ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

مایک پنس به جای دونالد ترامپ ؟

آیا ممکن است مایک پنس جای دونالد ترامپ را در کاخ سفید بگیرد؟
نشریه ی نیوز ویک در تحلیلی به احتمال جایگزینی مایک پنس به جای دونالد ترامپ رئیس جمهور افراطی و عجیب آمریکا پرداخته است

اجبار مایکل فلین به استعفا به دلیل صحبت های تلفنی او با سفیر روسیه در آمریکا در ماه دسامبر بعد از تحریم های اوباما علیه مسکو بوده است.

ترامپ زیر آتش حملات بسیاری از محافظه کاران و جمهوری حواهانی است که او را به ارتباط با ولادیمیر پوتین متهم میکنند. او مظنون به این است که به سنت های سیاست خارجی آمریکا وفادار نیست و همین مساله در استخدام فلین به عنوان مشاور امنیت ملی اش هویدا بود.

منتقدان معتقدند که فلین غیر قابل اعتماد بود و قضاوت و تحلیل های ضعیفی داشت. همکاران سابق او به شوخی به استدلال های او، «فکت ها و واقعیت های فلینی» می گفتند. فلین به دلیل روابط نزدیکش با پوتین نیز مورد انتقاد بود.

بسیاری از متخصصان سیاست خارجی سرهایشان را به دلیل رفتارهای نا مناسب و ادبیات اشتباه ترامپ در جمع مردم و معضل کامنت های او در توییتر و بی ثباتی و بی پروایی او به نشانه تاسف تکان می دهند.

حضور او در نشست علنی در مورد موشک های کره شمالی دریک ضیافت علنی شام جلوی تعداد قابل توجهی میهمان نشان دهنده بی مسئولیتی او بود. قطع کردن تلفن روی نخست وزیر استرالیا به عنوان یک شریک وفادار امریکا در چهار جنگ در صد سال گذشته یکی دیگر از نشانه های خطر است.

پیام های متناقض او در مورد چین و اینکه در ابتدا ایده دو چین را پذیرفت و بعد تحت فشار از این ایده اش کوتاه آمد یکی دیگر از رفتار های نگران گننده ترامپ است. تناقضات او در مورد پذیرش راه حل دو کشور برای حل و فصل مناقشات اسرائیل و فلسطین بعد از فشاری که بر او در مورد صحبت هایش در مورد عدم پذیرش این دکترین که یکی از اصلی ترین ایده های سیاست خارجی آمریکا بوده است یکی دیگر از این موارد است. او همزمان فاقد احترام لازم برای انگلا مرکل و برای ناتو است.

این واقعیت که مایک پنس نقش مهمترین در اخراج فلین داشت نشانه ای از این است که او خود را در مقابل ترامپ قرار داده است. واضح است که پنس نمیتواند بایستد و شاهد نابودی سیاست خارجی و امنیت ملی امریکا باشد؛ مردم این را نمی پذیرند.

مایک پنس جمهوری خواهی است که ۱۲ سال در مجلس نمایندگان نماینده بوده است و قبل از این که به ریاست همایش های جمهوری خواهان برسد فرماندار ایندیانا بوده است.

پنس یک جمهوری خواه دو آتشه است که سیاست های او برگرفته از مسیحیت و دین است. زمانی که ترامپ او را به عنوان معاون خود برگزید تعداد رای او در نظر سنجی ها پایین بود. بسیاری شک داشتند که پنس بتواند پیروز دور دوم رقابت های فرمانداری بشود.

پنس می داند که چطور باید بازی کند و بر اساس زبان بدن و ژست های او روشن است که او در حضور بی پروایی ها و رفتارهای آزادانه و گستاخانه ترامپ معذب است.

تحقیقات در پرونده فلین قرار است بیشتر شود و رایان رییس مجلس نمایندگان ومیچ مک کانل رهبر اکثریت مجلس سنا پیگیر این پرونده شده اند. سناتورهایی مانند جان کورنین و روی بلانت، لیندسی گراهام، جان مک کین نیز برای برگزاری یک نشست استماع فشار وارد کرده اند.

پنس برای دفاع از ترامپ در جلسات بازرسی کار سختی در پیش دارد اما احتمالا قرار است پشت صحنه این حمایت ها را از او داشته باشد به ویژه در موارد امنیت ملی و سیاست حارجی.

پنس امروز با موقعیتی روبه رو است که به موقعیت جرالد فورد در دوران ریچارد نیکسون در زمان جنجال های نیکسون مشابه است و احتمالا آینده اقدامات کنگره علیه ترامپ نیز اگر او به رفتار های نامناسبش ادامه دهد و رهبری حزب جمهوری خواه را با مشکل و چالش مواجه کند و در سیاست خارجی نیز رویه مشابه داشته باشد مشابه نیکسون خواهد بود.

به گفته برخی نویسندگان پنس با وجود اینکه ترامپ به شدت با آن مخالف است اما بر اساس بند ۴ ۲۵مین متمم قانون اساسی با تایید اکثریت کابینه میتواند نقش رییسجمهور با بازی کند. برخی این را کودتای داخلی می نامند اما پنس میتواند در این مورد بقیه را قانع کند که ادامه کار ترامپ در قدرت میتواند خطرناک باشد.

باید تصور کنیم چنین سناریویی اتفاق بیافتد و ترامپ استعفا دهد همان طور که نیکسون در سال ۱۹۷۴ استعفا داد . اما با شخصیت بی پروایی نظیر ترامپ چه کسی میتواند بگوید این شرایط امکان وقوع دارد؟

در این مورد ترامپ تنها در شرایطی قدرت را ترک خواهد کرد که مثل ویلیام هنری که ۳۱ روز بعداز روی کار امدن در سال ۱۸۴۱ قدرت را ترک کرد (از مننژیت مرد) یا مثل جیمز کارفیلد که در سال ۱۸۸۱ بعد از ۱۹۹ روز قدرت را ترک کرد (بر اثر اصابت گلوله در یک سو قصد به جان رییس جمهور جان باخت). در چنین شرایطی ریاست جمهوری پنس نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 

منبع : انتخاب

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو