ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

راهنمای چینی قرنطینه


۴ هفته‌ای از آن روز می‌گذرد که با اعلام خبر ابتلای دو شهروند در قم به ویروس کرونا، بحث درباره ضرورت، لزوم و اثربخشی اعمال قرنطینه در شهر قم در میان کارشناسان و مردم آغاز شد. مدام به دامنه این بحث و منازعات موافقان و مخالفان آن افزوده شد.

در هفته گذشته منازعات در باب قرنطینه شهرهای به شدت درگیر در بیان مقاماتی چون شهردار و رئیس شورای شهر تهران، و حتی رئیس جمهور به وضوح پاسخ‌هایی یافت. علی‌رغم سخنان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از تمهید اقداماتی برای خلوت شدن خیابان‌ها در طول این هفته، نه جزئیاتی از این تصمیم اعلام شد و نه تغییر مشهودی در این زمینه رویت شد. حالا دیگر سخن از ضرورت معطل مانده قرنطینه یک شهر نیست. کل کشور نیازمند اتخاذ رویه‌ای واحد برای مدیریت بحران همه‌گیر کرونا است.

حالا دیگر سخن از ضرورت معطل مانده قرنطینه یک شهر نیست. کل کشور نیازمند اتخاذ رویه‌ای واحد برای مدیریت بحران همه‌گیر کرونا است

این در حالی است که واکنش چین به شیوع بیماری و اعمال محدودیت‌های گسترده در تردد و قرنطینه جمعیتی حدود ۶۰ میلیون نفری مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است. یک پژوهش در مجله ساینس نشان می‌دهد که محدودیت‌های مسافرتی توانسته تاثیر قابل توجهی در کاهش گسترش ویروس داشته باشد و کشورهایی که به سرعت به حذف ترددهای خود با چین اقدام کرده‌اند، توانسته-اند سطح درگیری خود را با ویروس به حداقل برسانند. چین چطور این کار را کرد؟ اول ببینیم قرنطینه برای چینی‌ها یعنی چه؟

قرطینه چیست؟ کاربرد زور در فاصله‌گیری اجتماعی
قرنطینه به مدت زمان و عمل جدا کردن فرد یا افراد برای کنترل و قطع سرایت بیماری‌های واگیردار اطلاق می شود. قرنطینه دارای ۴ سطح است:

۱- در سطح اول، فرد بیمار در درمانگاه یا در منزل ایزوله می‌شود تا با قطع تماس او با دیگران، زنجیره انتقال قطع شود.

۲- در سطح دوم، افراد مرتبط با شخص بیمار در محیطی خود را قرنطینه می‌کنند تا مشخص شود آیا دچار بیماری شده‌اند یا خیر.

۳- سطح سوم زمانی است که زنجیره انتقال ویروس بیش از چند حلقه حرکت کرده و دیگر مبتلایان یا افراد مشکوک قابل ردیابی نیستند، اما مشخص است که تعداد زیادی فرد بیمار در شهر زندگی می‌کنند، بنابراین چون شناسایی آنها دشوار است امکان اجرای سطوح دوگانه فوق وجود ندارد.

در واکنش به این سطح، فاصله‌گیری اجتماعی در دستور کار قرار می گیرد. منظور از فاصله‌گیری اجتماعی کاهش حداکثری تماس‌‌های بین فردی از طریق اقدامات داوطلبانه است: توصیه به دست ندادن و و روبوسی نکردن، لغو تجمعات عمومی، دعوت به خودداری از شرکت در مجامع و اماکن عمومی، تبلیغ دورکاری و از این قبیل.

۴. سطح چهارم آن چیزی است که در فارسی ما آن را با نام قرنطینه می‌شناسیم، یعنی بر تردد افراد در شهرها و مجامع محدودیت‌های قانونی اعمال می‌شود، ترددهای مجاز احصا و طبق فرایندهایی قابل انجام هستند. مشاغل خدمات‌رسان ضروری فعالند، اما ترددها توسط قوای انتظامی کنترل می‌شوند و عدم تبعیت از مقررات تردد، منجر به جریمه یا برخورد انتظامی خواهد شد. این شرایط وقتی توصیه می‌شود که خطر بروز یک فاجعه انسانی از حیث شمار بیماران و مبتلایان، عدم تکافوی امکانات درمانی و در نتیجه افزایش نرخ مرگ‌و‌میر در میان باشد.

با شیوع بیماری در سطح گسترده در کشورها، ۴ اقدام اساسی برای کنترل دامنه شیوع در دستور کار دولت‌ها قرار گرفته است:

۱. تعطیلی مدارس

۲. محدودیت تردد

۳. محدودیت اجتماعات گسترده و انبوه

۴. قرنطینه خانگی

چین چه کرد؟
گزارش سازمان بهداشت جهانی از عملکرد دولت چین در مهار ویروس بیان می‌کند که یک شاخص ساده، تعیین‌کننده‌ی میزان درگیر شدن مردم و شیوع بیماری در یک محدوده جغرافیایی می‌شود: این که مردم چقدر، در چه تراکمی و در چه مدت زمانی با هم در ارتباط قرار می‌گیرند. این میزان، تابع فاکتورهایی چون تراکم جمعیت و ارتباطات میان گروه‌های سنی مختلف است. به علاوه باید در نظر داشت که در کشورهای مختلف دو رویکرد در دستور کار قرار گرفته است: به عنوان مثال کره جنوبی اقدامات گسترده‌ای در جهت شناسایی بیماران و مبتلایان با انجام آزمایش‌های وسیع انجام داده است، اما در ایران آمار موجود بر پایه مراجعات تهیه می‌شود. به علاوه در تحلیل تغییرات نمودار رشد بیماری باید در نظر داشت که در مواردی جهش ناگهانی شمار مبتلایان ناشی از افزایش امکانات آزمایشگاهی است و گاهی تثبیت نرخ ابتلا یا کاهش آن به دلیل توقف یا کاهش تعداد آزمایش است.

در هر حال همه اقداماتی که تا کنون برای کنترل این بیماری در دسترس است بر پایه یک هدف طراحی می‌شود: ممانعت از هجوم بیماران به مراکز درمانی و اختلال در عملکرد نظام سلامت که نهایتا منجر به افزایش شمار تلفات خواهد شد. نمونه خوبی از این موضوع ناحیه لومباردی در ایتالیاست. این منطقه مرفه‌نشین که دارای امکانات بسیار مطلوب از حیث منابع انسانی و تجهیزات پزشکی است، فقط به دلیل افزایش ناگهانی مراجعه بیماران در مداوای بیماران و کنترل نرخ مرگ‌و‌میر، زمین‌گیر شد.

واکنش چین به شیوع بیماری و اعمال محدودیت‌های گسترده در تردد و قرنطینه جمعیتی حدود ۶۰ میلیون نفری مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است

روش چین در اعمال قرنطینه سختگیرانه با ضمانت‌های اجرایی لازم، به روایت آمارها توانسته هجوم مردم به مراکز درمانی را کنترل کند و به عبارت دیگر مراجعه و نرخ ابتلا را متناسب با امکانات درمانی مدیریت کند. در واقع چین بزرگترین قرنطینه تاریخ بشر را با موفقیت اجرا کرده است: ۱۳شهر با ۶۰ میلیون جمعیت برای مدتی بیش از یک ماه در قرنطینه قرار گرفتند. زندگی اجتماعی تعطیل شد، مراسم سال نوی چینی به طور کامل لغو شد و محدودیت تردد در شهرها به کمک نیروهای انتظامی مسئول در شهرها انجام شد. اقداماتی که به روایت سازمان بهداشت جهانی در کنترل بیماری بسیار موثر بوده است.

اقدامات پیشگیری و کنترلی در مقابل بیماری در چین در ۳ فاز اجرا شد. دو رویداد حد تمایز این سه فاز بود.

در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰ (۳۰ دی‌ماه) دولت چین اعلام کرد که رهیافت خود را در مواجهه با این بیماری، از (فاز اول) کنترل اولیه به (فاز دوم) اتخاذ سیاست‌ها و اقدامات کنترلی گسترده و متعدد تغییر داده است. در ۸ فوریه ۲۰۲۰ (۱۹ بهمن) اعلام کرد که اقدامات کنترلی برای مهار اپیدمی کرونا وارد مرحله تازه‌ای (فاز سوم) از کنترل و پیشگیری همزمان شده‌‌است تا بتوان زمینه‌های لازم برای بازگشت وضعیت عادی را فراهم کرد.

در فاز اول استراتژی اصلی بر جلوگیری از صدور بیماری به بقیه استان‌ها و کنترل پراکندگی جغرافیایی بیماری بود. برای تحقق این هدف نهادهای مختلف با هم همکاری می‌کردند تا تماس حداکثری مردم را کاهش دهند. پروتکل‌های تشخیص، درمان و نظارت تنظیم شد، ممانمعت از تماس‌های نزدیک در سطح جامعه اعمال شد، کیت‌های تشخیصی ارتقا یافتند.

در فاز دوم،که عمده اقدامات اثربخش چین در این فاز محقق شد، استراتژی اصلی بر کاهش شدت اپیدمی و پایین آوردن تعداد مبتلایان جدید در مناطق درگیر بود. هدف اصلی اقدامات در ووهان کاهش تعداد مرگ‌و‌میر، درمان بیماران و جلوگیری از شیوع بیشتر و در سایر استان‌ها جلوگیری از ورود بیماری و اعمال ممنوعیت تماس و اقدامات محدود کننده تردد بود. در ۲۰ ژانویه کنترل دمای بدن و تکمیل اظهارنامه سلامت برای افراد ضروری شد و محدودیت‌های تردد اعمال شد. افراد موظف به ثبت روزانه دمای دن در اپلیکیشن شدند. از طریق جی پی اس امکمان بررسی ترددهای افراد ایجاد شد.

از ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) ممنوعیت تردد تشدید شد. پروتکل‌های تشخیص و درمان بازبینی شد، شرایط ایزوله مبتلایان تشدید شد.

اقدامات حداکثری دولت چین در این مرحله عبارت بود از: جلوگیری حداکثری از تماس‌های بین فردی، شناسایی همه افراد مبتلا و درمان آنها و انجام تماس‌های ضروری تحت پروتکل‌های پزشکی. کنترل رفت و آمدها توسط مقامات انتظامی محلی، کاهش ظرفیت حمل و نقل عمومی برای کاهش سفرها، لغو مراسم سال نو، لغو کلیه اجتماعات و اطلاع‌رسانی عمومی گسترده و منظم در مورد راه‌های پیشگیری از بیماری، ساماندهی تخصیص منابع داوریی و درمانی، احداث بیمارستان‌های جدید، تبدیل فضاهای قابل تغییر کاربری به بیمارستان‌های اضطراری و تامین منابع عظیم غذا و دارو برای کنترل بازار و تضمین حیات و چرخه اجتماعی حداقلی در منطقه.

• محموله‌های غذایی عظیم وارد شهر شد، ماشین‌ها در ورودی شهرها ضدعفونی و دمای بدن رانندگان اخذ شد، به این ترتیب ابتدا تدابیر لازم برای ثبات اقتصادی بازار مایحتاج غذایی مردم اتخاذ و ذخایر دارویی نیز تامین شد.

• اپلیکیشن خریدآنلاین گروهی مواد غذایی توسعه یافت تا خرید مواد غذایی برای مردم تسهیل شود. (امکان خرید جمعی از ساکنین مجتمع‌ها)

• فروشگاه‌ها ملزم به اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی برای حفظ فاصله ایمنی بین افراد شدند.

• اقلام آموزشی در مورد پیشگیری از بیماری در فروشگاه‌ها تامین شد.

• توزیع غذا بین مردم (در موارد ضروری و برای امدادرسانی) توسط نیروهای داوطلب انجام گرفت.

• همه مردم موظف شدند دمای بدن خود را به یک سامانه هوشمند به صورت تلفنی یا با اپلیکیشن گزارش دهند. در صورت گزارش، دمای غیرطبیعی رصدشده و تیم پزشکی برای معاینه اعزام می شوند. فرد در صورت عدم همکاری با تیم پزشکی توسط مقامات انتظامی ملزم به همکاری می‌شود. افرادی که گزارش دمای بدن را ارسال نکنند یا خلاف واقع گزارش دهند مجازات می‌شوند. از هر خانواده تنها یک نفر در هر دو روز، برای انجام امور ضروری مجاز به تردد در شهر است. (باتشدید محدودیت‌ها این زمان به هفت روز افزایش یافت.) فردی که از خانه خارج می‌شود، باید دلایل موجه خروج و مقصد خود را اظهار کند، پس از خروج فرد، او توسط مقامات ضدعفونی شده و از او تست گرفته می‌شود.

• فروشگاه‌های خوارو بار به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعال هستند.

• داروخانه‌ها و مراکز درمانی فعال بودند.

• افراد به صورت دورکاری و آنلاین کار می‌کردند.

• در ادارات خدمات‌رسان، شیفت‌های کاری با رعایت پروتکل‌های خاص بیماری انجام می‌شود.

• خدمات درمان بیماری رایگان شد.

در فاز سوم استراتژی اصلی،‌ تمرکز بر کاهش خوشه‌های ابتلا بود که باعث کنترل کامل بیماری شد و تعادلی بین اقدامات پیشگیرانه و اقدمات کنترلی برقرار کرد. در استان هوبی، تمرکز بر مداوای بیماران و مختل کردن هر چه بیشتر چرخه انتقال ویروس و مداوای بیماران، و در استان‌های دیگر پیش‌گیری و کنترل هدف اقدامات دولت چین بود.

در این مرحله تکنولوژی‌های جدید مثل هوش مصنوعی و Big Data برای تقویت ردگیری مراودات بیمار و مدیریت جمعیت در معرض خطر مورد استفاده قرار گرفته است. سیاست‌های بیمه‌ای بازبینی و اصلاح شده است. در این فاز تاکید بر تشخیص به موقع موارد جدید و فراهم کردن درمان بالینی سریع قرار گرفت. اقداماتی برای آماده کردن بچه‌ها برای بازگشت به مدارس و جلوگیری از ایجاد موج دوم بیماری در دست اجراست. برنامه‌ریزی برای بازگشایی مشاغل در دوره های زمانی تدریجی انجام شده است. و نظام سلامت امکان از سرگیری تدریجی و هدفمند مشاغل عادی خود را فراهم کرده است.

چه درسی برای ما دارد؟
با گسترش بیماری در همه استان‌های کشور، نهادهای تصمیم‌گیرنده تلاش کردند با انتقال بار مسئولیت و عمل به دوش مردم، به عنوان نهاد توصیه‌گر عمل کنند و مردم را تشویق به ماندن در خانه کنند، اما وضعیت جاده‌های کشور در روزهای پایانی سال و همین‌طور خیابان‌ها و بازارها حکایت از این دارد که لااقل همه حاضر یا قادر به چنین سطحی از همکاری نیستند. ضمن این که این عده در امکان انتقال بیماری شمار قابل توجهی به چشم می‌آیند.

به نظر می‌رسد اعمال محدودیت‌های تردد به صورت ترویجی و ارشادی، به تنهایی کافی نخواهد بود و ضروری است تمهیداتی برای تبعیت افراد از این توصیه‌ها اندیشیده شود، همچنین محققان ایمپریال کالج با انتشار گزارشی که چند روز پیش در مورد مداخلات اجتماعی در کنترل بیماری کووید-۱۹ منتشر شد، به‌طور علمی ثابت کردند که اعمال محدودیت‌های تردد با کنترل ومدیریت نهادهای انتظامی (آنچه امروز در افواه به مسامحه قرنطینه خوانده می‌شود) بهترین نتیجه را در کنترل این بیماری به-دست آورده است. این تحقیق نشان می‌دهدکه اعمال سیاست‌های منع تردد می‌تواند نرخ بستری در تخت‌های مراقبت‌های ویژه در بیماران ‌کووید-۱۹‌را تا ۵۰ درصدکاهش دهد. این آمار زمانی اهمیت بیشتری خواهد یافت که در نظر بگیریم دکتر مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا، در مصاحبه‌ای زنده در صداو‌سیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد تقریبا ۵۰درصد موارد بستری شده در ICU فوت می‌کنند.

منبع : پنجره

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

حمید موذنی
ویروس کرونا بیش از همه‌ی اعضای بدن، به سراغ دست‌ها‌یمان رفته است. بیش از هرچیز رعایت روش‌های بهداشتی و علی‌الخصوص شستن‌دست‌ها ضرورت پیدا کرده است. حتی پیام‌های تبلیغاتی مربوط به دست هاست: «دست ها را بیست ثانیه و به صورتی دقیق بشوئید» فروید ظاهرن به دلیل انتقال ویروس از دست هااست که ترس ما بیش‌تر […]
آرشیو

مقالات

راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آرشیو