ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

لزوم حاکمیت عقلانیت بر سیاست ورزی اصلاح طلبان استان

محمد امین گنبدی پور:در کنش های پیشین اصلاح طلبان استان از لزوم سیاست ورزی جهت رسیدن به اجماع و همگرایی بویی به مشام نمی رسید و بگذریم که در ادامه مسیر نیز همچنان شاهد آن سیاست ورزی حرفه ای نیستیم و در بر همان پاشنه می پرخد ، اما امیدوار هستم و امیدوار هستیم در ادامه مسیر و با نظاره دقیق سیر تحولات دوران پسا هاشمی ، شاهد پویایی و حاکمیت عقلانیت بر سیاست ورزی اصلاح طلبان استان و حرکتی مبتنی بر خرد جمعی ، برنامه محور ، در مسیر میانه روی و اعتدال و با شاخص های اصلاح طلبانه در راستای توسعه ملی و استانی باشیم .

 

محمد امین گنبدی پور
قائم مقام حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر

– وضعیت اصلاح طلبان بوشهر به لحاظ یکپارچگی و برنامه ریزی را چگونه ارزیابی می کنید؟

در تحلیل وضعیت اصلاح طلبان استان باید با در نظر گرفتن مولفه های مختلف به تحلیل و گمانه زنی پرداخت . مسیر راهی طی شده است که با بازنگری انتقادی و آسیب شناسی آن می توان در مسیر پیش رو با اتخاذ سیاست ورزی های راهبردی و واقع بینانه نسبت به شرایط کلان کشور و به همان اندازه استان ، شاهد نیل به سمت نگاهی برنامه محور در راستای ایجاد همگرایی و رسیدن به اجماع برای تحقق منافع ملی و استانی باشیم . امروزه سخن گفتن از یکپارچگی ، اتحاد و ذوب در دیگری شدن عملا موضوعیت ندارد و لذا پیشنهاد بنده این است که با نگاهی مبتنی بر دغدغه های اصلاح طلبانه ای که جز توسعه ملی را در نظر پدید نمی آورد ، بر مبنای مطالبات ، اهداف و منافع کشور و استان در راستای نیل به همگرایی و اجماع با مولفه های پایدار ، برنامه محور و توسعه محور به گفت و گو و مذاکره بپردازیم .
پس از پیروزی دولت روحانی و حضور جناب سالاری در راس مدیریت استان ، شاهد فراز و نشیب های فراوانی در سیاست ورزی اصلاح طلبان استان بوده ایم . تعمق بر این نکته که شاخصی چون استاندار دولت تدبیر و امید ، حمایت از ایشان و یا انتقاد از ایشان ، از مولفه های برقراری رابطه افتراق – اتحاد میان اصلاح طلبان استان بوده است ، علاوه بر عاری بودن از دغدغه توسعه ملی ، استانی و توسعه سیاسی و همچنین سطح پایین نگاه اصلاح طلبان بر سیاست ورزی ، عرصه عمومی را به محلی برای تصفیه حساب های شخصی و محفلی بدل کرده بود. نفس به کار بردن دوگانه افتراق – اتحاد در اینجا به آن معنی است که در کنش های پیشین اصلاح طلبان استان از لزوم سیاست ورزی جهت رسیدن به اجماع و همگرایی بویی به مشام نمی رسید و بگذریم که در ادامه مسیر نیز همچنان شاهد آن سیاست ورزی حرفه ای نیستیم و در بر همان پاشنه می پرخد ، اما امیدوار هستم و امیدوار هستیم در ادامه مسیر و با نظاره دقیق سیر تحولات دوران پسا هاشمی ، شاهد پویایی و حاکمیت عقلانیت بر سیاست ورزی اصلاح طلبان استان و حرکتی مبتنی بر خرد جمعی ، برنامه محور ، در مسیر میانه روی و اعتدال و با شاخص های اصلاح طلبانه در راستای توسعه ملی و استانی باشیم .

انتخابات پیش روی ریاست جمهوری نزدیک است. راهکار پیشنهادی شما برای بیروزی اصلاح طلبان در انتخابات چیست؟

با وجود تلاش های فراوان تریبیون های مخالف دولت جهت ناموفق جلوه دادن ، پاشیدن بذر نا امیدی و کاستن از سبد رای جناب روحانی به عنوان منتخب اصلاح طلبان و اعتدالیون ، یک نکته حائز اهمیت فراوان است و آن اینکه مردم همیشه نشان داده اند با درک صحیحی و تحلیل درستی که از شرایط حاکم بر کشور در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی کشور دارند ، در بزنگاه تصمیم اجتماعی ، با شکوه ترین رخداد ممکن را رقم می زنند . هیچ عقل سالمی نمی تواند کتمان کند که پس از اتمام دوره هشت ساله دولت دکتر محمود احمدی نژاد ، با مدیریت ناکارامد ، سیاست های بیمار و به کارگیری منابع انسانی غیرمتخصص که نتیجه ی ملموس آن صد ها پرونده اختلاس و زمین خواری و فساد اقتصادی در جریان در سازمان های بازرسی و قوه قضائیه ، تضعیف جایگاه بین الملی و برقراری تحریم های ظالمانه ، تعطیلی واحد های تولیدی و صنعتی ، افزایش آمار بیکاری ، نرخ تورم بالا و فزاینده ، نرخ رشد اقتصادی منفی ، کاهش تولید ملی و همچنین در سطح اجتماعی شاهد افزایش مولفه هایی چون آمار طلاق ، فساد و فحشا ، اعتیاد ، کاهش شاخص میل امید به زندگی و … ، دولت تدبیر و امید با حجم وسیع ویرانه های به ارث برده ، روبرو بوده است . حادثه ساختمان پلاسکو را باید در ادامه مدیریتی بر همان محور و با همان مولفه های دولت پیشین در سطح مدیریت شهری تحلیل نمود و این خود می تواند نشان دهنده عمق فاجعه ای باشد که ایران امروز را تهدید می کرد .
دکتر حسن روحانی بدون شک تنها گزینه شورای عالی سیاستگزاری اصلاح طلبان و البته تنها گزینه مورد حمایت حزب کارگزاران سازندگی ایران خواهد بود و در شرایط کنونی با وجود اعتقاد بر اتخاذ سیاست های جایگزین ، در شرایط خاص ، اما حضور و معرفی هر نامزد دیگری را در کنار حسن روحانی از انجا که خطر عدم احراز صلاحیت ایشان را بیشتر می کند ، به صلاح نمی دانم . به هرحال دور از ذهن نیست که رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت ایشان در لایه ها و بخش های افراطی خود نظام پندار در حال بررسی است اما امیدوار هستم با سیاست ها و مواضع هوشمندانه و حکیمانه رییس دولت اصلاحات ، در لزوم عبور از گذشته و نیل به آشتی ملی ، برای ایران ، شاهد انتخابات پر شور ، سالم ، آزاد و بدون هر نوع تنش باشیم .

به نظر شما شرایط انتخاب گزینه های لیست اصلاحات بایست بر اساس چه شاخص ها و معیارهایی باشد؟

همان طور که مطلع هستید شورای عالی سیاستگزاری اصلاح طلبان ، در سطح کشور با معرفی رابطین استانی درحال رایزنی جهت رسیدن به ترکیب شورای سیاستگزاری استان ها می باشد . بر مبنای خبرها و مصاحبه های منتشر شده از اعضای این شورا ، همچنان شورای عالی سیاستگزاری وارد مصادیق انتخابات شوراهای شهر و روستا نشده است .
دور از ذهن نخواهد بود که با در نظر گرفتن تفاوت های کلان انتخابات ریاست جمهوری و مجلس با انتخابات شوراهای شهر و روستا ، کم رنگ بودن مولفه های سیاسی و غلبه شاخص های قومیتی و محلی بر سایر شاخص ها و همچنین اصل مهم سود و زیان در تصمیمات و سیاست ها ، شاهد ورود این شورا در شهرهای کوچک که این شاخص ها برتری بیشتری دارند نخواهیم بود . در کلان شهر ها نیز با در نظر گرفتن شرایط باید با نگاهی مبتنی بر تخصص گرایی و نه لزوما سیاسی برای ارائه لیست مورد حمایت جریان اصلاحات و اعتدال قدم برداشت . شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان می تواند با وجود تاخیر و عدم سیاست ورزی برنامه محور در رابطه با این موضوع ، با شناخت حوزه های اولویت دار و تخصصی شوراهای شهر و روستا ، افرادی که شاخص های تخصصی لازم را با در نظر گرفتن اولویت انتخاب از میان نیروهای اصلاح طلب و همراه دولت و سپس از میان نیروهای میانه رو اصول گرا شناسایی نماید و سپس با دعوت ، بررسی برنامه ها ، توانمندی فرد ، میزان رای آوری ، پایبندی به تصمیمات تشکیلاتی و خرد جمعی و مولفه هایی دیگر به لیست نهایی خود برسد . مطمئنن یک لیست کاملا سیاسی نتیجه ای جز شکست برای هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا نخواهد داشت .

تفاوت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر در چیست؟ به نظر شما همزمانی این دو انتخابات به لحاظ کسب نتیجه اصلاح طلبان مثبت است یا منفی؟

همان طور که پیش تر عرض کردم تفاوت در حاکم بودن فضایی کاملا سیاسی بر انتخابات ریاست جمهوری است . در انتخابات شوراهای شهر و روستا مولفه های جمعیتی ، قومی و محلی بر شاخص سیاسی غلبه دارد و در سیاست ورزی ها باید به این نکته توجه نمود . تجربه پیشین انتخابات شورای اسلامی شهر بوشهر ، یکی از نتایج عدم توجه به این مولفه ها است . البته در انتخابات شورای اسلامی شهر بوشهر ، باید بر نکات دیگری از جمله ، لیست ناکارامد و انتخاب افراد بر مبانی چون رزومه ده ها سال پیش فرد که برای جامعه نا آشناست و یا وابستگی نسبی به شخصیت های اصلاح طلب ، عدم پایبندی به کار جمعی و دعوت به تک رای دادن در ستاد های تبلیغاتی بعضی از کاندیدا ها ، عدم انتخاب شعارهای تبلیغاتی اصلاح طلبانه و عدم شفافیت که از دید نگارنده پاشنه آشیل تمامی جریانات سیاسی در سطح جامعه خواهد بود ، تامل نمود .
همزمانی این دو انتخابات را در نتایج آن موثر نمی دانم همچنان که در اسفند ۹۴ همزمانی دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری شاهد حضور و موفقیت لیست های امید در سراسر کشور بودیم . اما می توان از اقبال مردم بر یکی و عدم اقبال بر دیگری همچون انتخابات سال ۹۲ و بررسی امار نتایج انتخابات ریاست جمهوری شهر بوشهر و شورای شهر منتج از آن انتخابات ، جهت اسیب شناسی چرایی آن رخداد بهره برد .

برخی از احزاب اصلاحات با توجه به ساختار و تشکیلات حرفه ای تر ، نظرشان مبتنی بر این است که بایست در لیست سهم بیشتری داشته باشند. به نظر شما این مبنا منطقی است؟

با این مقوله تا آنجا موفقم که این سبب خروج از آن محور اصلی مولفه هایی که پیش تر عرض کردم در انتخاب و ارائه لیست انتخاباتی باید لحاظ گردد ، نشود . بدون شک احزابی که بر گسترش فعالیت های نهادمند تمرکز دارند و به توسعه ساختار حزبی خود می پردازند ، نسبت به احزاب تک نفره ای که تاکنون در این راستا قدمی برنداشته اند ، از مقبولیت سیاسی و اجتماعی بیشتر برخوردار هستند و در عرصه عمومی نیز با اقبال بیشتری مواجه خواهند شد و لذا طبیعی است که تفاوت بسیاری قائل بود.
البته خود این موضوع می تواند اهرم فشاری بر سوق دادن احزاب تک نفره جهت تکمیل کادر و اصلاح ساختار تشکیلاتی شان باشد و افراد را به فعالیت ساختارمند در چارچوب احزاب هدایت کند . بدون شک کنش ورزی نهادمند موثرترین و کارآمد ترین شیوه برای نهادینه نمودن جمهوریت نظام و نیل به توسعه همه جانبه و پایدار می باشد .

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو