ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

مسعود بوجاری
نگاهی متفاوت به منشورحقوق شهروندی

مسعود بوجاری وکیل دادگستری کانون وکلای مرکز

به‌منظور بزرگداشت روز قانون اساسی، رونمایی از منشور حقوق شهروندی با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. از این‌رو فرصت را غنیمت دانسته و نکاتی درخصوص منشور حقوق شهروندی و همچنین مسائلی از موضوعات مبتلابه جامعه وکالت و وکلای دادگستری بیان می‌شود. زیرا شنیدن سخنان یک‌سویه و تعریف و تمجیدهای شعاری، دیگر دردی را از آلام و مشکلات گریبانگیر جامعه وکالت نمی‌کاهد، بسان این بیان تکراری که وکیل و قاضی هر یک بال فرشته عدالت هستند ولی در عالم واقع و در گستره عدالت قضائی و خصوصا در باب تامینات و احترامات شغل وکالت در مقایسه با قضاوت چند فرسنگ فاصله و تضاد دیدگاه‌ها و انقیادها و انواع تحدیدها و تهدیدها وجود داشته و محدودیت‌های رفتاری بسیار در این میان جاری و ساری است. در بیان اوصاف منشور حقوق شهروندی که طی چند‌سال گذشته برای تهیه آن با جمع‌آوری نظرات و دیدگاه‌ها کار حقوقی بسیار انجام و حال برای اجرا مهیا شد، لازم به ذکر است که مجموعه منشور موصوف ضمن برخورداری از نکات مثبت و شاد دارای نقایص و کاستی‌هایی است. از عمده دلایل آن هم عدم مداقه کافی و جامع به نوع نگاه در توجه به خاستگاه‌ها و لوازم اجرا برای تحقق مفاد منشور و عدم پیش‌بینی ضمانت‌های حقوقی و مصرحات قانونی موثر برای حمایت و اهتمام جدی برای جلوگیری از نقض منشور حقوق شهروندی و برخورد با خاطیان آن حقوق است. در این میان عدم توجه لازم به مقوله فرهنگی و مولفه‌های آموزشی بنیان حقوق شهروندی و راهکارهای اجرایی و عملی آن از سطوح پایین تا بالای جامعه از علل مغفول مانده و از اسباب نارسایی منشور موصوف است، همچنین عدم بهره‌گیری کامل از شیوه‌های عملی تست شده حاکم بر نظام شهروندی در جوامع پیشرفته برای تأمین حقوق افراد در زندگی برای نظم‌بخشیدن به امور شهروندان از کاستی‌های منشور مذکور بوده است. کانون‌های وکلای دادگستری با برخورداری از پتانسیل‌ها و آموزه‌های علمی و حقوقی با رویکرد نظم و اخلاق حقوقی دارای استعدادها و توانایی‌های بسیار برای ارایه خدمات مشاوره‌ای در بطن خویش بوده که با برنامه‌های واضح و مصرح از این نیروهای مجرب و کارآمد در تدوین منشور حقوق شهروندی بهره‌گرفته نشده و استفاده گزینشی و موردی از این قبیل نیروهای علمی کارساز نبوده و قطعا تعامل برنامه‌ریزی‌شده منظم مدیران حقوقی دولت با کانون‌های وکلای دادگستری کشور و بهره‌گیری از توان فکری و دانش علمی آن کانون‌ها و اعضای کمیسیون‌های حقوقی و تدوین قوانین و امور بین‌الملل و دیگر ارکان کانون‌های وکلا موجبات دستیابی به مفاد منشوری کامل‌تر و با اوصافی بهتر و ضمانت‌های اجرایی بیشتر را ایجاد می‌کرد.
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به سبب اختیارات دارا شده ناشی از آرای ملت و حاصل از اصول ١١٣، ١٢١، ١٢٢، ١٢۵ و ١٣۴ قانون اساسی و سایر قوانین عادی و سوگند به‌عمل آورده در مراسم تحلیف مستقیما مسئولیت اجرای قانون اساسی و نظارت بر اجرای آن و پشتیبان از حق و گسترش عدالت بوده و وظیفه حمایت همه‌جانبه از حقوق ملت را برعهده داشته و درخصوص مشکلات گریبانگیر جامعه وکالت رئیس‌جمهوری یا معاونان آن تاکنون اقدام خاص و موثری را برای رفع این معضلات به‌عمل نیاورده‌اند.
با عنایت به حقوقدان و عضو کانون وکلای دادگستری بودن رئیس‌جمهوری و برخی از معاونان و مشاوران وی و باوجود دعوت‌های به‌عمل آمده سه نوبت، در مراسم جشن استقلال کانون وکلا در هفتم اسفندماه شرکت نکرده‌اند که حضور در مراسم مذکور در وهله نخست بیانگر ادای احترام به همدرسان و همکسوتان و پیشکسوتان خویش بوده که لااقل چند‌هزار نفر از رأی‌دهندگان به ایشان هستند و شرکت در این قبیل مراسم صنفی صرفنظر از تاثیرات در بعد داخلی از منظر بین‌المللی همانند بسیاری از کشورهای جهان نشانگر احترام مقام ریاست‌جمهوری و دولت وی به نمادی از ارکان عدالت قضائی و ارزش قایل‌شدن برای قدیمی‌ترین نهاد حقوقی و مدنی صنفی موجود در کشور است. تاکنون نشست کارشناسانه موثر و مستمر توسط دولت و معاونان ریاست‌جمهوری و وزیر دادگستری همانند سایر دولت‌های دیگر کشورهای جهان با کانون‌های وکلای دادگستری و جامعه وکالت به‌عمل نیامده است. در جریان لایحه جامع وکالت هر چند دولت تا حدودی از بار نظارتی و انقیادی بر کانون وکلای دادگستری کاست، ولی از باب رعایت حق دفاع ملت و تأمین حقوق وکلای دادگستری و کمک به تحقق استاندارد وکالت در جامعه اهتمام کافی به‌عمل نیاورد. اگر اقدام کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نبود، در بایکوت و در برزخ نگه داشتن لوایح و طرح‌های جامع وکالت اکنون نظام حقوقی و وکالتی جامعه در دریای پرتلاطم آشوب قرار داشت. هرچند وضع حاضر هم برزخی بوده در زیر خاکستر که هر آن احتمال شعله‌ور شدن آن برای هدم باقیمانده استقلال نهاد وکالت و دستخوش قرار گرفتن کیان حق دفاع ملت امری متحمل و دور از انتظار نیست. بنابراین باید اظهار داشت که جامعه وکالت با انواع عدیده مشکلات در جریان انجام وظایف قانونی توسط وکلا در نزد دستگاه قضائی و همچنین در نزد برخی از سیستم اجرایی و اداری کشور مواجه بوده و امروزه در کنار توجه دولت به ایجاد اشتغال برای جوانان و تلاش برای رفع معضل بیکاری در بین دیگر آحاد جامعه لازم است دولت و سیستم به شیب درحال تند بیکاری وکلای دادگستری و خصوصا قشر جوان وکلای دادگستری توجه کند و به مرور موج فزاینده بیکاری در بدنه سالم این صنف را که علت شیوع آن استقرار عامدانه برخی از رفتارهای غیرحقوقی و ضدوکالتی در سطح کشور بوده و موجب ایجاد ده‌ها مفسده و بی‌عدالتی در حقوق ملت و انحراف در نظام قضائی کشور از مسیر عدالت شده که همگی سبب شده حال صنف وکالت را در ردیف صنوف بیکار در کشور منظور کنند. اساسا نمی‌دانیم که در راستای قانون اساسی اندک حمایت شغلی دولت و سیستم از وکلای دادگستری در کشور چیست؟
امروزه از دردها و گلایه‌های مشترک دولت و وکلای کشور عدم اجرا و نبود التزام به اجرای قانون اساسی توسط برخی از متصدیان امور و نهادها بوده و راه علاج آن اهتمام جدی همه قوا و ارکان نظام برای زدودن عملی این قبیل رفتارها، ناهنجاری‌ها، بدرفتاری‌ها و پایان بخشیدن به بی‌قانونی‌ها در کشور است. امید است مدیران وکالتی حاضر در جلسه رونمایی از منشور حقوق شهروندی درصورت دستیابی به تربیون رسمی در مراسم و ملاقات نزدیک‌تر با ریاست محترم جمهوری ضمن تبیین نقش موثر وکلای دادگستری کشور در تعمیم و حمایت از حقوق قضائی شهروندان از طریق ارایه انواع خدمات رایگان معاضدتی و تسخیری به نیازمندان جامعه و مطالبات کانون‌های وکلای دادگستری کشور در این خصوص از دولت فعلی و دولت‌های گذشته و تلاش وکلای جامعه برای حفظ اقتدار و آبروی نظام در سطوح داخل و خارج از کشور، مسائل و مشکلات عدیده و خواسته‌های وکلای دادگستری کشور را از باب عدم انوع تامینات شغل وکالت و سایر مشکلات در حوزه دولت در باب مالیات و عدم انتظام امور حقوقی و ایراد توهین‌های مستمر طراحی و برنامه‌ریزی شده و در جریان اجرا بوده نسبت به جامعه وکالت توسط صداوسیما  و… با ارایه اسناد به‌طور مستدل و قاطع‌تر مطرح کنند.

 

شهروند

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو