ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

درک تامپسون
خودتان باشید

اینترنت قلمروی توجه به خود است

خودتان باشید

وقتی آنلاین هستیم، فیلم بازی می‌کنیم یا خودِ واقعی‌مان هستیم؟

 

 

درک تامپسون

ترجمۀ: نجمه رمضانی

این سال‌ها مدام شنیده‌ایم رسانه‌های اجتماعی باعث می‌شوند رفتار افراد در شبکه‌های اجتماعی بدتر از آن چیزی باشد که در «زندگی واقعی» است. اما اگر ماجرا کاملاً برعکس باشد چه؟ درک تامپسون، نویسندۀ کتاب «شهرت‌آفرینان»، دقیقاً این‌طور فکر می‌کند. تامپسون می‌گوید مکالمۀ رودررو روزبه‌روز کمتر می‌شود و باید دست از این تفکر برداریم که مکالمۀ رودررو اصیل و رسانه‌های اجتماعی مصنوعی هستند. امروزه، بیش از رسانه‌های اجتماعی، مکالمۀ رودررو شخصیت‌هایمان را تحریف می‌کند.
۱۸۴۳ اکونومیست: دوستی که اتفاقی به حساب توئیتر من برخورده بود می گفت توئیت هایم باعث می شوند آدم نفهم و شناخت ناپذیری به نظر برسم. می گفت: تو در زندگی واقعی خیلی بهتر از این هستی…

این گفتۀ رایجی دربارۀ رسانه های اجتماعی است: اینکه باعث می شوند افراد بدتر از آنی که در زندگی واقعی هستند، رفتار کنند. در توئیتر، طعنه می زنم. در فیس بوک، پُز می دهم. در اینستاگرام، ژست می گیرم. در اسنپ چت، احمق بازی در می آورم. دارم وسوسه می شوم بگویم، همانطور که دوستم می گفت، این هویت های آنلاین کاریکاتورهایی از منِ واقعی هستند. بی شک این ادعا درست است که رسانه های اجتماعی می توانند از بی رحم ترین چهرۀ طبیعت انسانی پرده بردارند. از نظر بسیاری از زنان و اقلیت ها، دنیای مجازی جهنم درۀ قلدربازی و کنایه زنی است. اما از آنجا که مکالمۀ رودررو روزبه روز کم تر می شود دیگر وقت آن رسیده که دست از این تفکر برداریم که مکالمۀ رودررو اصیل و رسانه های اجتماعی مصنوعی هستند. آن که طعنه می زند، آن که پز می دهد، آن که ژست می گیرد و آن که احمق بازی در می آورد: همه واقعی هستند و همۀ این ها من هستم.

اینترنت و رسانه های اجتماعی شخصیت های جدیدی خلق می کنند؛ امکان می دهند افراد چهره هایی را از خود نشان دهند که در دنیای واقعی هنجارهای اجتماعی مانع آن ها هستند. بعضی افراد دوست دارند در دفتر کار خود شیطنت هایی بکنند اما می ترسند رئیسشان با ابهام به این رفتارها بنگرد. ولی اسنپ چت راهی برای ابراز این وسوسۀ طبیعی در اختیارشان می گذارد تا بدون آزار همکارانشان شوخی کنند. فیس بوک و اینستاگرام افتخار به دستاوردهای شخصی را تشویق می کند، دستاوردهایی که شاید در دیگر فضاها چندان به چشم نیایند. شاید به جایی برسیم که مکالمۀ رودررو را رسانه ای اجتماعی بدانیم که بیش از همه شخصیت هایمان را تحریف می کند. این مکالمه ما را وامی دارد حتی زمانی که نمی دانیم چه بگوییم حرف بزنیم و مجبورمان می کند حتی زمانی که نمی خواهیم خوش برخورد و راضی باشیم، این طور عمل کنیم.

اما اینترنت چطور مدیریت می کند تا این چهره های متفاوت را از شخصیت ما بیرون بکشد؟ و چرا رسانه های اجتماعی باید برخی جنبه های انسانیت ما را آشکار سازند که قرن ها گپ زدن نتوانسته برملا کند؟

هر رسانۀ اجتماعی ای فرهنگ و گویش خود را دارد اما، به طور کلی، اینترنت قلمروی توجه به خود است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ در دانشگاه هاروارد نشان داد که در مکالمات بین فردی، افراد عموماً یک سوم زمان را دربارۀ خود صحبت می کنند. در حالت آنلاین، این عدد به ۸۰ درصد می رسد. این رقمِ بزرگی است زیرا در سایت هایی مانند فیس بوک و توئیتر، مردم تصور می کنند دارند برای گروه بزرگی از مخاطبان صحبت می کنند. در مکالمۀ یک به یک، افراد با دقت در رفتار طرف مقابل به دنبال همدردی و فهم هستند. در حال صحبت آنلاین با ۱,۰۰۰ نفر، امکان ندارد بفهمید فالوورهایتان به چه فکر می کنند. طبیعی است که تمرکز بر درون باشد.

در واقع، صرفاً اندازۀ مخاطبان می تواند محتوای پیام شما را شکل دهد. مطالعه ای در ۲۰۱۴ توسط الیکسندرا باراش، که در آن زمان دانشجوی دکتری دانشکدۀ وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا بود، و جونا برگر، استادیار بازاریابی دانشکدۀ وارتون، این تأثیر را می آزمود. بدین شکل که از افراد تحت آزمون می خواست کار ساده ای را انجام دهند: روز خود را برای یک فرد و برای گروهی از افراد توصیف کنید.

محققان جزئیات یک روز خیالی را در اختیار هر شرکت کننده می گذاشتند، روزی با چندین رویداد لذت بخش (مثل قرار گذاشتن با یک دوست برای دیدن فیلمی عالی) و برخی حال گیری ها (مثل سفارش دسری نه چندان دلچسب به نانوایی محلی). از شرکت کنندگان خواستند این روز را در نامه هایی که برای هر یک از این دو مخاطب می فرستند ثبت کنند.

در اینجا گزیده ای از یادداشتی در این مطالعه را می خوانید که با هدف ارسال برای یک دوست نوشته شده: امروزم خیلی سخت شروع شد. بعد از ملاقات مختصری با استاد راهنمایم که البته دیر به آن رسیدم، سر قرار با چارلیز رفتم تا با هم فیلم ببینیم… برای خوردن دسر او را به چیزکیک فکتوری بردم اما بسته بود و از روی ناچاری به یک هات ان کراستی در همان حوالی رضایت دادیم. اَه اَه!

و حالا گزیده ای از یادداشتی برای گروه بزرگ تر را می خوانید: سلام بچه ها! آخر هفتۀ فوق العاده ای بود! با چند تا از دوستانم به تماشای مرد آهنی ۳ رفتیم. خارق العاده بود. واقعاً واقعاً از آن لذت بردم! به نظرم رسید از فیلم دومش خیلی بهتر بود.

در نامۀ اول، نویسنده صادق و نسبت به خود منتقد بود. در دومی، او ناراحتی هایش را روتوش کرد تا روزش را تا حد ممکن رشک برانگیز کند. این نخوتِ جمعیت است. عجیب نیست که جوان ها سلفی های زشت خود را در اسنپ شات برای دوستان نزدیک می فرستند و غروب های دل انگیز را برای مخاطبان بیشتر خود در اینستاگرام نگه می دارند. صحبت با گروه بزرگی از افراد ما را تحریک می کند که خود را به بهترین شکل ممکن عرضه کنیم.

در فیس بوک و توئیتر، گروه بزرگ مخاطبان شامل حلقه های هم مرکزی از صمیمیت است، از دوستان نزدیک گرفته تا همکاران دور یا افرادی که اصلاً نمی شناسیم اما به هر حال نگران قضاوتشان دربارۀ خود هستیم. اینترنت، به شکلی که در حالت آفلاین امکان پذیر نیست، از ما می خواهد به پیش داوری غریبه ها پاسخ بدهیم. صرف اطلاع از اینکه کسی ما را می بیند گفتارمان را عوض می کند.

بررسی زنان در دانشکده های بازرگانی تراز اول نشان داد آن هایی که فکر می کردند هم کلاسی هایشان می توانند پاسخ هایشان را ببینند، نسبت به کسانی که چنین فکر نمی کردند، ۱۸۰۰۰ دلار حقوق کمتر می خواستند و ساعات کاری کمتری را ترجیح می دادند. وقتی مردم فکر می کنند کسی دارد آن ها را نگاه می کند، شخصیت خود را طوری اصلاح می کنند که با انتظارات جمع – در این مورد، با استلزامات تأسف بار جنسی-تطابق داشته باشد. رسانه های اجتماعی مانند براندازکننده ای دائمی هستند و کاربران در آن ها رفتار خود را به گونه ای تنظیم می کنند که با شبکۀ محلی شان هماهنگ باشد. در نتیجه، فرهنگِ ازخودمتشکرِ توئیتر کاربران جدید را اغوا می کند که ازخودمتشکرتر باشند در حالیکه اشباع اینستاگرام با عکس های غروب افراد را تشویق می کند زندگی خود را طوری مستند کنند که گویی فیلم است.

این تنها اندازۀ مخاطبان نیست که شکاف ارتباطی را بزرگ می کند. زمان هم دخیل است. [در گفت وگوی] چهره به چهره، افراد بیش از دو میلی ثانیه مکث نمی کنند و نوبت صحبت بین آن ها عوض می شود. در مقابل، در ارتباطات کتبی، از نامه های مرکبی گرفته تا اسنپ، افراد فرصت دارند پیام های خود را اصلاح کنند و بهبود ببخشند. مکالمه به ارائه تبدیل می شود. اشتیاق به کسب هر چه بیشتر لایک و ریتوئیت و دیگر معیارهای کمّیِ شهرت بر میل به فهمیده شدن از سوی طرف مقابل- توضیح بیشتر حرف خود در صورت نیاز- سایه می اندازد.

اینگونه است که رسانه های اجتماعی شخصیت های ما را از پوشش بیرون می آورند. تحت نظر بودن باعث می شود نسبت به مخاطبانمان آگاه باشیم؛ گویا اجرا برای افراد بیشتر ما را وادار به اغراق می کند؛ زمان اظهار نظر امکان می دهد خود را ویرایش کنیم. شاید این طور نیست که فیس بوک و مانند آن ما را به افرادی خودشیفته تبدیل می کنند، بلکه این گونه است که ما را به انتشار تشویق می کنند و انتشار معمولاً خودشیفته وار است.

این صحنه های جدید عناصری پنهان در طبیعت انسان را آشکار می کنند که تا کنون خفته مانده بودند. گاهی این هویت های نوظهور زیبا هستند. درون گراهای افراطی یا افرادی با اضطراب اجتماعی شاید پشت تلفن یا رایانه با ذکاوت زبان آوری خود بدرخشند. کمی زمان و تنهایی داشتن برای فکر کردن به اعتقاداتشان به این افراد کمک می کند موثرتر ارتباط بگیرند.

رسانه های اجتماعی گونه ای را که به خلوت عادت داشت به اجراکننده تبدیل کرده است. اما این اجراها لزوماً دروغی نیستند. شخصیت همانی است که در جلوی دیگران هستیم. اینترنت، که شخصیت های انعطاف پذیر ما را به گروه های بزرگ تر و متنوع تری از افراد نمایش می دهد، مرزهای بالاتر و پایین تر ظرفیت ما برای دلسوزی و بی رحمی، اضطراب و اعتماد را آشکار می کند.

دوباره به دوستی می اندیشم که می گفت انگار در حالت آنلاین و در زندگی واقعی دو آدم متفاوت هستم. واقعاً برایم عجیب بود. همیشه فکر می کردم مهار تصویری را که به مخاطبان جدید عرضه می کنم در دست دارم. اما شاید حقیقت کاملاً عکس این باشد. مخاطب ما هویت ماست.پی نوشت ها:
* این مطلب در شمارۀ آپریل و می مجلۀ ۱۸۴۳ با عنوان ?Does life online bend us out of shape و در وب سایت این مجله باعنوان BE YOUR SELVESمنتشر شده است و وب سایت ترجمان در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۶ این مطلب را با عنوان خودتان باشید ترجمه و منتشر کرده است.
** درک تامپسون (Derek Thompson) ویراستار ارشد آتلانتیک است و دربارۀ اقتصاد، بازار نیروی کار و رسانه یادداشت می نویسد. شهرت آفرینان (Hit Makers) اولین کتاب او است.

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

حمید موذنی:
حمید موذنی، نویسنده، جامعه‌شناس و روزنامه‌نگار بوشهری می‌گوید: ضعف روزنامه‌نگاری ما به ضعف جامعه و نبود جامعه مدنی بر می‌گردد؛ تا زمانی که جامعه ضعیف باشد و لویاتان یا دولت، مقید به جامعه نشود، ما با ضعف مطبوعاتی روبه‌رو هستیم. الهام بهروزی، بوشهر: روز خبرنگار (۱۷ مردادماه) فرصت مغتنمی است برای دیدن و شنیدن افرادی […]
آرشیو

مقالات

اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
آرشیو