ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

نشست «زنان جنگ؛ تصاویر گم شده» با حضور سکینه الماسی برگزار شد

 

سرویس اجتماعی جامعه، ستاره تناور: نشست «زنان جنگ؛ تصاویر گم شده» با محوریت زنانی «دیده نشده» که از جنگ آسیب دیده اند با حضور سکینه الماسی نماینده جنوب استان بوشهر و به همت انجمن اندیشه زنان جنوب برگزار شد.در این نشست ابتدا مستند« سپیده دمی که بوی لیمو می داد» برای مخاطبان پخش شد.

این مستند به کارگردانی آزاده بیزار گیتی ساخته شده و در سومین دوره جشنواره «فیلم و هنرهای رسانه‌ای زنان» طی روزهای اول و دوم اکتبر ۲۰۱۶ (۱۰ و ۱۱ مهرماه ۹۵) در شهر سیدنی استرالیا برگزار شده نیز راه یافته و در بخش رسمی این رویداد روی پرده رفته است.

«سپیده دمی که بوی لیمو می‌داد» روایتی از زندگی پنج زن مصدوم بمباران شیمیایی سردشت در سال ۱۳۶۶ است که بزرگترین بمباران شیمیایی شهری جهان بعد از جنگ جهانی اول به شمار می‌آید.

زنانی که هنوز بعد ازگذشت اینهمه سال با جنگ و آثار آن روبرو هستند و صدای دردهایشان  به گوش کسی نمی رسد.

انجمن اندیشه زنان جنوب به مناسبت روز جهانی زن با طرح این موضوع سعی در برجسته کردن این مسئله داشت. زنانی که در طول هشت سال جنگ، خودشان، عزیزانشان، زندگی هایشان همه دست خوش تغییر شد. فقدان و درد های جسمی  و روحی، از دست دادن زمین و خانه و… زنانی که میان تصاویر و هیاهوی بسیار جنگ کمتر نامی از آنها برده می شود. این نوع آسیب ها خود مصداق خشونت علیه زنان است.

الماسی نماینده عسلویه، کنگان دیر و جم در این نشست عنوان کرد: «بسیار خوشحالم که در جمع هم استانی هایم هستم. خسته نباشید می گویم به همه شما بخاطر حضور و زحماتی که می کشید. من بعنوان تنها نماینده بانوی جنوب ایران؛ در مجلس پیگیر مطالبات شما خواهم بود. خوشبختانه در این دوره از مجلس شورای اسلامی ۱۷ بانو حضور دارند که فرصتی است تا بطور خاص در حوزه زنان گام های مثبتی را بر داریم.»

سکینه الماسی در ادامه افزود: «فراکسیونی تحت عنوان زنان از مجلس ششم وجود داشته اما متاسفانه تا کنون حتی یک لوگوی ساده و اولیه هم نداشته است. که چندی پیش در این خصوص اقدام کردیم . من از همه زنانی که در این حوزه فعالیت می کنند می خواهم که در کنار هم قرار بگیریم. ما از طرح ها، ایده های شما استقبال می کنیم. خروجی نشست ها و برنامه هایی مثل این برنامه را به گروه ما اعلام کنید که قطعا پیگیری خواهیم نمود. خوشبختانه مصوبات خوبی در برنامه ششم توسعه دربخش جوانان و زنان  لحاظ شده است، مخصوصا در بحث بودجه.»

پس از آن بیانیه و مطالبه انجمن اندیشه زنان جنوب قرایت شد و الماسی در این خصوص اظهار داشت که این مطالبه را حتما در مجلس مطرح خواهد کرد.

بیانیه و مطالبه انجمن اندیشه زنان جنوب بدین شرح است:

«روز جهانی زن؛ مجالی ست برای بیان مسائل مختلف زنان، مسیری که طی شد و آینده ی در پیش رو.

ما جمعی از فعالین حوزه زنان بوشهر، همزمان با روز جهانی زن  و هم صدا با تمام فعالین این حوزه در جهان خواستار رفع هرگونه خشونت از زندگی زنان هستیم. امروز در جهانی که هر گوشه آن غوغای جنگ و و جنگ افروزی بیداد می کند شاهد شدیدترین نوع خشونت علیه زنان یعنی خشونت جنگی هستیم.

در حالی که زنان آسیب دیده از جنگ در کشور ما نیز بسیارند، هنوز بعد از گذشت حدود ۲۷ سال مصایب زیادی را به دوش می کشند. نمونه بسیاری از این دست وجود دارند. زنان سردشتی در سکوت و بی صدایی، روزگار سختی را می گذرانند. زنانی که نامشان در جایی به عنوان جانباز جنگی ثبت نشده است، امکانات درمانی و بهداشتی ندارند و در سختی به سر می برند.

در طول هشت سال جنگ تحمیلی زنان بسیاری مجبور به مهاجرت از شهر و دیار خود شدند. ترک خانه و کاشانه آسیب جدی به روح و روان آنان وارد کرد. اگر چه زنان و مردان مبارزه کردند، بعد از جنگ رسالت بزرگ زنان ادامه دادن زندگی بود.

در جنگ هایی که در سرتا سر دنیا به پا شده است،  زنان و کودکان قربانیان اصلی آن هستند. در این روز گرد هم آمده ایم تا با مطرح کردن این نوع خشونت به زنانی اشاره کنیم، که تصویری ندارند و میان هیاهوی بسیار گم شدند و همچنین خشونت، جنگ و تندروی را نیز محکوم کنیم.»

انجمن اندیشه زنان جنوب

 

نظرات

تیتردو

در میان گذر این روزهای کرونایی که همه جا صحبت از تب و تردد و سرفه و بیماری و قرنطینه است نشستن پای صحبت آدم هایی که دنیا رو جور دیگری می بینند حال دیگری دارد. آنها که گذشته اند از ناامیدی و ترس و رکود و سکوت و به نقطه زیبای آگاهی و بینش […]
آرشیو

مقالات

اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
آرشیو