ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

لکه های نفتی و خطرات زیست محیطی


راضیه اشعثی:
می دانید که سواحل در آغاز تمدن بشری به عنوان کانون و بستر تمدن ها محل مناسبی برای فعالیت های بشری بوده اند و با توانمندی های فراوان ، نقش مهمی در زندگی انسان داشته اند امروزه نیز ساکنان نواحی ساحلی به روش های گوناگونی از این محیط بهره برداری می کنند ، سواحل محل اصلی تمرکز فعالیت های اقتصادی ، تجاری ، صادرات و واردات کالاست و زندگی ساحل نشینان به فعالیت های متنوع ماهی گیری ، فعالیت های توریستی ، تخلیه و بارگیری کالا ها ، فعالیت های ارتباطی ، ساخت و تعمیر کشتی ها و… وابسته می باشد.

لکه های نفتی گسترده چندین چند ماه است که مهمان ناخوانده ساحل زیستان بندر گناوه شده اند که هرچند گاه و بی گاه سر از بسترآب های خلیج فارس بیرون آورده ودر ساحل ماسه ای و کم عمق گناوه لنگر انداخته است ، عمق کم ساحل ، ماسه ای بودن و گستردگی دامنه جزر و مدی برای جا خوش کردن لکه های نفتی در ریپل مارک های ساحلی آن مزید بر علت شده تا همچنان بندر نشیتان گناوه میزبان این مهمان ناخوانده باشد و شاهد مناظر ناخوشاید برای تعیین سرنوشت اقتصادی خود با ادامه این روند باشند .

متاسفانه مجموعه نفت فریاد رسای ساحل نشینان شمالی استان بوشهر را نمی شنود و با اقدامات کوتاه مدت ونمادین از کنار این معضل بزرگ زیست محیطی می گدرد. یکی از مسائل و چالش‌های اصلی در سواحل شمالی، نشست نفت و دیگر فرآورده‌ها از لوله‌ها، تأسیسات و شناورها است که در یک سال اخیرچندمین نشتی است که اتفاق افتاده است
مدت هاست شهرستان های شمالی آلوده به آلاینده های نفتی شده اند، شاید این اصطلاح گویای همه چیز باشد تا عواقب آلایندگی های نفتی مورد توجه مجموعه نفت وشرکت نفت فلات قاره قرار گیرد که یک تانکر آب آلوده به لحاظ سیال بودن ، قادر هست هزاران تانکر آب را آلوده نماید.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر با ۱۱۰ کیلومتر نوار ساحلی دقیقا در کنار تاسیسات مهم نفتی واقع و نزدیک ترین فاصله را به اسکله صادرات نفت جزیره خارک و همچنین بستر دریای سرزمینی آن محل عبور لوله های اتتقال نفت می باشد .
وقتی نفت به هر طریق در دریا ریخته می شود عموما بسیار آسیب زننده تر از نشت آن در خشکی است ومی تواند صدها کیلومتر به عنوان یک لکه نازک نفتی گسترش یابد و سواحل را با یک پوشش نازک نفتی پوشش دهد. آلاینده های نفتی قادر هستند نظام زندگی آبزیان را برهم زنند و به محیط زیست و آبزیان دریایی ، سلامت مردم منطقه، گردشگران ، موجودات دریایی ، پرنده ها ، صدف های دریایی و… خسارت و آسیب های جبران ناپذیر وارد نماید. موجب تغییر چشم انداز های ساحلی شوند . نشت نفت بر روی خشکی را می توان با ایجاد یک سد و مانع خاکی در اطراف آن کنترل کرد از گسترش آن جلوگیری نمود اما یک تانکر آب آلوده به لحاظ سیال بودن ، قادر هست هزاران تانکر آب سالم را آلوده نماید

هیدروکربن ها موجود در نفت خام، بنزین و روغن های روان کننده حاوی شمار زیادی از مواد شیمیایی هستند و این مواد به سمت مناطق ساحلی حرکت می کند و باعث نابودی اکوسیستم آب های کم عمق می شوند . وقتی آلودگی‌های نفتی به دریا و سپس به ساحل می رسند مشکلات زیست‌محیطی فراوانی را به دنبال دارد که باید از ورود این آلودگی‌ها در درجه اول به دریا جلوگیری کرد ومانع ورود آن به نواحی ساحلی شد چرا که آلودگی نفتی بیشتر در سطح آب قرار دارد و سواحل را آلوده می‌کند.
راه علاج واقعه برای مقابله با آلاینده های نفتی ، حرکت های نمایشی و نمادین با ابزار ابتدایی برای زدودن ساحل از لکه های نفتی تخمیر شده نیست، بلکه تعویض تجهیزات و تاسیسات دریایی فرسوده خطوط انتقال نفت بستر دریا می باشد.چرا که هدر رفت این نفت خام هزینه هایی به مراتب سنگین تراز تعمیر و تعویض تجهیزات آن را در پی دارد ،در حالی که صدها هزار بشکه بشکه نفت به دلیل این خرابی ها هدر می رود با رفع عیوب می توان جلوی این ضررهای اقتصادی وپیامد های اجتماعی و زیست محیطی گرفته شود.

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

حمید موذنی
گفت و گو از: سودابه زیارتی مردم بوشهر، مردمی مظلوم و آرام هستند. به‌نظر شما آیا این یک ویژگی مثبت و افتخارآمیز برای بوشهری‌هاست؟ این خصوصیت تا چه اندازه باعث آسیب این مردم شده؟ شما فکر نمی‌کنید این مظلومیت تا حد زیادی مردم را از همدلیِ عملی نسبت به یکدیگر دور کرده است؟(باتوجه به این‌که […]
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
آرشیو