ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

رای دادن یک وظیفه مدنی است.


الهام بهروزی/ روزنامه نگار
اگرچه ۹ماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی فاصله داریم، اما زمزمه های فعالیت برخی چهره های سیاسی و حتا اعلام حضور بعضی از آنان دیده و شنیده می شود . با توجه به سرخوردگی مردم از عملکرد مجلس امید و ریاست جمهوری حسن روحانی این انتخابات به آزمون سختی برای گفتمان رسمی و جریان اصلاحات بدل شده است.

۱. آیا در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی شرکت خواهید کرد؟ دلیل خود را برای شرکت یا عدم شرکت شرح دهید.

رای دادن یکی از وظایف مدنی ماست؛ از این رو همیشه رای داده‌ام. چون هیچ‌وقت سرنوشت خودم و جامعه برایم بی‌اهمیت نبوده و نیازی ندیده‌ام که با صندوق رای قهر کنم؛ حتی زمانی که رای من در اقلیت بوده است‌ باز مصمم در مقابل سرنوشت خودم و جامعه‌ احساس مسوولیت کرده‌ و پای صندوق رای حاضر شده‌ام.

۲. میزان مشارکت عمومی در انتخابات اسفندماه را چگونه ارزیابی می کنید؟ تفاوت انتخابات پیش رو با دوره های قبل چیست؟

پیش‌بینی می‌کنم استقبال خوب باشد؛ چون الحمدلله در دوره پیش ثابت شد به کمک هنر موسیقی می‌توان انتخابات را صرفا هیجان‌اگیز و آمیخته به شعارهای رنگارنگ کرد. از این‌رو نامزدها موفق شدند با شعارهای تو خالی و… مردم را هیجان‌زده ترغیب به رای دادن کنند؛ روندی کلیشه‌ای و به‌دور از شعور انتخاباتی که از سوی بسیاری از نامزدها باب شده و همچنان ادامه دارد… از این رو تصور نمی‌کنم انتخابات پیش‌رو چندان تفاوتی با انتخابات پیشین داشته باشد!

۳. آینده اصلاحات را در انتخابات پیش رو چگونه می بینید؟ و پیشنهادتان به جبهه اصلاحات برای این انتخابات چیست؟

با توجه به تجربه زیسته و مشاهده برخی از تصمیم‌گیری‌های اشتباه جریان اصلاح‌طلبی، باید اعتراف کنم که اگر این جریان به همین منوال پیش برود نمی‌تواند آینده خوش‌بینانه‌ای برای آن متصور شد؛ من فکر می‌کنم جبهه اصلاحات در استان ابتدا باید یک خانه‌تکانی اساسی در هسته مرکزی خودش انجام دهد و افرادی که بارها منافع شخصی خود را بر منافع گروهی ترجیح داده‌اند و وارد بازی‌های رذل و سودجویانه پشت پرده شده‌اند، از هسته مرکزی حذف و در عوض نیروهای اندیشمند، دغدغه‌مند، باسواد، مستقل، بااراده و اخلاق‌مدار و البته جوان جایگزین شوند؛ مساله‌ای که خلأ آن امروز به‌وضوح در بدنه اصلاحات احساس می‌شود. پیشنهادم به جبهه اصلاحات این است که برای انتخابات پیش رو تلاش کنند به‌دور از هر گونه سهم‌خواهی و باندبازی نیروهای جوان، مستعد و متعهد را به‌صورت مستقل حمایت کنند تا بتوان این جریان را از سیر نزولی که در پیش گرفته نجات داد.

۴. انتخابات در بوشهر را چگونه ارزیابی می کنید؟نمایندگان کنونی استان، توانِ بسیجِ پایگاه رای خود را دارند یا بخاطر افول محبوبیت و نوع عملکرد به مشکل بر میخورند؟ شانس حضور مجددکدام نماینده را بیشترمیدانید؟

انتخابات در بوشهر مثل همیشه با توجه به ساختار اجتماعی که دارد، با استقبال روبه‌رو می‌شود؛ اما اینکه نمایندگان فعلی بتوانند پایگاه رای خود را حفظ کنند، پاسخ روشن است، چون نمایندگان فعلی در این دوره با تصمیمات عمدتا شخصی و بدون پشتوانه هرگز به اعتماد مردم وفادار نبودند؛ گواه این ادعا درجا زدن استان در بسیار از عرصه‌هاست و به‌صراحت می‌گویم ما در بیشتر حوزه‌ها سیر رشدمان یا نزولی یا در حد صفر بوده. بنابراین گمان نمی‌کنم مردم دوباره بخواهند به این نمایندگان اعتماد کنند؛ چون این نمایندگان در این دوره نقشه‌راه مشخص و طرح شاخصی نداشتند و تاثیرگذار ظاهر نشدند. نماینده مردم بودن پرستیژ دارد اما ما این پرستیژ را در هیچ‌کدام شاهد نبودیم؛ آن جسارت و مطالبه‌گری را لازمه یک نماینده است در هیچ‌کدام شاهد نبودیم. متاسفانه اصراری که برخی از این بزرگواران در عملی شدن مطالبات شخصی و افراد پیرامونی خود داشتند اگر در خصوص تحقق مطالبات مهم استان داشتند، الان در وضعیتی این‌چنینی گرفتار نمی‌شدیم. از این‌رو تصور می‌کنم در دوره بعد طبیعتا هیچ کدام برازنده راهیابی به مجلس نباشند.

۵. نقش مسائل قومی را در بوشهر چگونه ارزیابی می کنید؟ بر حسب تجارب قبلی انتخابات در بوشهر را بیشتر تحت تاثیر مسائل قومی می دانید یا سیاسی؟ در این دوره چطور؟

استان بوشهر به‌دلیل بافت اجتماعی که دارد، بدون شک مسائل قومی همچنان در این خطه بر تصمیم‌گیری‌ها تاثیر شگرفی دارد. در دوره‌های قبل به‌استثنای یکی دو مورد، بیشتر انتخابات بر حسب مسائل قومی و عشیره‌ای بود تا انتخابی سیاسی و آگاهانه؛ البته دوره قبل انتخابات مجلس در شهر بوشهر بر پایه مسائل سیاسی صورت گرفت که متاسفانه انتخابی مایوسانه از آب درآمد. انتخابات پیش‌روهم بدون شک همچنان تحت تاثیر مسائل قومی صورت خواهد گرفت، هرچند بینش سیاسی تا حدودی در مرکز استان حاصل شده است ولی در پاره‌ای از شهرستان‌ها مسائل قومی همچنان بر انتخاب سیاسی می‌چربد.

۶. پیروز انتخابات را کدام جریان می دانید؟ آیا یک مجلس جوان انقلابی و آتش به اختیار صحنه سیاسی کشور راتغییر می دهد؟

برای پیش‌بینی هنوز زود است چون نامزدهای انتخابات هنوز قطعی معرفی نشده‌اند. بدون شک چنین مجلسی می‌تواند تحول‌آفرین ظاهر شود.

نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو