ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

پایتخت کتاب سرانه ی مطالعه را پایین می آورد

پریا مویدی . نویسنده : با عنوان پایتخت کتاب موافق نیستم چون مردم را متوهم میکند و سرانه مطالعه را از این چیزی که هست پایین تر می آورد. شاید امروز متوجه روند تخریبگر این تبلیغات نباشیم اما زمان، حقیقت را روشن میکند. و آن زمان، با آمار غلط دادن به مردم نمی شود کاری از پیش برد.
پایتخت کتاب سرانه ی مطالعه را پایین می آورد

نظر شما راجع به انتخاب بوشهر به عنوان پایتخت کتاب چیست؟

بگذارید پاسخ این سوال را اینطور جواب بدهم، سال ٢٠٠١ بود که عنوان پایتخت جهانی کتاب از سوی سازمان یونسکو پس از طرح ریزی به مرحله اجرا درامد. و از ٢٠٠١ به بعد، هر ساله از تاریخ ٢٣ آوریل، یعنی روز جهانی کتاب، تا ٢٣ اوریل سال بعد، یک شهر که مورد تایید سازمان قرار میگیرد به عنوان پایتخت کتاب جهان معرفی می شود.
از ایران دو بار شهر تهران، کاندید شد که یکبار در سال ٢٠٠۶ و بار دیگر در سال ٢٠١١ بود که هر دوبار هم این درخواست رد شد.
با توضیحاتی که دادم حالا در نظر داشته باشید که این طرح در ایران دارد اجرا می شود…
فکر میکنم مقصودم را رساندم.
و اما اینکه آیا این انتخاب، یعنی انتخاب بوشهر به عنوان پایتخت کتاب ایران، بجا بوده و یا نبوده را می توان با دو دیدگاه پاسخ داد. بنابراین باید بدانیم، (اینکه می گویم بدانیم یعنی همه ایرانی ها بدانند) که آیا این انتخاب صرفا به این جهت بوده که در سال پیش رو، ما شاهد پیشرفت چشمگیری در حوزه کتاب و کتابخوانی در بوشهر هستیم؟ و یا اینکه بوشهر در سال گذشته، خود را از این جهت آنقدر مقتدر نشان داده که این عنوان به این شهر مرزی داده شده است؟ اگر پاسخ به سوال اول مثبت است، من فکر میکنم لقمه، بزرگتر از دهانمان است و اگر پاسخ سوال دوم مثبت است. من فکر میکنم این عنوان اعطایی دروغ محض است.

آیا عنوان پایتخت کتاب توان تاثیر گذاری بر شهروندان بوشهری برای توجه بیشتر به کتاب و مطالعه را داراست؟

پاسخ این سوال، هم می تواند بله باشد و هم خیر.
اگر خوشبینانه در نظر بگیریم که بوشهری ها، طی تحقیقاتی واهی، بیشترین سرانه مطالعه را در کشور دارند. پاسخ این سوال را اینگونه میشود داد. بله، بخاطر اینکه مردم بوشهر، بیش از شهرهای دیگر اهل مطالعه شناخته شده اند پس بنابراین اعطای عنوان پایتخت کتاب به این شهر، مردم را تشویق به مطالعه هر چه بیشتر میکند. ولی اگر چنین نباشد. که از نظر من هیچ بعید نیست، اعطای عنوان پوچ پایتخت کتاب به بوشهر، باعث می شود مردم در وهم اینکه اهل مطالعه هستند کماآنکه نیستند، مطالعه کمتری هم داشته باشند.
خود من بوشهری هستم و از پیشرفت شهرم استقبال میکنم اما پیشرفت حقیقی با عوام فریبی تفاوت بسیاری دارد.
فکر میکنم برگزاری حداقل یک نمایشگاه کتاب خوب، حالا نه اینکه درحد تهران اما پا به پای پایتخت ، آن هم سالی یکبار، از عنوان پایتخت کتاب ارزشمند تر است. حداقل از بیلبوردهای تبلیغاتی که در سطح شهر نصب کرده اند بهتر است. اگر جایزه ادبی آتشی را در بوشهر بنیان گذاری کنید تا شعرای سراسر ایران را به شرکت در آن تشویق کنید و هیئت داوران از بهترین شعرای ایران باشند. نتیجه صد در صد بهتر از دروغ بافی است. اگر در حوزه داستان، جایزه ادبی چوبک را بنیان بگذارید، بیشتر به سرانه مطالعه بوشهری ها می افزایید. البته اگر قصد کمک به ارتقای سطح کتابخوانی و فرهنگ و ادب داشته باشید.

در زمینه کتاب فکر می کنید بوشهر دارای چه ویژگی هایی است؟

نه فقط بوشهر، هر شهری ویژگی های خاص خودش را دارد. من می توانم اسم چند شاعر و نویسنده ی درگذشته ی بوشهری را برای سرهم بندی این سوال به خط کنم اما حاصل چیست؟ حقیقت این است که هر شهری یکی دو تا نویسنده و شاعر دارد که مجسمه ای، سنگ قبری یا چیزهایی از این دست ازشان بجای مانده است. سالی یکبار هم یادواره ای می گیرند و دور هم جمع می شوند و شعر و ترانه ای می خوانند، دوستان دیداری تازه میکنند و بعد به خانه هاشان برمیگردند.
اگر منظور شما از ویژگی این هاست؟ که هیچ چیزی برای گفتم نمی ماند. کسان دیگری هستند که از گذشته ها و درگذشته ها بگویند. اما من ویژگی بوشهر را در یک چیز می بینم. نبود امکانات در این زمینه، ویژگی بوشهر این است: کتابخانه ها، انگشت شمار.
کتابفروشی ها، انگشت شمار.
انتشاراتی ها، انگشت شمار.
شاعر و نویسنده، بیشمار…!
حالا کیفیت را دیگر خودتان در نظر بگیرید.

مشکلات و کمبود بوشهر در زمینه کتاب و مسایل مربوط به ان چیست؟

در پاسخ به سوالات بالا، مسائلی را مطرح کردم که فکر میکنم جواب این سوال هم می تواند باشد. اما می خواهم طور دیگری به این سوال جواب بدهم تا چیزی از قلم نیافتد. گفتیم که بوشهر با کمبود کتابفروشی، انتشاراتی، کتابخانه مواجه است. منظور از کتابفروشی و انتشاراتی و کتابخانه نه یک چیز معمولی یا متوسط است بلکه جایی است که در حوزه کار خود مدعی رقابت با پایتخت باشد.
از این ها که بگذریم باید بگویم مشکل و کمبود بوشهر در زمینه کتاب و کتابخوانی مثل مشکلات دیگر شهر نیست. چراکه که در کمبودهای شهری و شهرداری، بودجه، حرف اول را می زند اما در زمینه کتاب حرف تنها بودجه نیست. حرف، حرف فرهنگ است. بوشهری ها می بینند از هر ده نفر بوشهری، حداقل سه نفر، ادعای نویسندگی و شاعری دارند. فکر میکنند همین کافی است تا یک شهر پایتخت کتاب بشود. فکر میکنند

اهل مطالعه هستند، اما این طور نیست. چراکه اگر بود. کتابفروشی های بیشتری داشتیم.
از هر ده نفر بوشهری، حداقل ۵ نفر کارت عضویت کتابخانه داشت و وقتی مثلا میگفتیم سرانه مطالعه کم است. در جواب برنمی گشتند بگویند: کتاب گران است. چون وقتی فرهنگ مطالعه در یک جامعه جابیافتد هر کسی می داند که برای کتاب خواندن حتما نباید کتاب خرید، یک کارت عضویت کتابخانه کافی است. من فکر میکنم مشکل از بی فرهنگی ما در زمینه کتاب و کتابخوانی است و این مشکل بوشهر نیست. مشکل ایران است.

به نظر شما راهکارهای افزایش مطالعه در چیست؟

باید شروع کرد و به مردم آموزش داد. رکن اول آموزش هم آگاهی بخشیدن به مردم است. فرضا تیراژ کتاب، امروز به ١٠٠تا رسیده که البته من کمتر از این را هم دیدم. من فکر میکنم دلیلش این است که زمانی که فرضا در سال ٧٠، سرانه مطالعه بیشتر بود و کتاب ٢٠٠٠تا ٣٠٠٠نسخه، چاپ می شد. به مردم آگاهی ندادیم که برای جمعیت ٧٢ میلیونی ایران با آن پیشینه فرهنگی، ٢٠٠٠ عنوان کتاب کم است. کم که نه، فاجعه است. بنا به همین فقدان آگاهی، امروز ما شاهد این هستیم که کتاب را بعضا ۵٠ تا هم چاپ میکنند.
دقت داشته باشید که ما در بحث آمارگیری و سرشماری خانواده ها. وقتی رشد جمعیت، متناسب با ایده آل اقتصاد نباشد. با آگاهی دادن به مردم، باعث رشد جمعیت می شویم. پس ببینید که آگاه کردن مردم چقدر تاثیرگذار است. حالا شما فرض کنید که اگر بخواهیم فرهنگ کتابخوانی را رواج بدهیم، چه جوابی میگیریم. و این جواب آگاهی بخشیدن و صداقت با مردم است. ولیکن تبلیغات هدفمند، هم می تواند تاثیرگذار باشد و هم مخرب. درست به همین دلیل با عنوان پایتخت کتاب موافق نیستم چون مردم را متوهم میکند و سرانه مطالعه را از این چیزی که هست پایین تر می آورد.
شاید امروز متوجه روند تخریبگر این تبلیغات نباشیم اما زمان، حقیقت را روشن میکند. و آن زمان، با آمار غلط دادن به مردم نمی شود کاری از پیش برد.
من فکر میکنم فرهنگ سازی، آموزش و آگاهی دادن به مردم بهترین راه برای افزایش سرانه مطالعه است.

نظرات

تیتردو

در میان گذر این روزهای کرونایی که همه جا صحبت از تب و تردد و سرفه و بیماری و قرنطینه است نشستن پای صحبت آدم هایی که دنیا رو جور دیگری می بینند حال دیگری دارد. آنها که گذشته اند از ناامیدی و ترس و رکود و سکوت و به نقطه زیبای آگاهی و بینش […]
آرشیو

مقالات

روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
آرشیو