ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

همگرایی اصلاح طلبان بوشهر وضعیت خوبی ندارد

مرتضی سراجی: اصلاح طلبان بوشهر در حال حاضر متاسفانه وضعیت خوبی در باب همگرایی ندارند تا چه برسد برنامه ریزی. امیدوارم تا دیر نشده به هوش ایند وبفکر طرحی نو باشند. برای پیروزی در انتخابات ۹۶باید کپی برداری از انتخابات ۹۲ کرد وبموقع هرکه باشد بسود حسن روحانی کنار برود وکاندید اصلی وفرعی را بابت رد گم کردن و گذشتن از بعضی موانع بموقع لحاظ کنیم وهمه در وقت باقی مانده از موافقیت های تیم دولت دفاع کنیم و اختلافات ونارضایتی هارا با همدلی و یکپارچگی در راستای منافع ملی مدیریت کنیم.

باید تا دیر نشده اهمیت اشتی ملی به جمع جمیع حامیان دولت اهم ازاصلاح طلبان واعتدالیون گوشزد شود و تا فرصت باقیست ، نشست های محله ای شهرستانی کلید زده شود.

وضعیت اصلاح طلبان بوشهر به لحاظ یکپارچگی و برنامه ریزی را چگونه ارزیابی می کنید؟

اصلاح طلبان بوشهر در حال حاضر متاسفانه وضعیت خوبی در باب همگرایی ندارند تا چه برسد برنامه ریزی. امیدوارم تا دیر نشده به هوش ایند وبفکر طرحی نو باشند.

باید تا دیر نشده اهمیت اشتی ملی به جمع جمیع حامیان دولت اهم ازاصلاح طلبان واعتدالیون گوشزد شود و تا فرصت باقیست ، نشست های محله ای شهرستانی کلید زده شود

انتخابات پیش روی ریاست جمهوری نزدیک است. راهکار پیشنهادی شما برای بیروزی اصلاح طلبان در انتخابات چیست؟

تبلیغات باید چهره به چهره؛ از خانه به کوچه واز کوچه به خیابان واز خیابان به محله واز محله به خیابان صورت بگیرد.

به نظر شما شرایط انتخاب گزینه های لیست اصلاحات بایست بر اساس چه شاخص ها و معیارهایی باشد؟

برای پیروزی در انتخابات ۹۶باید کپی برداری از انتخابات ۹۲ کرد وبموقع هرکه باشد بسود حسن روحانی کنار برود وکاندید اصلی وفرعی را بابت رد گم کردن و گذشتن از بعضی موانع بموقع لحاظ کنیم وهمه در وقت باقی مانده از موافقیت های تیم دولت دفاع کنیم و اختلافات ونارضایتی هارا با همدلی و یکپارچگی در راستای منافع ملی مدیریت کنیم.
بنابراین دفاع از دولت دفاع از عقلانیت نظام است سعی کنیم به شور انتخاباتی با برند لیستی از بالا به پایین دامن بزنیم چرا که درغیر اینصورت در بخشها وشهرهای کوچک بنا به غلبه ی فرهنگ منطقه ای ایل وتباری وقومیت واقوامیت وصنفی آرای جمیع اصلاح طلبان درچنین مناطقی شقه خورده وچند پاره گی که مورد نظرمحافظه کاران است دراردوگاه ما شکل میگیرد.
درحقیقت نظام با این همگام بر گزار کردن، هزینه هردو انتخابات را یکی میکندد وچه بسا بابت شور وشراکت ویا سهام داری خیلی راحت تر ، خیلی ها را رد صلاحیت میکند. سیستم در معرکه برگزاری اگر بنایش بر بی طرفی باشد هیچ ایرادی بر آن وارد نیست اما در غیر اینصورت در مهندسی انتخابات موفق تر عمل میکند. ولی باهمه این تفاسیر اگر اصلاح طلبان واعتدالیون که برگ برنده در ریاست جمهوری از ان انان است کما کان در شوراهم به لیست تمکین کنند بدون شک، لیست اصلاحات برنده واقعی در شوراها هم می شود.

تفاوت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر در چیست؟ به نظر شما همزمانی این دو انتخابات به لحاظ کسب نتیجه اصلاح طلبان مثبت است یا منفی؟

اگر همگرایی ما در راستای ملی با توجه به رویکرد عمومی باشد و در این راستا علی الخصوص لیدرها واحزاب ونیروهای سیاسی با یک شعار واحد وارد کارزار شوند پیامد خرد جمعی از این رخداد مثبت، پیروزی اصلاح طلبان است.

برخی از احزاب اصلاحات با توجه به ساختار و تشکیلات حرفه ای تر ، نظرشان مبتنی بر این است که بایست در لیست سهم بیشتری داشته باشند. به نظر شما این مبنا منطقی است؟

بله حق واقع باید همینطور باشه ولی احزاب هم باید رعایت دغدغه های ان بخش از جامعه را بکنند . انان هم درراستای اندیشه مدرن وکمک به پاگیری واهمیت تحزب باید از خر شیطان پائین بیایند و خلاصه کلام اینکه سهم خواهی حق تحزب است نه تمامیت خواهی . احزاب برحسب پارامترهای موجود در جوامع مدرن باید از طریق سیاسیون دیده شوند بایست تفاوت باشد بین نیروهای سیاسی احزاب یک ویادو نفره ویا چند نفره با احزاب چندین هزار نفره. این خیلی موضوع مهمی است. کیفیت و حرفه ای گری بایست در این موضوع مد نظر قرار گیرد.

راهکار شما برای وفاق حداکثری اصلاح طلبان چیست؟

تعدیلی که در میان همه نیروهای اصلاح طلب پس از وقایع ۸۸ شکل گرفته است را بایست مدیریت کنیم و به تاسی از آن ، همانند سال ٩٢ عمل کرده تا نتیجه مطلوب حاصل شود. در واقع نوع کنش سیاسی ما بایست متاثر از مطالبات محصورین و خاتمی وتوجه به اعتدال گرایی هاشمی وتوجه خاص به احزاب و همه کنشگران سیاسی باشد هملنطور که پیش از این دیدیم که چگونه با همدلی وهماهنگی دران برهه پیروزی انتخابات ۹۲شکل گرفت وانتخاب نماد ین ما ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی وتثبیت دکترین تدبیر امید شد. به نظرم همه اصلاحطلبان در نبود زنده یاد ایت الله هاشمی رفسنجانی با مدیریت جمعی اعتدالی باید که سعی وکوشش کنند که خلا اورا در چنین برهه ای بامتانت واگاهی وبرنامه وشراکت جمعی پی بگیرند وبه سر منزل مقصود برسانند هرچند همه احتمالات پیش روی ماباشد

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو