ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

آقای استاندار، لطفا بروید/ وعده‌های عملی‌نشده، نشست مهندسی‌شده

کیوان حیدری: هیچ گاه خیال نمی‌کردیم کام شیرینمان بابت خاطرات خوب ستاد حسن روحانی در سال ۹۲، پس از گذشت ۴ سال آنچنان تلخ شود، که انگار از اول هیچ اتفاق خوبی نیفتاده است.
در روزهای شروع به کار دولت یازدهم، طعم شیرین پیروزی در انتخابات آنقدر ما را در خود غرق کرده بود که وقتی دولت به درخواست مردم و اصلاح‌طلبان بوشهر مبنی بر استانداری تبادار توجهی نکرد و مصطفی سالاری جوان را به کرسی استانداری نشاند، فراموش کنیم انتخابهای غلطی خیلی ساده شیرینی‌ها را به تلخی بَدَل می‌کند.

هرچند که آن روزها به رسم عقل و انصاف به انتخاب دولت احترام گذاشته شد و اصلاح‌طلبان بنا را به همکاری و همدلی با دولت گذاشتند. دیری نپایید که ندای اختلافات کم‌کم به گوش رسید و یاران دیروز سالاری در ستاد انتخاباتی به مخالفان او تبدیل شدند. این مخالفتها کم‌کم به بیانیه‌ها و درگیریهای لفظی ختم شد که اوجش به داستان معروف سفر معصومه ابتکار بر می‌گشت! بگذارید فرض به تایید صحبتهای مصطفی سالاری بگذاریم!

بگذارید بپذیریم برخی از اصلاح‌طلبان درخواستهایی از او داشتند. بگذارید به فرض محال قبول کنیم سالاری آنها را ترک نکرد و اصلاح‌طلبان پشتش را خالی کردند. با فرض اینکه تمام این احتمالات صحیح باشد، باز هم اشکالات بسیاری به عملکرد مصطفی سالاری وارد است که با هیچ منطقی نمی‌توان آنها را مرتبط به دشمنان اش (به فرض وجود) دانست!
کافی است به سخنان سالاری طی این چهارسال رجوع کنیم. او استانداری بود که با وعده‌های بزرگی آمد. وعده‌هایی که در آغاز خیلی شیرین و عام پسند بود. وعده‌هایی که حال پس از گذشت ۴ سال در حد حرف باقی مانده است و استاندار بوشهر خود را ملزم به پاسخگویی نمی‌بیند. اگر کوتاه و مختصر نگاهی به وعده‌های او داشته باشیم به مواردی چون، احداث چندین دهکده گردشگری، صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای خلیج فارس و داد و ستد تجاری در این زمینه با کشورهایی همچون قطر، ایجاد منطقه آزاد بوشهر، به سرانجام رساندن پروژه راه‌آهن بوشهر، اشتغال ۲۰۰۰ نفری در دهکده گردشگری که چند روز پیش به ۵۰۰ نفر تبدیل شد! و وعده‌هایی دیگر در بحث افزایش بودجه و… که پس از ۴ سال نه تنها محقق نشده‌اند، بلکه او قائل به پاسخگویی قانع‌کننده‌ای در رابطه با این وعده‌ها نیز نبوده است.

سالاری فردی بود که هیچگاه به حرف هیچ‌کس جز دایره مشاوران ضعیفش گوش نکرد. مشاورانی که با عملکرد ضعیفشان او را همیشه در موضع ضعف قرار دادند. او در سال آخر اما دست به اقدام عجیبتری زد و معاون سیاسی استانداری را از مجموعه خارج از استان انتخاب نمود. انتخابی که با توجه به سال آخر دولت و در پیش بودن انتخابات آنقدر عجیب بود که مخالفت مجمع نمایندگان استان را در پیش داشت. هرچند او به این اعتراضات هم توجهی نکرد و گراوند را به عنوان معاون سیاسی استاندار انتخاب نمود. شاید گراوند فردی خوب و باسواد د‌ر این حوزه محسوب شود اما کدام منطقی می‌پذیرد معاون سیاسی نا‌آشنا با اشخاص و جریانات سیاسی استان در ۶ ماه مانده به انتخابات بتواند با علم به شناختی دقیق از فضای سیاسی بوشهر، تصمیماتش را صحیح اتخاذ کند؟

پرده آخر این بی‌تدبیری اما در نشست خبری معاون سیاسی استاندار با خبرنگاران بوشهری اتفاق افتاد. جایی که در بهترین حالت می‌توان نام مهندسی جلسه را با عدم دعوت از رسانه‌های منتقد عملکرد استانداری روی آن گذاشت. این که قضاوت کنیم گراوند با علم و شناخت از این رسانه‌ها دعوت نکرده بعید به نظر می‌رسد اما بی‌تردید تیم مشاور استاندار با اطلاع کامل، از دعوتِ سایتهای منتقد عملکرد سالاری سر باز زده‌اند.
آقای سالاری به صرف اینکه شما انسان خوبی باشید، نمی‌تواند کمکی به شما کند. شما در طول این ۴ سال آنقدر تغییر کرده‌اید که در سال آخر از منتقدان خودی هم واهمه دارید. اینکه در ذهن شما چه می‌گذرد، مشخص نیست. اما اینکه آینده سیاسی خود را در شهر بوشهر به طور کامل از بین برده‌اید، موردی است که احتمالا خود در خلوتتان به آن اذعان دارید.
شاید در این چند ماهه با یارکشی‌هایی از بین اصلاح‌طلبان و گماردن برخی به پستهای مدیرکلی و مشاور، سعی در بهبود این رابطه داشتید اما به واقع با اینکه برخی انتخاب هایتان کاملا درست انجام شد باز هم برای بهبود شرایط، کمی دیر شده است. عملکرد شما در طول این ۴ سال جای کوچکترین دفاعی را برای حامیان دولت روحانی باقی نگذاشته است. ما این بار نه صحبت از اختلافات می‌کنیم و نه صحبت از یارکشی‌های انجام شده بین شما و مخالفان امروزتان، بلکه روی سخن با عملکرد و وعده‌‌های شماست. وعده‌هایی که نتوانستید جامه عمل به آنها بپوشانید. ای کاش در این دو ماه باقی مانده به انتخابات یا صندلی استانداری را به مقصد همان مناصبی که احتمالا در وزارتخانه‌ها برای خود در نظر گرفته‌اید، ترک کنید یا با اینگونه عملکردها بیش از این به محبوبیت دولت ضربه نزنید. باز هم تاکید می‌کنیم، به فرض تمام ادعاها در مورد مخالفان استانداری، درخواست رفتن شما موردی بوده که فقط و فقط بر اساس عملکرد شما که منجر به کاهش محبوبیت دولت و پاشیدن بذر اختلاف دربین نیروهای اصلاح‌طلبی شده، صورت می‌گیرد.

 

 

یارانیوز

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو