ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

دوفوریت برخورد با خودسرها

خودسرها از رو نمی‌روند. همه‌جا هستند. از کنسرت و تئاتر گرفته تا سخنرانی مقام‌های مسئول. اصولگرا و اصلاح‌طلب هم ندارد. علی لاریجانی اصولگرا با مُهر و نعلین‌شان مواجه می‌شود و علی‌اکبر ناطق‌نوری با بطری آب یا علی مطهری که با پاره‌آجر و گوجه‌فرنگی به استقبالش رفتند.حالا مجلسی‌ها با علم به اینکه براساس برخی قوانین موجود هم می‌توان خودسرها را تنبیه کرد، طرح دوفوریتی آورده‌اند تا مجازات برهم‌زنندگان مراسم‌های رسمی بیش‌از‌پیش واضح و آشکار شود. این طرح تا اینجای کار بیش از ٣٠ امضا دارد و نام افرادی مانند محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید و علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس پای آن آمده است. برخی نمایندگان مجلس با تدوین یک طرح دوفوریتی به عنوان «تأمین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی» برای برهم‌زنندگان این‌گونه مراسم مجازاتی را تعیین کردند. در ماده‌واحده این طرح آمده «هر کسی با هر اقدامی اعم از طرح سؤال یا غیر آن در مراسم سخنرانی، اعم از مراسم رسمی یا مراسمی که عرفا بدون مجوز تشکیل می‌شود، موجب توقف یا جلب توجه به خود یا تشنج شود به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم می‌شود.
افراد در هر مقام و مسئولیتی که باشند و مانع برگزاری جلسه‌‏های موصوف شوند نیز شامل این حکم خواهند شد». همچنین «نیروی انتظامی موظف است فوری فرد یا افراد را بازداشت و تا تحویل به مقام‌های قضائی نگهداری کند».  همچنین بر‌اساس بند دیگر این طرح «مسئولان در هر مقام از اداری، اجرائی، نظامی، انتظامی، سیاسی و غیر آن باید امنیت جلسه‌های مذکور را تأمین و از هر اقدامی که موجب اخلال و توقف و تعطیل جلسه شود جلوگیری کنند و در صورت تعلل، حسب مورد به انفصال موقت یا دائم از خدمات دولتی محکوم می‌شوند». عبدالرضا هاشم‌زائی از نمایندگان اصلاح‌طلب حاضر در بهارستان، البته این طرح‌ها را بی‌نتیجه دانسته و تأکید دارد «به جای صرف زمان برای بررسی این‌طور طرح‌ها باید ریشه‌ها و سرمنشأ فعالیت خودسرها مشخص شده و با آنها برخورد شود».
سرمنشأ خودسرها مشخص است
او همچنین به «شرق» می‌گوید: «نه‌تنها نیروهای انتظامی که مراجع قضائی با این سرمنشأها آشنا بوده و باید روندی اتخاذ شود که اتاق فکر و حامیان اصلی این جریان‌ها شناسایی شوند. به‌ویژه پیشنهاد می‏دهد تا به جای قانون‌گذاری بیشتر در موضوع برخورد با خودسرها شورای تأمین به‌درستی با خودسرها برخورد کرده و مانع از رشد‌و‌نمو قارچ‌گونه آنها شود». عبدالکریم حسین‌زاده، نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس نیز که از امضاکنندگان این طرح به شمار آمده تأکید دارد که «طرح دوفوریتی برخورد با برهم‌زنندگان مراسم می‌تواند قیدی تأکیدی و پایانی بر آشوب‌‌هایی باشد که اقلیتی در کشور مرتکب شده و بسیاری افراد و نهادها را دلخور می‌کنند».  برهم‌زدن سخنرانی علی لاریجانی در قم، حمله به علی مطهری در شیراز، منع از سخنرانی او در مشهد، بازگرداندن الهه کولایی از فرودگاه شیراز و منع سخنرانی حجت‌الاسلام مازنی، در استان گلستان از نمونه‌های برخورد خودسرها با نمایندگان مجلس ایران است.
خودسرها به مراسم سالگرد امام )ره( هم رحم نمی‌کنند
الیاس حضرتی، از نمایندگان عضو فراکسیون امید به «شرق» می‌گوید: «کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند. می‌دانیم قوانین لازم و وافی برای برخورد با خودسرها داریم، اما اغلب با خودسرها برخورد نمی‌شود یا اگر می‌شود ما در جریان قرار نمی‌گیریم. به جز امسال هر ساله گروهی در مرقد امام(ره) توهین می‌کردند. این بی‌احترامی به دستاوردهای انقلاب و نظام است. چند دهه است اقلیتی خودسر دعوی هواداری از نظام و انقلاب را داشته و در اصل به انقلاب لطمه می‌زنند». به باور هاشم‌زائی «٣٠ سال پیش هم عده‌ای با برخورد اقلیتی در مراسم رسمی هر کار دلشان می‌خواست می‌کردند، حالا با گذشت چند دهه هنوز هم حاضرند؛ این یعنی با این گروه برخورد نشده و آنها کماکان در کشور جولان می‌دهند، در تهران کمتر و در برخی شهرها، از جمله مشهد و شیراز بیشتر». او که نزدیک به چهار دهه فعالیت سیاسی در جمهوری اسلامی در کارنامه دارد نیز به تجربه کاندیداتوری‌اش در ٣۵ سال گذشته برای حضور در انتخابات مجلس اشاره دارد و برخورد گروهی که آن روزها نیز به آن گروه فشار می‌گفتند. به گفته او «آنها کماکان مشغول آشوب‌زایی در کشورند».
همان‌‌هایی که تئاتر بر هم می‌زنند، سخنرانی بر هم می‌زنند
حسین‌زاده، نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس نیز به پیگیری نیروهای راست و چپ حاضر در مجلس درباره این طرح اشاره دارد و اینکه ماجرای رشد و نمو خودسرها در کشور بلای جان همه جریان‌های سیاسی شده و لازم است زمینه‌های برخورد قضائی و حقوقی با آنها صریح و مشخص شود.هاشم‌زائی همچنین به «شرق» گفته «این افرادی که سخنرانی‌ها را بر هم می‌زنند، همان‌‌هایی هستند که سراغ تئاتر و موسیقی می‌روند. همان‌‌هایی هستند که فکر می‌کنند کشور باید هر جور آنها فکر می‌کنند اداره شود. اینها اقلیتی هستند که در سایه عدم برخورد صحیح مسئولان در چند دهه گذشته رو به افزایش گذاشتند». الیاس حضرتی به ماجرای برهم‌خوردن سخنرانی علی مطهری در مشهد اشاره دارد و اینکه «حکم دادستان نشان داد‌ گاهی حتی نماینده‌بودن نیز دلیلی برای درامان‌بودن از برخی تصمیم‌های عجیب و غریب نیست. وگرنه بر‌اساس چه حکمی می‌توان یکباره جلوی سخنرانی یک نماینده را گرفت».
صدور حکم خودسرها در کمتر از یک ماه و بدون تشریفات
حسب طرح دوفوریتی پیشنهادی نمایندگان مجلس دهم «قوه قضائیه موظف است بدون تشریفات رسیدگی در کمتر از یک ماه حکم لازم را صادر و اعلام کند». علی مطهری، الهه کولایی، علی لاریجانی، ناطق‌نوری، فائزه هاشمی، سیدحسن خمینی و خیلی دیگر از چهره‌های سیاسی ایران از نوازش خودسرها به دور نبوده‌اند. هاشم‌زائی در ادامه به فیلم دشنام‌گویی برخی نیروهای خودسر به فائزه هاشمی اشاره دارد و اینکه نه‌تنها آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که فرزندان او نیز از تندروی برخی افراد مصون نماندند». علی مطهری پیش‌تر درباره خودسرها گفته بود «باید با هر نوع رفتار تند و افراطی برخورد جدی و عادلانه شود تا برخی افراطیون احساس حاشیه امن نداشته باشند». علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز که در مراسم ٢٢ بهمن چهار سال گذشته در حرم حضرت معصومه شرکت کرده بود، با برخورد عجیب برخی از حاضران مواجه شد. آن روز گروهی که ظاهرا پیش‌تر سازماندهی شده بودند (نزدیک به ٢٠ نفر) در حمایت از احمدی‌نژاد شعارهای تندی سر دادند و به سوی لاریجانی، کفش و مهر نماز پرتاب کردند. ایجاد اخلال در سخنرانی معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری در نماز جمعه (۳ دی ماه) یزد یکی از آخرین نمونه‌های تلاش‌ها برای برهم‌زدن سخنرانی‌هاست. حسینعلی امیری، معاون پارلمانی حسن روحانی، در سفر خود به استان یزد، از جمله در نماز جمعه این شهر به سخنرانی پرداخته بود که عده‌ای به قصد اخلال و برهم‌زدن و قطع سخنرانی او، اقدام به سردادن شعارهای تحریک‌آمیز کردند. طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس تا اینجای کار به امضای ٣۴ نماینده رسیده و با صلاحدید هیئت‌رئیسه در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

 

آمنه شیرافکن/شرق

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو