ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

پیروزی جامعه مدنی…

سرویس اجتماعی جامعه، ستاره تناور: بعداز ظهر چهارشنبه ۴ مردادماه طبق اطلاع قبلی با حضور نعمت زاده وزیر صنعت و معدن، سالاری استاندار بوشهر، زارع فرماندار دشستان،خدری و سعادت نمایندگان بوشهر و دشتستان، معاونین استاندار، مدیرکل صنعت و معدن استان ومدیران شهرستان و…. مراسم کلنگ زنی پتروشیمی دشتستان برگزار نشد!!

این مراسم که قرار بود ساعت چهار و سی دقیقه بعد ازظهر آغاز شود با حدود یک ساعت تاخیر، ساعت پنج و سی دقیقه با حضور وزیر صنعت و معدن و هیات همراه که در بالا از جمعی از آنها نام برده شد، برگزار نشد!!

بله چهارشنبه ۴ مردادماه سال ۱۳۹۶ باید به نام جامعه مدنی استان بوشهر ثبت گردد. بعداز ظهری که مردم و فعالان مدنی و همه دغدغه مندان در کنار هم جمع شده و طی یک حرکت مدنی، مطالبه و خواسته خود را به گوش مسوولان ارشد کشور و استان رساندند، این مطالبه برحق  مدنی ؛ ممانعت از کلنگ زنی مجتمع پتروشیمی دشتستان به دلیل عدم اخذ مجوز محیط زیستی و  مکان یابی نا مناسب این واحد صنعتی بود.

هر چند نماینده دشتستان طی سخنانی یک روز قبل از مراسم کلنگ زنی، گفته بود: «کار را به متولیان امر، ادارات و دستگاه های مرتبط و عالم به وضعیت سپرده شود.» اما مردم و فعالان مدنی در یک حرکت جمعی کار و مطالبه خود را تنها به  مسوولان مرتبط نسپردند و خود برای محقق شدن این مطالبه، گردهم آمدند و بدون خشونت خواسته های برحق خود را بیان داشتند.

 

خواسته امروز آنان، جلوگیری از کلنگ زنی یک پروژه غیر قانونی بود، که چندین نهاد از همان دستگاه های مرتبط ذکر شده در مصاحبه سعادت نماینده مردم دشتستان، بصورت رسمی و قانونی مجوز تاسیس این مجتمع صنعتی را نداده بودند. به همین دلیل  با گردهمایی در مکان مورد نظر و همچنین با تبعیت از قانون، مطالبه گری کردند.

نعمت زاده وزیر صنعت و معدن، قصد داشت در سخنانی تجمع کنندگان را به باز کردن راه و ادامه مراسم ترغیب کند. وی گفت: «در جاهای دیگر که به قصد افتتاح یک پروژه ی این چنینی می رویم مردم، برایمان گوسفند قربانی می کردند. این پروژه قرار است باعث آبادی و رونق منطقه شود…»

در پاسخ به این سخن وزیر، یکی از تجمع کنندگان ابراز داشت« ما مخالف توسعه نیستیم، اما آبادی اینچنینی را که باعث از بین رفتن باغ ها و زمینهای کشاورزی و طبیعت ما شود، نمی خواهیم.

علارغم تلاش تجمع کنندگان و خبرنگار جامعه  برای پاسخ گرفتن از نعمت زاده، در خصوص  مجوز محیط زیستی این پروژه وی پاسخی به این پرسش نداد.(اگر پروژه مجوز محیط زیستی ندارد، چطور کلنگ زنی می شود؟)

با ادامه یافتن و ایستادگی فعالان و مردم منطقه، مراسم  کلنگ زنی لغو شد و قطار اتومبیل های مدل بالای مسوولان در امتداد جاده در دست ساخت با گذاشتن ردی از گرد و غبار ناپدید شدند.

شیرینی این پیروزی ، بیش از همه به کام مردم خون گرم، پرسشگر و شریف دشتستان بود که با حضور و طرح خواسته خود در یک تجمع مسالمت آمیز باعث لغو مراسم شدند.

مردمی که ساعت های طولانی در گرمای طاقت فرسا ماندند و با حضورشان پیام روشن و واضحی را به نماینده خود و دیگر مسوولان بلند پایه رساندند. فعالان مدنی آبپخش، سعدآباد، شبانکاره، برازجان و بوشهر نیز با حضور خود در کنار مردم حمایت قاطعانه خود را اعلام نمودند.

همچنین فرخ عباسی عضو شورای شهر آبپخش(فعال مدنی) با قرائت بیانیه ای بعنوان یک شهروند و نماینده مردم در شکل دادن این حرکت نقش مهمی را ایفا نمود. این نماینده می تواند الگوی مناسبی برای اعضای شوراهای شهر و روستای سرتا سر استان و شهر بوشهر باشد. که منغعت عمومی را به نفع شخصی ارجح بدانند.

انجمن های  فرهنگ سازان دشستان، نجوم استان بوشهر (با همراهی خانواده خود) و اقلیم پاک بوشهر نیز با حضور خود از این حرکت حمایت کردند.

 

نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو