ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

مهمترین موانع زنان مسئله فرهنگی ست.

مشاور امور زنان وزارت کشور:در مسیر فعالیت جدی سیاسی  زنان، مهمترین مسئله، موانع فرهنگی ست. در دیدگاهی کلی این نگاه حاکم است که زنان می توانند فقط فعالیت سیاسی عمومی داشته باشند و نه ورود تخصصی. تا وقتی که از خانم ها خواسته می شود که در انتخاب بعنوان رای دهنده شرکت کنند و مجال کمتری برای حضور فعال آنها در جهت نامزد انتخاباتی شدن فراهم می کنیم، فعالیت های سیاسی زنان به همین صورت پیش خواهد رفت. با موانع فرهنگی که در این حوزه وجود دارد کار بسیار سخت خواهد بود.

ستاره تناور: در حاشیه طرح توان افزایی زنان مدیر و مسئول استان بوشهر، که توسط امور کل بانوان استانداری  با هدف ارتقای دانش و مهارت های مدیریتی زنان مسوول و مدیر استان و همچنین ایجاد هماهنگی بیشتر بین دست اندرکاران در حال برگزاری ست و فردا چهارشنبه یازدهم اسفندماه پایان می یابد، با فهیمه فرهمند پور مشاور امور زنان وزیر کشور که برای برگزاری این سری کارگاه ها به بوشهر سفر کرده است در خصوص مسائل زنان گفت و گوی کوتاهی کردیم. بعلت محدودیت زمانی همه سوالات پاسخ داده نشد اما در این فرصت کوتاه درباره مسایل روز زنان به گفت و گو نشستیم. فرهمندپور تا کنون در سمت های همچون ریاست مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران، عضو هیات اجرایی جذب مطالعات زنان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، عضو کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای برنامه ریزی آموزش عالی و … بوده است. وی طی حکمی توسط رحمانی فضلی در دی ماه ۹۲ به سمت مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده وزیر کشور منصوب شد.

*در مسیر فعالیت و مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان چه موانعی وجود دارد؟

در مسیر فعالیت جدی سیاسی  زنان، مهمترین مسئله، موانع فرهنگی ست. در دیدگاهی کلی این نگاه حاکم است که زنان می توانند فقط فعالیت سیاسی عمومی داشته باشند و نه ورود تخصصی. تا وقتی که از خانم ها خواسته می شود که در انتخاب بعنوان رای دهنده شرکت کنند و مجال کمتری برای حضور فعال آنها در جهت نامزد انتخاباتی شدن فراهم می کنیم، فعالیت های سیاسی زنان به همین صورت پیش خواهد رفت. با موانع فرهنگی که در این حوزه وجود دارد کار بسیار سخت خواهد بود.

*شما برای رفع این موانع فرهنگی چه اقداماتی تاکنون انجام داده اید؟

در وهله اول تلاش ما باید این باشد که خود زنان نسبت به این موضوع حساس شوند، فعالیت های سیاسی و اجتماعی خودشان را گسترش و دانش خود را افزایش دهند. تا توانایی کافی برای نقش های سیاسی و اجتماعی بدست آورند. برای همین یکی از کارهایی که در استان ها در حال اجراست ، حمایت از سازمان های مردم نهاد حوزه زنان، کانون های زنان و حمایت از زنان نخبه استان و.. است که در راستای توانمدسازی و ایجاد انگیزه بیشتر در زنان درحال اجراست.

ما هرچه بتوانیم دانش و اعتماد به نفس زنان رابرای ورود به این فعالیت ها بیشتر کنیم، به هدف خودمان که گسترش فعالیت های سیاسی و اجتماعی  وبالا بردن مشارکت زنان ست، نزدیک تر خواهیم شد.

پیرو این هدف طرح توان افزایی مدیران و مسوولان زن استان ها را در دستور کار قرار دادیم که هم اکنون در استان های کشور در حال اجراست.

*اخیرا در فضای سیاسی کشور، بحث هایی در خصوص واژه رجل سیاسی بین فعالین این عرصه به وجود آمده است. اینکه تکلیف معنای این واژه (مرد بودن صرف یا هر دو، یعنی هم زن و هم مرد سیاسی)هنوز بطور واضح مشخص نشده است. نظر شما در این خصوص چیست؟

تعبیری که قانون اساسی به کار برده از واژه مرد استفاده نکرده، بلکه واژه رجل سیاسی را بکار برده است که تفسیر رجل سیاسی هم بطور خاص بعهده شورای نگبان است و به نظر می رسد شورای نگهبان هم هیچ مانعی برای اینکه این واژه بعنوان یک اصطلاح به شخصیت های سیاسی و نه صرفا مردان اطلاق شود ندارد. نشان آن هم این است که در تمام انتخابات های ریاست جمهوری، هرگز مانعی برای ثبت نام زنان بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری وجود نداشته است. اما از آنهایی که ثبت نام کرده اند مشخص نیست که صلاحیت شان احراز شود یا خیر. همانطور که ممکن است دویست نفر برای ریاست جمهوری ثبت نام کنند اما فقط ممکن است تعداد محدودی از آنها بعنوان کاندیدا معرفی شوند. احراز صلاحیت شدن نکته دیگریست اما خانم ها برای ثبت نام محدودیتی نداشته اند.

شورای نگهبان بررسی خواهد کرد از بین همه ثبت نام کنندگان، اعم از مرد و زن و نهایتا سه الی چهار نفر معرفی می شوند. در بین اینها نیز می تواند خانم باشد یا نباشد.

*شما مقاله ای داشته اید با عنوان بازنمایی نقش سیاسی و اجتماعی زنان در کتاب های درسی که سال ۹۲ منتشر شده است. در آن مقاله شما مفصلا به مواردی اشاره کرده بودید که در کتاب های درسی نقش زنان نادیده گرفته شده است. آیا در این بازه زمانی با گسترده تر شدن فعالیت هایتان در این حوزه، ایستارهای رایج در مورد نقش های اجتماعی زنان تغییر کرده است و آیا بطور خاص پیگیر ایجاد تغییر در این زمینه بوده اید؟

این مقاله پایان نامه کارشناسی ارشد بود که بعدها از آن مقاله ای استخراج و چاپ شد و به نظرم شما آن را خوانده اید. بر اساس این پژوهش نشان دادیم که متاسفانه تنوع نقش های اجتماعی زنان بسیار کم رنگ است. امروزه برغم گسترش فعالیت های زنان در عرصه اجتماع، هنوز در کتاب های درسی به طور کامل به این نقش ها پرداخته نشده است. طبعا آن دانش آموز دختر ی که با این کتابها آموزش می بیند، تصور خواهد کرد که تنوع نقش آفرینی او بسیار کم است و همین طور پسران هم که این کتاب ها را می بینند فکر می کنند که فردا در جامعه نقش ها اغلب همه مردانه است.

نکته ای که وجود دارد این است که این تلقی ها یک شبه بوجود نیامده و یک شبه هم از بین نخواهد رفت. ما در آن رساله به یک سری شاخص ها که سند تحول نظام آموزش کشور ارایه داده بود تاکیدکرده بودیم. اگر طبق همان شاخص ها پیش روند امیدوار هستیم که در کتاب های درسی شاهد وضعیت بهتری  باشیم.

*خانم فرهمندپور در سال های اخیر واژه ی عدالت جنسیتی را در مقابل برابری جنسیتی بکار برده اند، عدالت جنسیتی تا چه میزان می تواند به زنان در بدست آوردن حقوق شان  کمک کند؟ با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی ما…

برابری شاخص ندارد، مثلا اگر صد فرصت شغلی وجود دارد، طبق برابری، پنجاه فرصت به زنان و پنجاه فرصت دیگر به مردان باید داده شود و شاخصی ندارد. ما معتقدیم برابری همیشه خوب نیست، ما معتقدیم باید دنبال عدالت باشیم . عدالت در جاهایی معنای تشابه را می دهد و در جایی معنای تفاوت. وقتی یک خانم که فرزند زیر شش سال دارد ساعت کارش را کم می کنیم، این را نمی توان در قالب برابری تعریف کرد. پس همیشه برابری به نفع زنان نیست. ما دنبال عدالت هستیم. عدالت می گوید در موقعیت های مختلف ممکن است تفاوت هایی را لازم باشد لحاظ کنیم….

*منظور شما تبعیض مثبت است؟

تبعیض مثبت می تواند یک جنبه آن باشد، تبعیض مثبت می گوید برای جبران کاستی های قبلی که بر زنان روا داشته شده…اما ما می گوییم در شرایط عادی و معمولی نیز  عدالت بمعنای تشابه و برابری نیست. وقتی زنان ما در خانه مسوولیت های اضافی را بعهده گرفتند ما حتمن باید مسوولیت های بیرون آنها در اجتماع را کنیم…

*آیا این منافاتی با تلاش در جهت بالا بردن فعالیت ها و مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان ندارد؟تناقضی ایجاد نمی کند…

بلاخره تفاوت ها پیامدهای خاص خودش را دارد، ببینید اگر یک خانم مایل نیست از کاهش ساعت کاری خود استفاده کند بعلت اینکه می خواهد حضور بیشتری در اجتماع داشته باشد، خب می تواند این انتخاب را داشته باشد. اما این گزینه و فرصت  باید وجود داشته باشد….

 

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو