ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

لحظه‌هایی که فریز می‌شوند

یکی از این پدیده‌ها که چند وقتی است مدام در فضای مجازی می‌بینیم  و می‌شنویم، چالش مانکن است. این چالش در دنیای امروزی به قدری رواج پیدا کرده که وارد هر فضایی که می‌شویم، چشممان به یک چالش مانکن جدید روشن می‌شود .

مرجان حاجی حسنی

چند سال پیش که دنیای ارتباطات بین آدم‌ها به تلفن و نامه محدود می‌شد، حتی آدم‌های بی‌سواد هم از دنیای اطرافشان سر در می‌آوردند. آن روزها همه می‌دانستند که تلفن چه کاربردی دارد و نامه چطور دل تنگی‌ها را مدت‌ها در دل خودش نگه می‌دارد تا به مقصد برسد. دنیا تا مدت‌ها همین طور روی شیب آرام تلفن و نامه سیر می‌کرد تا اینکه یک روز خبر رسید که تلفن‌هایی به بازار آمده اند که بدون سیم هم کار می‌کنند.

از همان روزها باید می‌فهمیدیم که جناب موبایل با ظهورش در عرصه ارتباطات چه ابتکاراتی به همراه خواهد داشت. آن روزها در مخیله کسی هم نمی‌گنجید که همین تلفن کوچک جیبی یک روز دنیای اینترنت را در دل خودش جا خواهد داد و آنقدر غرقمان خواهد کرد که  به سختی خواهیم توانست سرمان را از داخل آن بیرون بیاوریم.
اما این یک سوی ماجرای دنیای ما بود و سوی دیگرش اتفاقات عجیب و غریبی است که از دل همین موبایل‌ها رخ می‌نماید و شکل دنیا را عوض می‌کند، تا جایی که اگر فقط یک ماه از قافله ارتباطات مجازی این روزها عقب بمانی حس غریبی پیدا خواهی کرد که تو را یاد داستان اصهاب کهف خواهد انداخت.
هجوم سرسام آور اصطلاحات و رخداد‌هایی که هر روز در صفحات مجازی پدیدار می‌شوند آنقدر سریع شده که کافی است چند روز از این فضاها فاصله بگیری. آن وقت است که در کوی و برزن و تاکسی و مترو کلماتی را خواهی شنید که در هیچ لغت‌نامه‌ای پیدایشان نخواهی کرد و اگر با آنها آشنا نشوی حس عقب‌ماندگی خواهی کرد.
یکی از این پدیده‌ها که چند وقتی است مدام در فضای مجازی می‌بینیم  و می‌شنویم، چالش مانکن است. این چالش در دنیای امروزی به قدری رواج پیدا کرده که وارد هر فضایی که می‌شویم، چشممان به یک چالش مانکن جدید روشن می‌شود .
چالش مانکن هم مثل تب‌هایی که هر از گاهی جامعه را در بر می‌گیرد این روزها روی بورس است. حالا دیگر تب فوتبال و تب‌هایی از این دست فرو نشسته و نوبت به چالش مانکن رسیده است. این روزها تب چالش مانکن که مانند یک بیماری مسری است کاربران دنیای مجازی را گرفتار خود کرده در حالی که  این چالش نوظهور فقط یک ویدئو است که در آن افراد بدون حرکت هستند و این بی حرکت بودن چند دقیقه بیشترطول نمی‌کشد .
چالش مانکن
بچه که بودیم یک بازی معروف داشتیم که اسم‌های مختلفی داشت. نمی‌دانم بقیه چه می‌نامیدنش اما ما به آن مجسمانه می‌گفتیم. روش این بازی خیلی ساده بود و با این جمله شروع می‌شد «هر کی یه شکلک در آره‌، شکل عروسک در آره…»
بعد هر کسی در با هر شکلکی که در آورده بود بی حرکت می‌ماند وهر کسی حرکت می‌کرد  از دور بازی خارج می‌شد. حالا همان مجسمانه خودمان بزرگ شده و اسم شیکی برای خودش انتخاب کرده و شده پر طرفدارترین پدیده دنیای مجازی…شده چالش مانکن.‌
عمرش به چند ماه هم نمی‌رسد اما دنیا و فضای مجازی را به تسخیر در آورده و از جوان و پیر و هنرمند و تاجر گرفته تا سیاستمدار و ورزشکار را درگیر خود کرده است. به گونه‌ای که این ابتکار بی هدف، عجیب و ساده آن‌قدر به مذاق کاربران دنیای مجازی خوش آمده که همه به فکر تولید ویدئوهایی از «جمع‌های فریز» شده خود افتادند .ویدئوهایی که در آن افراد بدون حرکت  به گونه ای هستند  که انگار برای چند ثانیه برق فشار قوی آنان را خشک کرده است! چالش مانکن مدتی نه آنچنان طولانی است که در فضای مجازی و بین تعداد معدودی از اقشار مردم خصوصا دانشجویان رواج یافته است تا آنجا که چندی پیش  تعدادی پزشک و پرستار در اتاق عمل  و در حین تولد یک نوزاد – یا نمایشی برای نشان دادن آن حالت –  این چالش را اجرا کردند که البته با واکنش‌های زیادی همراه بود.
در این چالش یک تیم جراحی در حین انجام سزارین در اتاق عمل اقدام به ضبط چالش مانکن کرده اند ! درست زمانی که شاید ثانیه‌هایش برای نجات جان مادر ضروری باشد و هر لحظه ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را به مادر و نوزادش وارد کند. آن طور که در فیلم دیده می‌شد، درست وقتی که دست جراح کاملا خونی است و مشخص است در حال بخیه کردم شکم مادر است همه در اتاق زایمان ثابت می‌ایستند و یک نفر با پخش آهنگ پس زمینه شروع به فیلم‌برداری می‌کند.
پرستاری در تصویر در حال آماده کردن آمپول برای تزریق است که معلوم نیست دیر تزریق شدن آن چه بلایی به سر مادر می‌آورد. پزشکی در حال بخیه کردن بی‌حرکت و بی‌توجه به زمان از دست رفته به مانکن و سوژه برنامه تبدیل شده است. در پس زمینه صدای جیغ‌های نوزاد به گوش می‌رسد که یک پرستار بی‌‌توجه به این فریاد‌ها به فکر برپایی چالشش است.
چالش مانکن در بین چهره‌های معروف دنیا
چالش مانکن با حضور چهره‌هایی مثل کریستیانو رونالدو، ادل و… پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای پیدا کرد حتی در جریان اهدای نشان آزادی توسط باراک اوباما به ۲۱ نفر در کاخ سفید، همین چالش برگزار شد، اما پرطرفدارترین این ویدئوها مربوط به تیم‌های ورزشی بزرگ دنیاست که در رختکن، سالن بدن‌سازی و حتی در زمین بازی تصاویر جالبی را از چهره‌های بدون حرکت خود ثبت و منتشر کرده‌اند . در ایران نیز بسیاری از بازیگران همچون بهنوش طباطبایی و حسام نواب صفوی و ستاره‌های فوتبال به چالش مانکن پیوسته‌اند.
معروف‌ترین چالش مانکن
اخیرا کلیپی از چالش مانکن در شهر شیراز منتشر شد که بیشترین بازدید را در بین کمپین مانکن‌ها به خود اختصاص داد. در این کلیپ تعدادی از افراد مختلف جامعه با لباس‌های متفاوت در پوزیشن‌های مختلف مانند مجسمه بدون تحرک ایستاده‌اند اما یکی از پربازدیدترین کلیپ چالش مانکن نسخه غربی مربوط به رختکن بازیکنان تیم ملی فوتبال اسپانیا است. این کلیپ بسیار هنرمندانه با ایده‌های خلاق تهیه شده است. در میان ستاره‌های فوتبال ایران نیز تیم تراکتورسازی بعد از به ثمررساندن گل‌های مسابقه با برق نوین شیراز، این چالش را در زمین به اجرا گذاشتند و لحظات شگفت‌انگیزی را برای تماشاگران و البته لنزهای دوربین به وجود آوردند.
این روزها  چالش مانکن تا حدی فراگیر شده  که بسیاری از سیاستمداران، ورزشکاران، هنرمندان و ستاره‌ها و مردم عادی  در این چالش شرکت کردند. حتی فضانوردان فرانسوی نیز در فاصله ۲۰۰ کیلومتری بالای زمین هم این چالش را به تصویر کشیدند.
چالش مانکن بین ورزشکاران
در رقابت‌های جام حذفی فوتبال کشورمان در مرحله یک هشتم نهایی، خارج از بحث غول کشی و رونمایی از پدیده ای جدید به نام نفت و گاز گچساران در مرحله یک چهارم نهایی یا اتفاق عجیبی که تیم فوتبال شهرداری ماهشهر رقم زد و در دیداری که میزبان بود، حضور نیافت، یک پدیده نادر دیگر نیز رخ داد.
بعد از گل‌هایی که محمد نوری و فرزاد حاتمی‌در دیدار تیم تراکتورسازی مقابل برق نوین شیراز به ثمر رساندند، در یک اقدام هماهنگ بازیکنان تیم سرخپوش تبریزی چالش مانکن را به اجرا گذاشتند. این چالش طی روزهای اخیر در فوتبال جهان رواج پیدا کرده و در آخرین مورد بازیکنان تیم ملی انگلستان در بازی دوستانه با اسپانیا شادی گل دوم خود را به این شیوه انجام دادند. اما این چالش بدنبال اثبات چیست؟
فراگیر شدن اینترنت و گستردگی فضاها و شبکه‌های مجازی باعث شده هر روزه چالش‌های جدیدی روانه بازار شود، این چالش‌های اینترنتی دیگر اپیدمی‌شده و همه را از هنرمند و تاجر گرفته تا سیاستمدار و ورزشکار را درگیر خود کرده است.
از آب یخ تا مانکن
پیشتر چالشی به نام سطل آب یخ مرسوم شده بود که بر مبنای آن افراد دعوت شده به آن چالش می‌بایست یا ظرف مدت ۲۴ ساعت یک سطل آب یخ را بر روی سر خود خالی می‌کردند و یا اینکه به جای اینکار مبلغی پول – معمولاً حدود ۱۰۰ دلار – را جهت مبارزه با بیماری موسوم به ALS اهدا کنند. البته از اهدای پول توسط افرادی که چالش را با خالی کردن سطل آب نیز تکمیل می‌کردند نیز استقبال می‌شد.
این ایده خوبی برای توجه جهانیان به این بیماری خاص بود. وقتی فردی چالش یاد شده را تکمیل می‌کرد، می‌بایست چندین نفر دیگر – معمولاً سه نفر- را به این چالش دعوت می‌کرد، که همین موضوع سبب گشته هر روز افراد بیشتری در آن شرکت نمایند حتی چهره‌های شاخص سیاسی و اجتماعی و ورزشی.
اما این روزها در جدیدترین نسخه چالش اینترنتی، از کاربران خواسته شده در هر حالتی هستند بدون حرکت بمانند و هیچ کاری انجام ندهند! در حقیقت همان مجسمه بازی دوران کودکی مان را تحت عنوان چالش جدید اینترنتی در بوق و کرنا کردند.
این چالش که عمرش هنوز به چند ماه  هم نمی‌رسد تا همین یکی دو هفته گذشته بیشتر ویدئوهایش مربوط به مدارس و پارک‌ها بود اما در این هفته ویدئوهایی از مسابقات ورزشی آماتور نیز توئیت شد که در آن شاهد به اجرا درآمدن چالش مانکن بودیم و این مهم ادامه یافت تا اینکه این روزها در رقابت‌های بسکتبال NBA و یا لیگ برتر انگلیس و حتی جام حذفی خودمان هم، شاهد به اجرا درآمدنش هستیم.
از کجا شروع شد؟
«ای ال اس» یک بیماری است که منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات (به ویژه عضلات مختلط) می‌شود و با تضعیف ماهیچه‌ها به تدریج فرد به فلج عمومی‌مبتلا می‌شود؛ به گونه‌ای که توانایی هرگونه حرکتی از فرد سلب خواهد شد. معمولاً مبتلایان به این بیماری مدت زمان زیادی زنده نمی‌مانند. افراد مبتلا به این بیماری دچار ناتوانی‌های حرکتی می‌شوند و سه تا پنج سال پس از ابتلا به بیماری جانشان را از دست می‌دهند. مهم‌ترین مانع پیش روی این بیماران، ناتوانی در سخن‌گفتن یا برقراری ارتباط با محیط بیرون است. ساده‌ترین روش ارتباط استفاده از یک جدول حروف جلوی تخت بیمار و گرفتن علامت چشم از او هنگام اشاره به حرف مورد نظر است. سپس با توجه به تجربه، پرستار باید حدس بزند که بیمار چه می‌خواهد. البته این روش بیشتر برای کارهای ابتدایی پاسخگوست. سال‌هاست دستگاه‌هایی برای حل این مشکل به بازار آمده که می‌توانند با ردیابی حرکت چشم، آن را به مختصات تبدیل و برای کاربر اجازه تعامل ساده با رایانه را فراهم کنند. این‌گونه دستگاه‌ها فعلاً قیمتی بین ۶ تا ۱۰ هزار دلار دارند و در ایران با توجه به موانع مالی هنوز کاربردی نشدند.
بر اساس آمار در مقیاس جهانی حدود ۳۵۰ هزار نفر از این بیماری رنج می‌برند. از آنجا که هزینه‌های درمان این بیماری بسیار بالاست، چالشی با عنوان «سطل یخ» طراحی شد تا کمک به آن‌هایی باشد که از « ای ال اس» رنج می‌برند. اما معروف‌ترین فرد مبتلا به این بیماری «استیون‌هاوکینگ» فیزیکدان و کیهان‌شناس برجسته است که اتفاقا معادلات علمی‌را بر هم زده و خیلی بیشتر از پنج سال تخمینی پزشکان  عمر کرده است.
اگرچه چالش سطل آب یخ باعث شناسایی و کمک مالی فراوان به بیماری ALS شد ولی در چالش مانکن چنین نگاه جهان شمولی دیده نمی‌شود و تنها می‌توان گفت این چالش شیوه‌ای جالب برای ثبت لحظه‌های زندگی در هر موقعیت و شرایطی است، شاید کاهش سرعت لحظات زندگی‌مان گاهی بد نباشد ولی قطعا اگر ایده‌ای خلاقانه تر پشتش نهاده می‌شد، شاهد بروز پدیده‌ای جدید در هزاره سوم بودیم.

مردم سالاری

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو