ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

مدیریت بحران استان در آمادگی کامل به سر می برد

قاسم قائدی : ستادمدیریت بحران استان در راستای اهداف سازمانی کلیه برنامه ها و دستورالعمل ها و هماهنگی بین دستگاههای مختلف را انجام داده و نسبت به فعال سازی کارگروههای ۱۴گانه مدیریت بحران اقدام نموده است ضمن برگزاری مستمر برنامه های آموزش و مانورهای تخصصی و عمومی و شرکت کلیه مدیران ارشد استان در حوزه مدیریت بحران همچون برگزاری کارگاه آموزش تئوری و عملی به مدت ۴شبانه روز در مرکز استان فارس تحت عنوان غدیر ۲ همچنین بازدیدهای میدانی و شناسایی مخاطرات بخشهای مختلف استان اقدام و تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ می گردد

حادثه ی پلاسکو در تهران که همراه با آوار شدن این ساختمان و شهادت تعدادی از آتش نشان ها و شهروندان همراه گردید مارا بران داشت تا با قاسم قائدی مدیر کل ستاد مدیریت بحران استان گفت و گویی داشته باشیم و از برنامه ها و نحوه ی عملکرد این ستاد در استان در صورت وقوع حوادث مختلف با وی گفت و گو کنیم

نظر شما در خصوص فاجعه ساختمان پلاسکو تهران چیست ؟

از آنجاییکه حوادث خبر نمی دهند و هر لحظه ممکن است حوادثی در نقاط مختلف کشور ، استان ، شهرستان ، بخش و ………روی دهد لذا باید آمادگی کاملی را در تمام زمینه ها داشته باشیم . اما آنچه بیش از همه در حوادث وبحران ها مهم و حائز اهمیت میباشد پیش بینی های لازم قبل از وقوع بحران است که میبایست کلیه مخاطرات استان شناسایی و راهکارهای اجرایی و لازم جهت مدیریت آن انجام شود تا بتوان در شرایط بحران تصمیم گیری های آنی و بموقع انجام داد که در حادثه ساختمان پلاسکو چنانچه از قبل موارد ایمنی مد نظر قرار گرفته و تدابیر لازم اتخاذ شده بود چنین حادثه ای رخ نمی داد و در صورت وقوع بحران ابعاد حادثه کمتر بود .

شهروندان در چنین شرایطی چگونه میتوانند مثمر ثمر عمل نمایند ؟

مدیریت بحران داری ۱۴ کارگروه تخصصی وعملیاتی میباشد که از این مجموعه ، کارگروههای آموزش و اطلاع رسانی با مسئولیت صدا و سیما و کارگروه امداد ونجات و آموزش همگانی با مسئولیت جمعیت هلال احمر در قانون پیش بینی شده است که وظیفه دارند اقدامات و تدابیر لازم را دراین خصوص اتخاذ نمایند . در این راستا شهروندان عزیز بمنظور آشنایی با حوادث و مخاطرات و نحوه مقابله با آنها می بایست با شرکت در دورههای آموزشی لازم از طریق دو کارگروه فوق الذکر به عنوان یک امدادگر در هنگام بروز حوادث و مخاطرات به خود و دیگرهموطنان کمک های مثمر ثمری داشته باشند.

مقصر و پاسخگوی اصلی این فاجعه چه نهادی است ؟

در حوادثی به این شکل عوامل متعددی دخیل میباشند که تعیین مقصر حادثه مستلزم شکل گیری تیم های ارزیاب و بازرس متشکل از کارشناسان با تجربه در تمامی زمینه ها از نهادهای متولی میباشد . اما آنچه در اینخصوص دارای اهمیت ویژه ای میباشد این است که کلیه ساختمان ها ، تجهیزات و امکانات اعم از دولتی ، خصوصی ، مسکونی ، شخصی و…… باید تحت پوشش و حمایت بیمه قرار گیرند تا در صورت بروز حوادث جبران خسارات از طریق شرکت های بیمه گر صورت پذیرد.قطعا مدیریت های بحران شهری در این رابطه مسئولیت محوری داشته اند.
نقدهایی در خصوص فاجعه از سوی افراد مختلفی نسبت به حضور انبوه مردم در محل حادثه صورت گرفته است ، به نظر شما این آسیب اجتماعی چه راه حلی دارد ؟

بهترین گزینه و راه حل مبحث فرهنگ سازی و آموزش عمومی مردم می باشد خصوصا این امر از طریق رسانه های جمعی ، صدا و سیما و …… و در مراحل بعدی کنترل از طریق نهادهای نظامی و انتظامی و مدیریت بحران قوی شهرداری مربوطه می باشد.

برای پیشگیری از وقوع چنین حوادث تلخی در بوشهر پیشنهاد شما چیست ؟

با عنایت به وجود ۱۴ کارگروه تخصصی و عملیاتی مدیریت بحران و شرح وظایف تخصصی و عمومی کارگروه فوق الذکر در مراحل چهارگانه مدیریت بحران ضمن آمادگی لازم از طریق آموزش و برگزاری مانورهای عملیاتی ، دور میزی و… و تدوین سناریوهای مختلف در خصوص پیش بینی حوادث و در صورت وقوع هرگونه حوادث آمادگی لازم جهت مقابله با حوادث داشته باشند ، ضمنا میتوان برای ساختمان های بلند مرتبه با تجمع افراد زیاد ، دولتی ،/حساس ، مدارس ، بیمارستان ها و …… نسبت به تدوین شناسنامه حوادث و ایمنی با الویت بافتهای فرسوده به منظور ایمنی در جلوگیری از بروز مخاطرات طبیعی و انسان ساخت اقدام نمود .

به نظر شما آتش نشانی بوشهر به لحاظ امکانات و تجهیزات و آمادگی نیروها در صورت وقوع از استانداردهای لازم برخوردار است ؟

همانطور که در حادثه اخیر پلاسکو در مرکز کشور مشاهده گردید به اذعان بسیاری از مسئولان کمبود امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی متخصص مشهود به نظر می رسید که آتش نشانی های استان ها نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد . اما با توجه به آموزشهاو مانورهای تخصصی که بصورت مستمر در مراکز آتش نشانی و سایر دستگاههای امدادی و عملیاتی با مدیریت و نظارت اداره کل مدیریت بحران در استانها انجام میگردد . این آمادگی وجود دارد تا در صورت وقوع حوادث به بهترین نحوه ممکن اقدام لازم صورت پذیرد.

وضعیت آمادگی و امکانات ستاد مدیریت بحران استان چگونه است ؟

ستادمدیریت بحران استان در راستای اهداف سازمانی کلیه برنامه ها و دستورالعمل ها و هماهنگی بین دستگاههای مختلف را انجام داده و نسبت به فعال سازی کارگروههای ۱۴گانه مدیریت بحران اقدام نموده است ضمن برگزاری مستمر برنامه های آموزش و مانورهای تخصصی و عمومی و شرکت کلیه مدیران ارشد استان در حوزه مدیریت بحران همچون برگزاری کارگاه آموزش تئوری و عملی به مدت ۴شبانه روز در مرکز استان فارس تحت عنوان غدیر ۲ همچنین بازدیدهای میدانی و شناسایی مخاطرات بخشهای مختلف استان اقدام و تدابیر لازم در اینخصوص اتخاذ می گرددو نسبت به پیگیری بیمه اموال منقول وغیرمنقول دستگاههای دولتی ، اماکن مسکونی شهری و روستایی ،شناورهای صیادی و تجاری استان اقدام خوبی انجام و در دست پیگیری است لذا با توجه به کلیه اقدامات و پیگیریهای انجام شده می بایست هرچه سریعتر مجلس شورای اسلامی نسبت به تصویب قانون دائمی سازمان مدیریت بحران کشور به منظور برطرف نمودن برخی از خلاءهای قانونی اقدام نمایند.

در صورت آتش سوزی در اماکن حساسی مثل بازار صفا و بازار سبزی فروشان و ماهی فروشان که امکان دست یابی به محل حادثه سخت است چه راهکارهایی درپیش گرفته شده است ؟

آیا در اینخصوص کسبه و شهروندان آموزش لازم دیده اند ؟ همانطور که مطلعید وقوع مخاطرات شهری و مدیریت آن براساس قانون در شهرها برعهده شهرداری ها بوده که در این زمینه میبایست تدابیر و تمهیدات لازم جهت مقابله با هرگونه حادثه احتمالی داشته باشند که میتوان به امکانات و تجهیزات فردی و آموزش افراد در راستای ایمنی و آتش نشانی اقدام نمود.

برای مناطق حساس نفتی و گازی استان در خصوص رخدادهای حادثه خیز امکان تسری سریع آتش وجود دارد آیا آمادگی و امکانات لازم در نظر گرفته شده است ؟

همانطور که آگاهی دارید در هنگام بروز مخاطرات و حوادث در مناطق نفتی و گازی مدیریت و فرماندهی حادثه در مرحله اول برعهده بالاترین مقام ارشد سازمان های متولی بخش نفت و گاز در استان میباشد که چنانچه مدیریت حوادث از توان ایشان خارج گردد با توجه به موقعیت قرارگیری مکان حادثه در هر شهرستان ضمن اطلاع رسانی و اعلام نیاز در هر شهرستان به فرمانداران به عنوان روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان ها تدابر و تمهیدات لازم اتخاذ میگردد و چنانچه حوزه تهدید از توان مجموعه استانی خارج باشد استانهای معین وارد عمل خواهند شد.

در صورت وقوع زلزله و سیل آیا ستاد بحران استان نیروی آماده و متخصص و امکانات لازم را در اختیار دارد ؟

همانطور که در موارد صدرالذکر اشاره گردید ذیل اداره کل مدیریت بحران ۱۴ کارگروه تخصصی و عملیاتی فعال میباشند که این کارگروهها آموزش های لازم را به صورت مستمر طی نموده و سناریوهای مختلف را بصورت عملیاتی در طی سال اجرا می نمایند تا در صورت وقوع هر گونه حوادث مخصوصا قهریه آماده و اقدامات مقتضی بعمل آید . همانند زلزله های رخ داده در دو شهرستان دشتی و دشتستان علیرغم محدودیت های تجهیزاتی ،امکانات و نیروی انسانی به اذعان رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و سایر مقامات و مسئولین کشوری و لشکری به بهترین نحوه ممکن مدیریت گردید.
درپایان از دغدغه و احساس مسئولیت آن مجموعه خصوصا برادر گرانقدر جناب آقای موذنی صمیمانه سپاسگزارم .

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو