ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

درد مشترک حاصل پیوند اصلاح طلبان نیست

اصلاح‌طلبان پسا٩٢ ایران، دچار بی دغدغگی و کم دغدغگی شده‌اند. درد مشترک، دیگر حاصل پیوند اصلاح‌طلبان نیست و منافع مشترک در وضعیت جدید، چسب سیاسی بین آنها است

 

 

مریم خوئینی

اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ توانستند گوی رقابت را از رقیب دیرینه خود بربایند تجربه‌ای که در انتخابات سال ۹۴ نیز تکرار شد. در این میان اصلاح طلبان در گروه‌ها و شوراهای مختلف گرد هم جمع شدند تا بتوانند طعم شیرین پیروزی را بچشند. رویدادهای اخیر در این فاصله زمانی که به دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی مانده شرایط خاصی برای اصلاح طلبان به وجود آورده است. شرایطی که باعث شده فعالان سیاسی اصلاح‌طلب از ارتقا و بهبود عملکرد اصلاح طلبان سخن بگویند. یک عضو فراکسیون امید معتقد است که تجربه و عملکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس در سال ۹۴ باید ارتقا و بهبود پیدا کند و در انتخابات شوراهای سال آینده اجرا شود.
محمود صادقی شتاب‌زدگی و محدودیت در انتخاب نیروها را از ضعف‌های عملکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر مجلس دانست و تصریح کرد: عمده مشکل ما در انتخابات مجلس مساله ردصلاحیت‌ها بود که سبب شد در گزینش و انتخاب نیروها با مشکل روبه‌رو شویم. اکنون در انتخابات شوراها که محدودیت‌ها کمتر است فرصت داریم تا براساس شاخص‌ها نیروها را شناسایی و انتخاب کنیم.

حمید موذنی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای بوشهری در گفت‌وگو با بامداد جنوب، وضعیت اصلاح طلبان استان بوشهر را چندان مساعد ندانست و یادآور شد که گفتمان اصلاحات، حدود یک دهه است که دچار بحران شده و با روی کار آمدن دولت روحانی نیز این بحران جدی‌تر شده است.
موذنی در ادامه تصریح کرد: واقعیت این است که اصلاحات ایرانی، متاثر از جامعه انومیک ایران دچار یک انومی (هنجار) حاد شده است. مهم‌ترین نتیجه این انومی سیاسی، دغدغه‌زدایی از حاملان اصلاحات یعنی اصلاح‌طلبان شده است. بر این اساس، اصلاح‌طلبان پسا٩٢ ایران، دچار بی دغدغگی و کم دغدغگی شده‌اند. درد مشترک، دیگر حاصل پیوند اصلاح‌طلبان نیست و منافع مشترک در وضعیت جدید، چسب سیاسی بین آنها است. به همین خاطر است که قهرمان ملی جدیدجامعه و اصلاح‌طلبان‌، علی مطهری اصول گراست نه یک شخصیت اصلاح‌طلب.
وی با توجه به رویدادهای اخیر استان گفت: شاید ارجحیت یافتن منافع مشترک، به لحاظ اخلاق سیاسی، برای فعالان سیاسی، منطقی به‌نظر آید اما در واقعیت سپهر سیاسی ایران، اکنون زمان این رویکرد نیست و این موضوع می‌تواند آسیب‌زا باشد و به جدایی بدنه اجتماعی از اصلاحات بیانجامد.

این فعال سیاسی در ادامه ارجح شدن نگاه ستادی به‌جای نگاه حزبی و حرفه‌ای را یکی دیگر از مسائلی که این جریان سیاسی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند دانست و افزود: متاسفانه در روزهای انتخابات افراد بسیاری به ستادها آمد و رفت می‌کنند و گاه به سبب آشنایی با رئیس ستاد یا یک فرد ذی‌نفوذ حکمی صوری نیز می‌گیرند و پس از انتخابات در صورت پیروزی این آمد و رفت و احیانا یک عکس سلفی هم به‌عنوان سند آن، دلیلی برای اخذ پست و غنیمت خواهی می‌شود. بر همین اساس اصلاح طلبان بایست دقت کنند به فرصت طلبان در چنین مواقعی اجازه ندهند که بعد از انتخابات با چالش سهم‌خواهی غیر منطقی روبه‌رو شوند.
موذنی با بیان این‌که اصلاح طلبان بوشهر از سال٧۶ تاکنون دچار اختلاف بوده‌اند، گفت: متاسفانه تجربه تاریخی، به‌کار آنها نمی‌آید و با گذشت زمان، شکاف و اختلاف بین آنها افزون‌تر شده و کاسته نمی‌شود. بخشی از این اختلاف، ریشه‌های قدیمی دارد و چون تجربه و گذشت زمان، آنها را درمان نکرده، تاول زده و چرکین شده اما اختلافات جدید نه بر سر مسائل کلاسیک است بلکه جدیدا رخ داده و بیشتر متاثر از همان مسائلی است که پیش از این ذکر کردم.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم اصلاح طلبان بین منافع و درد مشترک ارتباطی منطقی برقرار کنند تا هم متاثر از آرا «داگلاس نورث»، اقتدارگرایان را علیه خود تحریک نکنند و هم این‌که به مسائل اجتماعی و معیشتی مردم توجه کنند، تا اعتبار و سرمایه اجتماعی خود را حفظ کرده باشند.
اسماعیل یاسینی فعال حزبی و سیاسی نیز در گفت‌وگو با بامداد جنوب ارتقا عملکرد اصلاح طلبان را لازم دانست و در این باره پیشنهاد برگزاری جلسات و همایش با حضور چهره‌های مطرح و ملی که سابقه وزارت و نمایندگی مجلس را در کارنامه خود دارند، ارائه کرد.
یاسینی در این‌باره گفت: برگزاری این همایش‌ها می‌تواند شور و نشاط و هیجان لازم را ایجاد کند.
وی در ادامه با مهم خواند دو انتخابات پیش رو از جمله انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، افزود: اصلاح طلبان در این دوره باید از کسانی که تمایل دارند با برند اصلاح طلبی و پشتوانه این جریان فکری وارد عرصه تبلغیات شوند بخواهد که حتما میثاق‌نامه اصلاح طلبان را امضا کنند و همچنین متعهد شوند آنجا که لازم شد به‌نفع یکی دیگر از نیروهای اصلاح‌طلب انصراف دهند، این کار را انجام دهند.

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو