ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

افزایش کشت گوجه فرنگی

 

افزایش سطح زیر کشت گوجه فرنگی در استان بوشهر ناشی از عدم مدیریت مسئولان در حوزه اشتغال و چاره جویی برای اشتغال جوانان است.

نماینده استان در شورای عالی استانها در گفتگو با مند گفت: یکی از دلایل افزایش سطح زیرکشت محصول و افت قیمت گوجه روی آوردن قشرهای مختلف جامعه به کشت گوجه فرنگی است.

سید علی اکبر فاطمی با اشاره به مشکلات بوجود آمده برای کشاورزان و افت قیمت گوجه فرنگی در بوشهر افزود: نبود شغل مناسب و بیکاری گسترده جوانان در جنوب کشور به ویژه در استان بوشهر باعث شده است تا جوانان بسیاری با قرض و وام اقدام به کشت خارج از فصل گوجه فرنگی نمایند.
وی گفت: در حالیکه در فصل زمستان فعالیتهای کشاورزی در اکثر نقاط کشور راکد می شود، در استانهای جنوبی تازه فصل برداشت محصولات کشاورزی و مشکلات جانبی از جمله افت شدید قیمت محصولات فرا می رسد.

فاطمی تصریح کرد: این مشکل در دولت نهم و دهم چاره اندیشی نشد و در نهایت به دولت فعلی به ارث رسید و همچنان نیز تداوم دارد و بیم آن می رود این مزیت استان در کشت های خارج از فصل در بی برنامگی مسئولان در سالهای آتی به کلی از دست برود.

سید علی اکبرفاطمی با اشاره به پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی و آسیب دیدن کشاورزان از این موضوع گفت: بی برنامگی در استان بوشهر در سالهای متمادی به ویژه در حوزه کشاورزی و مدیریت کشت های خارج از فصل باعث شد عملاً این پتانسیل به دلیل عدم مدیریت به خصوص در بخش بازاریابی، نگهداری و یا خرید حمایتی به مصیبتی تکراری برای مردم ما بدل شود.
وی افزایش بی رویه سطح زیر کشت گوجه فرنگی و عدم رعایت الگوی کشت را یکی از دلایل عمده افت قیمت عنوان کرد و افزود: در کنار تاسیسات بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی و با وجود مصوبه صریح دولت در اختصاص سهم پنجاه درصدی به اشتغال جوانان اما انفعال استان در این موضوع باعث شد جوانان ما به ناچار به سمت کشاورزی گرایش یافته و با افزایش بی رویه سطح زیر کشت این مشکل را برای خود و کشاورزان سنتی منطقه به وجود آورند.
فاطمی اظهار داشت: بسیاری از کشاورزان زمین را کرایه می کنند و با  وام، نشاء، سم، کود و سایر نهاده های کشاورزی تهیه می نمایند که اگر قیمت محصولات آن‌ها پایین باشد، نه تنها برای کشاورزان بلکه برای فروشندگان وسایل و مواد کشاورزی، کارگران فصلی، وسائل نقلیه باری و سایر مشاغل مرتبط همچنین خود بانکها مشکل بوجود خواهد آمد.

 

وی خطاب به مسئولان گفت: کشاورزی که محصول خود را با وام و قرض کشت نموده است با افت قیمت و عدم سود دهی و ورشکستگی چگونه می تواند بدهی خود را پس دهد.
فاطمی به نطق خود در جلسه شورای عالی استانهااشاره کرد و گفت: من در نطق خود در جلسه شورای عالی استانها با حضور وزیر جهاد کشاورزی پیش از به وجود آمدن این بحران به مشکلات کشاورزان از جمله افت قیمت گوجه فرنگی و ضرورت خرید حمایتی تاکید کردم ولی متاسفانه در این خصوص اقدامی عملی صورت نگرفت.
نماینده استان در شورای عالی استانهای کشور خطاب به استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کار کشاورزان تولید است اما مدیریت، بازاریابی و خرید حمایتی یا تضمینی وظیفه دولت است که اگر دولت محصول را بازاریابی کند و یا کارخانه های صنایع تبدیلی راه اندازی کند، تمرکز کشاورزان بر روی تولید جهت دهی می شود و در نهایت محصول با یک قیمت معقول به فروش می رسد.
فاطمی افزود: مسئولان متولی باید تصمیمات، برنامه ریزی و اقدامات لازم را انجام دهند تا کشاورزان متناسب با نیاز بازار و رعایت الگوی کشت اقدام به تولید محصول کنند.
نماینده استان در شورای عالی استانهای کشور به اقدامات انجام گرفته در این موضوع اشاره کرد و گفت: مکاتباتی را انجام داده ایم تا از طریق مهندس چمران ریاست شورای عالی استانها این مشکل به ریاست جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی ورئیس مجلس شورای اسلامی منعکس شود.

گفتگو و تنظیم: اکبر هادی نژاد

مند

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو