ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

عبورازمنفعت طلبی های محفلی

اصلاح طلبان زمانی چنین همگرایی را تجربه خواهند کرد که با عبور از منیت ها و منفعت طلبی های شخصی و محفلی و پذیرش تفاوت های ساختاری در نوع نگرش و تحلیل از مسائل و مختصات و مناسبات در حوزه های مختلف ، بر سر مطالبات ، دغدغه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و … ومنافع مشترک کلان و خرد ملی و استانی به اجماع برسند.

 

 

نگرخواهی سایت جامعه…

محمد امین گنبدی پور
قائم مقام دبیرحزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر و عضو شورای مرکزی

ابتدا باید شاهد نوعی اجماع و همگرایی در سطح ملی و به تناسب ان در سطح استانی باشیم تا به راهبرد کلی و هماهنگ در سیاستگزاری های معطوف به انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا باشیم .
در رابطه با نوع پرسش راهکار رسیدن به اتحاد دائم میان اصلاح طلبان و خارج شدن از اتحاد های فصلی و انتخاباتی ایراد جدی میبینم . اصولا در مناسبات سیاسی از اتحاد سخن گفتن موضوعیت ندارد .

فردیت آگاه شکل گرفته در دنیای امروز دیگر واژه اتحاد ، یکی شدن و ذوب شدن در دیگری را نمی پذیرد لذا بهتر است از واژه های جایگزین دیگر چون همگرایی و اجماع در راستای اهداف ، مطالبات ، دغدغه ها و منافع مشترک بهره ببریم.

اصلاح طلبان زمانی چنین همگرایی را تجربه خواهند کرد که با عبور از منیت ها و منفعت طلبی های شخصی و محفلی و پذیرش تفاوت های ساختاری در نوع نگرش و تحلیل از مسائل و مختصات و مناسبات در حوزه های مختلف ، بر سر مطالبات ، دغدغه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و … ومنافع مشترک کلان و خرد ملی و استانی به اجماع برسند.
راهبرد کلان اصلاح طلبان در رابطه با انتخابات شوراهای شهر و روستا رسیدن به لیست واحد از طریق شورای سیاستگزاری اصلاح طلبان در مراکز شهرها و روستاهای بزرگ است لذا شاهد ورود به تمام حوزه ها نخواهیم بود که منطقی است .

شوراهای سیاستگزاری در سطح کشور از دو وجه حقوقی و حقیقی برخوردار خواهند بود . وجه حقوقی آن را احزاب شناسنامه دار و مجوزدار در استان ها تشکیل می دهند و بر اساس اطلاعاتی که بنده دارم به تناسب تعداد احزاب حاضر در استان ها نیز از افراد تاثیرگزار دعوت خواهد شد تا در انتخاب این ترکیب سهیم باشند .

حضور افرادی چون جناب حق شناس نیز در راستای رسیدن به اجماع و انتخاب همین بخش حقیقی شورای سیاستگزاری اصلاح طلبان برداشت می شود و بنده تحلیل دیگری از این جلسات ندارم .

در انتخابات پیشین شاهد نارسایی هایی در ترکیب شورای سیاستگزاری در سطح استان ها بودیم که شورای عالی سیاستگزاری اصلاح طلبان کشور به درستی و با شناخت این نارسایی ها و در جهت هم افزایی و همگرایی بیشتر ورود نموده است و انشالله شاهد رسیدن به لیستی که تخصص گرایی ویژگی بارز آن و منافع استان و توسعه تمامی حوزه ها را در پی دارد ، خواهیم بود.

انتظار می رود تا شوراهای سیاستگزاری در تمامی بخش ها فارغ از نگاه سیاسی صرف با درنظرگرفتن توانمندی ، تخصص گرایی ، اخلاق مداری و با تمرکز بر منافع استان و با محوریت برنامه محور بودن جهت توسعه همه جانبه با معیار های اصلاح طلبانه اقدام نمایند .
در انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان گزینه ای جز جناب روحانی نخواهند داشت . جناب روحانی با هوشیاری کامل تاکنون راجع حضور یا عدم حضور در انتخابات سال آتی موضع گیری نکرده است .

پیش بینی بنده این است که تا روزهای آخر نیز این تاکتیک ادامه خواهد داشت . در نظر داشته باشید موضوع رد صلاحیت شدن ایشان و تبعات آن ، در لایه هایی از نظام درحال بررسی است و همچنین در نبود یک رقیب اصولگرا که از مقبولیت یا سبد رای لازم برخوردار باشد ، سیاست تخریب و ریزش آرا ایشان مدت هاست از طریق افراد و دستگاه های مختلف سمعی و بصری ، صدا و سیما و تریبیون های نماز جمعه آغاز شده است .

در این شرایط وجود گزینه ای دیگر از میان اصلاح طلبان بر امکان گرایش نظام بر رد صلاحیت جناب روحانی خواهد افزود ، لذا اصلاح طلبان هوشمندانه دراین زمینه حضور دارند و سیاستگزاری کلانشان نیز بر همین مبنی استوار خواهد بود .انشالله در روزهای منتهی به انتخابات با حضور بزرگانی چون آیت الله هاشمی رفسنجانی و رییس دولت اصلاحات در حمایت از انتخاب مجدد جناب روحانی و حمایت از لیست های شوراهای سیاستگذاری در رابطه با انتخابات شوراهای شهر و روستا ، شاهد حضور معنی دار مردم عزیز ایران درپای صندوق های رای خواهیم بود

نظرات
شهروند

اگر برخی دوستان تونستن از منفعت طلبی هایی مانند آنچه در گمرک هست پرهیز کنن از منفعت طلبی های دیگر هم پرهیز خواهند کرد…

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو