ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

سالی که عربستان از ایران شکست خورد

عربستان سعودی سال بدی داشت. در دومین سال روی کار آمدن ملک سلمان بن عبدالعزیز خاندان آل سعود با کاهش قیمت نفت و وضعیت وخیم اقتصادی در خانه و دیگری در یمن و حضور ایران در این درگیری مواجه شد. کنگره آمریکا این کشور را به دست داشتن در حادثه یازده سپتامبر متهم کرد و الان عربستان با عدم قطعیت در مورد دولت آینده آمریکاروبه رو است.

المانیتور نوشت: عربستان سعودی سال بدی داشت. در دومین سال روی کار آمدن ملک سلمان بن عبدالعزیز خاندان آل سعود با کاهش قیمت نفت و وضعیت وخیم اقتصادی در خانه و دیگری در یمن و حضور ایران در این درگیری مواجه شد. کنگره آمریکا این کشور را به دست داشتن در حادثه یازده سپتامبر متهم کرد و الان عربستان با عدم قطعیت در مورد دولت آینده آمریکاروبه رو است.

سلمان وزیر کارگرش را در اوایل دسامبر اخراج کرد. رسانه های غالبا محافظه کار سعودی از این وزیر به دلیل افزایش بی کاری انتقاد کردند . آمار بیکاری اعلام شده در عربستان ۱۲٪ است. این امار احتمالا کمتر از آمار واقعی است. رسانه ها رشد بیکاری را عاملی برای تضعیف چشم انداز سعودی ۲۰۳۰ خواندند. این چشم انداز در نظر دارد که وابستگی عربستان به درآمدهای نفتی را کاهش د هد .

توافق اوپک برای کاهش صادرات و سقف تولید یکی دیگر از شکست های آل سعود بود. سعودی ها در مقابل هر گونه کاهش صادرات بدون کاهش صادرات در ایران مقاومت میکردند. در نهایت در این اجلاس به این نتیحه رسیدند که ایر ان صادراتش را افزایش دهد و سعودی صادراتش را کاهش دهد. این تعییرات به وضوح بر افزایش قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت.

جنگ در یمن یکی از منابع هزینه کرد سعودی هاست. شهرهای مرزی سعودی هدف حمله موشکی قرار گرفته اند. هزینه های عربستان برای بازسازی هواژیماهای نظامی فرسوده و سیستم های تسلیحاتی محرمانه است اما در صورتی که این جنگ باز هم ادامه پیدا کند افزایش خواهد یافت. عربستان به جای اینکه بر اساس چشم انداز ۲۰۳۰ هزینه های دفاعی اش را کاهش دهد باید برای هزینه های بلند مدت این جنگ این مقدار را افزایش هم بدهد.

البته که یمنی ها باید هزینه های بیشتری بپرئتزند. بر اساس گزارش های سازمان ملل بیش از ۳ میلیون یمنی در این جنگ بی خانمان شده اند و نزدیک به ۲۰ میلیون به آب دسترسی ندارند و ۱۵ میلیون هم به غذای مناسب دسترسی ندارند.

سلمان در نشست شورای همکاری های خلیج فارس که هفته گذشته در بحرین برگذار شد شرکت کرد. در این نشست ترزا می نخست وزیر انگلیس مهمان افتخاری بود . عربستان سعودی در پی اتحاد هر چه بیشتر شورای همکاری هاست اما تنها بحرین این وضعیت را میپذیرد. رییس دوره ای شورای همکاری ها در حال حاضر پادشاه عمان است که بیش از هر کس مخالف اتحاد نزدیک شورای همکاری خلیج فارس است.

در خلال این نشست عربستانی ها ۱۵ ایرانی را به جرم جاسوسی به مرگ محکوم کردند. شورای همکاری خلیج فارس با ایرانی روبه روست که در بغداد و دمشق فضای خوبی به دست آورده و علیه دشمنانش در جنگ است. تهران در این نبرد با مسکو همکاری و همسویی داردو.

مصر یکی از بزرگترین موفقیت های عربستان در خلال بهار عربی بوده است. با کمک ریاض ارتش مصر دولت اخوان المسلمین را در هم شکست اما امروز قاهره در مورد سوریه از ریاض فاصله گرفته است. نگه داشتن ژنرال ها بر مسند قدرت در مصر برای آل سعود هزینه زیادی دارد.

روابط عربستان سعودی با دیگر متحد کلیدی اش یعنی پاکستان نیز در زمان سلمان رو به وخامت گذاشته است. پارلمان پاکستان علیه اعزام نیرو به یمن رای داد. به هر دلیلی اگر برجام در سال جاری سقوط کند عربستانی ها نیاز به بازسازی ارتباطشان با پاکستان دارند چرا که آنها نیاز به یک منبع قابل اعتماد برای به دست آوردن سلاح های هسته ایشان دارند. این در اولویت آل سعود قرار خواهد گرفت.

کنگره آمریکا مشتاقانه وتوی اوباما بر ماده عدالت علیه حامیان تروریسم را باطل کرد. این ماده به اقدامات قانونی علیه عربستان و مقامات این کشور را برای درگیری در حملات ۱۵ سال پیش به آمریکا مجاز میداند. این شکست متناوب لابی های عربستان در واشنگتن بود. دونالد ترامپ نیز از این ماده حمایت میکند.

ترامپ در آستانه ورود به کاخ سفید است. سعودی ها به ژنرال جیمز متیز خیلی امیدوارند. او چهره آشنایی برای سعودی هاست . این بازنشسته ارتش در رسانه های سعودی به سختگیری در قبال ایران و خبره بودن در امور خاورمیانه معروف است.

یکی از مشکلات بزرگ این صحنه پسر پادشاه عربستان و ولیعهد و وزیر دفاع او محمد بن سلمان است. جنگ یمن جنگ اوست همان طور که چشم انداز ۲۰۳۰ ابتکار عمل او بوده است. “آقای همه چیز” عزیز کرده پادشاه است. ممکن است شاهزاده از سال نا امید کننده ۲۰۱۶ جان سالم به در برده باشد اما چگونه میخواهد سرنوشت سال ۲۰۱۷ آل سعود را رقم بزند؟

منبع : انتخاب

نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو