ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

مرتضی رضایی
استاندار بوشهر؛ آریاساسول و مرگ بر مطبوعات آزاد


استاندار بوشهر کجاست؟ کسی می داند؟ مهم نیست. مهم این است که استان ما درد دارد. دردی به نام توسعه نا متوازن و توسعه نا متساهل با زندگی و تعریف شده در تخاصم با طبیعت و محیط زیست. استان ما درد دارد: دردی به نام توسعه ناپایدار و توسعه نا همگون. هریک از این امراض را وسعت و فراخی کتاب ها و مقاله ها نیاز است تا شرح داده شود که با محیط زیست و محیط زندگانی بوشهری ها چه کرده است و چه مصیبت های پایدار و بعضاً جبران نا پذیری به جان ما و استان انداخته است.

شاه مبتلا به مرض «توسعه ناهمگون» بود. جمهوری اسلامی مبتلا به درد «توسعه ناپایدار» است. و استان ما که از همه این امراض و بلایا رنج می برد. طبیعتش، مردمش و محیط زیستش عرصه و جولان گاه بی مسئولیتی ها و قانون شکنی های مهیبی است که رنج زاییده و رنجش، گنجی نداشته. یک بار دریاست و مرجان هایی که سپید و ماهی هایی که در قتل عام ترال نابود می شوند، یک بار بیرمی است و کوهی که کاهی می شود و کاهی که به باد داده می شود تا جیبی سرشار از مال و طبیعتی عرصۀ زوال گردد. یک بار قصه پر غصۀ علم کردن پارک در خور است و اختصاصی سازی سواحل مرغوب شهر و استان و بار دیگر درد بی درمان ساختن پتروشیمی و یک روز عسلویه و هر روز عسلویه و روز دیگر دیلم و یک مرتبه برازجان و نوبه به نوبه خارگ و حله و مند و امروز هم به دیّر و نایبند و حرّا رسیده است.

و در این میان مرگ بر مطبوعات آزاد! خبرنگار به بند می کشند و آزادی بیان را به سخره می نشینند و خون ملت را به سفره می برند و جو ارعاب و هوای اضطراب می سازند و مشت شکایت و تیغ شناعت بر می کشند تا بر دهان خبرنگار بکوبند و شهر را از بینایی و شنوایی بروبند و خاک به چشم حقیقت و خاکستر بر سر حریّت بپاشند تا هیچ کس جز خودشان و منافع زودگذرشان نباشند. خبرنگار به محکمه می برند و حقوق ملت را به ملعبه می گیرند و دیگ و طغار منفعت بر سر آتش خیانت بار می گذارند و هست و نیست ملتی را به تباهی می سپارند و آیندۀ ما را به امروز خودشان می فروشند و خیانت در امانت می نمایند و امکان بقا و حیات سالم را از نسل ها می ربایند.

و در این میان استاندار بوشهر کجاست؟ معاون سیاسی استاندار کجاست؟ مدیرکل روابط عمومی استانداری کجاست؟ مدیرکل ارشاد اسلامی بوشهر کجاست؟ مدیر عامل خانه مطبوعات بوشهر کجاست؟ مدیرکل سازمان محیط زیست استان و سازمان برنامه و بودجه کجاست؟ چه شد که بار دیگر جو رعب افکنی و وحشت آفرینی پهن شد و صدایی از کسی برنخاست و خاک بر سر آزادی بیان شد و خاکستر بر سر حقوق ملت؛ و دولت برامده از رأی مردم با شعار پاسداشت حقوق آنان و منتشر کننده منشور حقوق شهروندی حناق گرفت تا پیش چشمشان آتش به آفاق این استان بیاندازند و سرنوشت ما را در قمار بی قید و بندشان ببازند و زمین سوخته و رنج اندوخته به میراث بگذارند و بروند.

استاندار بوشهر و معاونین و دولت مردان استان کجا هستند؟ مهم نیست کجا هستند، مهم این است در هوای جامعه مدنی و منشور حقوق شهروندی و توسعه پایدار و همه جانبه استان بوشهر نیستند. ضعف عیان و آشکار مدیریت ارشد استان است که مجموعه های متولی استان نمی توانند قانون را به درستی در این استان اعمال کنند که هر روز رنجی بر رنج های انباشته و اندوختۀ این استان افزوده می شود و ما را گریزگاه و مفری این سیر قهقرایی نیست و جرأت و جسارت مجموعه های صنعتی استان به آنجا می رسد که بساط اقتدارگرایی بگسترانند و صاحبان این خانه را اینگونه مرعوب و بلکه سرکوب کنند تا آن کنند که خود می خواهند! تاریخ عجب قضاوتی از شما خواهد کرد.

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

حمید موذنی
غزال ساکی /روزنامه‌نگار “عظمت یک ملت و پیشرفت اخلاقیش را می‌توان از روی رفتارش با حیوانات قضاوت کرد.” این جمله گاندی درباره رفتار با حیوانات و اشاره‌اش به عظمت وجودی انسان، ما را وامی‌دارد تا به جامعه و محیطی که در آن زیست می‌کنیم، نگاه ویژه‌ای داشته باشیم؛ چرا که طبق این تعریف میزان مدنیت […]
آرشیو

مقالات

غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
آرشیو