ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

پیشنهاد های آخر هفته…

سرویس فرهنگ و هنر جامعه، ستاره تناور: از این هفته سایت جامعه با پیشنهادهایی برای دیدن، شنیدن و خواندن در بخش پیشنهاد هفته، همراه مخاطبان خود می باشد. سریال، فیلم، موسیقی و کتاب… این هفته با پیشنهاد سردبیر جامعه همراه شما هستیم…حمید موذنی، نویسنده کتاب فوتبال و سینما،  یک فیلم بین حرفه ایست از او درباره دیدنی ها و شنیدنی های این هفته پرسیدیم…وی برای سریال وست ورلد را پیشنهاد داد، سریالی با تم فلسفی و بسیار دیدنی، دنیای غرب یا وست‌ورلد سریالی است که توسط جاناتان نولان و لیزا جوی برای شبکهٔ اچ‌بی‌او ساخته شده‌است….

پیشنهاد هفته 

حمید موذنی

images

پوستر وست ورلد محصول ۱۹۷۳۳  نوشته و ساختهٔ مایکل کرایتون، رمان‌نویس آمریکایی،  سریال کنونی براساس از آن است

سریال westworld فکر می کنم یک سورپرایز عالی باشد. یک مجموعه تلویزونی عالی و بی نقص.
این سریال جذاب رویکردی فلسفی به پرسش نیچه دارد که گفته بود خدا انسان را آفرید و{…}؟ در این فیلم اما این سوال برای انسان هزاره سوم مطرح می شود. انسانی که رسانه ها و یا صاحبان قدرت و سرگرمی ذهنیت و تفکر آنها را شکل می دهند. در وست ورلد ما با این سوال ذهنی روبرو می شویم که خط سیر زندگی ما میزبان ها هستند و مهمان ها هم تماشاگری بیش نیستند و یا اینکه آنها در نهایت همان میزبان ها هستند. میزبان های این سریال انسان های خلق شده ای در یک فضای وسترن هستند که افراد. پول دار با پرداخت هزینه به جهان زندگی انها وارد شده و تجربه هیجان انگیزی از سر می گذرانند.

فکر می کنم این سریال عمیق و مهیج و خوش ساخت با بازی آنتونی هاپکینز و مجموعه بازیگران در یک کار خرفه ای و با فیلمنامه ای واقعن خوب و دقیق توان تامل ما به جهان کنونی و فلسفه از کجا امده ام و دیگر سوالات در یک روایت جذاب بتواند حسابی ما را برسر کیف بیاورد.westworld2

naghd-s01e03-3

westworld-hbo-003-1280x720

موسیقی: پیشنهاد موسیقی من  رفتن به کنسرتهای ناظری و همایون شجریان است. اما اگر نتوا نستیم برویم. یا علاقه نداشتیم می توان در این  هوای خوب  به سفرهای کوتاه مدت استانی رفت و در ماشین به موسیقی رستاک و یا کار تازه منتشر شده استاد شجریان گوش داد یا می توانیم  به اهنگ های محبوب خودمان که انتخاب کرده ایم گوش بدهیم و به قلب طبیعت بزنیم.

فیلم سینمایی پیشنهاد من پسر شائول است. هرچند این فیلم  مربوط به سال گذشته است اما  فیلمی ست اسکار خارجی دریافت کرده و به صورت حیرت انگیزی سبعیت انسان و خوی ویرانگر و تاریک بشری را نشان می دهد. اگر جنایات طالبان و القاعده و به ویژه سفاکی داعش شما را حیرت زده کرده و به بهت برده با فیلم پسر شائول تز نزدیک سبعیت انسان در کوره های آدم سوزی آشویتس را مشاهده کنید.

download

اگر هم در دسترس  نبود. فیلم خوب لابستر( خرچنگ) را ببینید. لابستر نمایش خلاقانه ی نظام اجتماعی – سیاسی توتالیتاریسم( تمامیت خواهانه) را نمایش می دهد. اگر حوصله این فیلم های عمیق و تلخ را ندارید و می خواهید کمی شاد باشید. قسمت دوم فیلم سبنمایی کمدی همسایه ها رو ببینید و بخندید. از فیلم خارجی خوشتان نمی آید؟ خوب به سبنما بروید و هم یک کار فرهنگی کنید و هم بین فیلم های اکران شده یکی را ببینید.

52abaaa057b67c195802378b7d2b3309_xl

 

کتاب جستارهایی در باب عشق از الن دوباتن، کتاب بسیار جذاب و عمیقی است. این که یک کتاب فلسفی و روانکاوی ، جذاب هم باشد برمی گردد به خلاقیت و دانش دوباتن که به خوبی از پس این مهم بر آمده است. جستارهایی در باب عشق، به تاویل و تحلیل های متعددی از مقوله ی عشق می پردازد و روایت این مباحث هم به صورت یک رمان گیراست که به خوبی در تلفیقی خلاقانه ، مخاطب هم لذت می برد و هم با مسایل و تحلیل های جالبی آشنا می شود. زیبایی کار دو باتن در همین موضوع است که فلسفه خوانی را از امری نخبه گرا و ویژه مخاطبان خاص و علاقه مند به سطح جامعه و عامه ی مردم کشانده است.
فکر می کنم خواندن این کتاب در خلوت خانه، در گوشه ای از باغ و یا در ساحل ، اخر هفته ی خیلی خوبی را رقم می زند. بخوانید و لذت ببرید.

13256713_1105195656212072_1016740478_n

 

با سپاس از سردبیر…

پایان پیشنهادهای این هفته با قسمتی از جستارهایی در باب عشق …

الیاس کانتی می گوید: ” دیدن ورای آدم ها آسان است، ولی ما را به جایی نمی رساند.” به عبارت دیگر چه آسان و چه بی فایده در افراد عیب می یابیم. آیا وقتی عاشق می شویم بعضاً به این دلیل نیست که، حتی به بهای کوری خودمان در این فرایند و آن لحظه خواسته ایم، دیدن ورای آدم ها را نفی کنیم؟ اگر بدبینی و عشق دو گزینه متقابل باشند، آیا عاشق شدن ما به این دلیل نیست که می خواهیم از موضع ضعف بدبینی، نجات یابیم؟ آیا در هر ” عشق در نگاه اول” نوعی گزافه پردازی نسبت به خصوصیات معشوق وجود ندارد؟ نوعی گزافه پردازی که ما را از منفی نگری معمول مان منفک می کند و تمرکز و نیرویمان را معطوف کسی می کند که چنان باورش داریم که هرگز حتی خود را چنین باور نداشته ایم.

(صفحه ۲۰)

 

ببینید، گوش بدهید و بخوانید….

 

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو