ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

اکبر توسلی
مونوریل بوشهر؛ از رویا تا واقعیت

آیا منابع مالی شهرهایی مانند دوبی و جده که در حال ساخت یا بهره برداری از مونوریل می باشند (به عنوان شهرهای ساحلی) با بوشهر عزیزمان قابل مقایسه است؟

 

اکبر توسلی

خبری در تاریخ ۴ بهمن سایت خلیج فارس مندرج شده بود که : “به دعوت شهرداری بوشهر سرمایه‌گذاران کره‌ای برای ساخت مونوریل و هتل به بوشهر آمدند”. در متن این خبر اشاره گردیده بود که “در پایان این نشست شهردار بوشهر به همراه سرمایه گذاران کره‌ای از محل‌های مونوریل و هتل پنج ستاره بازدید کرده و به توافقات اولیه دست یافتند.”

در این مجال برآنم که به صورت مختصر چند نکته در خصوص مونوریل عرض نمایم و در انتها به نتیجه گیری کوتاه بسنده کرده و قضاوت را به شما شهروندان عزیز می سپارم. در ابتدا لازم به ذکر است که بنده در خصوص سیستمهای انبوه بر همگانی یادداشتی را در همین سایت در تاریخ ۱۱ مرداد ارائه نمودم. دوستانی که علاقمند به آشنایی بیشتر با معیارهای انتخاب سیستم انبوه بر حمل و نقل همگانی هستند، می توانند یادداشت مذکور را ملاحظه نمایند.

مونوریل بوشهر؛ از رویا تا واقعیت

۱- آیا وضعیت زیرساختهای حمل و نقلی شهر بوشهر بگونه ای است که تمامی معضلات رفع گردیده و تنها کمبود سیستم لوکس و مدرن مونوریل در آن به چشم می خورد؟ آیا ذره ای فکر شده است که احداث سیستمی که هزینه ساخت آن حداقل بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان به ازای هر کیلومتر می باشد، چه بار مالی را بر دوش شهر می گذارد؟ با این هزینه، چه تعداد پروژه عمرانی را می توان در شهر بوشهر اجرا کرد و گره ای از مشکلات مردم گشود؟

۲- این طرح بر اساس کدام مطالعات و مصوبه در دست پیگیری می باشد؟ لازم به ذکر است که در شرح خدمات مطالعات جامع حمل و نقل شهری و حومه (ضابطه شماره ۳۱۴ سازمان مدیریت) که در سال ۱۳۹۵ منتشر گردیده، مطالعات ریلی را در حوزه شهرهای با جمعیت بالای یک میلیون نفر نیاز دانسته است. آیا جمعیت کنونی بوشهر (نزدیک به ۲۱۰ هزار نفر) با این عدد متناسب است؟ آیا این طرح با هماهنگی مسئولین ارشد استانی و شهرستانی بوشهر در حال پیگیری است؟

۳- آیا منابع مالی شهرهایی مانند دوبی و جده که در حال ساخت یا بهره برداری از مونوریل می باشند (به عنوان شهرهای ساحلی) با بوشهر عزیزمان قابل مقایسه است؟

۴- با توجه به موقعیت خاص بوشهر از نظر استراتژیک، آیا از نظر پدافند غیر عامل احداث مونوریل با ستونهایی در ارتفاع بلند، قابل پذیرش است؟ موقعیت اقلیمی و بومی بوشهر، پذیرای این سیستم انبوه بر است؟

http://bushehrcity.ir/sites/default/files/9_128.jpg

۵- با توجه به جایگاه و عملکرد این سیستم ریلی شهری، آیا احداث آن، مشکلی از حمل و نقل شهر را مرتفع می سازد؟ کاش مدیران شهری با یک سفر ساده به قم، از سرنوشت مونوریل قم اطلاع حاصل می کردند. سرنوشت پروژه با یک جستجوی ساده در اینترنت قابل پیگیری است. پروژه ای که هزینه ها و شرایط آن سبب گردیده مسئولان نه راه پس دارند و نه راه پیش. فقط به دنبال بودجه ای هستند که به صورت ناقص آن را به اتمام رسانند و به هیچ عنوان امکان تامین بودجه ادامه طرح میسر نمی باشد.

۶- حتی اگر مقرر باشد سیستم انبوه بر در سطح شهر بعد از مرتفع شدن سایر مشکلات حمل و نقلی شهر به اجرا درآید، بهتر نیست مطالعاتی در این زمینه توسط مشاور ذیصلاح انجام شود؟ آیا احداث سیستم اتوبوسرانی تندرو (BRT) با هزینه حداقل کمتر از یک دهم مونوریل، قابل حصول و اجرا نیست؟ آیا این سیستم انطباق بیشتری با شرایط اقلیمی و جمعیتی شهر ندارد؟ حتی به فرض اگر بخواهیم سستم ریلی در شهر اجرا کنیم، تراموا و LRT با هزینه نصف مونوریل قابل اجرا بوده که به طور حتم، مزایای آن بیش از مونوریل است.

در نهایت، ای کاش مدیران عزیر و علاقمند به توسعه شهر، ابتدا مشکلات موجود را مرتفع می کردند و همت خود را معطوف به رفع موانع فعلی می نمودند. اگر نیز قصد اجرای سیستمهای مدرن حمل و نقلی در شهر را داشتند، از راه علمی و صحیح پیش می رفته و براساس نتایج مطالعات، مصوبه مورد نیاز را اخذ نموده و سپس اقدام نمایند و از انجام اقدامات نمایشی پرهیز نمایند.

 

نظرات
بوشهر زی

یکم :جستاریست بسیاربسیار مستند وراهبردی.بدا به حال ما که “علم”*را نمی پذیریم.دوم:درپایان پاراگراف یکم ، درست تر آنست که “گره ها”آورده شود . بهروز باشید!* “علم” برابر “سیانس” و به مفهوم نگره ء رودکی چنگ نواز آورده ام:د انش اندر دل چراغ روشن است/وز همه بد بر تن تو جوشن است!

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو