ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

مردم برنده انتخابات آتی مجلس هستند

مردم برنده انتخابات آتی مجلس هستند
اگرچه ۹ماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی فاصله داریم، اما زمزمه های فعالیت برخی چهره های سیاسی و حتا اعلام حضور بعضی از آنان دیده و شنیده می شود . با توجه به سرخوردگی مردم از عملکرد مجلس امید و ریاست جمهوری حسن روحانی این انتخابات به آزمون سختی برای گفتمان رسمی و جریان اصلاحات بدل شده است.

۱. آیا در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی شرکت خواهید کرد؟ دلیل خود را برای شرکت یا عدم شرکت شرح دهید.

۲. میزان مشارکت عمومی در انتخابات اسفندماه را چگونه ارزیابی می کنید؟ تفاوت انتخابات پیش رو با دوره های قبل چیست؟

۳. آینده اصلاحات را در انتخابات پیش رو چگونه می بینید؟ و پیشنهادتان به جبهه اصلاحات برای این انتخابات چیست؟

۴. انتخابات در بوشهر را چگونه ارزیابی می کنید؟نمایندگان کنونی استان، توانِ بسیجِ پایگاه رای خود را دارند یا بخاطر افول محبوبیت و نوع عملکرد به مشکل بر میخورند؟ شانس حضور مجددکدام نماینده را بیشترمیدانید؟

۵. نقش مسائل قومی را در بوشهر چگونه ارزیابی می کنید؟ بر حسب تجارب قبلی انتخابات در بوشهر را بیشتر تحت تاثیر مسائل قومی می دانید یا سیاسی؟ در این دوره چطور؟

۶. پیروز انتخابات را کدام جریان می دانید؟ آیا یک مجلس جوان انقلابی و آتش به اختیار صحنه سیاسی کشور راتغییر می دهد؟

ضیا محمدی/ عضو شورای مرکزی کارگزاران استان بوشهر:

با درود و سپاس

۱. انتخابات و شرکت در آن یکی از ارکان اصلی دمکراسی در یک جامعه پویاست .عدم شرکت در انتخابات یعنی واگذاری میدان به رقیب ، با توجه به همه انتقادات به روند و شیوه برگزاری انتخابات ، بین” شرکت” یا ” سکوت ” در انتخابات یکی را انتخاب میکنم .

۲. با توجه به سرخوردگی و یاسی که از عملکرد نمایندگان مجلس بخصوص لیست امید و دوره دوم روحانی ، در تحقق خواسته ها و براورده کردن انتظارات مردم ، منحنی مشارکت در انتخابات به سمت پایین تری خواهد رفت . در دوره قبل مجلس مردم خواستار تغییر و اصلاح حداقلی بودند و به همین منظور با رای سلبی خود به کاندیداهایی رای دادند تا شاهد تغییر حداقلی باشند اما این شیوه رای کارساز واقع نشد و مردم بیش از پیش دچار یاس و ناامیدی شدند. انتخابات آتی در شرایط متفاوت و پیچیده تری برگزار خواهد شد و کاندیدهای بیشتری با هم رقابت خواهندکرد
ولی آن شور و اشتیاق انتخاباتی سابق ، بخاطر وجود مشکلات اقتصادی – معیشتی تاریخ معاصر ، کمتر به چشم می خورد .

۳. بعد از انتخاباتی که پس از سال ۹۶ رخ داد عیار و شاخصه اصلاح طلبی به پایین ترین حد خود تنزل پیدا کرد ، اقبال عمومی به اصلاحات رنگ باخت چون نمایندگان انتخاب شده با برند اصلاح طلبی هرگز نتوانستند سطح خواسته ها و انتظارات مردم را برآورده سازند .پیشنهاد من اینست که خاطره تلخ انتخاب دوره ی قبل را به فراموشی سپرده و به سراغ تجربه شیربن اجماع همگانی احزاب و خرد جمعی بروند و از همه احزاب اصلاح طلب و روشنفکران آن طیف می خواهم فارغ از هر موضع ای با تدبیر و درایت بیشتری دست به انتخاب کاندیدای شایسته بزنند که مورد وثوق اکثریت احزاب اصلاح طلب باشد . انتخاب شایسته ای که خواستگاه اصلی اش از جریان اصلاح طلبی باشد . تجربه تلخ خدری که ریشه در اصولگرایی داشت و نمی توانست نماینده اصلاح طلبی باشد دوباره نباید تکرار شود هوشیار باشید . این پروسه نگاه و بررسی دقیق، می تواند نگاه بدبینانه به اصلاحات را تغییر دهد .

۴.انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان بوشهر بخاطر بافت سنتی و قومی اش همیشه دارای حساسیت بالایی و در رقابتی تنگاتنگ بین کاندیداها بوده و این خود معضلی است که مانع حضور نماینده ای شایسته ای در رسیدن به کرسی مجلس می شود . البته این نگاه قومی و سنتی در مرکز استان کمتر به چشم میخورد و در مرکز استان رقابت بین جناح های سیاسی ، در انتخاب یک نماینده برجسته تر است تا یک نگاه قبیله ای . عملکرد ضعیف نمایندگان استان بطور کلی، باعث رویگردانی و افت محبوییت مردم از آنها شده است و در این دوره عملکرد خانم الماسی در مقایسه با سه نماینده ی دیگر برجسته بوده است و شانس ایشان را پر رنگ تر از دیگر نماینده ها ی استان برای انتخاب مجدد می دانم .

۵. استان بوشهر با توجه به وسعت کم و پراکندگی جمعیت ،مسائل قومی نقش انکار ناپذیری در انتخابات مجلس دارد و از طرف دیگر استان بوشهر یکی از سیاسی ترین استان های کشور است که در انتخابات های مختلف این سیاسی بودن را بارها ثابت کرده است من معتقدم در این برهه تاثیر مسائل سیاسی را پر رنگ تر از مسائل قومی حداقل برای مرکز استان میدانم . اما در این دوره بخاطر بی انگیزگی و دلسردی مردم هم از عملکرد نمایندگان مجلس و بطور کلی کشور ، مخصوصا مشکلات اقتصادی ، مردم استقبال کمتری از انتخابات خواهند کرد . کاندیدهای مستقل و کاندیدهای انقلابی نتیجه انتخابات را به سود خود رقم خواهند زد .

۶. مردم دیگر نه به اصلاح طلبی اعتماد د

ارند و نه به اصولگرایی ، عملکرد نمایندگان این دو طیف و مسایل مختلف نزاع های سیاسی این دو عامل بی اعتمادی مردم شده است . خواسته ی مردمی که در انتخابات شرکت میکنند تغییر و اصلاح امور کشور است ولی هیچ کدام از این دو جریان در این امر موفق نبودند . دوران طلایی اصلاحات که اوج دوران شکوفایی کشور در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی بود تکرار شدنی نیست و مردم همیشه با آن نگرش و خواسته در پی تغییر و بهبود اوضاع جامعه در انتخابات شرکت میکنند. با یک مثال این موضوع را شفاف تر بیام میکنم عملکرد شیخین حجه الاسلام خدری در کسوت نمایندگی مردم در مجلس و دکتر روحانی در کسوت ریاست جمهوری مخصوصا در دوره دوم ش ، هرگز نتوانستند به خواسته ها و انتظارات حق مردم جامه عمل بپوشانند در حالیکه هر دو مشترکا ریشه اصولگرایی داشته و دارند هرگز آنطور باید و شاید موفق نبودند و این ها موجبات دلسردی طیف گسترده ای و تغییر نگرش آنها به انتخابات شده است به همین خاطر برنده واقعی انتخابات آتی مجلس، مردم هستند نه دو جناح سیاسی کشور .اگر انتخابات را اینگونه پیش بینی کنیم که شرکت کنندگان در انتخابات را مردمی که انتخابات را حق خود می دانند و آن اقلیت رای دهنده سنتی ، ترکیب مجلس بر خاسته از این دو گروه می دانم. پیس بینی می کنم ترکیب مجلس آتی را ترکیبی از افراد جوان و افراد با تجربه که می توانند مجلسی عملگرا تر و و پویاتر از مجلس قبل رقم بزنند برآورد می کنم

نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو