ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

پیشنهاد های تعطیلات نوروز

 

سرویس فرهنگ و هنر جمعه: پیشنهاد اول گزینش گه گاه و کوتاهی برای خانه تکانی مغز و قلب. کینه ها را بدور بریزیم و از بهانه عید برای دلجویی و آشتی و مهر بهره ببریم و دوستی ها را از نو شارژ کنیم. همین طور از این فرصت های کوتاه بهره ببریم و کارنامه ی یک ساله ی خودمون رو بررسی کنیم. قوت های اونو را افزایش دهیم و آسیب هاشو بشناسیم و سعی کنیم در سال جدید بهتر بشیم. اندیشه نو کنیم.

پیشنهاد بعدی رفتن در جمع های خانوادگی و دوستانه است. عید فرصتی است برای شاد بودن و شادی بخشیدن. سعی کنیم تو این ایام لحظات شاد و پرنشاط خودمون و خانواده و دوستان افزایش بدیم. حواسمون به طبیعت هم باشه که شادی هامون به اون هم لطمه نزند.


پیشنهاد بعدی. در اوقات فراغت مجله بخونیم. اکثر روزنامه ها و مجلات در ایام عید هر سال ویژه نامه های پر و پیمون و خوبی را منتشر می کنند که واقعن جذاب و عالین. اگر به مقولات حقوق زنان علاقه مند هستید مجله زنان ویژه نامه خوبی زده است. اگر اهل اندیشه و مسایل روز ایران و جهان هستید اندیشه پویا مطالب جذابی رو در ویژه نامه عید خود گنجانده که خواندنی هستند. اگر اهل ادبیات هستید نشریات تجربه و داستان ویژه نامه شون خواندنی و جذاب هستند و وقت خوبیه برای سر زدن به جهان داستان و ادبیات و سینما.
اگر اهل سیاست هستید. صدا، اعتماد، شرق، مهرنامه مطالب و پروندهای جذابی رو برای مطالعه سیاسی شما اماده کردند. شرق اما مطالبش عالی است. اگر به دنبال چالش های اندیشه هستید مخمد قوچانی مهرنانه عید را اماده کرده اما به همان سبک قوچانی در نشریه فرهنگ امروز به سراغ تفکر چپ و این بار چپ فرانکفورتی رفته اند و حسابی مراد فرهاد پور را مورد نوازش قرار داده اند!! لیبرالیسم ایرانی هم به سبک قوچانی در نشریات امروز جای افتاده که متناقض نماست. یعنی همان رویکرد تخریبی چپ ارتدوکس مورد نقد خود را علیه چپ ها بکار می برند و اسم ان را لیبرالیسم گذاشته اند.
این مجلات واقعن برای تعطیلات عید خواندنی هستند و خریدن و خواندن اونها اوقات خوبی را رقم می زند.

موضوع بیشنهاد بعدی سینماست. فیلم های خوب سال گذشته در ژانرهای مختلف تولید شده که با حدود دو ساعت وقت می توان از دیدن آنها لذت برد. اگر اهل تفکر و تامل هستید فیلم خرچنگ اثر یورگوس لانتیموس یونانی فیلم خوبی برای دیدن است. فیلمی در نقد توتالیتاریسم و محدودیت های جهان معاصر. فیلم قبلی این فیلمساز به نام دندان نیش هم بسیار دیدنی است .

اگر دوست دارید به ارامش برسید و لحظات شاعرانه را پای تلویزیون تجربه کنید بهترین پیشنهاد دیدن فیلم پترسون از جیم جارموش استاد با بازی گلشیفته فراهانی است. در این فیلم شاعرانه با راننده اتوبوسی بنام پترسون آشنا می شویم که در لحظات فراغت خود شعر می گوید. همسر او گلشیفته فراهانی است که حضورش در فیلم مثل یک شعر است و عامل ترغیب مرد به سرایش شعر از هر چه دم دستی است. بخش هایی از موسیقی فیلم هم از ملودی های ایرانی گرفته شده است.


فیلم موزیکال لالالند هم می تواند اوقات جذاب و خوبی را برای شما رقم بزند. موزیک های جذاب و طراحی صحنه عالی در کنار بازی دو بازیگر جذاب سینما. در این فیلم به اهمیت ارزوهای شخصی پرداخته می شود و می تواند تلنگری به شما بزند در اهمیت دادن و توجه به ارزوهای شخصی.

فیلم پیشنهادی بعدی مجموع آثار کاندید و برنده اسکار هستند که در نقد تبعیض نژادی، اقلیت های مختلف و مبارزه برای حقوق مدنی است. نکته ی حالب تولیدات امسال سینمای امریکا بهره وری از قهرمانان واقعی برای ارایه به افکار عمومی است.


اگر آدم چپ و سوسیالیستی هستید بهترین فیلم پیشنهادی من ادوارد بلیک است. فیلم برنده ی نخل طلای کن که واقعن خوش ساخت است و توانسته نقد خوبی به مناسبات جهان سرمایه داری و له شدن حقوق انسان ها در مناسبات آن بزند.

فیلم پیشنهادی بعدی هم یک جنگ نابرابر است. یک فیلم چپ بر اساس رمانی به همین نام از جان اشتاین بک.
از سبنما برویم به سراغ کتاب
به تازگی کتابی به نام صدایی که شنیده نشد توسط انتشارات نی ترجمه شده که کتاب مهم و جذابی است. این کتاب به آخرین تحقیقات قبل از انقلاب در ایران پرداخته است و می تواند منبع و رفرنس خوبی برای تامل بر دیدگاهها و نظرات مردم ایران قبل از انقلاب در خصوص مسایل و مختلف را اشکار می سازد.


سه مجموعه عکس از محمد فاطمی، سعید عرب زاده و اسماعیل جاشویی سه عکاس مطرح بوشهر بتازگی منتشر شده که عکس های جذاب و قابل تاملی هستند.
کتاب های خوب و قابل تامل دیگر.

واژگان فروید آستانه ی تجدد از داود فیرحی
ایرانیت، ملیت ، قومیت از اصغر شیرازی


حکومت نظامی از خوسه دونوسو


هنر چگونه می تواند زندگی شما را دگرگون کند از آلن دوباتن


دولتی در اسارت توهم از پاول فرنچ

آیا قرن آمریکا به بایان رسیده است؟ از جوزف نای


در دفاع از یک آموزش لیبرال از فرید ذکریا

موسیقی

تو ایام عید موسیقی گوش دادن یادتان نرود. با شنیدن موسیقی شما انسان فاخرتر و بهتری می شوید. روح تان صیقل پیدا می کند. تا می توانید موزیک گوش دهید هر نوع موسیقی که دلتان می خواهد اما گوش بدهید.


به سینما و نگارخانه ها هم سر بزنید. حتمن موارد خوبی را برای دیدن و تامل پیدا می کنید. سینما رفتن با خانواده و دوستان هم جذاب است هم تماشای فیلم در سالن تاریک سینما و هم بحث های بعد از آن در کنار ساحل یا در خانه و …

 

کافه گردی هم بادتان نرود. کافه رفتن یعنی تمرین گفت و گو و دیدن با تامل.

سری هم به دیوان های شعر بزنید و شعر هایی هم تو این ایام بخوانید حالتان بهتر می شود.
از هر کسی هم دلگیر هستید یا کسی از شما دلگیر است حتمن بهش سر بزنید و دلجویی کنید. مهم نیست که حق با کیست؟ مهم اینه که حق با شما باشد که برای بخشش بروید و این مهم است. اگر سر نتوانستید بزنید حتمن تماس بگیرید به مسیج اکتفا نکنید. صدا ها و تماس چشمی ارتباطات را بهتر و قوی تر شکل می دهد.
سفر بروید با خانواده و دوستان. سفر خودش کار کتاب و سینما و … همه را انحام میدهد. سفر یک آموزش است.
شاد باشید و مهربان
عیدتان خجسته
خوش بگذرد

نظرات

تیتردو

در میان گذر این روزهای کرونایی که همه جا صحبت از تب و تردد و سرفه و بیماری و قرنطینه است نشستن پای صحبت آدم هایی که دنیا رو جور دیگری می بینند حال دیگری دارد. آنها که گذشته اند از ناامیدی و ترس و رکود و سکوت و به نقطه زیبای آگاهی و بینش […]
آرشیو

مقالات

روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
آرشیو