ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

خطر جان حاشیه نشینان را تهدید می کند!

سرویس اجتماعی جامعه، ستاره تناور: امروزه یکی از آسیب های جدی برای شهرها، حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی می باشد؛ حاشیه نشینی و معضلات ناشی از آن در سالهای اخیر فرآیند رو به رشدی داشته است….در سالهای گذشته  حاشیه نشینی به این شکل، گسترده و قابل لمس  در بوشهر  نبوده است. اما اکنون به وضوح می توان این معضل را  در نقاط مختلفی از این بندر مشاهده کرد.

مناطق جنوبی بوشهر بطور خاص تنگک ها، از جمله مکان هایی هستند که خانه ها فقط حکم سرپناه را دارند. منازل از دوام و استاندارد های لازم برخوردار نیستند و خطر شهروندان ساکن این خانه ها را تهدید می کند …محله ی تنگک ۳ را می توان بعنوان نمونه مورد بررسی قرار داد. کوچه ها و خیابان ها، فاضلاب و سیستم دفع زباله و… همگی دارای اشکال جدی هستند. اما مورد مهم و قابل بحث در این مجال، سکونت افراد در حریم دکل ها ی برق فشار قوی می باشد.


 

سرویس اجتماعی جامعه، ستاره تناور: امروزه یکی از آسیب های جدی برای شهرها، حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی می باشد؛ حاشیه نشینی و معضلات ناشی از آن در سالهای اخیر فرآیند رو به رشدی داشته است.

حاشیه نشینان کسانی هستند که بعلت نداشتن مسکن مناسب و قدرت کافی برای خرید آن، به اجبار به حاشیه ها کوچ می کنند، اما این تنها شمای کلی از این مسئله است.  به جز این کوچ کردن و سکنا گزیدن در حاشیه ها ، اغلب با وضعیت نامناسب و خطرناک ایمنی و سلامت  این افراد رابطه مستقیمی دارد.

خانه هایی که در حاشیه ها ساخته می شود، هیچ کدام  استانداردهای حداقلی  یک جای امن و خوب برای زندگی را  دارا نیستند . این خانه ها بیشتر خانه نما هستند و فقط می توانند نقش سرپناه را داشته باشند.

البته ذکر این نکته هم لازم است که حاشیه نشینی  دارای مشکلاتی نظیر  فاضلاب، آب و برق، ارتباطات، نا مناسب بودن راههای عبور و مرور ، سلامت و بهداشت و… از جمله مواردی هستند که می توان نام برد.

معضلات اجتماعی این سکونتگاه ها نیز بسیار مطرح است چرا که حضور افراد در این مناطق رابطه مستقیمی با فقر در همه حوزه ها دارد. بزهکاری و روی آوردن به آسیب هایی چون اعتیاد هم جز لاینفک این گونه سکونتگاه هاست. بندر بوشهر به عنوان مرکز استان ژیو استراتژیک و ژیو اکونومیک ایران  نیز دچار وضعیت نامناسب حاشیه نشینی است

 در این گزارش به بحث سلامت  حاشیه نشینان بندر بوشهر خواهیم پرداخت.

در سالهای گذشته  حاشیه نشینی به این شکل، گسترده و قابل لمس  در بوشهر  نبوده است. اما اکنون به وضوح می توان این معضل را  در نقاط مختلفی از این بندر مشاهده کرد.

مناطق جنوبی بوشهر بطور خاص تنگک ها، از جمله مکان هایی هستند که خانه ها فقط حکم سرپناه را دارند. منازل از دوام و استاندارد های لازم برخوردار نیستند و خطر شهروندان ساکن این خانه ها را تهدید می کند .

در گفت و گو با ساکنین این نوع خانه ها این مورد را خود  آنها نیز تایید کرده و بر آن صحه گذاشته اند. منازل مسکونی حاشیه نشین ها اغلب بدون پروانه و طی کردن مراحل کارشناسی ساخت شده اند.

پس از ساخت و ساز است که بدنبال پروانه و مجوز رفته اند و این را هم با روابط موجود در اداره مربوطه و زیر میزی می توان حل کرد.

هر میزان انحراف از قانون در ساخت و سازها، قیمتی دارد که می توان پرداخت و مجوز قانونی ! گرفت.

اما گذشته از سیستم  ناکارآمد  مدیریت شهری خود افراد نیز بعلت ناآگاهی و یا نداشتن انتخابی دیگر چشم بر خطرات محیطی بسته و خانه و کاشانه خود را در جایی که نباید بنا می گذارند.

محله ی تنگک ۳ را می توان بعنوان نمونه مورد بررسی قرار داد. کوچه ها و خیابان ها، فاضلاب و سیستم دفع زباله و… همگی دارای اشکال جدی هستند. اما مورد مهم و قابل بحث در این مجال، سکونت افراد در حریم دکل ها ی برق فشار قوی می باشد.

با بررسی میدانی و پیگیری از اداره برق بوشهر و کارشناسان فنی در این حوزه، دقیقن می توان گفت این همجواری،  خطری جدی برای ساکنین دارد، که آگاهانه یا ناآگاهانه خود را در معرض مداوم میدان های الکترو مغناطیسی قرار داده اند.

پرتوهای حاصل از دکل های فشار قوی برق، قابل مشاهده نیست اما  مدت زمانی که در معرض آن قرار می گیرند و همچنین شدت و قدرت آن، می تواند برای سلامتی افراد خطرساز باشد.

بنا به مشاهده و بازدید از این منطقه، تعدادی از منازل مسکونی واقع در تنگک سه نزدیک یا در حریم این دکل ها که به گفته یکی از کارشناسان اداره برق با ولتاژ بسیار بالاتر از  ۶۳کیلو ولت (ولتاژ متوسط) هستند، قرار گرفته است.

در گفت و گو با ساکنین، اغلب بی خطر بودن این وضعیت اشاره کرده و تاکید نمودند که هیچ گونه مشکلی تاکنون نداشته اند. که این نشان از عدم آگاهی آنان دارد.

بنا به تعریف مصوبه هیات وزیران به تاریخ ۳۰/۱/۱۳۹۴ در مورد حریم خطوط هوایی انتقال و توزیع نیروی برق، خط فشار قوی؛خطی است که دارای ولتاژ ۶۳ کیلوولت و بالاتر باشد.

همچنین در مورد حریم خطوط هوایی برق با توجه به ردیف ولتاژهای مختلف نیز بدین گونه آمده است:

الف ـ حریم خطوط نیروی برق ردیف ولتاژ ۶۳ کیلوولت به صورت زمینی و برابر (۸) متر می‌باشد.

ب ـ حریم خطوط نیروی برق ردیف ولتاژ ۱۳۲ کیلوولت به صورت زمینی و برابر (۹) متر می‌باشد.

ج ـ حریم خطوط نیروی برق ردیف ولتاژ ۲۳۰ کیلوولت به صورت زمینی و برابر (۱۱٫۹) متر می‌باشد.

د ـ حریم خطوط نیروی برق ردیف ولتاژ ۴۰۰ کیلوولت به صورت زمینی و برابر (۱۴) متر می‌باشد.

هـ ـ حریم خطوط نیروی برق ردیف ولتاژ ۷۶۵ کیلوولت به صورت زمینی و برابر (۲۵) متر می‌باشد.

با توجه به این مصوبه و تعیین حریم هوایی و زمینی، ساخت و ساز در این حریم کاملا ممنوع و خطر جدی سلامت ساکنین را تهدید می کند.

این افراد با توجه به وضعیت بی ثبات سکونت خود، در شرایطی هستند که قادر به انتخاب نبوده و حتی اگر خطرات این همجواری را هم بدانند چاره ای دیگر نداشته، چرا که جایگزینی برای سکونتگاه فعلی خود ندارند.

دکتر اصیلیان عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس محیط زیست در حوزه انرژی در این باره می گوید: «هرچه ولتاژ خطوط فشار قوی بالاتر باشد قطعاً می تواند میدان های مغناطیسی قوی تری را ایجاد کند که آثار سوء این میادین بر انسان ثابت شده است و حتی می تواند تاثیر بر محیط زیست هم داشته باشد.»

وی  همچنین یادآور می شود:«بر اساس گزارش های واصله و تحقیقات انجام شده، فراوانی امواج الکترومغناطیسی که در پی نصب دکل های فشار قوی در مناطق مسکونی منتشر می شود، باعث بروز مشکلات خونی، مغزی و حتی معلولیت برای ساکنانی که در حاشیه میدان مغناطیسی تاثیرگذار این امواج زندگی می کنند، شده است. با توجه به این که گلبول های سفید و قرمز خون در سنین کودکی و نوجوانی در حال رشد هستند، هرگونه موتاسیون و جهش خونی می تواند به بروز اختلالات خونی وحتی انواع سرطان منجرشود.»

دکتر محمدی سرطان شناس نیز علاوه بر این که نظر کارشناسان محیط زیست را در این باره تایید می کند، می گوید: «تاثیر دکل های فشار قوی برق بر سلامت انسان به اثبات رسیده است و تحقیقاتی هم در رابطه با میدان های مغناطیسی و سرطان خون انجام شده است.»

محمدی می افزاید: «در این زمینه چند سال پیش مطالعات فراگیر در انگلیس و برخی کشورها بر روی خطر ابتلای کودکان به سرطان به خصوص سرطان خون انجام شد، این مطالعات نشان داد که قرار گرفتن محل زندگی کودکان در نزدیکی خطوط فشار قوی خطر ابتلا به سرطان خون را در آن ها ۲ برابر می کند. در این پژوهش، افراد جامعه نمونه در محدوده یک کیلومتری خطوط برق ۲۷۵ و ۴۰۰ کیلو ولتی زندگی می کردند. بر اساس این تحقیقات کودکانی که در محدوده ۲۰۰ متری خطوط برق زندگی می کنند، امکان ابتلا به سرطان خون در آن ها ۶۹ درصد بیشتر از کودکانی است که در فاصله بیش از ۶۰۰ متری خطوط برق زندگی می کنند.»(روزنامه خراسان)

بطور مثال در روستای دویره از روستاهای بخش مرکزی بوشهر، نیز وضعیت به همین صورت است، دکل های برق با ولتاژ بالا، سالهاست آسایش تعداد زیادی از ساکنین را برهم زده است. خانه هایی که کاملا در کنار دکل ها بنا شده یا  دکل هایی که بعدا در نزدیکی منطقه مسکونی نصب شده اند.

بعد از سالها تعدادی از ساکنین روستا دچار بیمارهای اعصاب و سرطان خون شده اند. (مشاهدات میدانی و گفت و گو با ساکنین روستا که به پزشک مراجعه کرده اند.)

در این اتفاق، علاوه بر خود افراد، مسوولین نیز مقصر هستند. به این علت که سلامت شهروندان را باید در اولویت کارهای خود قرار دهند، در صورت اجرای درست قوانین  و صدور مجوزهای ساخت و ساز، انسجام سیستم شهری، برنامه ریزی و چاره اندیشی در جهت سامان دهی مناطق حاشیه با دخالت همه دستگاهها و….شاید دیگر ما شاهد اینگونه نقاط مسکونی پرخطر نمی بودیم.

اما  اینک وضعیت کاملا پیچیده ست، چرا که تعداد زیادی در این منازل غیر استاندارد سکونت دارند که تا جایگزینی برای آنها در نظر گرفته نشود نمی توان اقدامی  برای جابجایی یا تخلیه این منطقه صورت داد.

سهل انگاری مسولان و ناآگاهی مردم، باعث شده است این مناطق پرخطر تبدیل به عبور و مرور کودکان گردد، کودکانی که سالهای بعد باید تاوان این روزها و زندگی در کنار این دکل های برق فشار قوی را بدهند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، نبود یک بازوی قوی نظارتی از طرف شرکت برق است، که می توانست با نظارت کیفی تر و بهتری مانع از سکونت این افراد در حریم ممنوعه شوند.

 

همچنین بعلت نبود یک سیستم یکپارچه شهری، هر کدام از امور، برق، تلفن و… خود متولی و اجرا کننده ای دارند و شهرداری در واگذاری آنها دخالتی ندارد. این عدم انسجام باعث بوجود آمدن مشکلات بسیار از جمله  دو باره کاری و اتلاف وقت و هدر رفتن سرمایه و ناهماهنگی در ساخت و ساز و واگذاری انشعاب برق، آب  و… می شود.

 

آثار سوء این دکل ها را نمی توان انکار کرد، برای پیشگیری  از ساخت و سازهای جدید، مسولان مربوطه باید نظارت جدی تری داشته باشند. چرا که آنان مسوول مستقیم سلامت شهروندان هستند و در صورت سهل انگاری، شاهد بالا رفتن تعداد کسانی که تحت تاثیر این امواج دچار بیماری می شوند، خواهیم بود.

 

نظرات
کاوه

بسیار عالی و کامل.. سپاس از خانم تناور برای پرداختن به آسیب های اجتماعی حاشیه شهر.. اما باز همان شعر آشنای گوش شنوا کو…. سهم فقرا کو.. زمانی فرخی یزدی میگفت، خوابند شاهان و خرابند وزیران.. بردند به یغما همه سیم و زر ایران.. اگر فرخی الان بودش که ببینه وزیران خودشون دارن سیم زر ایران رو به یغما میبرن واقعا آیا حرفی برای گفتن داشت….

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو