ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

روزنامه نگاری دغدغه ای شیرین است

زهره عرب: روزنامه نگاری و کار خبری نه برای من بلکه برای تمام خبرنگاران این دیار و روزنامه نگاران دغدغه مند و شرافتمند دنیا یک نوع مسئولیت پذیری و عشق و امید به بهبود اوضاع جهان اطراف است. یک انتخاب هوشمندانه و کم نظیر که البته اجبار را در آن راهی نیست. این حرفه به بینش و منش انسان کمک می کند و همچنان که تو را بالا می برد چیزهایی را به تو می دهد و چیزهایی را نیز از تو می گیرد، در حقیقت یک نوع پالایش روح است.

روزنامه نگاری دغدغه ای شیرین است
زهره عرب

۱) وضعیت روزنامه نگاری بوشهر را چگونه می بینید؟ نقاط قوت و ضعف روزنامه نگاری در بوشهر چیست؟
در بوشهر به دلیل خصوصیات اخلاقی مردم و خونگرمی و نجابت ذاتی آنان بیان برخی مسائل و یا روشنگری ها کار سختی است. همچنین برخی محدودیت ها نیز باعث شده آنطور که باید به مسائل و مشکلات پرداخته نشود اما اخیرا با تلاش خبرنگاران و فعالان حوزه رسانه شاهد پیشرفت در فضای رسانه ای استان و بهبود این وضعیت هستیم.
از جمله نقاط ضعف روزنامه نگاری در استان ما نبود آموزش ها و یا سیستم یکپارچه و هماهنگ در این عرصه است، مثل انجمن ها و یا باشگاه های خبری برای کمک به رشد خبرنگاران و پرورش استعدادهای موجود. اما نقاط قوت زیادی هم وجود دارد، وجود افراد باسابقه و مجرب در امر خبرنگاری و روزنامه نگاری در کنار جوانان و تازه واردان این عرصه که هم امیدبخش و انگیزه ساز است و هم سبب انتقال تجربه و یادگیری از این بزرگان و پیشکسوتان می شود. نقطه قوت دیگر وجود خانه مطبوعات استان است که خوشبختانه دغدغه آموزش و ارتقاء توانایی های خبرنگاران را داشته و در راستای این هدف والا اقدامات خوبی انجام داده است.

 

۲) کار خبرنگاران بوشهر را چگونه می بینید؟ آیا استقلال خبرنگاران در برابر سردبیران و مدیران مسئول وجود دارد؟
امروز نسل جوان خبرنگار در کنار نسل های قبلی کار می کند و تلاش دارد خود را بالا بکشد. تعامل خوبی بین نسل ها برقرار است و این ارتباط دوسویه و انتقال تجربه ها زمینه رشد خبرنگاران را ایجاد کرده است. خوشبختانه وجود سمن ها و فعالیت آنها و همچنین دغدغه مندی و مطالبه گری فعالان مدنی، اجتماعی، سیاسی و محیط زیست نیز در کنار خبرنگاران و رسانه ها به رشد روزنامه نگاران کمک کرده است.
با توجه به اینکه در کادر دفتری خبرنگار زیرمجموعه سردبیر است و به نوعی این دو مکمل کار یکدیگر هستند، نقش مشورتی و نظارتی سردبیر غیرقابل انکار است. کما اینکه اگر نظارت و کمک فکری سردبیر و سایر اعضای هیئت تحریریه نباشد خبرنگار نمی تواند به آسانی کار خود را انجام دهد. اما بحث استقلال فکری جدا از این موضوع است، همانطور که گاها می بینیم برخی از خبرنگاران در راستای اهداف و خط مشی مدیر مسئول و رسانه متبوع خود قلم می زنند که این امر نیز به نوعی غیر قابل اجتناب است، چون قبول کار در یک سازمان و یا یک نهاد برای یک فرد به نوعی پذیرش سیاست ها و اهداف و قوانین آن مجموعه می باشد. ولی جهت دادن به فکر و قلم خبرنگار توسط دیگری -ولو سردبیر یا مدیرمسئول- کاری اخلاقی نیست و این تاثیرپذیری و عدم استقلال فکری از روزنامه نگاری حرفه ای به دور است.

۳) نشریات و سایت های بوشهر چقدر مستقل و آزاد کار می کنند؟
استقلال رسانه بستگی به منابع مالی و یا حمایت های موجود دارد. با توجه به اینکه اکثر رسانه ها از طریق مدیرمسئولان اداره می شوند و تامین هزینه ها نیز توسط مدیر مالی و از طریق پذیرش آگهی است میتوان گفت آزادی لازم وجود دارد، هر چند این موضوع قابل تعمیم به تمام رسانه های استان نیست.

 

۴) اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری در بوشهر چه جایگاهی دارد؟ کادو گرفتن روزنامه نگاران وجه مثبتی دارد یا خیر؟
متاسفانه گاهی و توسط برخی از رسانه ها اخلاق حرفه ای رعایت نمی شود. توهین ها و یا نشر مطالب بدون منبع، نشر شایعات و یا وجود برخی عداوت ها و پیاده کردن این دشمنی های شخصی و آشکار کردن آن در قالب یادداشت و خبر و نشر آن که ناشی از شرایط و اوضاع حاکم بر جامعه است. اینگونه موارد تا حدی قابل اجتناب نیست و در دیگر نقاط نیز شاهد چنین مواردی هستیم. البته افکار عمومی طی چند سال اخیر رشد خوبی داشته است، سواد رسانه ای مردم و جامعه بالا رفته و نکته مهم اینکه جامعه امروز را نمیتوان فریب داد. برخی جریانات و رسانه ها و یا افراد کاملا شناخته شده و اقبال خود را از دست داده اند، افکار عمومی هرگز اینگونه فعالیت های غیرحرفه ای را نمی پذیرد. با این وجود هنوز هم هستند کسانی که عاشقانه قلم می زنند و حاضر نیستند دغدغه های مردم را به هیچ چیز دیگری عاریه دهند. نمی خواهند مدیون خود و خدای خود یا جامعه خود باشند و نمی گذارند چیزی یا کسی قلمشان را از حرکت وادارد. حضور این افراد و فعالیت توام با اخلاق حرفه ای آنان قابل ستایش و تحسین است. روزنامه نگاری و خبرنگاری نه برای من بلکه برای تمام خبرنگاران این دیار و روزنامه نگاران دغدغه مند و شرافت مند دنیا یک نوع مسئولیت پذیری و عشق و امید به بهبود اوضاع جهان اطراف است. یک انتخاب هوشمندانه و کم نظیر که البته اجبار را در آن راهی نیست. این حرفه به بینش و منش آدم کمک می کند و همچنان که تو را بالا می برد چیزهایی را به تو می دهد و چیزهایی را نیز از تو می گیرد، در حقیقت یک نوع پالایش روح است. لمس دردها و مشکلات مردم و تلاش برای رفع مشکل و یا کاهش این دردها خود افتخاری است بر گرده خبرنگاران که رضایت درونی و احساس ادای دین به جامعه پاداش قبول این مسئولیت است.
در محیط رسمی و کاری گرفتن هدیه رسم نیست و عرف جامعه این را نمی پذیرد. این موضوع به تنهایی اگر باعث انحراف قلم ها نشود منفی و سیاه نیست، اما میتوان با حذف و یا جایگزین کردن آن برخی شائبه های موجود را نیز از بین برد.

۵) به عنوان یک خبرنگار اگر سردبیر یا مدیرمسئول از انتشار خبر شما جلوگیری کرد چه واکنشی نشان می دهید؟ در صورتی که در این زمینه تجربه یا خاطره ای دارید لطفا ذکر کنید؟
اولین واکنش هر خبرنگار به این موضوع پرسش از دلیل این کار است. البته که تجربه و جهان بینی سردبیر از خبرنگار بیشتر است و با توجه به سواد و سابقه کاری خود در نشر مطالب اصولی را در نظر می گیرد که ممکن است از چشم خبرنگار دور مانده و منطقی و قابل توجیه باشند.
به نظر من همفکری و تذکر اشتباهات و یا گرفتن ایراد کار خبرنگار به نفع خود اوست، چه این کار از طرف سردبیر یا مدیرمسئول صورت بگیرد چه بقیه همکاران او در رسانه یا حتی از طرف مخاطبین، چون این موجب رشد خبرنگار و بهبود کار او می شود. به هر صورت برخی خطاها و اشتباهات قابل اغماض است اما همین خطاها هم اگر پیشگیری و اصلاح شود بهتر است، چون مخاطب حق دارد مطلبی را بخواند که کاملا اصولی، صحیح و معتبر باشد.
در مدتی که کار رسانه ای انجام می دهم تجربه های زیادی را به دست آورده ام، و در این مسیر بیش از پیش به اهمیت استقلال و آزادی بیان پی بردم. اینکه من بتوانم آزادانه حرفم را بزنم و رسانه من بتواند آن را بدون محدودیت منتشر کند یک نوع احساس خوب از پیشرفت و دموکراسی است. خوشبختانه وجود رابطه حسنه بین همکارانم در مجموعه ای که در آن کار می کنم باعث شده این قبیل مشکلات پیش نیاید و الحمدلله سردبیر-مدیرمسئول به جای ایجاد محیط خشک و دیکتاتوری یک محیط گرم و دوستانه ایجاد کرده اند و ما در کنار هم با همدلی و با حفظ استقلال فردی در جهت رشد رسانه کار می کنیم.

۶. عملکرد سردبیران نشریات و سایت های خبری را چگونه ارزیابی می کنید؟
ارزیابی عملکرد سردبیران نشریات کار آسانی نیست، چون فضای رقابتی و نسبتا خوبی برقرار است. هر رسانه برحسب سابقه و پیشینه خود در مسیر تعریف شده گام برمی دارد. سایت های خبری استان نیز علی رغم محدودیت ها و کمبودهای موجود در تلاش هستند تا جایگاه خود را در میان جامعه و در فضای رسانه محکم کرده و اثربخشی خود را بالا ببرند. وجود این رقابت و تلاش گسترده صرف نظر از برخی اشکالات ناشی از بی تجربگی و کمبود نیروی متخصص جای امیدواری دارد.

 

۷. به لحاظ بنیه مالی وضعیت روزنامه نگاری و سایت ها چگونه است؟ راهکار شما جهت تقویت بنیه مالی و استقلال روزنامه نگاری چیست؟
البته روزنامه نگاری و خبرنگاری دو مقوله جدا است. رسانه هایی که صرفا دارای سایت هستند به طبع هزینه و کار کمتری را می طلبند، اما رسانه هایی که هم دارای سایت خبری هستند و هم چاپ نشریه دارند با توجه به افزایش بار کاری و نیروی موردنیاز خود هزینه های بسیار بالایی را دربرمی گیرند.
چون کار روزنامه و روزنامه نگاری مسئولیتی برای مردم و با مردم است پشتوانه مردمی می تواند راهگشا باشد. در حال حاضر تنها راه حفظ استقلال حمایت مردمی و سعی در تقویت بنیه مالی از طریق عوامل درون سازمانی هر رسانه است. اما جلب حمایت شرکت ها و ادارات و همچنین صنایعی که در استان ما وجود دارد از رسانه های استانی می تواند راه دیگری برای برون رفت از اوضاع نابسامان اقتصادی نشریات باشد.

۸. تعدد و افزایش کمی سایت ها و نشریات کاغذی بوشهر را چگونه تحلیل می کنید؟
نسبت به جمعیت استان و ظرفیت های موجود بد نیست. البته تنها چاپ نشریه و یا نشر اخبار در سایت کافی نیست، بلکه باید کیفیت کار نیز در نظر گرفته شود. در حال حاضر پایگاه های خبری زیادی در سطح استان در حال فعالیت هستند اما تعداد اندکی از آنها فعالیت مستمر و چشمگیر دارند و تنها برخی از سایت ها و رسانه های مکتوب دارای قدرت اثرگذاری و اقبال عمومی هستند و این به برخی عوامل نظیر کیفیت و اعتبار مطالب و خروجی رسانه ها برمی گردد.

۹. راههای تقویت روزنامه نگاری و اطلاع رسانی بوشهر به پیشنهاد شما چیست؟
امروزه جای خلاقیت و نوآوری در عرصه کار خبری خالی است. برای تقویت این مهم باید بسیاری از عوامل در جامعه بالاخص جامعه خبری تقویت بشود. از جمله ارتقاء فرهنگ کتابخوانی، استفاده از تجربه های دیگران، تقویت سواد رسانه ای اقشار مختلف جامعه، حضور در مجامع فرهنگی، تلاش برای جذب مخاطب از طریق بالا بردن کیفیت مطالب و بهره گیری از امکانات آموزشی در زمینه روزنامه نگاری، که این موارد می تواند تا حد زیادی به رشد روزنامه نگاری در استان کمک کند.

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو