ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

پایتخت کتاب سرانه ی مطالعه را پایین می آورد

پریا مویدی . نویسنده : با عنوان پایتخت کتاب موافق نیستم چون مردم را متوهم میکند و سرانه مطالعه را از این چیزی که هست پایین تر می آورد. شاید امروز متوجه روند تخریبگر این تبلیغات نباشیم اما زمان، حقیقت را روشن میکند. و آن زمان، با آمار غلط دادن به مردم نمی شود کاری از پیش برد.
پایتخت کتاب سرانه ی مطالعه را پایین می آورد

نظر شما راجع به انتخاب بوشهر به عنوان پایتخت کتاب چیست؟

بگذارید پاسخ این سوال را اینطور جواب بدهم، سال ٢٠٠١ بود که عنوان پایتخت جهانی کتاب از سوی سازمان یونسکو پس از طرح ریزی به مرحله اجرا درامد. و از ٢٠٠١ به بعد، هر ساله از تاریخ ٢٣ آوریل، یعنی روز جهانی کتاب، تا ٢٣ اوریل سال بعد، یک شهر که مورد تایید سازمان قرار میگیرد به عنوان پایتخت کتاب جهان معرفی می شود.
از ایران دو بار شهر تهران، کاندید شد که یکبار در سال ٢٠٠۶ و بار دیگر در سال ٢٠١١ بود که هر دوبار هم این درخواست رد شد.
با توضیحاتی که دادم حالا در نظر داشته باشید که این طرح در ایران دارد اجرا می شود…
فکر میکنم مقصودم را رساندم.
و اما اینکه آیا این انتخاب، یعنی انتخاب بوشهر به عنوان پایتخت کتاب ایران، بجا بوده و یا نبوده را می توان با دو دیدگاه پاسخ داد. بنابراین باید بدانیم، (اینکه می گویم بدانیم یعنی همه ایرانی ها بدانند) که آیا این انتخاب صرفا به این جهت بوده که در سال پیش رو، ما شاهد پیشرفت چشمگیری در حوزه کتاب و کتابخوانی در بوشهر هستیم؟ و یا اینکه بوشهر در سال گذشته، خود را از این جهت آنقدر مقتدر نشان داده که این عنوان به این شهر مرزی داده شده است؟ اگر پاسخ به سوال اول مثبت است، من فکر میکنم لقمه، بزرگتر از دهانمان است و اگر پاسخ سوال دوم مثبت است. من فکر میکنم این عنوان اعطایی دروغ محض است.

آیا عنوان پایتخت کتاب توان تاثیر گذاری بر شهروندان بوشهری برای توجه بیشتر به کتاب و مطالعه را داراست؟

پاسخ این سوال، هم می تواند بله باشد و هم خیر.
اگر خوشبینانه در نظر بگیریم که بوشهری ها، طی تحقیقاتی واهی، بیشترین سرانه مطالعه را در کشور دارند. پاسخ این سوال را اینگونه میشود داد. بله، بخاطر اینکه مردم بوشهر، بیش از شهرهای دیگر اهل مطالعه شناخته شده اند پس بنابراین اعطای عنوان پایتخت کتاب به این شهر، مردم را تشویق به مطالعه هر چه بیشتر میکند. ولی اگر چنین نباشد. که از نظر من هیچ بعید نیست، اعطای عنوان پوچ پایتخت کتاب به بوشهر، باعث می شود مردم در وهم اینکه اهل مطالعه هستند کماآنکه نیستند، مطالعه کمتری هم داشته باشند.
خود من بوشهری هستم و از پیشرفت شهرم استقبال میکنم اما پیشرفت حقیقی با عوام فریبی تفاوت بسیاری دارد.
فکر میکنم برگزاری حداقل یک نمایشگاه کتاب خوب، حالا نه اینکه درحد تهران اما پا به پای پایتخت ، آن هم سالی یکبار، از عنوان پایتخت کتاب ارزشمند تر است. حداقل از بیلبوردهای تبلیغاتی که در سطح شهر نصب کرده اند بهتر است. اگر جایزه ادبی آتشی را در بوشهر بنیان گذاری کنید تا شعرای سراسر ایران را به شرکت در آن تشویق کنید و هیئت داوران از بهترین شعرای ایران باشند. نتیجه صد در صد بهتر از دروغ بافی است. اگر در حوزه داستان، جایزه ادبی چوبک را بنیان بگذارید، بیشتر به سرانه مطالعه بوشهری ها می افزایید. البته اگر قصد کمک به ارتقای سطح کتابخوانی و فرهنگ و ادب داشته باشید.

در زمینه کتاب فکر می کنید بوشهر دارای چه ویژگی هایی است؟

نه فقط بوشهر، هر شهری ویژگی های خاص خودش را دارد. من می توانم اسم چند شاعر و نویسنده ی درگذشته ی بوشهری را برای سرهم بندی این سوال به خط کنم اما حاصل چیست؟ حقیقت این است که هر شهری یکی دو تا نویسنده و شاعر دارد که مجسمه ای، سنگ قبری یا چیزهایی از این دست ازشان بجای مانده است. سالی یکبار هم یادواره ای می گیرند و دور هم جمع می شوند و شعر و ترانه ای می خوانند، دوستان دیداری تازه میکنند و بعد به خانه هاشان برمیگردند.
اگر منظور شما از ویژگی این هاست؟ که هیچ چیزی برای گفتم نمی ماند. کسان دیگری هستند که از گذشته ها و درگذشته ها بگویند. اما من ویژگی بوشهر را در یک چیز می بینم. نبود امکانات در این زمینه، ویژگی بوشهر این است: کتابخانه ها، انگشت شمار.
کتابفروشی ها، انگشت شمار.
انتشاراتی ها، انگشت شمار.
شاعر و نویسنده، بیشمار…!
حالا کیفیت را دیگر خودتان در نظر بگیرید.

مشکلات و کمبود بوشهر در زمینه کتاب و مسایل مربوط به ان چیست؟

در پاسخ به سوالات بالا، مسائلی را مطرح کردم که فکر میکنم جواب این سوال هم می تواند باشد. اما می خواهم طور دیگری به این سوال جواب بدهم تا چیزی از قلم نیافتد. گفتیم که بوشهر با کمبود کتابفروشی، انتشاراتی، کتابخانه مواجه است. منظور از کتابفروشی و انتشاراتی و کتابخانه نه یک چیز معمولی یا متوسط است بلکه جایی است که در حوزه کار خود مدعی رقابت با پایتخت باشد.
از این ها که بگذریم باید بگویم مشکل و کمبود بوشهر در زمینه کتاب و کتابخوانی مثل مشکلات دیگر شهر نیست. چراکه که در کمبودهای شهری و شهرداری، بودجه، حرف اول را می زند اما در زمینه کتاب حرف تنها بودجه نیست. حرف، حرف فرهنگ است. بوشهری ها می بینند از هر ده نفر بوشهری، حداقل سه نفر، ادعای نویسندگی و شاعری دارند. فکر میکنند همین کافی است تا یک شهر پایتخت کتاب بشود. فکر میکنند

اهل مطالعه هستند، اما این طور نیست. چراکه اگر بود. کتابفروشی های بیشتری داشتیم.
از هر ده نفر بوشهری، حداقل ۵ نفر کارت عضویت کتابخانه داشت و وقتی مثلا میگفتیم سرانه مطالعه کم است. در جواب برنمی گشتند بگویند: کتاب گران است. چون وقتی فرهنگ مطالعه در یک جامعه جابیافتد هر کسی می داند که برای کتاب خواندن حتما نباید کتاب خرید، یک کارت عضویت کتابخانه کافی است. من فکر میکنم مشکل از بی فرهنگی ما در زمینه کتاب و کتابخوانی است و این مشکل بوشهر نیست. مشکل ایران است.

به نظر شما راهکارهای افزایش مطالعه در چیست؟

باید شروع کرد و به مردم آموزش داد. رکن اول آموزش هم آگاهی بخشیدن به مردم است. فرضا تیراژ کتاب، امروز به ١٠٠تا رسیده که البته من کمتر از این را هم دیدم. من فکر میکنم دلیلش این است که زمانی که فرضا در سال ٧٠، سرانه مطالعه بیشتر بود و کتاب ٢٠٠٠تا ٣٠٠٠نسخه، چاپ می شد. به مردم آگاهی ندادیم که برای جمعیت ٧٢ میلیونی ایران با آن پیشینه فرهنگی، ٢٠٠٠ عنوان کتاب کم است. کم که نه، فاجعه است. بنا به همین فقدان آگاهی، امروز ما شاهد این هستیم که کتاب را بعضا ۵٠ تا هم چاپ میکنند.
دقت داشته باشید که ما در بحث آمارگیری و سرشماری خانواده ها. وقتی رشد جمعیت، متناسب با ایده آل اقتصاد نباشد. با آگاهی دادن به مردم، باعث رشد جمعیت می شویم. پس ببینید که آگاه کردن مردم چقدر تاثیرگذار است. حالا شما فرض کنید که اگر بخواهیم فرهنگ کتابخوانی را رواج بدهیم، چه جوابی میگیریم. و این جواب آگاهی بخشیدن و صداقت با مردم است. ولیکن تبلیغات هدفمند، هم می تواند تاثیرگذار باشد و هم مخرب. درست به همین دلیل با عنوان پایتخت کتاب موافق نیستم چون مردم را متوهم میکند و سرانه مطالعه را از این چیزی که هست پایین تر می آورد.
شاید امروز متوجه روند تخریبگر این تبلیغات نباشیم اما زمان، حقیقت را روشن میکند. و آن زمان، با آمار غلط دادن به مردم نمی شود کاری از پیش برد.
من فکر میکنم فرهنگ سازی، آموزش و آگاهی دادن به مردم بهترین راه برای افزایش سرانه مطالعه است.

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو