ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

شورا و شهرداری چه آینده‌ای دارند؟


دستگیری‌های اخیر چیزی بود که هیچ‌کس گمانش را نمی‌کرد. هرچند وجود قِسمی از فساد در سازمان های شهرداری بر کسی پوشیده نبود اما این که برخوردی به این شکل با آن صورت بگیرد از تصور ناظران خارج بود.
با تمام این‌ها بدون تردید می‌توان گفت این دستگیری‌ها سرنوشت این دو نهاد را دست‌خوش تغییر می‌کند
با نزدیک شدن به انتخابات مجلس، شورای شهر و شهرداری نقشی کلیدی برای کاندیداها بازی می‌کنند. چهره‌های سرشناسی که خود را برای مجلس آماده می‌کنند از ماه‌ها پیش کمپین غیررسمی خود را به راه انداخته‌اند. فعالان اجتماعی، چهره‌های سیاسی، رسانه ها و خبرنگاران و حتی کارمندان و مدیران ادارات دولتی بخشی از این یارگیری انتخاباتی هستند. در این میان شورای شهر و شهرداری جایگاه ویژه‌ای دارد. ائتلاف یک نماینده با بدنه شهرداری و شورا می تواند کنترل او را بر شهر بیش از رقیبان کند و در ایام انتخابات این فضاهای شهری است که اذهان مردم را تسخیر کرده و رای جمع‌آوری می‌کند. شورا و شهرداری چه از طریق ابزارهای شهری و چه از طریق حجم عظیم منابع مالی توان بالقوه‌ای برای افزایش رای یک کاندید مجلس هستند
تمام این ها باعث شده است که به زعم برخی دستگیری های اخیر با عنوان تصفیه حساب و کنار زدن یکی از کاندیدهای مجلس از عرصه انتخابات بازخوانی شود.
اما فارغ از مسئله انتخابات، خودِ شهرداری و شورا با چالشی مهم روبرو هستند. هراس از بازشدن پرونده تحقیق و تفحص و گسترده‌تر شدن موضوع علاوه بر تنزل جایگاه شورا، اعضای آن را محافظه‌کار تر و حرف شنوی آن‌ها از مراجع بالادستی را بیشتر می‌کند.
حتی در جلسه روز سه‌شنبه شورا، برخی اعضای شورا رمق نشستن در جلسه را نداشتند و به‌نظر می‌رسید نگران پس‌لرزه‌های این اتفاق هستند.
به نظر می‌رسد در آینده نزدیک شهرداری به جای پاسخ‌گویی به شورا، بیشتر پاسخ‌گو به نهادهای نظارتی باشد.
بعید به نظر می‌رسد تغییری در وضعیت شهرداری شاهد باشیم و شاید بتوان گفت پیروز این اتفاقات شهردار کنونی است.
پیش از این اتفاقات اکثر اعضای شورا نظرشان مبتنی بر این بود که حضور نورالدین امیری بر مسند شهرداری از دست آن‌ها خارج شده و امیری روابطی را رقم زده که قدرت اعضای شورا برای استیضاح او سلب شده و در همین چارچوب است که برخی اعضا شورا این برخوردها را نیز مبتنی بر همین عملکرد ویژه امیری برمی‌شمرند

شهردار در ادامه راه فقط باید مراقب کسری بودجه اش باشد که آن هم راه های زیادی برای جبران دارد.
اتفاقا به‌خاطر همین راه‌های جبران است که شهرداری نهادی مستعد برای فساد مالی است.
در حقیقت بخش زیایی از قدرت شورای شهر و شهرداری از همین توان بالقوه مالی ناشی می‌شود. اغلب ناظران گمان می‌کنند شهرداری فقط از طریق ارزش افزوده و عوارض ساخت و ساز روزگار می‌گذراند اما این‌چنین نیست. قدرت شهرداری به کنترلش نسبت به «شهر» بر‌می‌گردد. به عنوان نمونه، در همین ماجرای انتخابات مجلس بیلبوردهای شهرداری ارزش بسیار زیادی پیدا می‌کند و اگر شخصی بتواند با روابط غیررسمی آن‌ها را در اختیار بگیرد قدم بزرگی برای پیروزی برداشته است. شهر با تمام زمین ها و ساختمان هایش محلی برای سرمایه گذاران و صاحبان قدرت است که ترجیح میدهند تراکم بیشتری بخرند، با دادن رشوه زمین ها را تغییر کاربری دهند و حتی با ایجاد دوستی های نزدیک و همراه کردن مدیران شهری در تجارت، آن ها را همراه خود گردانند. بارها اتفاق می‌افتد که اعضای شورا به طرفداری از یک پیمانکار نطق می‌کنند و تلاش می‌کنند قرارداد پیمانکار با شهرداری را حفظ کنندـ
کافی‌ست چند روز رفت و آمدهای اعضای شورا را زیر نظر داشته باشید تا ببینید آن‌ها با چه کسانی ارتباط دارند. ما در این جا شاهد اتحادی نامقدس میان صاحبان قدرت و صاحبان ثروت هستیم که در یک حلقه‌ی بسته مدام یکدیگر را بازتولید می‌کنند. نوع نگاه اعضای شورا به شهرداری شبیه به یک بنگاه اقتصادی است به جای آن‌که شبیه به یک نهاد اجتماعی باشد. این نوع نگاه در گذر زمان جایگاه شهرداری را به‌جای نهادی در اختیار شهروندان به صورت نهادی برای سرمایه‌گذاران بدل کرده‌ است.
به عنوان مثال سرمایه‌گذاری در بخش حمل‌و‌نقل برای شورا سود زیادی ندارد، حتی اگر بوشهر با ۲۲۰هزار نفر جمعیت فقط ۳۰ دستگاه اتوبوس فعال داشته باشد، شورا در این زمینه هزینه چندانی نمی‌کند اما برای تجاری‌سازی شهر، ساخت مراکز خرید و… امادگی دارد.
چرا که این فعالیت ها حاصل ارتباط با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است و سود بسیاری دارد.
اگر قرار باشد این اتحاد از بین برود با این دستگیری ها راه به جایی نمی‌بریم. اگر قرار باشد با فساد در شهرداری مبارزه شود در گام اول باید دسترسی رسانه‌ها به قراردادهای تجاری و مناقصه‌های انجام شده ازاد شود.
نظارت پایین دستگاه های نظارتی و آزاد نبودن رسانه‌ها بیش از هرچیز ایجاد این پیوند را تسهیل می‌کند، به گونه‌ای که هم‌اکنون شایعات زیادی از تحویل واحدهای تجاری به مدیران شهری نقل محافل مختلف است و همین نکته احتمال بازداشت برخی اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری را بیشتر کرده است

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو