ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

 هیچ گاه نمی توان از توان دیپلماسی ناامید بود

محمدرضا فولادی: هیچ گاه نمی توان از توان دیپلماسی ناامید بود.اما در بحران های متعدد جهانی با چالش هایی عمده مواجه ایم که فرسایش توافق جهانی، دیپلماسی فعال و غفلت رسانه ها و نهادهای مدنی جهانی می تواند به افزایش سطوح بحران ها بیانجامد.

 

نظرخواهی سایت جامعه…(۱)

ستاره تناور: سال ۲۰۱۶ تا ساعاتی دیگر با تمام اتفاقاتش پایان می یابد، سالی که  مرگ بر زندگی پیشی گرفته و درنقاط زیادی از جهان، خشونت و افراطی گری جان صدها انسان بی گناه را طی حملات تروریستی، جنگ و ناآرامی گرفت.

جهان در سال ۲۰۱۶ دستخوش اتفاقات بسیاری بود .تعبیر اکونومیست، تعبیر جالبی ست؛  اکونومیست سال ۲۰۱۶ را سال پیروزی پوپولیست ها و شکست لیبرال ها دانسته است که هر یک اثرات خاص خود را بر جهان خواهد گذاشت. به گمان این نشریه جهان تاوان انتخاب ترامپ و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را خواهد داد.

در یک نگاه شاید ، برجسته ترین اتفاق سال ۲۰۱۶ را انتخاب ترامپ بعنوان رییس جمهور ایالات متحده بدانیم اما با بررسی بیشتر ، چیزی که در زیر اخباری چون انتخاب ترامپ و خروج بریتانیا از اتحادیه اورپا دفن شده، زندگی صدها انسانی ست که در این سال بشدت تغییر کرده است. جنگ، ترور، کودتا و… زندگی های بسیاری را تغییر یا به پایان رسانده است. جهان در آشوب، خشم و خشونت فرو رفته و هردم می توان انتظار اتفاقی را داشت .  سوالی که می توان مطرح کرد این است چه چیزی مانع از پیشروی تاریکی خواهد شد؟

اکنون لحظاتی ست که بیشتر مردم در سرتا سر دنیا سال جدید را با امید به بهبود اوضاع جهانی آغاز می کنند. لحظاتی که شاید، همگی  در یک اتفاق باهم سهیم هستند.

سایت جامعه به بهانه آغاز سال نوی میلادی، سوالاتی را با چندین تحلیل گر درباره اوضاع جهان و ایران مطرح کرده است. که در ادامه پاسخ آنها را می خوانیم.

۱٫مهمترین اتفاق خوشایند  سال ۲۰۱۶ میلادی

  1. اتفاق تلخ سال ۲۰۱۶

۳٫چشم انداز یا پیش بینی شما در مورد تغییرات جهانی سال ۲۰۱۷ چیست؟

*محمدرضا فولادی(کارشناس ارشد علوم سیاسی، فعال سیاسی)

 

١. اتفاقات خوشایند در جهان امروز روایتی از نا روایت هاست. آن چنان که فضای خبری و اشتهای رسانه ای به دنبال بحران ها و رخداد های خارج از چارچوب زندگی جاری می باشد، نمی توان سخن از رویدادهای خوشایند سر داد.

اما اگر کمی از این فضای مسلط جست و جوی محیر العقول ها و امور بدیع و اتفاقات عجیب پرهیز نماییم، وضعیت کمیت و کیفیت جریان زندگی در جهان امروز مقوله ای قابل تامل است. در نگاهی تاریخی به مقوله حیات بشری به صرافت می توان دریافت که محور پیشرفت و توسعه در جهان امروز، پیشران هایی قدرتمند و موثر دارد که علیرغم وجود چالش ها و مخاطرات واقعی و ملموس، حیات بشر امروزی را در قیاس با هر آن چه پیش از این بوده جلوه ای برتر بخشیده است.

پیشران هایی که امروز در قالب جهانی شدن، تحولاتی جدی در حوزه های مختلف حیات بشری ایجاد نموده است: “بهبود الگوهای حکمرانی و تحول آفرینی در نظام های سیاسی به سوی کارآمدی و مشروعیت بیشتر”؛ “تلاش بی وقفه در اقتصادهای ملی و منطقه ای جهت پیوستن به بازار جهانی و طراحی برنامه های توسعه برگشت ناپذیر و بهره گیری از تجربه های جهانی”؛ “افزایش حساسیت های اجتماعی و توسعه سطح و عمق شکل یابی، اثر گذاری و تقویت دامنه نفوذ جامعه مدنی و نهادهای برخاسته از تحولات و کوشش های نیروهای اجتماعی”؛ “تحولات فرهنگی و تکنولوژیک و علمی پر شتاب که مقیاس های سنجش و ارزیابی جوامع را تغییر داده و حتی از آن پیشی گرفته است و تحولات مختلف در سبک زندگی و آینده های پیش رو را عملی ساخته و علیرغم فراز و نشیب ها سطوحی غیر قابل قیاس از همزیستی انسانی، توجه به مخاطرات زیست محیطی، الگوهای نوین حیات و امکانات خلاقانه حیات را در نسبت با تاریخ حیات بشری گشوده است.”

٢. تلخکامی فزاینده در بحران خاورمیانه، سال ٢٠١۶ را با خونریزی، ویرانی و بن بست های متعدد در سامان این منطقه آمیخته نمود. شکست راه حل های انسانی و صلح آمیز در خصوص بحران سوریه نشان گر سطوح ابتدایی و ضعیف رژیم امنیت منطقه ای در خاورمیانه است.

تصورات اشتباه طرف های درگیر در منازعه های خاورمیانه در خصوص امکان سروری خود بر کل منطقه و به هزیمت کشاندن و حذف رقبا آتش خشونت و جنگ را شعله ور نگاه داشته و امکانات عملی سیاست بین المللی واقع گرایانه و دیپلماسی عملگرایانه را با محدودیت های جدی مواجه ساخته است.

تداوم کشتار و ویرانی در یمن و عراق نیز موید پیچیده بودن سطوح درگیری ها و دست نایافتنی گردیدن صلح و تفاهم واقع گرایانه می باشد. در حقیقت تداوم نبردها و گسترش حوزه های تنش در خاورمیانه کنونی برآمده از سیاست های واقع گرایی قدرت مدار نیز نمی باشد، بلکه سرچشمه سیاست های جاری طرفین دعواها را باید در رویا پردازی بازیگران اصلی در حذف رقبا و سروری خود جست.

تراژدی غلبه رویا گرایی بر واقع گرایی هم چنان امر سیاسی و دیپلماتیک در خاورمیانه را به تنگنا کشانده و امکانات سیاست عملی و تقسیم منافع و ایجاد یک رژیم امنیت منطقه ای فراگیر را دور از دسترس ساخته است.

در این بین افزایش فشارهای مختلف جانبی بر ایران و تلاش رقبای منطقه ای اصلی کشور بر زنده نگاه داشتن سیاست جهانی مهار و فشار بر ایران (که در اوج بحران هسته ای و پیش از توافق برجام با دقت ساخته و پرداخته شده بود) و بی اثر کردن تداوم خط برجام در سیاست خارجی ایران و فضای منطقه ای، مهم ترین چالش پیش روی کشور در عرصه سیاست خارجی در سال جاری بود که با توجه به عدم تحول پارادیمیک و پویایی مبنایی در سیاست خارجی کشور می تواند موید تهدیداتی جدی در آینده گردد.

٣. خط سیر سیاست های جهانی حتی با وجود تغییر در سکان رهبری ایالات متحده آمریکا نمی تواند در مسیری یک سره متفاوت با اکنون رقم بخورد.

با این وجود و در صورت برتری خط سیاست خارجی واقع گرایانه و راهبردی در پایتخت های قدرت های برتر جهانی و منطقه ای می توان به تقسیم حوزه های قدرت و به رسمیت شناختن حدود و مواضع و الزامات استراتژیک بازیگران اصلی در عرصه های جهانی و منطقه ای امیدوار بود و بدین ترتیب با پرهیز از رویا گرایی و آرمان خواهی و پذیرش حدود عمل گرایانه و واقع گرایانه سیاست خارجی به صلح و هم افزایی نزدیک تر و از جنگ و واگرایی دورتر شد.

چنان که امر سیاسی و دیپلماتیک همواره برآیندی از ملاحظات راهبردی، تکافوی بازیگران و کوشش های طاقت فرسای رهبران و کارشناسان امور می باشد (مانند نمونه توافق برجام در سال های اخیر)؛ هیچ گاه نمی توان از توان دیپلماسی ناامید بود.

اما در بحران های متعدد جهانی با چالش هایی عمده مواجه ایم که فرسایش توافق جهانی، دیپلماسی فعال و غفلت رسانه ها و نهادهای مدنی جهانی می تواند به افزایش سطوح بحران ها بیانجامد.

عدم توانایی قدرت های برتر جهانی و منطقه ای در حفظ، ایجاد و گسترش رژیم های مشترک امنیت جهانی و منطقه ای، جنگ ها و بحران های متعدد منطقه ای و خشونت های مکرر و فزاینده، مخاطرات به شدت فزاینده و جدی محیط زیستی،تهدیدات انحصار و عدم پویایی و سیاست زدگی اقتصاد توسعه جهانی، ضعف جریان های رسانه ای و مالی مسلط جهانی در پویا نمایی و قرار گرفتن در مسیر پیشران توسعه جهانی، رواج یافتن رویکردهای ناهمساز با روند تحولات جهانی شدن و تلاش ها جهت معکوس کردن مسیر به جای تصحیح اشتباهات و رویه های ناکارآمد از جمله تهدیدات جدی جهانیست که انتظار می رود چالش های عمده سال ٢٠١٧ را رقم زند و تلاش رهبران، نخبگان، فعالین و نیروهای اجتماعی در سطح جهانی در مواجه و تدبیر این چالش ها می تواند به بهبود نسبی، کمی و کیفی حیات بشری در برداری پرشتاب و حتی گاه نامحسوس بیانجامد.

 

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو