ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

طرح ساماندهی کالای همراه مسافر در هیات دولت تصویب شد

استاندار بوشهر گفت: آن چه امروز در نشست هیات دولت مصوب شد این است که هر ملوان می‌تواند تا شصت میلیون تومان معافیت گمرکی کسب کند که برای آن پته‌ای صادر می‌شود که در محدوده استان بوشهر قابلیت پیگرد قانونی توسط پلیس ندارد .

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، مصطفی سالاری امشب در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت بزرگداشت روز خبرنگار اظهار داشت: یکی از راهکاری های نظارت بر دستگاه‌های دولتی رسانه‌ها هستند که با کارکرد حرفه‌ای و دقیق خود می‌توانند مسائل مورد مطالبه جامعه را با یک زبان موثر به تصمیم‌گیرندگان منتقل کنند.

وی افزود: به آزادی کارکرد رسانه‌ها اعتقاد دارم و تاکید ما این بوده که در هیچ شرایط دستگاه‌های دولتی از خبرنگاران حتی با فرض محق بودن مجموعه مدیران، طرح شکایت نشود که مدعای این نگاهم در طی این سه سال کاملا مشخص است.

استاندار بوشهر با اعلام این که در اولین شورای اداری پس از این نشست به مدیران دستگاه‌های اداری تاکید می‌کنم که در برابر رسانه‌ها پاسخگوتر باشند، تصریح کرد: از اصحاب رسانه می‌خواهم نقدهایتان را با استنادات علمی و مفید بیان کنید که می‌تواند در نوع تصمیم‌گیری من در موضوعات مختلف تاثیرگذار باشد.

وی با اعلام این که پس از دو سال پیگیری با طرح برنامه‌ای دقیق در راستای زندگی ملوانان و در قالب ساماندهی کالای همراه مسافر(ته‌لنجی) موفقیت خوبی امروز حاصل شده است، گفت: به دلیل ناآشنایی تصمیم‌گیران درباره وضعیت کالای همراه مسافر، از دو سال گذشته نشست های فراوانی با وزرا و اعضاء ذی نفوذ کمیسیون اقتصادی دولت انجام شد و وضعیت زندگی ساحل‌نشینان و نوع نگاه آنها به کالای همراه مسافر را تشریح کردم.

سالاری ادامه داد: برای تصمیم‌گیری بهتر بر روی این موضوع، در بیست جلسه شورای تامین استان بوشهر نیز با دعوت از افرادی که در این نوع تصمیم‌گیری در سطح کلان کشوری و دولت تاثیرگذار هستند دعوت به عمل آورده و موضوع را کاملا توضیح دادیم.

وی افزود: در تمام این نشست‌ها چه در تهران و چه در استان بوشهر به آنها اعلام کردیم که از سه‌هزار و ۷۸۰ لنج و شناور موجود در کشور حدود دو هزار و ۵۰۰ شناور در استان بوشهر مستقر هستند که با احتساب داشتن شش ملوان و یک تا دو مالک قریب به ۲۰ هزار نفر به شکل مستقیم و ۲۰ هزار نفر دیگر نیز به شکل غیر مستقیم از این شغل ارتزاق می‌کنند.

استاندار بوشهر بیان کرد: این حجم از افراد در حالی با اغماض از طرف گمرک اقدام به خارج‌کردن بار خود از گمرک می‌کردند که یک خیابان آن طرف‌تر از گمرک به عنوان کالای قاچاق در معرض توقیف توسط پلیس قرار می‌گرفت و یا این که در انباری دپو می‌شد که هر لحظه امکان داشت توسط نیروی انتظامی به عنوان کالای قاچاق ضبط شود.

وی با اعلام این که پدیده خودروهای حمل‌کننده قاچاق یا شوتی این گونه ایجاد و توسعه یافت، عنوان کرد: برای انتقال این ظرفیت گسترده کالای قاچاق، سه هزار خودرو شوتی فعال شد که اولین آسیب آنها به جامعه به خطر انداختن سلامت روانی و جسمی مردم بوده است.

سالاری ادامه داد: یک مشکل دیگر تصمیم‌گیرندگان ملی، عدم اشرافیت بر کالاهایی است که با وجود ورود به کشور از طریق گمرکات استان بوشهر در مسیر ارزیابی گمرک ردیابی نمی‌شدند و از لحاظ بهداشتی و سلامت نیز نظارتی بر آن نمی‌شد .

وی اظهار داشت: آن چه امروز در نشست هیات دولت مصوب شد این است که هر ملوان می تواند تا شصت میلیون تومان معافیت گمرکی کسب کند که برای آن پته‌ای صادر می‌شود که در محدوده استان بوشهر قابلیت پیگرد قانونی توسط پلیس ندارد .

استاندار بوشهر ادامه داد: از جمله دیگر مزایای این مصوبه دولت در بحث ساماندهی کالای همراه مسافر این است که با ابلاغ و اجرایی شدن این مصوبه، شاهد حضور فراوانی از مردم استان‌های کشور در بوشهر خواهیم بود که برای خرید این وسائل که قیمت آنها از سایر شهرهای ایران کمتر است مواجه می‌شوند که افزایش گردش مالی، رونق بازار استان و رشد گردشگری را به دنبال دارد.

وی یادآور شد: در راستای استفاده صاحب لنج از معافیت کالا که به نام ملوان ثبت می‌شود، موظف است قراردادی متناسب با شرایط اداره کار با  ملوان معافیت منعقد شود که نتیجه آن بیمه‌شدن ملوان است.

استاندار بوشهر بیان کرد: برای این که هر چهل هزار شاغل در این بخش به شکل مستقیم و غیر مستقیم  منفعت ببرند و با احتساب یک هزار میلیارد تومان معافیت اعلام شده در این بخش ، برای هر شغل دولت بیست و پنج میلیون تومان اغماض می‌کند .

 وی ادامه داد: برای این که این مسئله مستدام باشد ما امادگی داریم ناوگان حمل و نقل دریایی نوسازی کنیم که با پرداخت کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بدون سود کشتی فلزی ساخته شود که در کویت بحرین و قطر هم انجام شده و شاید بنادر آنها تا چند سال دیگر لنج‌ها را حتی راه ندهند .

سالاری با ورود به مبحث پتروشیمی دشتستان و حواشی ایجاد شده در روز آغاز عملیات اجرای این پروژه عنوان کرد: پس از ۱۰ سال فعالیت در عرصه صنعت، به شکل علمی می‌توانم اثبات کنم که اطلاعات منتقدین برای جانمایی این واحد صنعتی اشتباه بوده است.

وی بیان کرد: با وجود توجیهات کاملا علمی و دقیق، از آنجا که قرار نیست در مقابل مردم خود را قرار دهیم با خواسته آنها برای جابجایی این واحد صنعتی که در مقیاس خیلی کوچک‌تر از پتروشیمی دیلم و پارس جنوبی است موافقت کردیم .

سالاری یادآور شد: در حالی که یک روز به همراه سرمایه‌گذار به روستای بند محمد عبدالله رفتیم  و در آنجا به دلیل این که قریب به یک‌صد میلیارد تومان باید برای ایجاد جاده دسترسی و دیگر زیرساخت‌ها هزینه می‌کرد، برای سرمایه‌گذار چندان توجیه‌پذیر نبود و این مکان را نپذیرفت.

وی یادآور شد: افرادی که شاهد و ناظر این وضعیت بودند اقدام به خرید زمین‌های فراوانی در این منطقه کردند که الان معترض هستند که چرا روستای بند محمدعبدالله نباید میزبان ساخت پتروشیمی باشد.

در این نشست به دلیل آن چه کمبود وقت خوانده شد بخش عمده و قابل توجه‌ای از سوالات بی‌شمار خبرنگاران از جمله خبرنگار خبرگزاری فارس در استان بوشهر بی نصیب ماند که از استاندار بوشهر درخواست کرد دلیل غیبت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر به عنوان متولی حوزه خبر و اطلاع رسانی در این نشست چیست؟ چه پروژه‌های شاخصی توسط دولت امید در چهار سال گذشته در استان بوشهر انجام شده و یا ضرورت آن حس می‌شود اما انجام نشده است؟ با توجه به پایین بودن سرانه سرمایه‌گذاری در استان بوشهر، چه فکری برای اصلاح ساختار بروکراسی اداری برای حذف موانع سرمایه‌گذاری در استان بوشهر دارید؟

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
حمید موذنی
کمدی اطلاع‌رسانی و تراژدی واقعیت خبر در ایران
مارگارت پکسن
صلح چیست؟
آرشیو