغام بدهند که قوه قضائیه بگذارد، هیئت نظارت ابتدا در این مورد تصمیم‌گیری کند که این اتفاق نیز افتاد و دیگر از سوی دادستانی این موضوع پیگیری نشد.

وی ادامه داد: بنده به آقای وکیلی گفتم اگر دادستانی اصرار دارند، آقای صادقی به آنجا بروند همانطور که بحثی درباره علی مطهری پیش آمده بود که به وی گفتیم به آنجا برود و شما که به دادستانی رفتید کار درستی کردید.

رئیس مجلس ادامه داد: به هیئت نظارت نیز گفته‌ایم جلسه‌ای بگذارد و این موضوع را بررسی کند.

لاریجانی با بیان اینکه کشور اکنون در شرایط حساسی قرار دارد، ادامه داد: باید وقت بگذاریم و راه‌حلی منطقی که به منافع ملی کمک می‌کند، برسیم و نباید به مسائل تشنج‌آمیز در کشور دامن بزنیم.

منبع : انتخاب

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو