ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

درد مشترک حاصل پیوند اصلاح طلبان نیست

اصلاح‌طلبان پسا٩٢ ایران، دچار بی دغدغگی و کم دغدغگی شده‌اند. درد مشترک، دیگر حاصل پیوند اصلاح‌طلبان نیست و منافع مشترک در وضعیت جدید، چسب سیاسی بین آنها است

 

 

مریم خوئینی

اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ توانستند گوی رقابت را از رقیب دیرینه خود بربایند تجربه‌ای که در انتخابات سال ۹۴ نیز تکرار شد. در این میان اصلاح طلبان در گروه‌ها و شوراهای مختلف گرد هم جمع شدند تا بتوانند طعم شیرین پیروزی را بچشند. رویدادهای اخیر در این فاصله زمانی که به دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی مانده شرایط خاصی برای اصلاح طلبان به وجود آورده است. شرایطی که باعث شده فعالان سیاسی اصلاح‌طلب از ارتقا و بهبود عملکرد اصلاح طلبان سخن بگویند. یک عضو فراکسیون امید معتقد است که تجربه و عملکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس در سال ۹۴ باید ارتقا و بهبود پیدا کند و در انتخابات شوراهای سال آینده اجرا شود.
محمود صادقی شتاب‌زدگی و محدودیت در انتخاب نیروها را از ضعف‌های عملکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر مجلس دانست و تصریح کرد: عمده مشکل ما در انتخابات مجلس مساله ردصلاحیت‌ها بود که سبب شد در گزینش و انتخاب نیروها با مشکل روبه‌رو شویم. اکنون در انتخابات شوراها که محدودیت‌ها کمتر است فرصت داریم تا براساس شاخص‌ها نیروها را شناسایی و انتخاب کنیم.

حمید موذنی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای بوشهری در گفت‌وگو با بامداد جنوب، وضعیت اصلاح طلبان استان بوشهر را چندان مساعد ندانست و یادآور شد که گفتمان اصلاحات، حدود یک دهه است که دچار بحران شده و با روی کار آمدن دولت روحانی نیز این بحران جدی‌تر شده است.
موذنی در ادامه تصریح کرد: واقعیت این است که اصلاحات ایرانی، متاثر از جامعه انومیک ایران دچار یک انومی (هنجار) حاد شده است. مهم‌ترین نتیجه این انومی سیاسی، دغدغه‌زدایی از حاملان اصلاحات یعنی اصلاح‌طلبان شده است. بر این اساس، اصلاح‌طلبان پسا٩٢ ایران، دچار بی دغدغگی و کم دغدغگی شده‌اند. درد مشترک، دیگر حاصل پیوند اصلاح‌طلبان نیست و منافع مشترک در وضعیت جدید، چسب سیاسی بین آنها است. به همین خاطر است که قهرمان ملی جدیدجامعه و اصلاح‌طلبان‌، علی مطهری اصول گراست نه یک شخصیت اصلاح‌طلب.
وی با توجه به رویدادهای اخیر استان گفت: شاید ارجحیت یافتن منافع مشترک، به لحاظ اخلاق سیاسی، برای فعالان سیاسی، منطقی به‌نظر آید اما در واقعیت سپهر سیاسی ایران، اکنون زمان این رویکرد نیست و این موضوع می‌تواند آسیب‌زا باشد و به جدایی بدنه اجتماعی از اصلاحات بیانجامد.

این فعال سیاسی در ادامه ارجح شدن نگاه ستادی به‌جای نگاه حزبی و حرفه‌ای را یکی دیگر از مسائلی که این جریان سیاسی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند دانست و افزود: متاسفانه در روزهای انتخابات افراد بسیاری به ستادها آمد و رفت می‌کنند و گاه به سبب آشنایی با رئیس ستاد یا یک فرد ذی‌نفوذ حکمی صوری نیز می‌گیرند و پس از انتخابات در صورت پیروزی این آمد و رفت و احیانا یک عکس سلفی هم به‌عنوان سند آن، دلیلی برای اخذ پست و غنیمت خواهی می‌شود. بر همین اساس اصلاح طلبان بایست دقت کنند به فرصت طلبان در چنین مواقعی اجازه ندهند که بعد از انتخابات با چالش سهم‌خواهی غیر منطقی روبه‌رو شوند.
موذنی با بیان این‌که اصلاح طلبان بوشهر از سال٧۶ تاکنون دچار اختلاف بوده‌اند، گفت: متاسفانه تجربه تاریخی، به‌کار آنها نمی‌آید و با گذشت زمان، شکاف و اختلاف بین آنها افزون‌تر شده و کاسته نمی‌شود. بخشی از این اختلاف، ریشه‌های قدیمی دارد و چون تجربه و گذشت زمان، آنها را درمان نکرده، تاول زده و چرکین شده اما اختلافات جدید نه بر سر مسائل کلاسیک است بلکه جدیدا رخ داده و بیشتر متاثر از همان مسائلی است که پیش از این ذکر کردم.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم اصلاح طلبان بین منافع و درد مشترک ارتباطی منطقی برقرار کنند تا هم متاثر از آرا «داگلاس نورث»، اقتدارگرایان را علیه خود تحریک نکنند و هم این‌که به مسائل اجتماعی و معیشتی مردم توجه کنند، تا اعتبار و سرمایه اجتماعی خود را حفظ کرده باشند.
اسماعیل یاسینی فعال حزبی و سیاسی نیز در گفت‌وگو با بامداد جنوب ارتقا عملکرد اصلاح طلبان را لازم دانست و در این باره پیشنهاد برگزاری جلسات و همایش با حضور چهره‌های مطرح و ملی که سابقه وزارت و نمایندگی مجلس را در کارنامه خود دارند، ارائه کرد.
یاسینی در این‌باره گفت: برگزاری این همایش‌ها می‌تواند شور و نشاط و هیجان لازم را ایجاد کند.
وی در ادامه با مهم خواند دو انتخابات پیش رو از جمله انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، افزود: اصلاح طلبان در این دوره باید از کسانی که تمایل دارند با برند اصلاح طلبی و پشتوانه این جریان فکری وارد عرصه تبلغیات شوند بخواهد که حتما میثاق‌نامه اصلاح طلبان را امضا کنند و همچنین متعهد شوند آنجا که لازم شد به‌نفع یکی دیگر از نیروهای اصلاح‌طلب انصراف دهند، این کار را انجام دهند.

نظرات

تیتردو

در میان گذر این روزهای کرونایی که همه جا صحبت از تب و تردد و سرفه و بیماری و قرنطینه است نشستن پای صحبت آدم هایی که دنیا رو جور دیگری می بینند حال دیگری دارد. آنها که گذشته اند از ناامیدی و ترس و رکود و سکوت و به نقطه زیبای آگاهی و بینش […]
آرشیو

مقالات

اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
آرشیو