ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

عربستان با ترکیبی از امید و نگرانی

عربستان با ترکیبی از امید و نگرانی نسبت به واکنش ترامپ به ترس های دربار سعودی از ایران نگاه می کند.

المانیتور نوشت: عربستان با ترکیبی از امید و نگرانی نسبت به واکنش ترامپ به ترس های دربار سعودی از ایران نگاه می کند.

رسانه های سعودی با خوشحالی مضاعف درباره مکالمه تلفنی بین ترامپ و ملک سلمان در ۲۹ ژانویه صحبت کردند و گفته اند که این تماس به همکاری های نزدیک تر در حوزه مبارزه با تروریسم و همکاری های نظامی خواهد انجامید. آنها بر توافق دو رهبر بر روی «تهدید ایران» علیه ثبات و صلح منطقه تاکید کردند و مشاوران ترامپ نیز ایران را مشکل اصلی منطقه می دانند و این درست برخلاف ایده دولت قبلی آمریکا یعنی باراک اوباما و همراهان او است که ایران را بخشی از راه حل تنش زدایی در منطقه می دانستند.

آنها هیچ اشاره ای به ممنوعیت سفر شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا نکردند و در پشت پرده سعودی بی شک ازاین این اقدام ترامپ استقبال کرده است چرا که این قانون آمریکایی هایی را که قصد سفر به ایران را داشتند منصرف حواهد کرد . تحریم های بیشتر و فشارهای بیشتر بر ایران مورد استقبال ریاض قرار میگیرد. رهبران آمریکا و سعودی هر دو بر خطرناک بودن توافق هسته ای باور دارند و معتقدند باید این توافق با تغییراتی مواجه شود اما نباید این توافق را لغو کرد.

سعوذی ها از درخواست ترامپ برای ساختن منطقه امن در سوریه استقبال کرده اند. ریاض خواستار درگیری بیشتر واشنگتن در سوریه به ویژه برای مبارزه با ایران و حزب الله است. دولت عربستان نمی خواهد بشار اسد به کارش ادامه دهد، اما ایران روسیه مانع سقوط اسد شده اند.

در پشت پرده دربار آل سعود، اختلافات قابل توجهی به چشم می خورد. سعودی ها به وضوح در مورد اینکه بسیاری از آمریکایی ها معتفد بودند این کشور نیز باید در میان کشورهایی که ورود آنها به آمریکا به طور موقتی ممنوع شده است قرار میگرفت، نگران بودند. از این گذشته ۱۵ تن از ۱۹ هواپیما ربای ۱۱ سپتامبر، شهروندان سعودی بودند و به راحتی ویزای ورود به آمریکا را دریافت میکردند. صدها عربستانی امروز در میان مبارزان القاعده و داعش اند. ممنوعیت ورود شهروندان سعودی به آمریکا بسیاری از اعضای خانواده ها و خاندان سلطنتی عربستان را که از متحدان اصلی آمریکا به شمار می روند تحت تاثیر قرار می داد و همین مساله می توانست موجب خشم افکار عمومی داخلی عربستان شود. از این رو عربستان همه تلاشش را کرد تا از این کار جلوگیری کند.

عربستان خود را خادم الحرمین الشریفین خطاب میکند. اظهارات ضد اسلام و اسلام هراسانه برخی حامیان دولت ترامپ سعودی ها را نگران کرده است. تماس تلفنی ترامپ به سلمان این دلهره عمیق سعودی ها را برطرف نکرده است. آنها میدانند که افکار عمومی آمریکا علیه آنهاست.

نگرانی هایی نیز از بابت اینکه آیا سفارت آمریکا در اسرائیل قرار است به بیت المقدس منتقل شود یا نه نیز وجود دارد. این مساله یکی از معضلات کلیدی سعودی هاست و انتقال سفارت به اورشلیم برای سعودی خبر خوبی نیست.

مساله یمن نیز در تماس تلفتی ترامپ به سعودی ها چندان مورد بحث قرار نگرفته است. سعودی ها خواستار حمایت غیر مبهم و شفاف آمریکایی ها از آنها در یمن اند اما همزمان خواستار پایانی شرافتمندانه به دو سال مداخله نظامی آنها در منطقه هستند.

سعودی ها و شرکای آن ها اخیرا پیشرفت های اندکی در کرانه دریای سرخ داشته اند اما حوثی ها همچنان از شکست بسیار دورند.

سعودی ها هنوز به سمت آمریکا هجوم نبرده اند. ملک عبدالله درخواست عاجزانه جرج بوش را برای برگزاری یک نشست جهت حل و فصل مسائل موجود را برای مدت یک سال رد کرد چرا که از حمایت های بوش از اسرائیل دلخور بود. عبدالله به اوباما اجازه داد که در سال ۲۰۰۹ به دیدن او برود به جای اینکه خودش به کاخ سفید برود. شکی نیست که آال سعود از اینکه ملک عبدلله دوم اردن یک بار با مایک پنس در ۳۰ ژانویه دیدن کرده است خبر دارند . این برای اردنی ها مساله ای نیست اما برای خاندان آل سعود مشکل بزرگی است.

سعودی ها مانند بقیه شاهد نمایش قدرت دولت آمریکا هستند. رکس تیلرسون وزیر خارجه جدید آمریکا مدیرعامل شرکت نفتی اکسون مبیل است و به همین واسطه به سعودی ها نزدیک است. سازمان سیا از قدیم کانال آلترناتیو خاندان سعودی بوده است. ریاست ان که برعهده ی مایک پومپئو است، به نظر می رسد به زودی از ریاض دیدن کند. محمد بن نایف ولیعهد عربستان با همه روسای سابق سیا از زمان جرج تنت روابط نزدیکی داشته است.

سیستم سعودی ها که امروز بر کاهش قیمت نفت، درگیری های منطقه ای و تغییر در خط جانشینی پادشاه تاکید دارد با چالش های جدیدی با متخدان سابق عربستان روبه روست. خاندان آل سعود حتی در بحرانی ترین دوره ها روابط بین عربستان و آمریکا در از سال ۱۹۴۳ تا کنون و حتی در فشار های سال ۱۹۷۳ نیز یکی از متحدان و شرکای حیاتی آمریکا به شمار می رفته است.

منبع : انتخاب

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو