ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

پیام آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد

گوترش: توانمندسازی زنان و دختران یگانه راه محافظت از حقوق آنان و اطمینان‌ حاصل‌کردن از این است که می‌توانند تمام توانایی‌هایشان را بازشناسند.

پیام آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد بدین شرح است:

حقوق زنان حقوق بشر است. اما در این زمانۀ متلاطم که جهان ما بیش از پیش غیرمنتظره و آشوبناک می‌شود، حقوق زنان و دختران کاهش می‌یابد و محدود و نقض می‌شود.

توانمندسازی زنان و دختران یگانه راه محافظت از حقوق آنان و اطمینان‌ حاصل‌کردن از این است که می‌توانند تمام توانایی‌هایشان را بازشناسند.
نابرابری تاریخی مردان و زنان در روابط قدرت که با نابرابری درون و میان جوامع و کشورها تشدید می‌شود، به تبعیض‌های بیشتری علیه زنان و دختران منجر می‌شود. در سراسر جهان، از سنت و ارزش‌های فرهنگی و دین به‌منظور کاهش حقوق زنان و تحکیم تبعیض‌های جنسیتی و دفاع از اقدامات زن‌ستیز سوءاستفاده می‌شود.
حقوق قانونی زنان که هیچ‌گاه و در هیچ قاره‌ای با حقوق قانونی مردان برابر نبوده است، روزبه‌روز تحلیل می‌رود. حق زنان بر بدن‌هایشان زیر سؤال می‌رود و تضعیف می‌شود. زنان روزانه در فضای سایبری و در زندگی واقعی هدف تهدیدها و مزاحمت‌ها قرار می‌گیرند. در بدترین اوضاع، افراط‌گرایان و تروریست‌ها ایدئولوژی‌هایشان را بر بستری بنا می‌کنند که در آن زنان و دختران را تحت استیلا در می‌آورند و آنان را برای خشونت‌های جنسی و جنسیتی و ازدواج‌های اجباری و چیزی شبیه بردگی دست‌چین می‌کنند.
به‌رغم بعضی پیشرفت‌ها، به‌سبب رویکردهای منسوخ و خودبرترپنداری ستبر مردان، موقعیت‌های شغلی رهبران را هنوز مردان تصاحب می‌کنند و شکاف جنسیتی اقتصادی گسترده‌تر می‌شود. باید با توانمندسازی زنان در همۀ عرصه‌ها و دادن این امکان به صداهای آن‌ها که شنیده شوند و سپردن مهار زندگی‌هایشان و آیندۀ جهانمان به دستان آن‌ها، این وضع را تغییر دهیم.
بی‌اعتنایی به حقوق زنان و دختران نه‌تنها اشتباه است، بلکه تأثیر اجتماعی و اقتصادی گرانباری دارد که مانع پیشروی همۀ ماست. برابری جنسیتی تأثیر ژرفی می‌گذارد که برای کارآمدی تمام‌وکمال گروه‌ها و جوامع و ساختارهای اقتصادی ضروری است.
دسترسی زنان به تحصیل و خدمات بهداشتی برای خانواده‌های آنان و نسل‌های آینده فوایدی دارد. یک سال تحصیل بیشتر تا ۲۵درصد به درآمد آیندۀ دختران می‌افزاید.
وقتی زنان با تمام‌ توان در نیروی کار مشارکت کنند، فرصت‌هایی ایجاد می‌شود و باعث رشد می‌شود. ازبین‌بردن شکاف جنسیتی در استخدام می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ تا ۱۲تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی بیفزاید. افزایش سهمیۀ زنان در مؤسسات دولتی توانایی‌های آنان را بهتر بازمی‌نماید، نوآوری‌شان را افزایش می‌دهد، قدرت تصمیم‌گیری‌شان را بیشتر می‌کند و به سود تمام جوامع است.
برابری جنسیتی در برنامۀ سال ۲۰۳۰ برای توسعۀ پایدار که برنامه‌ای جهانی است و رهبران تمام کشورها در آن برای رسیدگی به همۀ چالش‌های پیش روی ما توافق کرده‌اند، اهمیت بسیاری دارد. هدف پنجم توسعۀ پایدار دقیقاً خواستار برابری جنسیتی و توانمندسازی تمام دختران و زنان است که در مرکز دستیابی به تمام ۱۷ هدف توسعۀ پایدار قرار دارد.
من به افزایش مشارکت زنان در کارهای صلح‌دوستانه و امنیتی متعهد شده‌ام. مذاکره‌کنندگان زن احتمال دستیابی به صلح پایدار را افزایش می‌دهند و صلح‌جویان زن احتمال بهره‌کشی و آزار جنسی را کاهش می‌دهند.
در سازمان ملل، مشغول طراحی نقشه‌ای واضح با معیارهایی برای دستیابی به برابری جنسیتی در سازمان هستم، تا سازمان ما نماینده‌ای واقعی از مردمی باشد که به آن‌ها خدمت می‌کنیم. اهداف سابق محقق نشده‌اند. حالا وقت آن است که به‌جای بلندپروازی به عمل مشغول شویم.
در روز جهانی زنان، بیایید همگی عهد ببندیم که هر کاری از دستانمان برمی‌آید انجام دهیم تا تعصب سخت‌جان را شکست دهیم، از اقدام‌ها و کنشگری حمایت کنیم و برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان را ترویج کنیم.

 

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو