ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

عمارت تاریخی ملک بوشهر به بخش خصوصی واگذار شد

عمارت تاریخی ملک بوشهر به بخش خصوصی واگذار شد
عمارت ملک یکی از بناهای تاریخی و کم نظیر بوشهر است که با حضور نمایندگان صندوق احیا و بهره برداری ازاماکن تاریخی برای مرمت، ساماندهی و بهره برداری به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: بخش خصوصی برای احیا و مرمت فاز نخست عمارت ملک در بوشهر۴۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی کرده است.

نصرالله ابراهیمی روز شنبه افزود: عمارت ملک از جمله بناهایی است که در اختیار صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی کشور قرار گرفت و با طی فرایند های قانونی آن از طریق صندوق به مزایده و سرمایه گذارآن مشخص شد.

وی اضافه کرد: سرمایه گذار بخش خصوصی برنده در مزایده بومی است که باید در مدت ۲ سال کار مرمت و احیا بخش اصلی عمارت ملک را انجام دهد.

ابراهیمی گفت: همچنین این عمارت ۲۰ سال در اختیار سرمایه گذار به عنوان بهره بردار قرار می گیرد و باید اجاره بهایی پرداخت کند.

وی ادامه داد: کاربری تعریف شده برای عمارت ملک اقامتی و پذیرایی است و آنچه به سرمایه گذار واگذار شده فاز اول آن است که شامل بخش اصلی و فاز دوم شامل فضاهای پیرامونی عمارت اصلی است که بعد از تخلیه کامل فاز دوم نیز به بخش خصوصی واگذار می شود.

ابراهیمی گفت: نظارت دقیق بر بنا به عهده کارشناسان میراث فرهنگی است و براساس طرح مرمت و احیایی که تهیه شده باید کارمرمت انجام شود.

وی بیان کرد: پیش از این عمارت تاریخی نجفی در بافت تاریخی بوشهر به بخش خصوصی واگذار شده بود که به لحاظ شرایط اقتصادی سرمایه گذار قرارداد را فسخ کرد.

ابراهیمی گفت: قلعه زایر خضرخان اهرمی هم از جمله آثار تاریخی استان بوشهر است که به مزایده گذاشته شد ولی متقاضی نداشت و بخش خصوصی ورود نکرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: امسال ۱۰ بنای تاریخی شامل قلعه نصوری سیراف، قلعه محمد خان دشتی، قلعه زائرخضر در این استان در دستور کار واگذاری به بخش خصوصی قرار دارند که با انجام فرایندهای قانونی این کار انجام می شود.

وی یادآور شد: برخی منابع دراختیار صندوق احیا و بهره برداری ازاماکن تاریخی است که باید نسبت به واگذاری این اماکن اقدام کند و برخی استانی است که از طریق ماده ۲۷ قانون الحاق باید نسبت به واگذاری آنها اقدام شود.

ابراهیمی گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تلاش می کند با ارائه مشوق هایی زمینه توسعه پایدار و بهینه اماکن تاریخی و گردشگری را فراهم کند.

وی ادامه داد: واگذاری بناهای تاریخی و سرمایه گذاری برای مرمت و احیای این اماکن از سوی بخش خصوصی از تخریب این اماکن پیشگیری می شود.

وی تاکید کرد: با واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی ضمن حفاظت از این آثار باعث ایجاد اشتغال به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌شود.

عمارت تاریخی ملک با یک قرن قدمت مربوط به ملک التجار بوشهری در دوره قاجار است که در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

عمارت تاریخی ملک یکی از معماری های منحصر به فرد کرانه خلیج فارس و همواره مورد توجه گردشگران است.

شیوه ساخت عمارت تاریخی ملک برگرفته از معماری ایرانی – اروپایی است و با توجه به اینکه معمار آن فرانسوی بوده ساخت این بنا برگرفته از عمارت های قرن ۱۹کشور فرانسه است.

عمارت تاریخی ملک حدود ۲۵ هزار مترمربع زیربنا دارد و شامل شاه نشین، حمام عمومی، اصطبل، خانه هایی مربوط به خدمه، آشپزخانه و بخشی هم به انباری اختصاص داشته است.

این بنا از مصالح بوم آور داخلی و وارداتی شامل چوب های چندلی است که از بمبئی و زنگبار وارد شده و در سقف بنا کلاف هایی استفاده شده است.

همچنین در عمارت ملک از تزئینات زرکوبی شده استفاده شده که به مرور زمان از بین رفته است نمونه معماری خاص عمارت تاریخی ملک با این حجم توده و فضا در محدوده بافت تاریخی بوشهر و خارج از آن دیده نمی شود و از بناهای فاخر

حاشیه خلیج فارس است.

قبل از تملک بنای تاریخی عمارت ملک در سال های ۸۹ و ۹۰ از محل اعتبارات استانی یکسری عملیات مرمتی استحکام بخشی و استحفاظی برای رفع خطر شکل گرفته، سقف بنا به طور کال تعویض و بخشی از برج ها استحکام بخشی شده است

در زمان حاضر ۳۸۷ اثر در استان بوشهر به ثبت ملی رسیده که از این شمار ۷۰ اثر ناملموس (معنوی)، پنج اثرمنقول، ۲ اثر طبیعی و ۳۱۰ اثر به عنوان آثار نامنقول شامل محوطه‌ها، تپه‌ها و عمارت‌های تاریخی است.

منبع : ایرنا

نظرات

تیتردو

در میان گذر این روزهای کرونایی که همه جا صحبت از تب و تردد و سرفه و بیماری و قرنطینه است نشستن پای صحبت آدم هایی که دنیا رو جور دیگری می بینند حال دیگری دارد. آنها که گذشته اند از ناامیدی و ترس و رکود و سکوت و به نقطه زیبای آگاهی و بینش […]
آرشیو

مقالات

سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آرشیو