ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

منیژه مؤذن
رونمایی لایحه پیشنهادی منع خشونت علیه زنان

رونمایی لایحه پیشنهادی منع خشونت علیه زنان
 منیژه مؤذن

روز سه شنبه ١٢ بهمن از لایحه پیشنهادی منع خشونت خانگی علیه زنان که توسط گروهی از وکلای دادگستری و فعالین مدنی تهیه شده با حضور فعالین سیاسی و مدنی در کانون وکلای دادگستری رونمایی شد.
در پنل اول این برنامه که با حضور مریم کیان ارثی،خلود علم،زهرا مینویی و شیما قوشه برگزار شد مریم کیان ارثی گفت: هیچ قانون مدونی در حوزه حمایت از بزه دیدگان خشونت خانگی وجود ندارد و اثبات آن به سختی ممکن است،آمار نشان میدهد که ۶۶ درصد زنان ایرانی در طول زندگی مشترک حداقل یکبار مورد خشونت خانگی قرار میگیرند.٧٠ درصد از آزارهای جنسی به آزار جنسی دختران اختصاص داشته که فقط ٢۵ درصد آنها توسط افرادی خارج از خانواده واقع شده اند.یعنی حدود ۵٠ درصد این خشونت توسط افراد خانواده اعمال شده است.
در ادامه خلود علم وکیل دادگستری و مشاور حقوقی کانون شهروندی در خصوص فصل نخست این لایحه که به تعاریف اختصاص دارد گفت:با مطالعه و بررسی قوانین بیش از ٢٠ کشور به این نتیجه رسیدیم که دامنه تعریف نوین خشونت با تعاریف کلاسیک آن بسیار متفاوت است. در زندگی روزمره و عرف‌های غیرمترقی اجتماعی با چهره‌های متفاوتی از خشونت روبه‌رو هستیم که ما را با چالش و جدل مواجه کرده است تا به‌سختی به تعریفی از خشونت برسیم. از طرفی اینکه دایره حمایت این لایحه چه کسانی را دربر بگیرد نیز از دیگر چالش‌های ما بود که در نهایت تصمیم بر این شد که این لایحه صرفا از زنان حمایت کند.
در ادامه زهرا مینویی وکیل دادگستری بیان کرد که:مبانی و رویکردهای ناظر بر این لایحه پیشگیرانه،حمایتی،ترمیمی و اقدام مثبت بوده است.تلاش کرده ایم تا رویکرد حمایتی ناظر بر ساختار سازی و نهاد سازی باشد و هدف آن حمایت از بزه دیده و توقف فوری خشونت باشد.”
وی در ادامه افزود”رویکرد ترمیمی به جای تمرکز بر مجازات بزه کار تلاش جمعی برای التیام بخشی بر آسیب دیده از طریق جبران خسارت را مد نظر داشته است”
شیما قوشه وکیل دادگستری و عضو کانون شهروندی زنان نیز در ادامه خاطرنشان کرد”«با توجه به رویکرد حمایتی این لایحه ما مواردی را پیش‌بینی کردیم که ویژگی‌های زیادی دارند؛ اما مهم‌ترین ویژگی این لایحه سرعت در رسیدگی است،با توجه به اینکه بخش زیادی از این جرایم در فضای خانه اتفاق می افتد اگر سرعت در رسیدگی نباشد وضعیت زندگی خانوادگی و فرزندان نامشخص و منجر به ادامه خشونت میشود.”
در ادامه برنامه که با حضور مهناز افشار هنرپیشه و مصطفی کواکبیان نماینده مجلس برگزار شد، مهناز افشار گفت: “وقتی در خانواده ای خشونت وجود دارد هیچ تضمینی برای تربیت سالم فرزند وجود ندارد،حضور مردان در این جمع نشان دهنده این است که ما به دنبال عدالت هستیم نه جنسیت.” وی در خاتمه افزود”اختلاف نظرها را میتوان برای رسیدن به نتیجه ای درست و منطقی به نفع همه تعدیل کرد”
مصطفی کواکبیان نماینده مجلس نیز بیان کرد:”در زمینه مسائل زنان باید فرهنگ سازی صورت بگیرد”
وی پیشنهاد داد که” هیئتی از وکلا و فعالین مدنی به رایزنی با مجلس بپردازند”کواکبیان همچنین از ایجاد یک تشکل در زمینه مسائل زنان سخن گفت و قول پیگیری و حمایت در رابطه با لایحه مذکور را داد.
در پنل دوم برنامه که با حضور لیلی ارشد مددکار و فعال اجتماعی،مرضیه ابراهیمی جامعه شناس و وحید مشکانی دکترای حقوق جزا برگزار شد لیلی ارشد فعال اجتماعی گفت:”ما به شدت نیازمند قوانین حمایتی هستیم،حمایتهای اجتماعی در قوانین بسیار کم دیده میشود.زنی که مورد خشونت واقع میشود به مراجع قانونی مراجعه نمیکند زیرا این تجربه را دارد که اگر مراجعه بکند هم اتفاقی نمی افتد.”
مرضیه ابراهیمی دکترای جامعه شناسی نیز خاطر نشان کرد:”این لایحه تایید میکند که خشونت خانگی نیازمند تغییر و اقدام است.وضعیت اجتماعی ما از لحاظ خشونت خانگی نگران کننده است.به لحاظ فرهنگی خانواده مهمترین نهاد اجتماعی است پس باید از این نهاد مراقبت کنیم.”
وحید مشکانی دکترای حقوق جزا به عنوان آخرین سخنران برنامه گفت:”از اقسام خشونت خشونت خانگی بر علیه زنان روز به روز رو به توسعه و فراوانی است چرا که عرفها و نگاههای مستبدانه به جایگاه زن موجب میشود که وقوع خشونت بر علیه آنها موجه جلوه کند،سکوت و پذیرش زن موجب تداوم خشونت میشود و کوچک انگاری دست اندرکاران نظام عدالت کیفری موجب فراوانی این قسم از خشونت میشود.”

 

کانون شهروندی زنان

نظرات
بوشهر زی

زهازه!گزارش رسا وزیبا وسود رسانی بود.(بلیغ وفصیح ومفید:تا زبان عربی را نیز ، ارزش داده باشم)دو پیش نهادویک یادمان:هرگز در جمع واژه های عربی ،از _ ین سود نبرید!( فعّالان ، موءمنان ،محصّلان بسیار بهترند!)اگر این گزارش با چکیده ای در آغاز همرا بود ؛بسیار بیشت خوانده می شد!خانواده ی ارجمند کیان ارثی باید برای بوشهری ها آشنا باشد؟ نام خانوادگی “مینویی”نیز یادمانیست از زنده یاد “مجتبی مینویی”( در شناسنامه ، مینوی!که او خودمینوییبرزبان می آورد! بزرگا مردا که اوبود! خاک بر او خوش باد. بهروز وبه روز باشید!

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو